Hello There, Guest! Login Register


Limbajul comun in descrierea cafelei - cupping si calibrare

#1
Salutare espressomani!
Duminica, 29 Septembrie, va invitam la sediul nostru din Strada Echinoctiului nr 45, Sector 5, Bucuresti, incepand cu ora 10:00 pentru o intalnire relaxata a membrilor comunitatii.

Vom incepe intalnirea cu un workshop in care vom discuta un pic despre terminologia folosita la nivel international in descrierea cafelei (arome, corp, aciditate, after-taste, dulceata, balans) lucrand cu formularele de evaluare ale Specialty Coffee Association. Vom degusta sub forma unui cupping 3 cafele pe care le vom si evalua aceste 3 cafele folosind formularele SCA. 
Vom incheia workshop-ul calibrand toate aceste rezultate pentru a vedea cum se ajunge de la experiente personale la un limbaj comun si cum acest limbaj comun ne poate ajuta in a obtine acasa cafeaua dorita.

Dupa workshop intalnirea va continua cu discutii libere, shot-uri fara numar din cafelele deja gustate si nu numai, si pentru ca vremea pare ca tine cu noi, poate chiar clatite in gradina.

Intrarea este libera insa workshop-ul are un numar limitat de 15 locuri, pentru care trebuie sa va inscrieriti printr-un reply in acest thread. Pentru povestile din gradina va asteptam tot incepand cu ora 10 si nu mai tarziu de ora 14 cand intentionam sa incheiem evenimentul. 

Pe langa voie buna si informatii despre cafele va asteptam si cu pungi de cafea la preturi speciale pentru eveniment.

Ne vedem duminica, pe 29!
 
Reply
#2
Draga Teodora, felicitari pentru initiativa!
Partikip!


Sent from my iPhone using Tapatalk
La Pavoni Europiccola 2006 | NAKED Profiling Kit | IMS all the way | Arco (de vanzare) | Baratza Sette 270 v2 | Brewista Smart Scale 1 | Concept-Art tampers | To be continued...
 
Reply
#3
(20-09-2019, 17:27)Teodora_Sloane Wrote: Salutare espressomani!
Duminica, 29 Septembrie, va invitam la sediul nostru din Strada Echinoctiului nr 45, Sector 5, Bucuresti, incepand cu ora 10:00 pentru o intalnire relaxata a membrilor comunitatii.

Intrarea este libera insa workshop-ul are un numar limitat de 15 locuri, pentru care trebuie sa va inscrieriti printr-un reply in acest thread.

Ma inscriuuuu.

Multumim echipei Sloane!
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#4
Ma inscriu si eu . Multumesc
MK Brasilia ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 
 
Reply
#5
Mă înscriu și eu. Mulțumesc.
Bezzera Magica S MN PID, Eureka Mignon Specialita
 
Reply
#6
Ma trec si eu pe lista.
Excelenta tema intalnirii! Felicitari!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
Reply
#7
Ma inscriu si eu . Multumesc
Lelit PL41TEM + baratza sette 270 + kinu M47 phoenix
 
Reply
#8
Ma inscriu. multumesc.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#9
Particip si eu!
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#10
Vin și eu.
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
#11
As vrea sa particip si eu dar, nefiind bautor de cafea, m-as alatura cuiva in scopul strict de a evalua calitatile olfactive. E ok?
 
Reply
#12
As vrea sa vin si eu, multumesc!
Lelit PL92T, Eureka Mignon Specialita, Felicita - Arc, AeroPress, Cafflano Kompresso, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tamper, Kruve Sifter, Kribli-Grabli, VST, Fellow Atmos
 
Reply
#13
As dori sa vin și eu împreună cu tatăl meu, mulțumesc
 
Reply
#14
(20-09-2019, 22:58)alexandrul Wrote: As vrea sa particip si eu dar, nefiind bautor de cafea, m-as alatura cuiva in scopul strict de a evalua calitatile olfactive. E ok?

Eu ma retrag, sunt prea putine locuri si mai mult as incurca.
Lelit PL043MM
 
Reply
#15
Felicitări pentru inițiativă.
Mă înscriu pe listă.
Kinu M47 Phoenix, G-iota DF64, Gaggia Classic`19 
 
Reply
#16
ma inscriu si eu. multumesc!
 
Reply
#17
Foarte tare Teodora! 
Voi incerca si eu pe viitor sa indesim astfel de inițiative frumoase... Espressomanii au nevoie de aceste sesiuni pentru propria dezvoltare si pentru a alege mai bine cafelele, iar prajitorii buni cred ca sunt foarte fericiti sa vorbească acelasi limbaj cu pasionatii de cafea si ca au pentru cine aduce cafele mai deosebite.
Ne vedem la Sloane!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#18
Buna seara, interesat de eveniment, sper sa ajung din Tg.Mures  Rolleyes
 
Reply
#19
Mai e un loc si pentru mine?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#20
Espressomani, imi cer scuze ca am fost muta, forumul nu a mai vrut sa ma notifice ca voi tot scrieti aici, ba chiar credeam ca nu va place tema si o sa stau singura pe la prajitorie. Cand colo, aici era mare forfota.

Cu Mihai L suntem 16 asa ca inchidem lista aici.
Dar, pentru colegul @alexandrul si oricine mai vrea sa vina in vizita, noi ne ocupam de cuppingul asta o ora, pana pe la 11:30, apoi mai stam vreo 2-3 ore in gradina ca tot e vremea buna sa povestim, sa facem cafele la espressor.

Eu sunt cam singura in acest weekend la prajitorie, cum s-o fi nimerit, asa ca voi avea nevoie de 2 asistenti si ma gandesc ca decat sa chem oameni special pentru asta mai bine sa invat pe cineva cum sa faca asta asa ca va intreb pe voi daca ar fi cineva interesat?
Partea de assistent inseamna pregatirea cuppingului si strangerea lui (cantarirea cafelelor, rasnirea lor, pregatirea mesei de cupping, turnarea in cesti, totul dupa standardele in vigoare). Asta inseamna sa veniti un pic mai devreme, de la 9 - 9:30 si sa va fac un training special.
Partea nasoala e ca nu veti apuca sa luati cu adevarat parte la cupping, doar printre picaturi. Partea buna e ca veti afla cum sa organizati un cupping ca la carte.

Deci, se ofera cineva sa ma asiste la cupping?
 
Reply
#21
Buna! ma ofer eu
 
Reply
#22
Salutare, din pacate nu mai pot ajunge, multumesc de intelegere. Distractie faina.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
#23
(26-09-2019, 15:09)Teodora_Sloane Wrote: Deci, se ofera cineva sa ma asiste la cupping?

Daca mai sunt locuri libere, ma ofer.
Lelit PL043MM
 
Reply
#24
(26-09-2019, 17:21)miro Wrote: Salutare, din pacate nu mai pot ajunge, multumesc de intelegere. Distractie faina.

Vin eu sa tin locul Smile Daca se mai poate modifica lista, bineinteles.
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
#25
(26-09-2019, 15:09)Teodora_Sloane Wrote: ..., noi ne ocupam de cuppingul asta o ora, pana pe la 11:30, apoi mai stam vreo 2-3 ore in gradina ca tot e vremea buna sa povestim, sa facem cafele la espressor.

Deci, se ofera cineva sa ma asiste la cupping?

1. Mi-ar face placere sa ajut la cupping
2. Am vreo 3-4 scaune pliabile de la ikea, sa le aduc?
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#26
Teodora_Sloane trebuie sa stiu de azi ca sa le incarc in masina Smile
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#27
De ce nu o suni Smile?
Izzo Alex Duetto III & Honne Slim /nivelator Bravo / Panthera Tamper by Milan/ IMS-uri.
 
Reply
#28
(28-09-2019, 10:35)Zonga Wrote: De ce nu o suni Smile?

Rezolvat
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
#29
Da, sunatul e mereu o solutie buna Wink.
Scaune nu sunt necesare, nu putem fii la cupping, atentie - doar la cupping - mai mult de 15  pentru ca nu avem loc sa degustam toti pe indelete cat sa aiba sens demersul descris in multe cuvinte la inceputul threadului. In rest in curte e loc destul de stat la soare si jucat cu espressorul.

Eu voi lua in considerare lista in ordinea inscrierilor, teoretic momentan suntem perfect 15, si cu @Beowulf in locul lui @miro, si cu @danniy, @alexandrul si @slavic1983 care vor fi asistenti de nadejde.

Sunt sigura ca ne descurcam maine.
Minunat ar fi, daca ar cineva mai multe, sa aduceti niste clipboard-uri, sau macar fiecare pentru el daca nu aveti extra. 

In rest, asistentii de nadejde ii rog sa vina la 09:15 - 09:30, participantii la cupping la 10:00 si dupa 11:00 cu cei care vor sa ne viziteze si sa mai stam la cafele.

De asemenea, foarte important!
Nu va dati cu parfum, aftershave sau orice produs cu un miros puternic. Parfumatii se vor uita la noi de la geam.
Nu mancati la micul dejun (daca mancati) ceva ce are gust intens - ceapa, usturoi, sau lucruri picante, acre.
Gata, somn usor!
 
Reply
#30
Neața. Nu mai reușesc sa ajung în timp util. Poate reușește cineva sa vina in locul meu. Distracție plăcută tuturor Smile
Mazzer Major RPM variabil || San Marco Flexa cu DC brew boiler
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)