Hello There, Guest! Login Register


Leve coffee shop and roastery

#1
Forumistii nostri se tin de treaba si deschid noi orizonturi in tara in ceea ce priveste cafeaua de specialitate.

Salutam cu aceasta ocazie deschiderea in Piatra Neamt a primei cafenele si prajitorii de specialitate din oras, la butoane aflandu-se colegul nostru @dev  Locatia este aici  Website aici.

Am degustat si eu o Ethiopia Guji de test si se incadreaza foarte bine in zona cafelelor fructate, fara bitter, dar solubile, un fel de omniroast pastrat in limite ok pentru a fi extras de toata lumea. 

Succes in educarea publicului din Piatra Neamt, e o misiune grea sa fii pionier! Asteptam mai departe detalii tehnice si desigur review-uri din partea forumistilor care ajung pe acolo.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Inainte de a intra in alte detalii, as vrea sa multumesc comunitatii espressoman si in special colegului @MyR, fara de care nu as fi ajuns in punctul acesta. 

Dupa ce am inceput calatoria in lumea cafelei de specialitate, am fost surprins de absenta unui loc in Piatra Neamt unde oamenii pot vorbi, gusta si cumpara cafea de specialitate. Drept urmare, mi-as dori ca "dev's coffee shop" sa fie in primul rand un loc unde oamenii pasionati de cafea sa se poata intalni si sa poata impartasi experiente despre cafea. 

Pe segmentul de cafea prajita, am inceput cu doua origini foarte diferite, dupa umila mea parere, dar care pot convietui foarte bine intr-o casa in care exista bautori de cafea cu si fara lapte. Pentru cine vrea sa incerce cafeaua prajita, am realizat un formular pentru comunitatea espressoman, cealalta posibilitate de achizitie fiind doar din cafenea. 

http://levecoffee.com/order/

In limita posibilitatilor, va stau la dispozitie atat online cat si offline, in cafenea. Nu mi-am propus sa educ pe nimeni, fiind foarte constient de lacunele din educatia mea, dar as vrea sa putem activa o comunitate pasionata de cafea in Piatra Neamt.
 
Reply
#3
Succes în cele ce ai întreprins !!!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#4
Mulțumesc pentru încurajări.

Pentru că suntem pe un forum gear-oriented, atașez o imagine cu setupul actual:

[Image: 8099b56c30e48b76a02912b0d479fdfd.jpg]
 
Reply
#5
Salut!

Să îți meargă BINE, să reziști în piață cât mai mult, să mai aduci și tu noutăți (din lumea cafelei), din Piatra, pe acest forum, să faci un profit îndestulător și....să nu uiți de unde ai plecat...Cool ...adică dintre noi.
Te așteptăm cu vești, noutăți, realizări, alea-alea.
Lelit PL81T+Ascaso Precision Competition Filter+tamper Lelit PL100+nivelator Lelit PL121, Baratza Sette 270 [b]Wi [/b]și Ascaso iSteel I1, separat și Bialetti Fiametta+Hario Skerton
 
Reply
#6
Salut @dev

Îți doresc mult succes și sa ai parte de multe satisfacții și realizări. Este nevoie de mult curaj sa faci un pas de genul asta.

Numai bine!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#7
Felicitari Dev pentru aceasta realizare frumoasa si pentru curajul de care dai dovada!
Ca espressoman voi comanda si eu, respectiv indemn si alti colegi sa faca la fel.
Sa te ajute Dumnezeu!!!
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#8
Multumesc mult pentru incurajari si gandurile frumoase. 

@micrenda dincolo de curaj, care e mai mult sinonim cu incostienta, a fost nevoie de foarte multa rabdare, fiind un proiect cu fonduri europene. Si bineinteles de un partener, @MyR in cazul meu, care sa accepte conditiile de finantare din proiect.
 
Reply
#9
Succes!
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#10
am observat ca majoritatea cafenelelor noi in orasele mici in care inca nu exista specialty, au success foarte rapid. cu siguranta exista public dar inca nedescoperit, iar in momentul in care prinzi gustul cafelei bune, nici ca te mai intorci catre commodity.
eu acum m as muta intrun oras mic de provincie sa fac un coffeeshop... dar nu se poate Smile
asa ca bafta dev! nici nu mi pun problema ca nu va merge un shop la piatra
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#11
Să dea Domnul să fie așa Bogdan.
 
Reply
#12
Felicitari dev si mult succes! Leve Coffee sa creasca si sa infloreasca! Smile
 
Reply
#13
Dar întrebarea este: de unde ți-ai inspirat pentru nume? :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#14
Baftă! Cafeaua bună merge alaturi de o poveste făină. Multă inspirație!
Lelit PL162T, Lelit PL72, Pavoni`70, Honne, Varia VS3&Hypernova Ultra, Kinu M47, Rok espresso, Hario V60, Gene 101, Kaleido M10PRO
 
Reply
#15
Succes!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
#16
(13-12-2019, 23:47)micrenda Wrote: Dar întrebarea este: de unde ți-ai inspirat pentru nume? :-)
Din nefericire, nu e nimic spectaculos. A fost genul de situație în care planul de acasă nu s-a potrivit cu Registrul Comerțului.
 
Reply
#17
Iti doresc mult succes!
sper sa ajung cat mai repede la locul faptei :p
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#18
(13-12-2019, 19:00)bogdan_geor Wrote: am observat ca majoritatea cafenelelor noi in orasele mici in care inca nu exista specialty, au success foarte rapid. cu siguranta exista public dar inca nedescoperit, iar in momentul in care prinzi gustul cafelei bune, nici ca te mai intorci catre commodity.
eu acum m as muta intrun oras mic de provincie sa fac un coffeeshop... dar nu se poate Smile
asa ca bafta dev! nici nu mi pun problema ca nu va merge un shop la piatra

Ca idee, unul din baietii nasului face pasul cel mare din capitala in Buzau, si inca nu are planuri ce va face acolo...
Cum in capitala activeaza intr-o afacere de catering exotic, bazata pe retete sous-vide, ma intreb daca exista ceva in Buzau cafea de specialitate, ca sa ii sugerez sa exploreze directia asta...  Confused Huh
 
Reply
#19
Moro coffee este o cafenea de specialitate in Buzau, dar nu prajesc cafea, o cumpara de la Origo.
La pregatirea cafelei, in schimb, nimic de reprosat. Mie mi s-a parut foarte buna
Actual - Vibiemme Domobar 2b + Honne slim
In trecut - Laspaziale Vivaldi + Mazzer Super-Jolly
                  - Gaggia Classic + Mazzer Mini
                 - Mazzer Major
             
 
Reply
#20
(14-12-2019, 11:47)renatoa Wrote:
(13-12-2019, 19:00)bogdan_geor Wrote: am observat ca majoritatea cafenelelor noi in orasele mici in care inca nu exista specialty, au success foarte rapid. cu siguranta exista public dar inca nedescoperit, iar in momentul in care prinzi gustul cafelei bune, nici ca te mai intorci catre commodity.
eu acum m as muta intrun oras mic de provincie sa fac un coffeeshop... dar nu se poate Smile
asa ca bafta dev! nici nu mi pun problema ca nu va merge un shop la piatra

Ca idee, unul din baietii nasului face pasul cel mare din capitala in Buzau, si inca nu are planuri ce va face acolo...
Cum in capitala activeaza intr-o afacere de catering exotic, bazata pe retete sous-vide, ma intreb daca exista ceva in Buzau cafea de specialitate, ca sa ii sugerez sa exploreze directia asta...  Confused Huh

chiar daca exista la buzau ceva (desi eu n am auzit, pe de alta parte daca n-am auzit eu nu inseamna ca nu exista Smile ) cu siguranta nu e dezvoltata piata. as zice ca merita.

(14-12-2019, 15:23)bogdan_c87 Wrote: Moro coffee este o cafenea de specialitate in Buzau, dar nu prajesc cafea, o cumpara de la Origo.
La pregatirea cafelei, in schimb, nimic de reprosat. Mie mi s-a parut foarte buna

da, bravo. Moro este la Buzau, uitasem de ei.
 
Reply
#21
Multumesc colegilor pentru votul de incredere acordat prin comanda de cafea. 

Pentru cine vrea sa beneficieze de transport gratuit va reamintesc ca este necesara comanda a doua pungi si e bine sa aveti in vedere programul de sarbatori al firmei care asigura transportul:

[Image: y9QwiOM.png]
 
Reply
#22
Felicitari pentru curaj!

Piatra este un oras frumos si merita o prajitorie de cafea.

Clienti cat mai multi si cafea cat mai buna!

De abia astept sa vad cum este Etiopia aia fermentata.
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#23
Multumesc pentru incurajari Elian. 

Pentru ca unii colegii au primit cafeaua si sunt, sper eu, nerabdatori sa o incerce, m-am gandit sa las cateva repere pentru extractie. 

Pentru Etiopia, in varianta de espresso, eu folosesc ca puncte de plecare o temperatura intre 94 si 96 de grade, ca sa nu speriem lumea cu aciditate vibranta  Angel , 17g rasnite mai spre fin si tintesc undeva intre 35-40g in 30-35 de secunde, cu cele 5-6 secunde de saturare a pucului incluse. 

Pentru Brazilia, aplic o metoda similara, doar ca temperatura sta in zona 90-92 de grade, pentru a pastra o oarecare urma de aciditate.
 
Reply
#24
Eu sunt din Piatra Neamt si am trecut de cateva ori pe langa locatia respectiva pentru a savura o cafea adevarata.
Din pacate am gasit de fiecare data inchis, programul de functionare(luni-vineri 08-15) fiind cam ciudat pentru o cafenea.
 
Reply
#25
Nu-mi dau seama care ar fi un program ne-ciudat pentru o locație care vinde doar preparate din cafea. În general, sunt la locație și după ora 15 și răspund și la mesaje/telefon dacă nu sunt.
 
Reply
#26
In drum spre munte cum sa nu treci pe la Leve Coffee Smile??  Lasam cafeaua la degazare si impreuna cu Vladone vom extrage toata bunatatea din ea Smile 
Dev,  mult succes si sa te bucuri de tot ceea ce faci in acest minunat domeniu al cafelei de specialitate!! 
[Image: Epirs0t.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
#27
Mulțumesc pentru urări și vizită, vacanță plăcută și vă mai aștept cu drag.
 
Reply
#28
Recomand Guji Ambela prajita de Dev. Este o cafea buna, corecta, si usor de extras.
Buna si la 1:2 - 27 sec - aciditate, floricele (la 94 - 96 gr C) - mie asa mi-a placut
               1:2 - 35 - 40 sec - aciditate redusa, apare o aroma de cacao amestecata cu aroma specifica de etiopia.
                                     - e buna daca nu alergi dupa aciditate ca mine
               1:2 - 40 - 45 sec - dispare aciditatea, creste corpolenta, merge super cu lapte. E o pralina de ciocolata cu stafide

Mult succes!
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
#29
@Elian_CT Daca nu te grabesti, s-ar putea ca peste o saptamana sa descoperi si alte arome. Sau poate la o alta comanda incerci si ceva la limita zonei "de confort". Smile
 
Reply
#30
Pentru că am realizat că sunt colegi care doresc să comande mai multa cafea, pentru rude sau prieteni, m-am gândit să vin în întâmpinarea lor cu o oferta. Începând de azi, cine comanda 4 pungi, indiferent de sortiment sau prăjire, va plăti doar 3. Bineînțeles cu transport gratuit.

http://levecoffee.com/order/
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)