Hello There, Guest! Login Register

Lelit vs ECM, Bezzera etc

Scuze de off. Dar de ce trebuia sa schimbi boilerul la 3 luni?
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress

Reply
(30-06-2020, 21:40)Kontrast Wrote: Aha, păi dă-mi exemplu atunci de un "upgrade substanțial" la râșniță. Dar fără ecrane lcd si prea multă electronică. Doar butonul de on /off e suficient acasă.

N-am studiat faza cu refractometrul, cam cât costă și la ce mă ajută?

Refractometrul te ajuta sa evaluezi obiectiv ceea ce bei. Altfel esti mai tot timpul prizonierul gustului si al parerilor mai mult sau mai putin avizate, care te imping sa "upgradezi". 

Nu exista o varianta simpla de upgrade spre profilare. Sau altfel spus nu rezolvi nimic daca montezi kitul cu robinet si folosesti aceeasi cafea prajita solubil pe aceeasi rasnita facuta pentru espresso. Si nu sunt foarte multe optiuni de rasnite unimodale aliniate corect, out of the box.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: factory g106, m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
(01-07-2020, 09:26)dev Wrote: Refractometrul te ajuta sa evaluezi obiectiv ceea ce bei. Altfel esti mai tot timpul prizonierul gustului ...

... Corect ... si atunci este mai bine sa faci 2 cafele , una pentru tine ( ... asa cum o doresti ) si una ... pentru refractometru ( ... k sa fie " in standarde " ) Tongue  ...
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Cel mai corect e sa bagam carbuni si sa folosim aparatele asa cum ni le-a trimis producatorul, fiindca stie el mai bine si n-are rost sa ne agitam...

Pe modelul "cu lapte si zahar, cafeaua acelasi gust are"...  Smile

Reply
Precis are si folosirea refractometrului un rol foarte important in a ne adanci si face cafele foarte gustoase, dar pun si eu intrebarea: am ajuns  acolo cum doar prin metode stintifice si de laborator ne putem prepara licorile noastre magice? OK, un barista il mai foloseste, dar sa ne dam cu refractometrul dimineata in timpul prepararii shotului de espresso mi se pare deplasat deja. Si pe mai noii veniti mai mult il alunga, il distanteaza de aceasta lume frumoasa de altfel. Zic si eu...
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)

Reply
... Oameni buni  , doritzi sa beti o cafea adevarata ... sau sa va jucatzi ? ... ca nu e totuna.
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Nu doar ca ii alunga dar ii mai si supara...

Daca ai extras toata viata maxim 15% din cafeaua pe care o folosesti, ce rost are sa stii si sa vrei mai mult? In final, gustul dicteaza.

(01-07-2020, 10:24)Levo Wrote: ... Oameni buni  , doritzi sa beti o cafea adevarata ... sau sa va jucatzi ? ... ca nu e totuna.

Ce mai e adevarat in ziua de azi... Mai ales ca se stie, din joaca nu iese nimic bun...

Reply
(01-07-2020, 10:24)dev Wrote: Nu doar ca ii alunga dar ii mai si supara...

Daca ai extras toata viata maxim 15% din cafeaua pe care o folosesti, ce rost are sa stii si sa vrei mai mult? In final, gustul dicteaza.

(01-07-2020, 10:24)Levo Wrote: ... Oameni buni  , doritzi sa beti o cafea adevarata ... sau sa va jucatzi ? ... ca nu e totuna.

Ce mai e adevarat in ziua de azi... Mai ales ca se stie, din joaca nu iese nimic bun...

Oglinda oglinjoara ...cum arata cafeaua mea diseara? nu-l bagati pe draq in casa ca faceti dezordine pe masa.
Rancilio Audrey ■ MK K22S SSP ■ MK K32SB & Aeropress 

Reply
Parcă și ăștia de la Bezzera și ECM s-au înțeles între ei.

Bezzera: băi, noi o dăm mai ieftină dar nu-i punem cronometru, reglajul OPV în interior, boiler mai mic, rezistența boierului mai slabă și.... butoanele jos! Așa că făceți-vă voi de cap!
ECM Classika PID, Macap MC4.

Reply
(01-07-2020, 11:56)Kontrast Wrote: Parcă și ăștia de la Bezzera și ECM s-au înțeles între ei.

Bezzera: băi, noi o dăm mai ieftină dar nu-i punem cronometru, reglajul OPV în interior, boiler mai mic, rezistența boierului mai slabă și.... butoanele jos! Așa că făceți-vă voi de cap!
+1 Wink Smile
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Bravo tools & Gaggia Classic 2015 / MDF / Motta tools

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)