Hello There, Guest! Login Register

Lelit PL91T - Tub abur gaurit, cum il desfac?

Salut, am un Lelit PL91T de 3 ani si jumatate, saptamana asta a inceput sa se incinga foarte tare capacul de deasupra si sa scoata un suierat cand se incalzea ca si cum scapa apa/abur undeva sub capac.

Am desfacut capacul si am constatat ca tubul de plastic care duce la teava de abur are o spartura, cand apa se incinge incepe sa stropeasca pe acolo (sageata din stanga).

Ma gandeam sa scot tubul si sa tai o mica bucata din el, pentru ca gaura e aproape de margine, apoi sa bag tubul la loc.

Stie cineva daca se poate desface unde arata sageata din dreapta? Cilindrul lustruit din stanga sagetii ar putea fi insurubat, dar mi-e teama sa nu fie sudat de boiler si sa il rup cand incerc sa il desfac...

Multumesc!

[Image: k19qnnC.jpg]

Reply
Daca impingi de furtun catre interior cu o mana, dupa care cu cealalata prinzi de acea parte care pare detasata de restul fitingului respectiv si tii fix, dupa care tragi de furtun in exterior. 
Sunt push in fittings.
Ceva de genu https://www.youtube.com/watch?v=qtWLFKpItz8
Lelit PL92T, Kinu M47 Phoenix

Reply
Asta era, multumesc!

Chiar ma intrebam la ce foloseste inelul ala detasat, parea degeaba acolo Smile

Am putut sa scot tubul dupa cum ai spus mai sus si am taiat bucata crapata, acum pare sa fie ok, nu mai scapa.

Multumesc inca o data!

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)