Hello There, Guest! Login Register

La Marzocco Linea Mini

Stiam de la un amic din Germania ca La Marzocco va lansa o versiune casnica, GS3-ul fiind undeva intre prosumer si cafenea micuta.

Si vad azi pe pagina de fcb a colegului stefandinescu, marea veste: " La Marzocco Unveils a Mini Model of the Linea Classic for High-End Home Use "

Stirea este aici

Aparatul arata asa (full size):

[Image: LineaMini.jpg]

Nu gasesc momentan detalii tehnice, dar din poza pare-se ca s-a pastrat grupul saturat, cu paddle. Din pacate nu vad niciun afisaj electronic. Pe un Londinium nu tii la asa ceva, dar pe un asemenea espressor parca l-as fi vazut obligatoriu. 

Marea surpriza (neplacuta) este pretul, 4500 de dolari. Pe orice site nemtesc gasesti GS3 cu 4000 si ceva de euro...

Ramane sa vedem mai multe in perioada urmatoare.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan

Reply
Deocamdata un meh rasunator din partea mea, sa vedem dupa review-uri..

Reply
Strict ca design zici ca e facut de Lelit Smile))

Reply
Exact la el m-am uitat acum o oră. Prețul e prohibitiv , mai ieftin iese VBM super 2B, care are si PID si cel mai masiv grup E61 (deși La Marzocco au tehnologia alternativa cu care se lipsesc de E61)
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)

Reply
au iesit si celelalte forumuri cu informatii, thread-ul de pe CofeeGeek mi se pare chiar lamuritor, desi nu e un review;

ceva "brain", multa calitate si mult marketing (de, odata au cucerit Starbucks cu Linea):
pretul e pentru cei la care nu conteaza prea mult, dar important e ca se situeaza intr-o nisa neacoperita pana acum;
e un grup saturat (175 ml boiler in grup si HX in boilerul de abur), dar nu si MP - paddle!
e doar un gadget de inmuiat inimile slabe; adica, acel fake paddle putea fi foarte bine inlocuit cu un buton, pentru ca tot ce face este sa angajeze un intrerupator, care declanseaza prin BB un proces de preinfuzie fixa si apoi extractie;
controlul temperaturii de extractie se opereaza cu un... buton rotativ in trepte, deci o interfata electromecanica, nu afisaj digital; care presupun, e extrem de precis, dar atat - nu pressure, nu temperature... profiling;
ce-i drept, iei asa ceva pentru calitatea extractiei, nu pentru un afisaj de PID...

thread-ul citat mai sus are si o multime de poze;
sunt unii gata sa-si vanda rinichii pentru asta Smile

ca interfata, nu ca performante (!), o La Spaziale Dream T mi se pare mai aratoasa;

un dual boiler cu E61 nu e de luat in comparatie; chiar daca e VBM si cu tot respectul ce-l am pentru VBM Replica (spring lever cu HX) si celelalte, cu convingerea ca VBM DB face mult mai usor si probabil mai bine decat Magica mea, un shot excelent, totusi:
un dual boiler cu E61 ramane un compromis in comparatie cu un grup saturat; acesta, grupul saturat, este chiar boilerul si extractia, comandate de brain box/PID!
in timp ce un DB cu E61 are comanda pe boiler si are de luptat (prin termosifon si flush-uri manuale) cu "personalitatea" si inertia grupului E61;
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)

Reply
Nu ca ar avea efecte negative asupra rezultatelor, sunt convins ca performantele vor fi de top, dar strict principial vorbind, la 4500 dolari "fake paddle"?
La acest nivel nu poate fi nimic "fake", trebuie sa reprezinte esenta tehnologiei Marzocco la scara redusa, pentru uz casnic, dar nu fake. Mai bine buton, macar ar fi sincer, nu ar incerca sa induca in eroare.

"-- most baristas don't know or realise about preinfusion control, ramping up, and other nice cool super advanced things you can get from La Marzocco's advanced paddle technology (...) -- they just like the act of sliding over a paddle"

- seamana cu principiul filtrelor presurizate, majoritatea utilizatorilor nu stiu sa "scoata" un shot cu nepresurizate, le dam noi unele care fac singure. Numai ca modelul in cauza nu este destinat "majoritatii utilizatorilor".

In fine, eu am o problema cu imitatiile in general, dar nu ar trebui sa sperie prea multi cumparatori, eu nefacand parte din target, oricum.
Expobar Leva | Gaggia Evo | Eureka Single Dose | Fiorenzato F5 | Kinu Phoenix | Aeropress | V60
Prev: Lelit 41TEM | Gaggia MDF

Reply
Nu am avut intenția să compar tehnologiile. Mă gândeam numai la raportul preț /calitate , care contează , mai ales pentru un home user din România .
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)

Reply
E drept ca suntem "prea mici" noi sa tragem concluzii asa online, fara sa fi testat " macar" un GS3, ca sa vedem ce doreste La Marzocco de fapt cu tehnologiile sale. Dar in cazul modelului Mini, se desprinde usor aceasta aparenta de carlig de pescuit bi(bani). Probabil se va mai ieftini si in Europa, va ajunge cam 3500E la un moment dat, insa chiar si asa e scump pentru ceea ce (nu) este. "Scump" e un termen destul de subiectiv, insa atunci cand ai un nume mare in profesionale, e greu sa lasi coada jos cand scoti ceva pentru prosumeri.

Pe partea de E61, RaduCarutasu spunea ca a fost intr-un showroom in Austria si cei de acolo au retras Vesuvius-ul de la vanzare pana la noi upgrade-uri din cauza ratei mari de defectare. Deci si concurenta pentru La Marzocco e slaba (nu ca s-ar bate direct cu E61).

Reply
Devenit proaspat posesor de LMLM am zis sa scot la suprafata topicul acesta.  Wink

Sunt curios ce daca mai sunt espressomani  cu LM, si daca au ceva sfaturi.

Primele mele impresii depasesc asteptarile. Dar voi reveni cu un review mai detaliat.
[Image: nJMeajy.jpg]
Linea Micra/Libra

Reply
Ai trecut de la un aparat ce avea unele posibilitati control in preinfuzie la altul ce nu are deloc.... 

Sunt curios care au fost asteptarile.

Reply
Eu aveam in minte anul trecut sa cumpar unul dar sotia a spus ca dam prea multi bani pentru un espressor de cafea care il folosim cam in medie de 4 cafele pe zi si am renuntat pana la urma mai ales ca nu aveam unde sa testez unul fizic sa vad ce poate inainte de al cumpara,ca de citit despre el am citit si pe alte forumuri de afara dar este una cititul si alta sa-l testezi.Spor!!!
Prajitor GENE CBR 101, Lelit Mara X, Eureka XL, Lelit 41TEM, Lelit 0433MMI

Reply
(06-05-2021, 13:44)dev Wrote: Ai trecut de la un aparat ce avea unele posibilitati control in preinfuzie la altul ce nu are deloc.... 

Sunt curios care au fost asteptarile.

Are preinfuzie asemanatoare cu Bloom Phase Preinfusion de pe PL92T . poti seta durata pentru pump on si off inainte de extractie.

Intradevar, nu am fost in cautare de  functii speciale, ca butoane programabile sau profilare. Cele cateva criterii de baza au fost grup saturat, stabilitate termica, pompa rotativa si abur puternic.

Stiu ca sunt multe alte optiuni care ofera asta sau poate chiar mai multe lucruri, intr-un buget mai mic, dar cred ca LMLM este intr-o clasa aparte si in ceea ce priveste functionalitatea,  constructia si  estetica.

(06-05-2021, 13:48)lig76ct Wrote: Eu aveam in minte anul trecut sa cumpar unul dar sotia a spus ca dam prea multi bani pentru un espressor de cafea care il folosim cam in medie de 4 cafele pe zi si am renuntat pana la urma mai ales ca nu aveam unde sa testez unul fizic sa vad ce poate inainte de al cumpara,ca de citit despre el am citit si pe alte forumuri de afara dar este una cititul si alta sa-l testezi.Spor!!!

Eu visez la el de ceva vreme, si dupa ce am avut contact si cu GS3, si am avut ocazia sa fac cafele pe LMLM pot spune ca a fost dragoste la prima vedere, in afara  de calitatea cafelei e  gasesc si o placere si o bucurie greu de descris in utilizarea lui. Big Grin
Legat de pret il consider ca pe o investitie pe termen lung. Apar destul de rar la vanzare second hand , si avand unul inteleg de ce nimeni nu vrea sa se desparta de ele.
Linea Micra/Libra

Reply
Motivele pentru care nu apar asa des la vanzare, cred ca tin de numarul redus de aparate aflate pe piata si o oarecare jena cand realizezi ca sunt aparate mult mai ieftine care ofera mai mult ceasca. Sau altele in aceeasi categorie de pret, care cel putin te lasa sa experimentezi. 

Sunt anumite setupuri espressor - rasnita, care produc un espresso foarte anost, plictisitor sau chiar banal de cele mai multe ori, ca urmare a lipsei de flexibiltate in tipul de cafea abordabila. N-am inteles niciodata de ce ar fi asta un deziderat pe termen lung...

Reply
Felicitari pentru achizitie! Si eu sunt pe cale sa imi cumpar dar mai intai voi merge sa il testez undeva. Big Grin
Bianca V2, DF64 SSP cast, 078 sculptor,  Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60

Reply
(06-05-2021, 15:57)Tiranator Wrote: Felicitari pentru achizitie! Si eu sunt pe cale sa imi cumpar dar mai intai voi merge sa il testez undeva. Big Grin

Multumesc,
Exista unul in showroom la Artisan, si echipa de acolo e de mare ajutor
Linea Micra/Libra

Reply
(06-05-2021, 14:23)dev Wrote: Motivele pentru care nu apar asa des la vanzare, cred ca tin de numarul redus de aparate aflate pe piata si o oarecare jena cand realizezi ca sunt aparate mult mai ieftine care ofera mai mult ceasca [...]

I call bullshit.

Este extrem de important să-ți placă să lucrezi cu sculele pe care le ai. Pt. unii este un criteriu cel puțin la fel de important ca rezultatul în ceașcă. Acuma dacă ție nu-ți place prețul lui LMLM, nu-i bai, da' lasă-i pe alții să se bucure pe banii lor, că pt. asta trag la jug până la urmă.

Nu înțeleg nici obsesia asta pt. preinfuzie. Poate omul nu bea deloc prăjeli light, ori poate bea numai cu lapte.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
(06-05-2021, 13:33)alex368 Wrote: Devenit proaspat posesor de LMLM am zis sa scot la suprafata topicul acesta.  Wink

Felicitări pentru achiziție! Să îl stăpânești sănătos!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF & V60 & Timemore Ice Dripper

Reply
(06-05-2021, 16:18)TVTVTV Wrote:
(06-05-2021, 14:23)dev Wrote: Motivele pentru care nu apar asa des la vanzare, cred ca tin de numarul redus de aparate aflate pe piata si o oarecare jena cand realizezi ca sunt aparate mult mai ieftine care ofera mai mult ceasca [...]

I call bullshit.

Este extrem de important să-ți placă să lucrezi cu sculele pe care le ai. Pt. unii este un criteriu cel puțin la fel de important ca rezultatul în ceașcă. Acuma dacă ție nu-ți place prețul lui LMLM, nu-i bai, da' lasă-i pe alții să se bucure pe banii lor, că pt. asta trag la jug până la urmă.

Nu înțeleg nici obsesia asta pt. preinfuzie. Poate omul nu bea deloc prăjeli light, ori poate bea numai cu lapte.

Nu mi se pare bullshit. IMHO, preinfuzia si reglajul debitului sunt extrem de importante. In acelasi timp, cele mai bune shot-uri le-am baut pe un LM GS3, care are tot tipul asta de preinfuzie stop&go ca si Linea Mini. Doar ca eu stiam ca Linea Mini nu e grup saturat, nu ca ar conta dpdv al rezultatelor. (https://www.home-barista.com/espresso-ma...35319.html)

Daca ar fi sa iau in considerare un grup saturat, din ce am citit pe forum si din ce am gustat, as merge pe DC Studio datorita posibilitatii de montaj al variatorului de debit (chiar daca e un reglaj fix pe toata durata shot-ului).
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria

Reply
Nu contest superioritatea unui aparat care îți permite să ai un control deosebit asupra a ceea ce faci. Lucrez într-un domeniu unde am de-a face zilnic cu peste 15 tool-uri web, fără de care job-ul meu ar fi imposibil.

Ceea ce zic eu este altceva: plăcerea este subiectivă, la fel ca gustul cafelei. Ca atare, nu "dă bine" să-i tragi cu palma peste față cuiva care-i bucuros că și-a luat scula pe care și-a dorit-o de ceva timp. Până la urmă nu și l-a luat ca să se laude (cum își iau unii Beamveu). Omul știe să facă espresso, știe ce poate aparatul și a ales în cunoștință de cauză. Refuz să cred că Alex n-a știut că e un Bianca pe OLX la 8000 și ceva de lei (ori cât costă unul nou, la Silmar).
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic

Reply
Bv TV Smile și eu mi asi lua unul, Sad fără profilare, fără lelit.. Ca melodia aia, just the way you are. Nu ar trebui sa mai judecam atat alegerile colegilor.
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 

Reply
Felicitări! LMLM e un tanc! Nu exista la vânzare deoarece se lasă moștenire ?

Referitor la preinfuzie - prefer straight-shot tot timpul. Testez la diverse cafele extracții cu preinfuzie și presiune mica (uneori), dar niciodată nu  am obținut ceva mai bun.

Întrebare - grupul de la LMLM este saturat sau e un grup încălzit electric?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter

Reply
Va aprindeti paie in cap daca mentionati pe forum ca nu va intereseaza profilarea Smile
Profitec Pro 600 | Honne | Bravo tamper & distributor

Reply
(06-05-2021, 20:03)Elian_CT Wrote: Întrebare - grupul de la LMLM este saturat sau e un grup încălzit electric?

toate LM au grup saturat
Cuptoare | La Marzocco-uri | Rasnite | Acareturi multe multe

Reply
(06-05-2021, 21:24)bogdan_geor Wrote:
(06-05-2021, 20:03)Elian_CT Wrote: Întrebare - grupul de la LMLM este saturat sau e un grup încălzit electric?

toate LM au grup saturat

Asa credeam și eu, dar Intrebarea a venit deoarece pe
https://international.lamarzocco.com/en/...inea-mini/
Scrie:
linea mini

a la marzocco classic redesigned for the kitchen

Inspired by the Linea Classic, the Linea Mini comes with dual boilers and an integrated brew group that allows the machine to achieve the temperature stability and energy efficiency of the saturated brew group in a reduced footprint.

Și m-a băgat în ceață ?
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter

Reply
Asta e rolul marketingului, sa te bage in ceata...

E destul de evident ca "inspirat" nu inseamna "identic". Sau altfel spus, e un grup saturat mai apropiat de Rancilio Silvia decat de LM alea mari.

Reply
Grupul saturat de pe Linea Classic a fost creat prin 1988. cred ca inovatie  inseamna ca au gasit si alte metode de a obtine aceeasi stabilitate termica in aproape 30 de ani Smile. De asemenea exista voci care spun ca aceasta varianta de grup este foarte posibil sa apara si pe viitoare aparate comerciale.

Dupa cum se poate vedea si aici: 
https://www.youtube.com/watch?v=XB7_vApkX9k

Legat de aceasta pasiune a noastra, nu cred ca exista un aparat sau o cafea perfecta pentru toata lumea.

Espressoarele cred ca pot fi usor comparate cu niste ceasuri high end sau boxe hi-fi. Atat cele high end cat si cele entry level fac acelasi lucru in esenta si diferenta rezultatelor nu este proportionala cu pretul, dar totusi exista multe argumente pro si contra pentru ambele categorii.

Legat de ce e in ceasca cred ca este ca o comparatie dintre 2 vinuri bune, nu e nici unul rau, doar diferite si pot placea mai mult sau mai putin unei persoane decat celelalte.
Linea Micra/Libra

Reply
Am baut espresso facut cu LMLM, DC XT, LM Strada, San Remo Cafe Racer si pot spune ca cafelele facute cu LMLM erau la acelasi nivel. Am mai intrebat lume care foloseste LMLM in domeniul comercial si spun ca aburul nu i-a lasat niciodata si au o repetabilitate foarte buna la shoot-uri
Bianca V2, DF64 SSP cast, 078 sculptor,  Zp6 special, Kinu m47p, cafelat robot, wilfa, april brewer, b75, v60

Reply
Sunt membru pe un grup de audiofili și când cineva își expune sistemul nimeni nu îl critica și vrea sa afle câte mai multe informații despre acel sistem, cum se aude... Etc etc nu ca în banii ăștia puteai sa îți ei x yz ca are mai multe leduri, mai strălucitor ca are nus țiu ce condensator considerat highly audio graded. Contează pasiunea fiecăruia Smile
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 

Reply
Cred ca e bine sa tinem cont ca pentru fiecare "plecerea de a face cafea"  e ceva diferit. Nici pentru mine, de exemplu,  placerea nu consta in a roti de padela, in a modifica presiunea de nu stiu cate ori in extractie, asa ca si pentru mine LM e "targetul" de upgrade.
Exact la fel si cu masinile italiene: poate nu-ti ofera cel mai mare confort sau cel mai performant motor, dar ai parte de un sentiment  de nedescris cand le conduci si pentru asta sunt "ravnite" de multi.
@alex368 felicitati pentru achizitie si spor la cafelute! Smile
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups

Reply
La semafor soferul unui Logan deschide geamul si il intreaba pe soferul unui Ferrari daca e buna masina ca a vazut ca nu prea isi cumpara lumea Big Grin
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
#AVX EM3202SW # Eureka Libra
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)