Hello There, Guest! Login Register


Introducere lunga si niste intrebari

#1
Salut!

Pentru ca e prima mea postare pe acest forum, o sa povestesc pe scurt cum am ajuns sa scriu aici. Am de vreo 3 ani un espressor Delonghi ECP33.21. 

Prima oara am ajuns intamplator pe acest forum acum vreo 3 luni, cand imi venise ideea de a face upgrade catre un espressor automat. Am inceput sa citesc sistematic ce s-a scris pe aici de-a lungul timpului si brusc prespectiva unui espressor automat nu mi s-a mai parut asa buna. In schimb, mi-a incoltit in minte ideea de a incerca sa vad care e treaba cu sitele nepresurizate (bineinteles ca al meu espressor nu avea asa ceva).

Dupa ce am constatat ca iese un fel de ciorba daca folosesc sita nepresurizata impreuna cu cafeaua pre-rasnita din comert, mi-am zis ca e musai sa cumpar o rasnita. Zis si facut; un cantar de bijuterii, un black friday, un PL043MMI si ceva cafea proaspat prajita mai tarziu (multumim espressoman.ro pentru reduceri!), am constatat ca ciorba aia care iesise initial s-a transformat in ceva bun si aromat. Altceva fata de cafeaua pe care o gasesti in majoritatea localurilor.

S-ar zice ca toate sunt bune si frumoase, dar cred ca m-a prins microbul si acum stau si ma intreb daca nu cumva trecerea de la acel Delonghi (pe care majoritatea de pe acest forum il considera probabil un fel de jucarie pentru prescolari) la un espressor mai rasarit ar aduce si mai multe satisfactii pentru papilele mele gustative.

Banuiesc deja raspunsul la aceasta intrebare, dar tot citind si citind inteleg ca espressoarele astea mai rasarite sunt un fel de pom laudat - in general se strica tot felul de componente cand iti e lumea mai draga, dupa care urmeaza partea cu serviceurile unde in general utilizatorul e de vina si trebuie sa plateasca reparatiile desi produsul se afla in garantie. Asta cand nu se intampla ceva neprevazut in timpul transportului.
Apoi, trebuie sa marturisesc ca nici partea cu mentenanta nu ma incanta prea tare. Asta o spune cineva care in afara de un flush de curatare inainte de fiecare extractie si unul dupa, o curatare a capului dusului din an in Pasti si o decalcifiere in trei ani de folosire nu a avut deloc de furca cu actualul espressor.

Daca ar fi sa aleg totusi un espressor nou, m-as orienta catre Lelit PL41TEM. Pentru ca daca tot e sa fac un upgrade, inginerului din mine ii surade ideea unui senzor de presiune si a unui PID. Totusi, nu pot spune ca ma entuziasmeaza ideea de grup de 57mm, dar pare ca un espressor echipat cu PID si cu grup de 58mm  la un buget similar cu Lelit nu prea se gaseste. Si acum intrebarile - merita oare upgradeul de la actualul espressor tinand cont de toate cele expuse mai sus? Si daca da, exista oare vreun espressor intr-un buget de aproximativ 2500 +/- 500 de lei care sa aiba un raport pret/calitate mai bun decat PL41TEM?

Daca ati reusit sa nu va plictisiti pana acum, mai exista o mica problema - ocazional va mai face espresso si sotia, care nu are rabdare sa foloseasca rasnita, cantar etc, asa ca va fi nevoie si de o sita presurizata. Din cate inteleg de pe situl https://www.lamacchinadelcaffe.com/en/fi...lelit.html (recomandat pe acest forum pentru accesorii), exista sita Lelit supercream 2 cups filter for portafilter 57mm Cod. MC193, care dupa ochiul meu pare a fi exact ce trebuie. Daca ar putea cineva mai priceput sa confirme sau sa infirme lucrul asta, multumesc anticipat.
 
Reply
#2
Am uitat să menționez în postul de mai sus că nu intenționez să folosesc deloc partea de abur.
Lelit PL81T Grace + DF64
 
Reply
#3
In 2500 de lei gasesti Lelit PL41TEM, Gaggia Classic si AVX DB1. De asemenea gasesti Lelit Grace PL81T second-hand, poate chiar unul nou daca esti dispus. Pentru partea de service, Lelit si Gaggia sunt acoperite de aceeasi firma. Eu cred ca obtii cele mai bune rezultate cu firma respectiva daca te duci sa discuti acolo fata-in-fata, chiar daca vorbesti doar cu doamna de la receptie. Cu putina rabdare se rezolva orice problema.

Diferenta intre DeLonghi si Lelit este ca aparatele Lelit sunt facute sa fie demontate, reparate si reasamblate de oricate ori este necesar. Piesele uzuale se gasesc si prin Romania sau pe lamacchinadelcaffee.com. Este valabil si pentru Gaggia Classic, nu am experienta cu aparatul dar gasesti multe detalii pe forum.

AVX DB1 este o solutie buna pentru aparat cu grup de 58mm si PID, colegii de forum s-au plans de abur, dar daca nu te intereseaza laptele nu este important. Suportul pentru forum de la barshaker.ro este foarte bun.

Daca vrei o cuantificare a diferentei intre aparate, intre Saeco Poemia si PL41TEM am reusit sa imi injumatatesc timpul necesar prepararii unei cafele si totodata am imbunatatit consistenta in sensul ca pot obtine doua cafele cu acelasi gust cand le pregatesc consecutiv.

Cat despre sotie, daca ii place cafeaua si rasnita este reglata, nu trebuie sa fie o problema sa rasneasca ea. Daca foloseste un cantar la gatit, trebuie sa foloseasca unul si la cafea.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
#4
Pe langa ceea ce a scris colegul @adrian1, cu care rezonez 100%, as mai adauga doar ordinea pe care o vad eu la bugetul tau : Lelit 81T sau Lelit 41 TEM. Am pus pe primul loc 81T pentru ca are o serie de facilitati pe care eu le consider utile. Singura mea retinere este legata de faptul ca prin modul in care a fost proiectat sasiul, exista posibilitatea sa nimeresti un aparat a carui tava sa vibreze exagerat, si atunci inginerul din tine va trebui sa intervina pentru a diminua vibratiile. In rest, nu-ti imagina ca sotia ta nu se va descurca. Sotia mea, a invatat repede, “nevoia te face sa te adaptezi rapid”. Nu in ultimul rand, iti mai imparteasesc o sugestie de achizitie, in cazul in care te decizi pe un buget mai mare : ECM Puristika, ti-ar veni ca o manusa, multi ani de acum incolo (nu are deloc, wand de abur).
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#5
Si eu iti pot recomanda pl81t ... am unul de vanzare aproape nou, in garantie + accesorii in bugetul tau daca te hotarasti la modelul acesta
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#6
In primul rand, multumesc pentru recomandari!

Pana la urma am decis sa cumpar un Lelit 81T. A ajuns ieri, asa ca abia am apucat sa fac un espresso de dimineata. Pana acum sunt multumit  Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)