Hello There, Guest! Login Register


Inlocuire rezistenta Gene Cafe cbr101

#1
Am un prăjitor de cafea gene Cafe a cărui rezistența s-a ars .Cei care se ocupa de service nu au pe stoc piesa si cică nici producatorul din Coreea nu o are momentan .Poate cineva sa-mi dea o soluție?
 
Reply
#2
uite aici partea de incalzire :
https://www.bellabarista.co.uk/genecafe-...-003a.html

pretul este cam mare, dar daca se face un grup la recomandarea lui Liviu , se gasesc si garnituri pentru grup E61 din silicon de 8 si 8.5 mm si asa iesi poate mai ieftin si cu transportul care se imparte...
parerea mea

garnituri :
https://www.bellabarista.co.uk/catalogse...E61+gasket
Bellezza Francesca | G-iota | Bezzera Unica | La Pavoni | Ceado E5P | Kinu M38 | Gene Cafe 
 
Reply
#3
Demontezi cum se arata aici pana la 2:20...
https://www.youtube.com/watch?v=keWL0HhqL0o
dupa care continui sa desfaci carcasa ansamblului cu rezistenta, si cand ajungi la ea vedem daca exista posibilitatea inlocuirii nichelinei.
Si daca ar fi piesa in stoc, ma astept la un pret daramator fata de 5 lei cat este nichelina simpla.
Sau te duci cu ea la un reparator de electrocasnice, nu cu toata masinaria, ca ar fi n stare sa iti ia 200 lei numai pentru desfacere si "constatare"...
Eu as profita de ocazie si sa ii mai modez una doua... Big Grin o atentie, o maslina, bagat PID, sa simta si masina ca e bagata in seama Smile

LE: dupa ce vazui postarea lui Petru, si vazand ca cele doua capace sunt prinse in 4 suruburi, nu sunt nituite/capsate, as zice ca e joaca reparatia asta, merita facuta doar si pentru posteritate... mai ales la cat te costa piesa...
 
Reply
#4
Am încercat înlocuirea rezistentei cu una de la un uscător de par,doar ca lucrează in alt regim ( temperatura mai mică ,ventilație mare ), după circa 20 de secunde bimetalul de pe rezistența oprește încălzirea iar senzorul sesizează o anomalie si afișează pe display E4 .Nu am găsit nici un meseriaș care știe sa construiască o rezistența din nichelina. Cei mai mulți nici nu vor sa audă de alte produse decât aspiratoare ,cafetiere sau fiare de călcat.

Mulțumesc pentru sfaturile care au început sa apara .Multe din postările de pe espressoman .ro mi-au utile pentru a învata cum poți sa Pregătești o cafea buna începând cu achiziția cafelei,prăjirea si pana la servirea ei.
 
Reply
#5
Trebuie sa masori bucatile din vechea rezistenta si sa pui una de aceasi valoare. In manual zice "Heater 1,300 Watts".
La piata gasesti 1000 si 1500W, poti lua cate una din fiecare, le tai la jumatate si le imbini, si obtii doua rezistente de 1250 W, ai si inca o rezerva.
Nu pui orice sarma la intamplare... una de foen are puterea mult prea mica, nici 100 grade nu produce, fata de 250 grade cat trebuie sa ai pentru finalizarea unei prajiri.

Sau, de ce nu, sa inadesti cele doua jumatati in zona unde s-a rupt. Asta daca nu sunt rupturi multiple, de uzura pe toata lungimea...
 
Reply
#6
(17-02-2017, 16:35)Dan969 Wrote: Am un prăjitor de cafea gene Cafe a cărui rezistența s-a ars .Cei care se ocupa de service nu au pe stoc piesa si cică nici producatorul din Coreea nu o are momentan .Poate cineva sa-mi dea o soluție?

De curiozitate, cam cat (timp si kg) ai prajit cu el?
 
Reply
#7
Buna.Am prăjit aproape un an si câte 6 șarje pe zi.
 
Reply
#8
Oho, deci si-a cam scos banii.
Ma gandeam la fiabilitatea lui. Inseamna ca pentru o utilizare casnica cu 1-2 sarje pe saptamina ar tine mult si bine.
Te intrebam deoarece si eu ma gandesc la o astfel de achizitie.
Multumesc.
 
Reply
#9
Daca gandesti economic, ia Roestmeister (Dieckmann) mai bine.
Pret la mai putin de jumatate, prajeste mai mult, eu l-am dus la 333 grame.
Are ciclu de racire care chiar o face efectiv, spre deosebire de Gene, iar chestia cu murdaria, singurul argument de care se leaga toti, e nula daca ii faci o cusca de captare pleava, care sa inchida spatiul deschis pe unde da aerul cald afara.
Si un pic mai inteligent, parerea mea... chiar daca nu ai afisaje, cele 7 preseturi cu care vine acopera cam tot ce ai vrea.
 
Reply
#10
uite, aici spun ca l-ar avea pe stoc si transportul e mai accesibil decat pe bellabarista.

Roestmeister cu cusca de captare pleava nu-l poti pune pe bar sa prajesti cafea ca sa faci impresie, Smile ca Gene-ul asta probabil la asa ceva a fost folosit la 6 sarje / zi. pt acasa e o solutie.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#11
Sigur, intr-un bar i-as face vitrina... cu aspirare directa deasupra tamburului.
 
Reply
#12
ai avea de sters geamurile vitrinei. Smile
(17-02-2017, 16:49)renatoa Wrote: Si daca ar fi piesa in stoc, ma astept la un pret daramator fata de 5 lei cat este nichelina simpla.

nu nichelina, kanthal daca vrei sa fie fiabila.
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
#13
Vai , ce frumos e...parca e inspirat din Bioshock ...merita si numai ca artizanat ...foarte fain...place mult... [Image: smile.gif]

Nu despre asta e vorba ???....https://www.youtube.com/watch?v=afQw6MxAUFo
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#14
Fane, tu iti bobinezi singur rezistenta la roaster, si il trimiti sa dea 50 euro pe aia ? Confused
Pai de banii astia, nu mai bine face drumul Botosani Suceava 50 km sa i-o faci tu ? Smile

(20-02-2017, 21:02)Fane Wrote: uite, aici spun ca l-ar avea pe stoc si transportul e mai accesibil decat pe bellabarista.

....
 
Reply
#15
eu sunt mester amator profesionist Smile , ce mesteresc pt mine e fara prea mare apasare ca stric ceva, ca o fac pe barba mea. daca ar fi si pt mine as prefera sa cumpar rezistenta de gata si doar daca n-as gasi m-as apuca sa o bobinez. pe vremuri vazusem o asemenea rezistenta arsa desfacuta pe un forum din polonia parca si tin minte ca nu parea o chestie foarte simpla. daca cumva sunt stricate si elementele pe care sta rezistenta atunci cam devine misiune imposibila.

(20-02-2017, 21:15)Levo Wrote: Vai , ce frumos e...parca e inspirat din Bioshock ...merita si numai ca artizanat ...foarte fain...place mult... [Image: smile.gif]

Nu despre asta e vorba ???....https://www.youtube.com/watch?v=afQw6MxAUFo

nu stiam la inceput despre ce vorbesti cu Bioshock. dap, arata interesant. Smile
Expobar Leva DB pompa rotativa, Mühle M68, Mazzer Major, Huky 500
Home coffee roasting is as fun and easy, or as exacting and technical, as you want to make it.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)