Hello There, Guest! Login Register


French press

#61
Au mai fost unele foarte bune la Lidl; sticlă și metal; am unul la serviciu de doi ani. De atunci am mai văzut prese la Lidl o singură dată
Bodum sunt foarte bune și ele.
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#62
Mare filozofie nu e,la mine a murit pistonul,fiind din plastic dupa un timp lasa gust in cafea,acum filosesc un filtru in loc de french press.
 
Reply
#63
Pentru amatorii de cani cu pereti dubli au acum la IK@A de capacitate mare, 1 L
 
Reply
#64
Vreau sa achizitionez o presa franceza si as avea nevoie de un sfat privind gradul de macinare a cafelei cu rasnita kinu phoenix. Am inteles ca pe undeva la cinci ture?

M ar ajuta ca reper pentru viitoarele extractii.
Multumesc.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#65
Salut,
Am citit si urmarit pe YTB mai multe tehnici pentru French press si nu-mi dau seama unde gresesc. Am senzatia ca imi iese acra cafeaua.
Folosesc un Kinu Phoenix, intre 3.5 -5, raport cafea-apa 1/16g, apa filtrata la 85-90grade, 4 minute brew.
Am incercat cu doua cafele diferite de la Guido, diferite setari si tot acra mi se pare. Mi-a iesit cafea mai buna cu niste boabe de la DonCafe
Cu amarala, n-am neaparat o problema, dar acreala sau aciditatea nu-mi place deloc.
Ce as putea sa schimb sau unde gresesc?
 
Reply
#66
Ce profil de prajire are cafeaua? Espresso sau filtru? Eu rasnesc la 5-5.5 pe phonix in conditiile in care la 1.7 macin pt cafflano si folosesc cam 7-9 g cafea la 100 ml apa tot 85-90 grade, timp 4.5 min. Si iese ok pe gustul meu. Nicidecum acra. Cafeaua e prajita profil esspresso.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#67
(12-09-2020, 09:48)Blackmamba Wrote: Folosesc un Kinu Phoenix, intre 3.5 -5, raport cafea-apa 1/16g, apa filtrata la 85-90grade, 4 minute brew.
Am incercat cu doua cafele diferite de la Guido, diferite setari si tot acra mi se pare.

Eu cred ca acreala pe care o simti e din cauza combinatiei cafea prajita light + apa la 85 de grade. Incearca sa mai incalzesti apa aia un pic, pana pe la 94-95 de grade si daca iese tot acra atunci macina putin mai fin.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#68
(12-09-2020, 13:41)rob8402000 Wrote: Ce profil de prajire are cafeaua? Espresso sau filtru? Eu rasnesc la 5-5.5 pe phonix in conditiile in care la 1.7 macin pt cafflano si folosesc cam 7-9 g cafea la 100 ml apa tot 85-90 grade, timp 4.5 min. Si iese ok pe gustul meu. Nicidecum acra. Cafeaua e prajita profil esspresso.


Cafeaua de acum are profil de espresso. Pare light sau medium, cu siguranta nu e dark. Multumesc pt sugestii, mai umblu la reglaje. Daca merg la 5.5 pare sa isi pierda din corp si iese ca un ceai lung
 
Reply
#69
Atunci mareste doza de cafea si vezi ce iese. Nu umbla la rasnita deocamdata.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#70
In prajire regula de baza este "keep beans moving".
Nu s-a inventat nca o metoda in care boabele sa stea fara sa se miste si sa se prajeasca. Nu corect...
Nu vad de ce la extractie ar fi diferit... Confused ce fenomen ar forta aromele sa iasa din graunti intr-o apa care sta...  Huh
De asta nu mi-a placut vreodata ce rezulta prin metoda asta de preparare... pe limba mea...
 
Reply
#71
Eu alternez aprox saptamanal metodele de preparare v60, aeropres, french press, in weekend caflano cu lapte spumat sau ibric.

Si la presa franceza ies cafele cu corp placut.  La toate metodele folosesc 7-10 g cafea la 100 ml apa la temp intre 80-90 grade functie de cafea. 

La presa franceza se extrage chiar daca sta apa datorita rasnirii grosiere. Eu fac o preinfuzie cu aprox 50 ml apa, amastec usor cat sa se desprinda de pe fund, apoi torn restul de apa, mai desprind usor de pe fund cafeaua, pun pistonul si astept 4-5 min, apoi apas pana la fund si torn in pahar.  Si se extrage bine. E o metoda care imi place. 

@Blackmamba incearca sa maresti doza de cafea, si apoi sa faci si preinfuzia de care ziceam mai sus, macinatura pare chiar fina la 3.5.

Si @bemihai a punctat bine. Guido prajesc mai light, sau cel putin anul trecut o faceau. Incearca si cu alte cafele. Nu are cum sa nu iti iasa.
Lelit PL81t, Ibric email, Ibric turcesc, Aeropress, V60. Rasnite Kinu Phoenix, Sozen, prajitor cafea Rostmeister, Cafflano Kompresso, Xeolo ghost burr 10 step.
 
Reply
#72
(12-09-2020, 22:55)renatoa Wrote: ... Confused ce fenomen ar forta aromele sa iasa din graunti intr-o apa care sta...  Huh

Temperatura apei este fenomenul! Aceasta, de fapt, reprezinta o medie a energiei cinetice (energia "de miscare") a moleculelor. Cu cat aceasta este mai mare cu atat "intensitatea" moleculelor este mai ridicata atunci cand "lovesc" (in zona de contact) fractia de cafea macinata, facand ca acestea sa "difuzeze" in structura alveolara a cafelei unde aromele sunt "captive".

De aceea infuzia la 90gr.C dureaza cateva minute si la 15-20gr.C dureaza 6-8 ore (cold brew-ul)
 
Reply
#73
(13-09-2020, 00:12)rob8402000 Wrote: Eu alternez aprox saptamanal metodele de preparare v60, aeropres, french press, in weekend caflano cu lapte spumat sau ibric.

Si la presa franceza ies cafele cu corp placut.  La toate metodele folosesc 7-10 g cafea la 100 ml apa la temp intre 80-90 grade functie de cafea. 

La presa franceza se extrage chiar daca sta apa datorita rasnirii grosiere. Eu fac o preinfuzie cu aprox 50 ml apa, amastec usor cat sa se desprinda de pe fund, apoi torn restul de apa, mai desprind usor de pe fund cafeaua, pun pistonul si astept 4-5 min, apoi apas pana la fund si torn in pahar.  Si se extrage bine. E o metoda care imi place. 

@Blackmamba incearca sa maresti doza de cafea, si apoi sa faci si preinfuzia de care ziceam mai sus, macinatura pare chiar fina la 3.5.

Si @bemihai a punctat bine. Guido prajesc mai light, sau cel putin anul trecut o faceau. Incearca si cu alte cafele. Nu are cum sa nu iti iasa.


Multam pentru sugestii. Am marit doza la 9g, marit putin granulatia cu 0.2.5 si torn mai incet apa. Cred ca intr-adevar conteaza si preinfuzia. A iesit o cafea buna, nu am mai simtit acreala.
 
Reply
#74
(12-09-2020, 09:48)Blackmamba Wrote: Salut,
Am citit si urmarit pe YTB mai multe tehnici pentru French press si nu-mi dau seama unde gresesc. Am senzatia ca imi iese acra cafeaua.
Folosesc un Kinu Phoenix, intre 3.5 -5, raport cafea-apa 1/16g, apa filtrata la 85-90grade, 4 minute brew.
Am incercat cu doua cafele diferite de la Guido, diferite setari si tot acra mi se pare. Mi-a iesit cafea mai buna cu niste boabe de la DonCafe
Cu amarala, n-am neaparat o problema, dar acreala sau aciditatea nu-mi place deloc.
Ce as putea sa schimb sau unde gresesc?
Salut.
Am luat de la Guido vreo 4-5 sortimente de-a lungul anilor si toate au fost niste acrituri sinistre.
Ultima oara(jur!) can am trecut pe acolo l-am rugat pe vanzator sa imi dea ORICE vrea el  numai acra sa nu fie...si am plecat cu Brazilia Sertazinho care era acra cand se racea chiar daca infuzam cafeaua imediat dupa clocotire: am ramas cu impresia ca oamenii de acolo pur si simplu nu mai inteleg cuvantul "acru" sau aleg sa il ignore.
Eu folosesc ratia de 1/12,5 sau 2 grame cafea la 25 ml apa calda iar temperatura de infuzare e undeva in jurul valorii de 90-92 grade cu cele minim 4 minute de infuzie. Daca vreau sa beau cafea cu mai putina cofeina, pur si simplu o infuzez un timp mai scurt, 1-2 minute.
Prepararea o fac intr-un ibric - am 3 capacitati functie de cata cafea prepar, ~220 / 450 / 700 ml si urmaresc sa am suprfata in care torn cafeaua macinata empiric egala cu jumatatea fundului ibricului - fara preinfuzare si alte complicatii. Am avut si termometru pe care l-am folosit vreo 2 saptamani cu care am invatat ca dupa fierbere apa ajunge la 90-92 grade - desigur aici cantitatea face diferenta - dupa 2 minute de repaus pe acelasi ochi de aragaz.
Tot din experienta acumulata cu cafea proaspat prajita am invatat ca acreala se mai domoleste scazand granulatia si marind temperatura.
Inca ceva, dupa 50+ sortimente de cafea incercate de la aproape toate prajitoriile din Bucuresti si cateva din tara am renuntat sa mai cumpar in mod constant altceva decat cafea de Etiopia - dar NU Yrgacheffe - este singura care imi iese dulce, aromata si lipsita de acreala si scriu asta pentru ca informatia standard debitata de orice vanzator de cafea este ca "soiurile africane sunt cele mai acide" si asta m-a tinut departe de aceasta origine mai mult de 1 an.
La un moment dat, cu moralul la pamant si smaltul dintilor subtiat de acrelile pe care le incercasem mi-am calcat pe suflet si am luat prima Etiopia...
Spor!
 
Reply
#75
Eu totuși nu înțeleg un lucru: de ce să cumperi, în continuare, cafea de la un prăjitor cu care nu ești compatibil... E un fel de "fool me once shame on you, fool me multiple times shame on you again?"

Să scoți "acreala" prin prăjire, dintr-o cafea de specialitate, e ca și cum ai servi la un parastas sarmale din vita kobe.
 
Reply
#76
Bună comparația. Îți recomand să încerci Aromatic Blend de la Dropshot. Am luat pentru latte, e ciocolata pură, după ce se degazează. [Image: 2467a9fb85a464f0268fbe7f6fd1ae3e.jpg]
Chiar nu înțeleg ce i-ai putut face sa nu ai acid la o Etiopia. Nu cred ca am scos-o vreodată fără chiar și supraextrasa pana spre 1min.
Stiu ca folosim metode diferite de preparare dar ma surprinde puțin afirmația ta.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
#77
(18-11-2020, 15:37)dev Wrote: Eu totuși nu înțeleg un lucru: de ce să cumperi, în continuare, cafea de la un prăjitor cu care nu ești compatibil...
Simplu, am avut o buna perioada credinta ferma ca odata si odata tot pot gasesc ceva bun la oricare din ei, deh, naivitatea incepatorului si le-am tot incercat...

(18-11-2020, 15:53)vlaicu Wrote: Chiar nu înțeleg ce i-ai putut face sa nu ai acid la o Etiopia.
Nu stiu ce inseamna "cafea acida" nici dupa ~3 ani de baut cafea proaspat prajita, inteleg doar gusturile de baza: dulce, amar, sarat, acru.
Scuze...
 
Reply
#78
Cum ai putea să găsești "ceva bun" dacă nu știi ce să cauți?

Am spus și altă dată, nu înțeleg de ce vă încăpățânați cu cafeaua proaspătă prăjită scumpă când există cafea comercială, ieftină, prăjită mult mai uniform și mai omogen, comparativ cu ceea ce ar putea produce un prăjitor artizanal....

O cafea proaspăt prăjită tare, e practic zahăr ars afumat cu fum de celuloză.
 
Reply
#79
De obicei încerc sa ma abțin și sa nu critic o cafea fiindcă poate nu am eu aparatura capabilă sa o extragă, și pe de alta parte cred ca fiecare prăjitor atât cât este el capabil încearcă sa pună in galantar ce are el mai bun. Am cumpărat și eu de la Guido de vreo 3 ori și după ultima incercare m-am lecuit, unele transe nu ar trebui sa treacă de controlul calității, ma refer acum la o Guatemala care pe lângă ca nu era deloc uniformă era și plină de pleava.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#80
Eu am luat de la Guido in ultima vreme si mi se pare ca au ramas la fel de tari ca atunci cand am baut prima cafea de specialitate de la ei, in 2016, cred. Nu am mai luat Guatemala Finca la Bolsa in ultima vreme, dar am luat Aricha, Perla Negra si inca o Etiopie naturala si sunt excelente. Nu beau insa French Press ca sa pot sa ma pronunt, dar in mod sigur Aricha de filtru e foarte tare in V60 si Perla Negra in espresso e una din cafelele mele preferate.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#81
Nu vreau sa fiu inteles gresit dar unele prajitorii nu se adreseaza incepatorilor care cauta cafea cu gust de "cafea adevarata". Pur si simplu, dincolo de echipamente, e nevoie de un timp si cateva zeci de kg de cafea pentru a intelege diferenta intre cafeaua obisnuita, prajita mai comercial, si cafeaua de specialitate, prajita pentru a pastra caracterul originii. In acelasi timp, orice actvitate care foloseste materie prima organica, care sufera transformari de la o luna la alta, de la un mediu de depozitare la altul va prezenta o variabilitate mai mare in urma prajirii artizanale comparativ cu o cafea prajita industrial.

Si nu in ultimul rand, trebuie inteleasa metoda de preparare folosita si trebuie ajustata in functie de ceea ce vrem sa obtinem. Nu exista retete universal aplicabile din moment ce interpretarea aromelor difera de la individ la individ, pe langa faptul ca compozitia apei, temperatura, presiunea unde e cazul sau timpul de contact influenteaza decisiv rezultatul.
 
Reply
#82
(19-11-2020, 10:55)cradun Wrote: Eu am luat de la Guido in ultima vreme si mi se pare ca au ramas la fel de tari ca atunci cand am baut prima cafea de specialitate de la ei, in 2016, cred. Nu am mai luat Guatemala Finca la Bolsa in ultima vreme, dar am luat Aricha, Perla Negra si inca o Etiopie naturala si sunt excelente. Nu beau insa French Press ca sa pot sa ma pronunt, dar in mod sigur Aricha de filtru e foarte tare in V60 si Perla Negra in espresso e una din cafelele mele preferate.
Știu ca multă lume de pe forum este mulțumită de cafeaua lor, poate chiar și Guatemala de obicei este buna, dar chiar daca acea punga a fost un caz izolat, la cum arată nu cred ca trebuia sa fie pusă la vânzare.

(19-11-2020, 11:03)dev Wrote: Nu vreau sa fiu inteles gresit dar unele prajitorii nu se adreseaza incepatorilor care cauta cafea cu gust de "cafea adevarata". Pur si simplu, dincolo de echipamente, e nevoie de un timp si cateva zeci de kg de cafea pentru a intelege diferenta intre cafeaua obisnuita, prajita mai comercial, si cafeaua de specialitate, prajita pentru a pastra caracterul originii. In acelasi timp, orice actvitate care foloseste materie prima organica, care sufera transformari de la o luna la alta, de la un mediu de depozitare la altul va prezenta o variabilitate mai mare in urma prajirii artizanale comparativ cu o cafea prajita industrial.

Si nu in ultimul rand, trebuie inteleasa metoda de preparare folosita si trebuie ajustata in functie de ceea ce vrem sa obtinem. Nu exista retete universal aplicabile din moment ce interpretarea aromelor difera de la individ la individ, pe langa faptul ca compozitia apei, temperatura, presiunea unde e cazul sau timpul de contact influenteaza decisiv rezultatul.
OK, și atunci când intra omul la tine in prajitorie și îți spune ca este prima data când cumpara cafea de la tine și ca nu are un espressor de 10.000 lei, ci unul entry-level de ce nu ii spui simplu sa își vadă de drum, ca cafeaua ta se adresează doar experimentaților. Nici măcar nu am fost întrebat cam ce gust caut in ceașca cum mi s-a întâmplat mai peste tot, când am intrat prima data intr-o prajitorie.
Iar toată pleava din punga nu cred ca era o nota oferită pentru experimentați, era ceva mult mai simplu, adică chestia aia românească “merge și așa”.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#83
Ca să întăresc ce scriu colegii de mai sus, am aruncat și eu la gunoi un kilogram de cafea boabe de la Guido din același motiv: acreala extremă. Am încercat toate metodele posibile: moka, press, espresso, ibric. Rezultatul a fost negreșit un gust de cafea cu lămâie.

La mine tind să cred că a fost o problemă cu lotul respectiv pentru că a fost a doua comandă de la ei și am comandat cafeaua care mi-a plăcut cel mai mult din comanda precedentă.

Menționez că nu-s fan 1'st wave. Am cumpărat cafea de la mai toate prăjitoriile de pe la noi dar niciodată nu mi s-a întâmplat așa ceva (să nu pot bea nicicum cafeaua pe care am cumpărat-o).
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#84
(19-11-2020, 08:20)dev Wrote: Cum ai putea să găsești "ceva bun" dacă nu știi ce să cauți?
Ai inteles gresit, stiu ce caut si de vreo 2 ani am si gasit

(19-11-2020, 11:03)dev Wrote: Nu vreau sa fiu inteles gresit dar unele prajitorii nu se adreseaza incepatorilor care cauta cafea cu gust de "cafea adevarata".
Ca orice altceva si aici intervine educatia, expunerea repetata la "altceva" produce schimbari, asa a fost si cazul meu oricat de ridicole par incercarile prin care am trecut. Ma stramb urat daca sunt fortat sa beau cafea comerciala acum insa dupa gustul meu cafeaua acra e buna doar la migrene sau dusmani si nimic mai mult.
 
Reply
#85
De curiozitate, care e cafeaua proaspăt prăjită, ne-acră?
 
Reply
#86
(19-11-2020, 10:17)Cosminchir Wrote: De obicei încerc sa ma abțin și sa nu critic o cafea fiindcă poate nu am eu aparatura capabilă sa o extragă, și pe de alta parte cred ca fiecare prăjitor atât cât este el capabil încearcă sa pună in galantar ce are el mai bun. Am cumpărat și eu de la Guido de vreo 3 ori și după ultima incercare m-am lecuit, unele transe nu ar trebui sa treacă de controlul calității, ma refer acum la o Guatemala care pe lângă ca nu era deloc uniformă era și plină de pleava.

Salut Cosmin. Imi pare sincer rau pentru experienta ta neplacuta cu cafeaua de la noi. Imi e foarte greu sa inteleg ce s-a intamplat cu punga ta. Daca uniformitatea unei cafele foate fi evaluata subiectiv, faptul ca avea pleava e foarte ciudat. Eu nu stiu cum ar putea ajunge pleava acolo si nu stiu pe nimeni care sa verific asta in pungi. Tehnologic, chaff-ul liber arde la temperatura de exit din dram. Pot ramane cateva foite lipite de boabe, dar asta in mod exceptoinal. 

Anyway, ne-ai face un bine daca ne trimiti punga inapoi, sau ce a ramas din ea si iti trimitem noi alta punga la alegere. Daca esti de acord, ne ocupam noi de curier, doar sa-mi dai un pm cu un tel.

De asemenea, ai scris mai jos ca am avea atitudinea de "merge si asa". Doresc sa te asigur ca nu este adevarat si sa stii ca nu mi-a picat prea bine. Daca doresti si ai timp, te invoit la prajitorie sa povestim mai multe.
Prajitor CoffeeTool 5-7,5kg, La Marzocco GS/3, VA Mythos One, Mahlkonig EKK43 & more
 
Reply
#87
(19-11-2020, 17:36)AdrianGuido Wrote:
(19-11-2020, 10:17)Cosminchir Wrote: De obicei încerc sa ma abțin și sa nu critic o cafea fiindcă poate nu am eu aparatura capabilă sa o extragă, și pe de alta parte cred ca fiecare prăjitor atât cât este el capabil încearcă sa pună in galantar ce are el mai bun. Am cumpărat și eu de la Guido de vreo 3 ori și după ultima incercare m-am lecuit, unele transe nu ar trebui sa treacă de controlul calității, ma refer acum la o Guatemala care pe lângă ca nu era deloc uniformă era și plină de pleava.

Salut Cosmin. Imi pare sincer rau pentru experienta ta neplacuta cu cafeaua de la noi. Imi e foarte greu sa inteleg ce s-a intamplat cu punga ta. Daca uniformitatea unei cafele foate fi evaluata subiectiv, faptul ca avea pleava e foarte ciudat. Eu nu stiu cum ar putea ajunge pleava acolo si nu stiu pe nimeni care sa verific asta in pungi. Tehnologic, chaff-ul liber arde la temperatura de exit din dram. Pot ramane cateva foite lipite de boabe, dar asta in mod exceptoinal. 

Anyway, ne-ai face un bine daca ne trimiti punga inapoi, sau ce a ramas din ea si iti trimitem noi alta punga la alegere. Daca esti de acord, ne ocupam noi de curier, doar sa-mi dai un pm cu un tel.

De asemenea, ai scris mai jos ca am avea atitudinea de "merge si asa". Doresc sa te asigur ca nu este adevarat si sa stii ca nu mi-a picat prea bine. Daca doresti si ai timp, te invoit la prajitorie sa povestim mai multe.
Mulțumesc pentru feedback, chiar apreciez răspunsul. In legătura cu pleava nu știu care e explicația dar pe lângă pleava desprinsa care se afla printre boabe și lipita și de punga, anumite boabe aveau încă pleava nefesprinsa de pe ele.
Afirmația cu “merge și așa” poate a fost prea dura, dar eu știu ca fiecare punga este umplută manual, de asta am spus ca nu trebuia sa se afle la vânzare.
Punga a fost cumpărată acum vreo luna cred, nu o mai am fiindcă dupa ce m-am frustrat maxim am aruncat-o.
Alta punga in loc nu vreau, in schimb cand o sa vina vremea sa pun cafea la degazat o sa trec pe la prajitorie, poate primesc ceva sfaturi de la tine.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
#88
(19-11-2020, 18:20)Cosminchir Wrote:
(19-11-2020, 17:36)AdrianGuido Wrote:
(19-11-2020, 10:17)Cosminchir Wrote: De obicei încerc sa ma abțin și sa nu critic o cafea fiindcă poate nu am eu aparatura capabilă sa o extragă, și pe de alta parte cred ca fiecare prăjitor atât cât este el capabil încearcă sa pună in galantar ce are el mai bun. Am cumpărat și eu de la Guido de vreo 3 ori și după ultima incercare m-am lecuit, unele transe nu ar trebui sa treacă de controlul calității, ma refer acum la o Guatemala care pe lângă ca nu era deloc uniformă era și plină de pleava.

Salut Cosmin. Imi pare sincer rau pentru experienta ta neplacuta cu cafeaua de la noi. Imi e foarte greu sa inteleg ce s-a intamplat cu punga ta. Daca uniformitatea unei cafele foate fi evaluata subiectiv, faptul ca avea pleava e foarte ciudat. Eu nu stiu cum ar putea ajunge pleava acolo si nu stiu pe nimeni care sa verific asta in pungi. Tehnologic, chaff-ul liber arde la temperatura de exit din dram. Pot ramane cateva foite lipite de boabe, dar asta in mod exceptoinal. 

Anyway, ne-ai face un bine daca ne trimiti punga inapoi, sau ce a ramas din ea si iti trimitem noi alta punga la alegere. Daca esti de acord, ne ocupam noi de curier, doar sa-mi dai un pm cu un tel.

De asemenea, ai scris mai jos ca am avea atitudinea de "merge si asa". Doresc sa te asigur ca nu este adevarat si sa stii ca nu mi-a picat prea bine. Daca doresti si ai timp, te invoit la prajitorie sa povestim mai multe.
Mulțumesc pentru feedback, chiar apreciez răspunsul. In legătura cu pleava nu știu care e explicația dar pe lângă pleava desprinsa care se afla printre boabe și lipita și de punga, anumite boabe aveau încă pleava nefesprinsa de pe ele.
Afirmația cu “merge și așa” poate a fost prea dura, dar eu știu ca fiecare punga este umplută manual, de asta am spus ca nu trebuia sa se afle la vânzare.
Punga a fost cumpărată acum vreo luna cred, nu o mai am fiindcă dupa ce m-am frustrat maxim am aruncat-o.
Alta punga in loc nu vreau, in schimb cand o sa vina vremea sa pun cafea la degazat o sa trec pe la prajitorie, poate primesc ceva sfaturi de la tine.
Te astept cu mare drag.
Ambalam cu un dozator de cantitate, e destul de rapid si sunt sanse mici sa vezi asa ceva.  Investighez in continuare ce se putea intampla. Merci
Prajitor CoffeeTool 5-7,5kg, La Marzocco GS/3, VA Mythos One, Mahlkonig EKK43 & more
 
Reply
#89
Experienta mea imi zice ca exceptionalul este ca sa am o cafea fara pleava pe boabe chiar dupa racire, fara sa recurg la metode de curatire mecanica suplimentare. Zic asta avand in camara 11 SO, din care 3 naturale si o honey, restul spalate, deci nu ma refer la experienta cu 1-2 cafele.
Sunt cafele la care nici cea mai energica metoda de prajire, ma refer la fluidbed, nu reuseste sa inlature pleava total.
Si am vazut asta si la prajitori profesionali pe langa care chibitzez.
Interesant este ca toata pleava asta se desprinde de la sine in punga, dupa 1-2 zile... Smile Este suficient sa vanturi putin boabele intre doua pungi ca sa se duca toata pleava ramasa.
Deci nu as da o nota proasta prajitorului pentru asta. Poate fi cel mult un semn ca s-a grabit sa o impacheteze prea curand dupa prajire.
 
Reply
#90
Posibil, voi cei care prăjiți știți cel mai bine. Cum am spus la început, chiar cred ca fiecare prăjitor încearcă sa scoată cât mai mult din boabe și pună la vânzare ce are mai el bun.
Doar ca chiar arată inestetic rău ce am găsit in punga, și cum la alți prajitori nu am pățit....
Nu stiam nici de sistemul de umplere automata a pungilor, pe unde am fost îmi puneau manual dintr-o cutie mare in punga, de asta nu puteam sa imi explic cum cel care a umplut punga a pus acea cafea.
Cred ca a fost pur și simplu ghinion, case closed.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)