Hello There, Guest! Login Register


Fotografia echipamentului vostru

#1
Dupa topicul dedicat cafelei baute in fiecare zi, era timpul si pentru cel al echipamentului. Incecati sa incadrati intr-o poza cam tot ce va ajuta zi de zi in obtinerea unui "espresso perfect". 

*as fi postat eu primul dar e dezordine mare in bucatarie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
[Image: 7403da902ea83ec4b9b035905439399c.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#3
[Image: cada533bd8dcf5062c71d2c220d4d39b.jpg]
La Marzocco GS/3 AV, Mahlkonig E65S, Kinu M47
 
Reply
#4
Astazi mi-a venit si mie echipamentul mult asteptat


Attached Files Thumbnail(s)
   
Vario K30|VBM Domobar Super PID|Sita dus IMS|Site IMS 14g&17g
|Aeropress|Kinu M47|Brewista&ConceptArt scales|ibrik Soy C4G
 
Reply
#5
Liviu mi-a luat-o inainte cu acest topic pe care vroiam, sa-l propun mai demult  cand am gasit pe alte forumuri postari asemanatoare. Ma apuca inima doar cand vedeam acele setup-uri... Tongue

Deocamdata, acesta este echipamentul meu Blush
[Image: 1_Shot_20150203_232019.jpg]

Cutia din spate are capacul adaptat de mine si nu e niciun sacrilegiu Angel
[Image: 1_Shot_20150203_232138.jpg]
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#6
este o poza mai veche, cam de când era curățenie pe masa....


Attached Files Thumbnail(s)
   
[size=small]Bugster-Black, Kafatek Monolith Flat Max 2; Kopi Deva cu SSP HU, ECM Classika PID, prajitor-Kaleido Sniper M2S Pro,etc.[/size]
 
Reply
#7
...cam asa arata la mine!


Attached Files Thumbnail(s)
   
[font=Arial,Helvetica,sans-serif]Bezzera UNICA PID MN + Râşniţă Baratza Sette 270W, Tamper dinamometric, sita VST 18g, Nivelator Motta 58mm, IMS Showerhead - E61 200 IM[/font]
 
Reply
#8
De ieri arată așa ...am reușit să le fac un loc al lor ![Image: 762ddaeb911cd4e60dfd53a5f002246a.jpg]
Quamar Q13 E, Bezzera Strega
Bodum Bistro French Press, Hario (concediu si la munca)
 
Reply
#9
Photo 
[Image: 985577073065278a3c7d12c629808784.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#10
(04-02-2015, 21:20)bogdan373 Wrote: ...cam asa arata la mine!

Ai curaj sa pleci de acasa si sa lasi chestia aia in priza? 
Eu o scot mereu cand plec, mi-e teama de lucrurile chinezesti ieftine, poate sa aiba 10 semne CE ca tot mi-e frica...
Lelit PL41TEM, Lelit PL43MM
 
Reply
#11
Cam așa arată după curățare
[Image: 5cdb4584dffe2cc6b1aaedabc2402382.jpg]
Lelit PL41EM, Lelit PL043MMI, Tamper Dinamometric Concept Art 57.5mm, Portafiltru bottomless, Pitcher 350ml
 
Reply
#12
Oglindă. oglinjoară, cine-i mai curat în țară?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#13
cam asa...


Attached Files Thumbnail(s)
   
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#14
Mi se pare mie sau boabele de cafea, la tine, stau intr-un recipient inchis ermetic? Boabele de cafea dupa prajire elimina CO2 si de aceea recipientele/ punjile speciale pentru cafea sunt prevazute cu o supapa de degazare care permite eliminarea CO2 dar nu si intrarea aerului.
Lelit Bianca V3// Compak E8 // Eureka Atom 64// Kinu m47 Phoenix // Cafflano Kompresso
History: Gaggia Classic, Isomac Venus, Eureka Mignon, Mazzer MiniE with SuperJolly burrs, Expobar Brewtus IV
 
 
Reply
#15
(13-04-2015, 20:01)MANU Wrote: Mi se pare mie sau boabele de cafea, la tine, stau intr-un recipient inchis ermetic? Boabele de cafea dupa prajire elimina CO2 si de aceea recipientele/ punjile speciale pentru cafea sunt prevazute cu o supapa de degazare care permite eliminarea CO2 dar nu si intrarea aerului.

daca te-ai referit la recipientul meu de pastrare boabe nu este chiar ermetic intrucat nu este foarte calitativ, exista un flux din si in recipient, singura lui calitate e ca este din sticla...am in plan achizitionarea unui/unor recipiente mai serioase si totodata as vrea sa incep sa ma informez despre pastrarea boabelor, recunosc ca pana acum nu am acordat mare atentie 
Gaggia Classic 2019 / Sage the Smart Grinder Pro / VST 15g / Motta
 
Reply
#16
Acaia black limited edition


Attached Files Thumbnail(s)
   
La marzocco GS3 MP | Niche | Cafelat Robot |Comandante C60 Barracuda
 
Reply
#17
(16-06-2015, 10:32)versus Wrote: Acaia black limited edition

Foarte fain!
acasa: rocket appartamento, honne naked, espro tamper & pitcher, acaia lunar
office: expobar hx, vst 18, fiorenzato f64, motta tamper & pitcher, hario drip scale
prev: vario mk, kinu m47
 
Reply
#18
Multumesc frumos, intr-adevar si mie imi place mai mult decat cel alb.
La marzocco GS3 MP | Niche | Cafelat Robot |Comandante C60 Barracuda
 
Reply
#19
(16-06-2015, 10:32)versus Wrote: Acaia black limited edition

Sa-l folosesti cu placere, de ceva vreme am si eu, tot black Smile

Ceea ce ma deranjaza (putin, ce-i drept) e ca nu are un mod de functionare timer + cantar digital cu precizie de 0.1 g afisate simultan.
Quick Mill Vetrano 2B Evo, Mahlkonig Vario, Kinu M47, Comandante MK3 Red Sonja, Tamper Motta 9bar, Tamper Concept Art Technik, acaia pearl black, acaia lunar, Aeropress, V60, French Press, Cold Bruer
 
Reply
#20
Va rog sa nu radeti de rasnita mea. Initial voiam sa vopsesc bolul ala, apoi am renuntat la idee si am pus un scoci negru. Nu este estetic de loc, dar si daca-l dau jos acum, va arata si mai rau. Blush

[Image: IMG_6027.jpg]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#21
(19-06-2015, 13:57)kum Wrote: Va rog sa nu radeti de rasnita mea. Initial voiam sa vopsesc bolul ala, apoi am renuntat la idee si am pus un scoci negru. Nu este estetic de loc, dar si daca-l dau jos acum, va arata si mai rau. Blush
Nu radem, dar nu inteleg ce te deranja la el inainte de al "scociui". Este bolul de dimensiune mare cu care vine rasnita, nu?
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#22
Da, e bolul mare. Eu nu pun in rasnita doar cat rasnesc o data, ci putin mai mult. Si cum lumina, caldura si aerul grabesc procesul de invechire a cafelei, m-am gandit ca macar de lumina sa le mai feresc (boabele din ranita).
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#23
Interesant, nu stiam de chestia cu lumina ... si eu tin 100-200 grame de boabe in cos (de nevoie - Bezzera are nevoie de ceva greutata in cos ca sa rasnesca constant)
BTW: cei de la CoffeeMap tin - in magazinul lor din Dorobanti - boabele proaspat prajite in niste pungi mari (cred ca de 1- 1.5 Kg) din alea cu supapa dar care sunt complet transparente.
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#24
Mihai (de la Sarkis) trimite cafeaua in niste pungi opace (tot cu supapa):

[Image: IMG_6028.jpg]

[Image: IMG_6029.jpg]
Acasa: Lelit PL41TEM/Mazzer SJ//--//Expobar Brewtus IV/Niche Zero
Deplasare: Kinu M47/Flair Signature PRO
 
Reply
#25
Da, asa fac toti folosesc pungi opace, chiar si cei de la CoffeeMap ambaleaza comanda in pungi opace, cele transparente le folosesc doar in magazinul lor fizic, probabil pentru expunerea boabelor de cafea....
Bezzera BB005 TM, Aeropress, Hario v60 Icecoffee Maker, Lelit PL41TEM
 
Reply
#26
(19-06-2015, 20:53)kum Wrote: ... cum lumina, caldura si aerul grabesc procesul de invechire a cafelei, m-am gandit ca macar de lumina sa le mai feresc ...

foarte adevarat;

ar mai fi de adaugat inca un factor ucigas de arome: umiditatea;
ca si oxigenul, distruge componentele aromate din cafea (prin hidroliza si oxidare...);
boabele proaspat prajite sunt evident foarte uscate, dar in cateva zile refac echilibrul de umiditate, care va lucra in continuare in defavoarea calitatii; 

iar CO2-ul care se pierde - masura a invechirii boabelor - duce la scaderea efectului "espresso" - ca sa-i zic asa;
adica acid carbonic mai putin, PH mai ridicat, solubilitate mai scazuta pentru componente "gustoase" din particulele de cafea;
de unde si recomandarea de a deschide recipientul de cafea cat mai rar, iar depozitarea sa se faca in recipiente mai multe si mai mici; toate ermetice,  sau cu supapa one way ;
CO2-ul e un aliat in lupta pentru pastrarea boabelor proaspete;

 keep it away from excessive air, moisture, heat, and light -- in that order --
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#27
Strega, noua stapana a blatului.  Big Grin


Attached Files Thumbnail(s)
   
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#28
(22-07-2015, 15:55)zuluafonu Wrote: Strega, noua stapana a blatului.  Big Grin

s-o stapanesti sanatos Smile
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
#29
Felicitari! Asteptam impresiile de rigoare Smile.
 
Reply
#30
(22-07-2015, 15:55)zuluafonu Wrote: Strega, noua stapana a blatului.  Big Grin

super masina. felicitari de achizitie si spor ... si sa schimbi semnatura
Bezzera Magica, Bezzera bottomless, Mahlkönig VARIO, Motta Inox Tamping Stand, Motta tamper Bubinga
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)