Hello There, Guest! Login Register


Fellow Atmos Vacuum sau Airscape Coffee storage

#1
Ce solutie ptr depozitarea cafelei aveti?
Folosește cineva Fellow Atmos Vacuum sau Airscape Coffee si imi poate da un feedback?
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
#2
https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...ea?page=11 citeste tot topicul asta
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#3
Am folosit fellow vacuum dar am observat ca se pierde gustul cafelei daca faci vacuum in fiecare zi. Si fara vacuum atunci devine doar o canistra. Personal nu-i vad avantajul fata de punga in care a venit cafeaua.
 
Reply
#4
pai nu e normal sa fie asa? care ar fi diferenta intre punga in care vine cafeaua sau fellow, daca pe ambele le deschizi zilnic sa iei cafea de acolo...
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#5
Cu fellow extragi gazul din cafea, gaz care e si CO2 care protejeaza impotriva oxidarii. Iar cand deschizi canistra, introduci oxigen nou in cafea, cafea care s-a degazat fortat de la facut vacuum.

Niste porcarii inutile care dau bine in poze.
Roest L100+, Kinu, V60, acaia scale, brew grinders: Favorite 2a+ kenia burrs, dm47+ kinu pob
 
Reply
#6
(05-01-2024, 14:09)Darsidius Wrote: Cu fellow extragi gazul din cafea, gaz care e si CO2 care protejeaza impotriva oxidarii. Iar cand deschizi canistra, introduci oxigen nou in cafea, cafea care s-a degazat fortat de la facut vacuum.

Niste porcarii inutile care dau bine in poze.

In conditiile astea cel mai ok e sa folosesc un borcan de sticla clasic cu capac si aia e, sau in punga lor? intreb ca sunt cateva prajitorii de la care iau cafeaua iar sigiliul odata desfacut , vad uneori cafeaua prin ea cand deschid sertarul,nu mai tine,  mai nou mai agat cate un cleste sa nu mai am surprize.
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
#7
(05-01-2024, 13:32)Victorradu Wrote: Ce solutie ptr depozitarea cafelei aveti?
Folosește cineva Fellow Atmos Vacuum sau Airscape Coffee si imi poate da un feedback?

Eu folosesc sticluțe (în genul sucului Teddy), obligatoriu cu capace noi. Cum eu fac zilnic MINIM 4 cafele (2 dimi, 2 după amiaza), un borcănel pe zi este gata. Și când eram mic și prost (atunci când luam gata măcinată din supermarket) tot la fel, nu au fost probleme.

Cum vine comanda (500g sau chiar la kilă, adevărat, mai rar), imediat ce desfac zipul, umplu 4 borcănele, 4 zile sunt asigurat. Cum zilnic desfac de 2 ori (beau și eu și soția câte una), nu e nicio problemă.
FRED PL043MMI and KINU SIMPLICITY feat ANNA PL41TEM
 
Reply
#8
(05-01-2024, 14:09)Darsidius Wrote: Cu fellow extragi gazul din cafea, gaz care e si CO2 care protejeaza impotriva oxidarii. Iar cand deschizi canistra, introduci oxigen nou in cafea, cafea care s-a degazat fortat de la facut vacuum.

Niste porcarii inutile care dau bine in poze.

@Darsidius, sincer, asta ma gandeam si eu. Eu am de la Timemore doua canistre acele in care apesi nivelatorul si sincer dupa o luna mecanismul nici nu mai merge. Sigur nu e distribuitorul de vina, dar nici nu am vrut sa ma complic pentru doua borcane.

Eu as vrea sa imi iau din acelea pentru single dose, simt ca ma ajuta mai mult la workflow dimineata decat sa cantaresc in fiecare zi. Bineinteles, nu cele scumpe Weber/Normcore, ci probabil ceva sub 20-30EUR la 10 bucati mininm cu valva, ca oricum le folosesc in fiecare zi.
Ce spui de ele? Sau ce altceva recomanzi?
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#9
mai bine cititi celalalt topic si gasiti raspuns la toate intrebarile astea...
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#10
daca poti da si un link, te rog, si stii ca a fost un post vechi si stii rapid unde este.
Merci!
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#11
(05-01-2024, 22:56)RichardMG Wrote: daca poti da si un link, te rog, si stii ca a fost un post vechi si stii rapid unde este.
Merci!

https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...lare-cafea parcă aici s-a discutat cel mai mult.
Crem One Profiler, Timemore Sculptor 078S, -Profitec T64, -Nuova Simonelli MDH
 
Reply
#12
Merci frumos @Florinush!
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max
 
Reply
#13
Si faceti un obicei din a cauta inainte de a lansa topic nou... ca nu doare...
Facui acum rapid un search dupa "Fellow Atmos", si am 4 topice fix pe subiect:

Pastrare / Conservare arome cafea
Probleme Fellow Atmos Vacuum Canister
Recipiente mici pentru congelare cafea
Metode diy de pastrat cafeaua
 
Reply
#14
A aparut ceva similar in mega sub numele perla,costa 65 lei si are o capacitate de 1,2.Ceea ce face aparstele respective poti face cu o punga,scoti cat de mult aer poti pe ieftineala
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)