Hello There, Guest! Login Register

FLASK coffee brewer ( french press upgrade?)

https://www.kickstarter.com/projects/112...nd-tea-for

Sunt curios cum vi se pare. Eu am comandat 2, sunt mare extractie cafea in imersie, mai ales daca e portabila. Sunt multumit de Espro, dar Flask pare cel putin la fel de interesant.
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU

Reply
La 50$ este rezonabil, dar de fapt nu este mai mult un Aeropress decat un FP ? Confused
Asteptam procese Big Grin

De fapt creatorii au deja antecedente de a reinterpreta cateva masini de succes, (am vorbit si in topicul de sifon despre ei) intr-o maniera de luat ochii... si banii Wink

http://alphadominche.com/about/

Reply
Creatorii sunt f buni pe design, CEO ul lor a fost GM BODUM, insa Flask e f diferit de aeropress. Ideea e ca lichidul va fi separat total de cafeaua macinata si in plus recipientul poate fi folosit ca si un server in care tii cafeaua calda pana o consumi, fara sa se mai extraga. E mult mai apropiat de Espro Press.

Reply
Si la Aeropress nu este separata total ?
De fapt mai curand la Aeropress le separi total, fiind vase diferite, aici la Flask lichidul ramane in contact cu grauntzele la fundul vasului, daca nu servesti imediat cafeaua, continuand sa se infuzeze exact amareala din ultimele picaturi, care la Aeropress se recomanda sa se evite.

Nu imi e clar ce primesti diferit la variantele de 50 si 60$... Confused Huh

Si cum se elimina pucul si spalatul... Confused aici Aeropress este fara rival la usurinta !

Sa nu ma intelegi gresit, imi place, am comandat si eu una... doar ca eu critic ca o a doua natura, deformare profesionala, negative reviews search engine, exista si asa ceva Big Grin
Deci, revenind la postarea initiala, sticla si portabilitate nu se impaca, plus ca e mai mare ca aeropress, pentru care exista si rasnita dedicata... o iau de fason ca arata bine cand imi vine cineva in vizita, dar de travel, exclus, nici macar in gluma.

Reply
Are o valva care impiedica accesul lichidului din vas catre cafeaua macinata.
Este exact Aeropress cu alta "palarie" si cu sticla multa. Parerea mea.
Singura diferenta notabila poate veni de la diametrul de lucru, care cred ca poate favoriza supraextractia...
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Daca ramene doar varianta normal ca nu e portabila. Dar vad niste variante albe si negre, ma gandesc ca acolo ar putea fi alte materiale. Oricum e mare pt a fi portabila..

Cu Aeropress chiar nu m.am gandit sa l.compar, mi se pare un french press la.care teoretic se rezolva marea problema, separarea macinaturii de lichidul extras, in conditiile.in care pastrezi cafeaua in acelasi recipient. Sunt convins ca si retetele sunt mai apropiate de french press ( timpi de extractie, macinatura) decat de aeropress.

Reply
La French Press se face separare intre cafea si extractie.
La Aeropress si la Flask se forteaza trecerea apei prin patul de cafea.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
(30-01-2018, 14:40)Mihai L Wrote: La French Press se face separare intre cafea si extractie.
La Aeropress si la Flask se forteaza trecerea apei prin patul de cafea.

Si la french press se poate forta daca macini auficient de fin si ai filtrul fin. Un exemplu in sensul asta e Espro Press, il am, il.folosesc si uneori in functie de macinatura pot avea o rezistenta la presare similara cu Aeropress.

La aeropress se separa evident cafeaua dar se duce in alt recipient, pahar, cana, care nu e evident inclus. Aici e clar ca ramane in recipientul original, care probabil are si rol de protectie termica. Este un sistem mai compact. Plus serving size ul.

Plus cel mai important lucru: cu un dispozitiv de tip french press cum.e Flask poti avea un range mult mai mare.de macinaturi. Macinatura de aeropress cea mai fina o poti folosi la un Flask sa zicem in timp ce macinatura groasa de pe french press ai timpul mediu de extractie de 4 min( reteta clasica) nu l poto folosi pe Aeropress pentru ca evident nu ai avea ce sa comprimi.

Reply
French Press-ul este ca o sita. Practic strecori cafeaua, fara vreo presiune.
La Aeropress, Flask fortezi trecerea prin filtru.

Si merge orice macinatura la Aeropress, de la espresso la french press. Practic, daca e macinatura mare iese ca french press-ul daca pastrezi acelasi timp de infuzare.

Reply
Exact, poti macina oricat de grosier pentru Aeropress, si lungesti timpul corespunzator, nu inteleg nevoia de a mai presa ceva... Confused Huh
Nu stiu daca suna evident, dar macinatura grosiera la Aeropress impune utilizarea metodei inverse, altfel ar trece si s-ar scurge intr-un minut.
Nu am idee la Flask cat de fin e filtrul ca sa schimbe situatia asta cu ceva... iar reverse cu Flask mai greu Big Grin

Reply
Aeropress, cred eu, e mult mai versatil.
Am incercat de la macinatura pentru ibric pana la macinatura de v60.
Dupa v60 nu stiu cum e, probabil trebuie marit timpul de infuzare si chiar amestecat un pic mai mult.
■  Kinu M38 / M47PH ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  Porlex Tall ► Tefal KI140D ► AeroPress / Hario V60 ■

Reply
Flask ii vad locul in localuri, birouri, reprezentante, oriunde e mai elegant sa servesti din sticla, cantitate mai mare. decat din plastic.
Chiar daca sticla aia are o forma de laborator... Smile oricum nu se mai face chimie la scoala, nu mai stie lumea ce e aia pahar Erlenmayer Tongue

Reply
Interesanta idee asta cu localurile, intr adevar datorita designului se poate integra pe stilul de design actual Smile

Reply
Mai vrem niste bani... ne dati sau nu ne dati... Smile

https://www.crowdfunder.com/alphadominche/invest

Reply
S-a... flask-ait...

Quote:Hello Kickstarter and Indiegogo Backers,
It is with great regret and sadness that we share the following:
Effective today December 4th, 2018 Alpha Dominche Limited is closed and all business operations have ended.
The company is exploring options to continue with fulfillment of the Kickstarter and Indiegogo if possible and will keep all backers advised. The Company greatly apologize for this news, the hardship it causes, and will keep you all informed of any updates. You may not receive any correspondence for some time while this situation is finalized.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)