Hello There, Guest! Login Register

Exista "viata" dupa E61?

Star 
Au trecut 2 ani de cand folosesc un espressor dual boiler.
Impreuna am descoperit gusturi cel putin interesante daca nu chiar foarte placute.
Am inceput sa-mi educ simturile olfactive si gustative si am invatat sa lucrez cu parametrii esentiali in prepararea unui espresso corect: ratie, dozaj, temperatura, etc.

Insa vine o vreme in viata orcarui barbat (a se citi barista "de casa") in care-si doreste mai mult, sau mai bun Smile
Acum folosesc Expobar Brewtus IV cu pompa vibratoare si Honne Home.
Honne va ramane inca o buna perioada pe blatul de lucru, espressorul insa cred ca nu.
Care este directia in care trebuie sa-mi indrept privirile? Ce sa caut la noul espressor, sau ce sa cer de la acesta?
Exista diferente notabile care sa justifice upgrade-ul? Ce inseamna acest upgrade?

Astept idei si sugestii. Nu cred cred ca exista raspuns sau intrebare gresita ci doar opinii diferite.
Hai sa luam la puricat alternativele care ar putea sa aduca un plus de gust in ceasca.
Va multumesc de pe acum pentru contributia adusa.
Honne, Expobar Brewtus IV, Kinu M47 v2, IMS-uri

Reply
Depinde de buget: eu ar tinde spre Bianca, și în felul asta ar întra în zona de profilare. Nu știu dacă este vorba de un upgrade major, fiind ca deja folosești un DB, dar ar putea sa fie un drum interesant.

Alta posibilitate este Dalla Corte Studio, cu grupul saturat, dar aici este cu tot alt buget.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Dc e sa vorbesc din experienta proprie, pot numai sa spun ca dup primul shot comparativ intre Pavoni si PL81T, cel extras la pompa mi s-a parut malos l, iar cel cu Pavoni, extrem de clar.

Dupa care ar mai fi experienta cu Strega, cutite plate vs Niche. Cutitele plate - gust ok, echilibrat, dar destul de plictisitos. Niche - gust mult mai viu, mai interesant.

Si ar mai fi ontopic experienta cu un GS3 plus Mythos - mult peste ce am baut acasa.

Dc ar fi sa imi cumpar un espressor, ar fi un E61, pt felul cum extrage cafelele banale, simple, gen Columbia.
OE Apex (de vanzare), Mazzer Mini E + SSP (brew), ECM Classika PID + robinet

Reply
Parerea mea...cu un espressor la care poti seta preinfuzia...ar fi un pas mare inainte.
Vesuvius v2  |  Niche Zero  |  Bravo Tamper  |  V60  |  Comandante Zebra mkIII  |  Hario  |  Brewista Artisan  |  Brewista Smart Scale v2  |  LogoCups  |  Kruve  |  Kribli  |  "Zichor's Oak Tools"

Reply
De ce nu montezi pe brewtus un flow profile kit? Un alt e61 nu o să-ți aduca nimic in plus in ceasca.
Alte optiuni sunt espresoarele cu levier (manuale sau cu arc) sau espresoarele cu grup saturat in cazul in care ai buget.
Izzo Alex Duetto 3,La Pavoni Europicola, Elektra MCAL, Nuova Simonelli MDJ+SSP, Kinu M68, Brewista 

Reply
Urmatorul pas, prea mic din punctul meu de vedere, ar fi un grup saturat.
Un pas mai mare, care deschide noi orizonturi, este profilarea de presiune / debit. Cu cat mai precisa, cu posibilitatea salvarii si repetarii profilelor, cu atat mai bine.
Espresso: Mazzer Kony E, Mazer Major, Expobar Brewtus IV DB, VST / IMS, Acaia Pearl, Fel. Arc, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, Cafflano Kompresso, Aeropress, V60, French Press

Reply
(24-05-2020, 21:03)Cosmin Wrote: De ce nu montezi pe brewtus un flow profile kit? Un alt e61 nu o să-ți aduca nimic in plus in ceasca.
Alte optiuni sunt espresoarele cu levier (manuale sau cu arc) sau espresoarele cu grup saturat in cazul in care ai buget.

+1, daca vrei ceva nou cu investitie minima te ajuta mult un kit de profilare (daca iti plac cafelele light, altfel nu te ajuta cu absolut nimic).

Daca ai buget, ori ceva lever ori un grup saturat cu profilare.

PS: exact in situatia asta sunt si eu, dar mai astept cat mai pot  Smile
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply
Mai stai o lună sa vedem si Bugster Home Edition gata.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
Și la mine, de ceva vreme vântul schimbării a început sa bată și e destul de accentuat. M-as bucura sa așez pe blat lângă honne al doilea produs (100% românesc) a lui Dragos..?
Expobar Brewtus IV, Honne Slim Edition, Bravo Tools, Tamper Motta, VST + IMS 15, 18, 20g, Felicita Arc, Cafflano Kompresso
Past: Mahlkonig Vario Home 

Reply
Pentru cei mai aventuroși, există Decent Espresso sau Londinium LR.
cafe: +4u ts, atom 75, olympus hs, bunn g9
home: (factory g106), m47 brew, v60, xeoleo ghost

Reply
Pentru cei foarte aventuroși
@flipu2k noi doi am cam mers in același ritm in aventura asta.

Nu prea as vrea sa mai rămân pe E61 și pompa vibratoare.
Honne, Expobar Brewtus IV, Kinu M47 v2, IMS-uri

Reply
1. Nu sunt sigur dar sunt sanse sa ai loc sa montezi pompa rotativa pe aparatul tau si devine supersilentios.

2. Sunt sanse ca orice tip de aparat ai lua sa nu fi obligatoriu mai multumit. 

Am degustat pe un vibiemme cu e61 si pe un dalla corte cu grup saturat. Rasnita Mythos, cafea de la Guido, baute una dupa alta. Eu nu am vazut nici o diferenta!

Cred ca daca esti multumit de ce scoate Brewtus orice ai lua in materie de gust va fi doar o mutare in lateral.

Reply
Am și eu un pitic, e drept cam singuratic deocamdată, care încearcă sa îmi sugereze un upgrade final în ceea ce privește expresorul. E vorba de unealta românească suta la suta de la Hedone. Locuind însă departe de civilizația cafelei și în trecut, sansa să experimentez, e zero. Sa completez ucazul conceput cu multa transpiratie de organele interne și sa ma deplasez în orașul unde se da ora exacta pentru vorbitorii de romana, ceea ce și eu cu mândrie sunt, îmi e dificil pentru ca ar trebui sa adaug acest extrem de serios motiv, motiv pe care organele noastre nu au cum sa îl conceapă. Adică Bugster ce e, animal de companie? E din regnul animat sau mineral? Dilema grea. Sigur ca e mult mai mult, dar e prea abstract pentru momentul Zero al civilizațiunii noastre. Asa ca stau și aștept decizia tiranica a piticului, pitic ce întotdeauna a știut sa negocieze și sa își găsească aliați prin capatana de getodac buimacit de aburii cafelei. ???

Evrika, am găsit soluția! Schimbați denumirea expresorului în Sparanghel și pot veni și cu avionul nu numai cu microbuzul! ?
LELIT Bianca ,Honne,ibric Soy, Bravo Tools, Vst 18, 20,25.

Reply
@Lyvyoo stii cumva in ce zona de pret se va situa Bugster-ul Home Edition?
ECM Classika PID / Eureka Mignon Specialita / Kribli-Grabli / Motta tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 

Reply
E vorba de integrarea pompei rotative existente si a unui rezervor in spatiul gol de dedesubt. Atat. Deci acelasi aparat, același pret, doar ca mai prietenos cu instalarea in mediul casnic.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply
(25-05-2020, 18:41)Lyvyoo Wrote: E vorba de integrarea pompei rotative existente si a unui rezervor in spatiul gol de dedesubt. Atat. Deci acelasi aparat, același pret, doar ca mai prietenos cu instalarea in mediul casnic.

Plus un vas de colectare pentru apa reziduala.
Aparatul va fi acelasi insa integrarea componentelor aflate acum in exterior necesita un cadru conceput special, sine pe care sa culiseze recipientele, laterale care sa mascheze.....

Deci, motorul cu pompa si doua recipiente (suficient de mari ca sa fie si eficiente) vor trebui repozitionate in volumul deja existent, delimitat de actuala conceptie a expresorului. Se urmareste nu doar functionalitatea cat si acesibilitatea si manevrarea usoara, cu mentinerea unui design unitar.
 LM GS/3-AV, EK43-S, Honne, Acaia, Bravo tools, Duomo, Hottop Artisan Edition
 (anterior: Lelit PL41TEM, Expobar DB, VBM Super2B-PID / Gagia MDF, Vario Home, Macap M4D, Kinu M68, K30 VArio)
 (vacante: Kinu M47, Flair, Cafflano)

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)