Hello There, Guest! Login Register


Eureka Atom Specialita 75

#1
[Image: ZoEHV4Y.jpg]
 
Reply
#2
@Ciprian75
Ce retentie ai pe Atom 75?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Nu am masurat-o exact, o folosesc cu boabe in hopper si dimineata la prima cafea, arunc in jur de 2g(prima cafea e cea a sotiei, cu lapte Smile ). Banuiesc ca e destul de mare, undeva la 2-3 g.
 
Reply
#4
Aseara, provocat nitel si de colegul BogdanDN, am decis sa masor retentia si sa vad ce obtin daca inlatur tablita cu rol antistatic. Cu tablita montata, am cantarit aprox 1g de cafea ce se afla blocata in spatele ei si cam 0,5g in jurul cutitelor. Scoasa, este dezastru ?, datorita volumului mare de cafea evacuata in timp scurt si electrizarii, chiar daca am lipit portafiltrul de orificiul de evacuare, tot mi-a zburat cafea de jur imprejur, lipindu-se si de carcasa rasnitei, in jurul orificiului. Nu am incercat RDT, dar nu cred sa rezolve prea mult, motiv pentru care, am montat tablita la loc si daca am pauza mare intre rasniri, purjez 2 g si asta e ?. As incerca sa vad cum functioneaza blow up hopperul dar mi se pare scump si nepractic, poate gasesc o pompa din cauciuc(gen bila) sa o adaptez pentru pomparea resturilor de cafea in sd. Mai cautam, mai cercetam ?
 
Reply
#5
daca esti multumit de rasnita accepta si tu cam 1 leu/zi cafea aruncata si asta e, bucura-te de ea
 
Reply
#6
Si eu am avut posibilitatea de a testa/juca cu un eureka atom 75. Am avut retentie de 1 gram pe macinare de espresso. O sa revin cu un scurt review in curand cu poze.
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#7
Pt pompita, eu folosesc un irigator pe care pun un balon pt aderenta buzei irigatorului la gura rasnitei, il gasesti la farmacii. 1g mi se pare extrem de bine ca retentie in spatele tablitei anti-clumping.

[Image: ak4G8Iv.jpg]

Ignora mini-hopper-ul si balonul verde care nu mai e elstic pt ca am folosit unul spart. Metode de imbunatatire a aspectului estetic exista, voiam doar sa transmit ideea.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#8
(10-12-2019, 18:17)r1r2000 Wrote: daca esti multumit de rasnita accepta si tu cam 1 leu/zi cafea aruncata si asta e, bucura-te de ea

am acceptat existenta retentiei anterior achizitiei, chiar am supraevaluat-o un pic
 
(10-12-2019, 18:32)szabo.matrix Wrote: Si eu am avut posibilitatea de a testa/juca cu un eureka atom 75. Am avut retentie de 1 gram pe macinare de espresso. O sa revin cu un scurt review in curand cu poze.

asi fi vrut sa fac acelasi lucru, dar inca nu am dexteritatea necesara Smile
 
(10-12-2019, 19:00)cradun Wrote: Pt pompita, eu folosesc un irigator pe care pun un balon pt aderenta buzei irigatorului la gura rasnitei, il gasesti la farmacii. 1g mi se pare extrem de bine ca retentie in spatele tablitei anti-clumping.

[Image: ak4G8Iv.jpg]

Ignora mini-hopper-ul si balonul verde care nu mai e elstic pt ca am folosit unul spart. Metode de imbunatatire a aspectului estetic exista, voiam doar sa transmit ideea.

ceva de genul acesta ar fi ok, voi incerca single dosing sa vad daca e de mine, desi e posibil ca rasnita sa nu ofere aceeasi consistenta fata de rasnirea cu boabe in hopper.

Singura cu care pot face comparatie este k3-ul anterior, fata de care are plusuri clare la viteza de rasnire, usurinta in utilizare(meniul este simplu si foarte intuitiv), lipsa bulgarasilor si consistenta macinaturii care se concretizeaza intr-un gust mai buna in ceasca(arome mai bine definite si parca mai putin bitter)
Ca si minusuri ar fi aspectul usor ciudat(fata de K3 care are un design clasic), display-ul nu se inchide singur atunci cand rasnita este in standby pentru mai mult timp, fiind nevoit sa o inchid din butonul on/off care e plasat destul de incomod, curatarea orificiului de evacuare al macinaturii presupune demontarea panoului frontal, ceea ce in timp ar putea crea probleme electrice sau ale componentelor electronice care se afla pe acesta.

Off topic, urmatorul pas ar fi sa trimit espressorul la Nickso pentru a-i monta PID-ul, lucru pe care l-am tot amanat de frica curierilor ... Sunt foarte curios daca va fi un progres sesizabil fata de reglajul actual al temperaturii.
 
Reply
#9
Imi aduc aminte ca am testat cu SCACE, la @razvanMB in showroom, un DC MIni cu PID si unul fara PID, adica asa cum vine el original cu acel potentiometru. In stabilitatea termica nu era absolut nicio diferenta, Mini statea la fel de bine pe 0.1 - 0.2 joc al temperaturii in timpul unui extractii simulate SCACE. Practic PID-ul aduce doar comoditate si un display martor, in niciun caz vreo schimbare in extractie ,caci nu prea are ce sa schimbe.

Referitor la sistemul blow up, observand si pompa de mai sus, nu pot sa nu imi aduc aminte de o intalnire cu @RaduCarutasu, cand am vrut sa comparam doua rasnite K30 ce aveau cutite diferite. El folosea o pompa de aer asemanatoare cu cea din poza de mai sus, eu nu foloseam decat rasnire in gol de 3 ori, dupa rasnirea efectiva single dose. Nu stiu daca mai am poze dar imi aduc aminte foarte clar ca interiorul rasnitei sale, inclusiv zona motorului, era plin de particule fine lipite, pe care nu le mai poti indeparta niciodata, fiind lipicioase. Iar rasnita avea doi ani daca nu ma insel. Modelul meu, cu mai multi ani vechime, nu avea mai nimic. Tineti cont ca rasnitele nu sunt ermetice in zona camerei de rasnire iar odata pompat aer, particulele fine se raspandesc pe unde apuca. Nu strica sa va desfaceti rasnitele, pana in zona motorului, dupa niste luni de folosire a acestor tehnicei de suflare. Eu nu le consider sanatoase si nu le voi folosi niciodata. Ma rog, nici nu am nevoie pe Honne, mai ales cu modulul nou antiretentie. Dar daca aveti o rasnita care nu este single dose, v-as recomanda sa cautati alte metode de evitare a retentiei.

In cazul Atom 75 eu as merge pe niste comparatii suplimentare cu Olympus 75, in cazul retentiei, caci nu imi este foarte clar de ce Atom e mai potrivita.  Pusese candva @zuluafonu un filmulet si Olympus se comporta foarte ok pe retentie, e drept, fara a fi curatata inainte, deci nu era retentia initiala. Poate nu ar strica sa aflam aceste detalii comparative legate de retentie, Atom 75 vs Olympus 75, mai ales in contextul unei diferente de pret, caci incluzand reducerile noastre la barshaker, discutam de 3915 lei Olympus75 vs 4200 Atom 75, adica doua kg de cafea buna sau un set de accesorii.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
"Practic PID-ul aduce doar comoditate si un display martor, in niciun caz vreo schimbare in extractie ,caci nu prea are ce sa schimbe."

PID.ul iti spune exact ce temperatura ai spre deosebire de acel potentiometruvcare iti da doar o idee.

Daca as avea un astfel de aparat as pune PID in secunda doi
 
Reply
#11
Bineinteles, si eu as pune, mai ales raportat la valoarea masinii si costul implementarii. Dar subliniam ca PID-ul nu aduce vreo stabilitate suplimentara pe DC MIni sau schimbari in gustul cafelei ci "doar" o citire mai exacta a temperaturii. Valorile acelui potentiometru cred ca se pot afla de la importator.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
(12-12-2019, 11:56)Lyvyoo Wrote: Imi aduc aminte ca am testat cu SCACE, la @razvanMB in showroom, un DC MIni cu PID si unul fara PID, adica asa cum vine el original cu acel potentiometru. In stabilitatea termica nu era absolut nicio diferenta, Mini statea la fel de bine pe 0.1 - 0.2 joc al temperaturii in timpul unui extractii simulate SCACE. Practic PID-ul aduce doar comoditate si un display martor, in niciun caz vreo schimbare in extractie ,caci nu prea are ce sa schimbe.

Referitor la sistemul blow up, observand si pompa de mai sus, nu pot sa nu imi aduc aminte de o intalnire cu @RaduCarutasu, cand am vrut sa comparam doua rasnite K30 ce aveau cutite diferite. El folosea o pompa de aer asemanatoare cu cea din poza de mai sus, eu nu foloseam decat rasnire in gol de 3 ori, dupa rasnirea efectiva single dose. Nu stiu daca mai am poze dar imi aduc aminte foarte clar ca interiorul rasnitei sale, inclusiv zona motorului, era plin de particule fine lipite, pe care nu le mai poti indeparta niciodata, fiind lipicioase. Iar rasnita avea doi ani daca nu ma insel. Modelul meu, cu mai multi ani vechime, nu avea mai nimic. Tineti cont ca rasnitele nu sunt ermetice in zona camerei de rasnire iar odata pompat aer, particulele fine se raspandesc pe unde apuca. Nu strica sa va desfaceti rasnitele, pana in zona motorului, dupa niste luni de folosire a acestor tehnicei de suflare. Eu nu le consider sanatoase si nu le voi folosi niciodata. Ma rog, nici nu am nevoie pe Honne, mai ales cu modulul nou antiretentie. Dar daca aveti o rasnita care nu este single dose, v-as recomanda sa cautati alte metode de evitare a retentiei.

In cazul Atom 75 eu as merge pe niste comparatii suplimentare cu Olympus 75, in cazul retentiei, caci nu imi este foarte clar de ce Atom e mai potrivita.  Pusese candva @zuluafonu un filmulet si Olympus se comporta foarte ok pe retentie, e drept, fara a fi curatata inainte, deci nu era retentia initiala. Poate nu ar strica sa aflam aceste detalii comparative legate de retentie, Atom 75 vs Olympus 75, mai ales in contextul unei diferente de pret, caci incluzand reducerile noastre la barshaker, discutam de 3915 lei Olympus75 vs 4200 Atom 75, adica doua kg de cafea buna sau un set de accesorii.

Potentiometrul are gradatii din 5 in 5 grade(de la 85 la 105), se poate seta temperatura destul de precis impartind "ochiometric" intervalele dintre gradatii cu o eroare de maxim 0,5C, as aprecia eu.

 In mod cert sistemul blow up(sau asemanator) raspandeste fines peste toate componentele, cu efecte nedorite in special asupra electronicii. De asta, 2g de cafea pierdute pe zi nu e mare lucru.

Am ales Atom 75 avand in vedere dimensiunile reduse fata de Olympus sau E6, atat in ceea ce priveste amprenta pe blat cat si inaltimea( doream cat mai mult spatiu pana la dulapul suspendat) si am presupus ca avand aceleasi interne cu Olympus, merita investitia chiar daca e un pic mai scumpa. Retentia initiala e undeva intre 2 si 3 grame, cea de la doza la doza e de cca 1-1,5g, ceea ce pentru o rasnita cu cutite de 75 gandita pentru a fi folosita cu boabe in hopper, cred ca e acceptabil. 

Din pacate, demonul upgrade-ului m-a muscat Smile si citind topicul de group buy pentru cutite SSP, de vreo saptamana tot citesc forumurile in cautarea argumentelor pro sau contra. Credeti ca niste red speed-uri ar aduce plusuri in gust? Smile)
 
Reply
#13
Din ratiuni ce tin de managementul comenzii (transport oricum nu se plateste) si al taxelor vamale, am hotarat sa dau comanda pt SSP individual si sa vad ce se intampla, cum vine, cum ma descurc cu vama, cu posta, etc. Deocamdata nu stiu decat ca mi-au recomandat coreenii Red Speed Burrs, desi eu as fi vrut netratate. Cine doreste sa afle despre livrare, cum aflu si eu ceva nou, va informez.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#14
Vad ca se potrivesc si cele de Mythos  Big Grin
 
Reply
#15
(13-12-2019, 01:33)cradun Wrote: Din ratiuni ce tin de managementul comenzii (transport oricum nu se plateste) si al taxelor vamale, am hotarat sa dau comanda pt SSP individual si sa vad ce se intampla, cum vine, cum ma descurc cu vama, cu posta, etc. Deocamdata nu stiu decat ca mi-au recomandat coreenii Red Speed Burrs, desi eu as fi vrut netratate. Cine doreste sa afle despre livrare, cum aflu si eu ceva nou, va informez.

Eu nu am gasit ceva oficial despre "seasoning" la cutitele SSP dar la alte cutite tratate sau din materiale mai dure se recomanda trecerea catorva kg bune de cafea. Ceea ce poate insemna destul de mult timp intr-un regim casnic. 

Cutitele stoc de pe Olympus si Atom 75, au intrat intr-un regim de lucru normal cam dupa 2-3kg de cafea.
 
Reply
#16
(13-12-2019, 02:04)razclud Wrote: Vad ca se potrivesc si cele de Mythos  Big Grin

Smile stiu, dar daca tot o fac lata vreau red speed Smile)
 
Reply
#17
(13-12-2019, 11:32)Ciprian75 Wrote:
(13-12-2019, 02:04)razclud Wrote: Vad ca se potrivesc si cele de Mythos  Big Grin

Smile stiu, dar daca tot o fac lata vreau red speed Smile)

Vezi ca cei de la SSP sustin pe site-ul lor ca tratamentul Red Speed ajuta numai la durabilitate, nu si la calitatea shot-urilor. Mie mi-au recomandat Red Speed pt ca probabil doar asta aveau in stoc in momentul comenzii.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#18
Viitorul sau "solution looking for a problem"?

 
Reply
#19
   

Au ajuns, sa vad cum va fi cu montarea si calibrarea Smile
 
Reply
#20
Am instalat noile cutite si am incercat sa le aliniez cu ceasul comparator imprumutat de #razclud caruia ii multumesc. Insa cei doi pinteni metalici aflati in imediata apropiere a cutitelor, nu ma lasa sa fac cursa completa cu ceasul comparator exact pe marginea exterioara(acolo unde cutitul este cel mai neted) si in consecinta am facut semicalibrare, pe fiecare jumatate de cutit. Dupa ce am returnat scula proprietarului, m-am gandit sa verific alinierea cu marker si am constatat bineinteles ca nu e 100% ok. Dupa ce m-am chinuit 2 ore cu cutitul inferior(folosind folie de aluminiu cu 2 grosimi) pe care l-am adus 90% in parametri, am facut un test si la cutitul inferior unde abaterea era mai mare. Dupa alte 2 ore am aliniat oarecum si cutitul superior. Fiind trecut de ora 12 nu am mai avut rabdare sa mai verific inca o data pe cel inferior. Dupa o cafea facuta cu ochii lipiti la ora 6, astazi dimineata, nu am fost prea multumit de gust(e adevarat cafeaua este noua si nu I-am nimerit gradul de rasnire din prima incercare). Voi mai face un test la ambele cutite, dar daca nu reusesc, gasesc pe cineva in zona Iasi priceput la o astfel de manopera? Nu as mai trimite rasnita in deplasare ...
Multumesc!
 
Reply
#21
Pretty big difference:

 
Reply
#22
Ori m-am obișnuit eu cu a mea dar parcă nu e așa zgomotoasă.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
#23
in filmare, par mai zgomotoase decat in realitate, depinde si de ce este in jur, daca se mai absorb zgomotele sau dimpotriva(faianta, etc ...)

(10-12-2019, 18:32)szabo.matrix Wrote: Si eu am avut posibilitatea de a testa/juca cu un eureka atom 75. Am avut retentie de 1 gram pe macinare de espresso. O sa revin cu un scurt review in curand cu poze.

asteptam cu interes  3
 
Reply
#24
Avand la dispozitie mai multe tipuri de cafea inclusiv decaf, am zis sa incerc SD. Bineinteles, a necesitat reglarea mai spre fin cam cu o gradatie si jumatate. Dilema mea este, ce se modifica? Dimensiunea granulatiei in tot? Asta ar fi posibil doar daca scade cantitatea de finess, pentru ca altfel s-ar bloca pompa. Este mai uniforma macinatura in SD? Are mai putin finess? La gust nu am reusit sa fac diferente notabile, modificarea stilului de rasnire coincide si cu trecerea la sita tripla si de la doza de 16 la 18g.
 
Reply
#25
Cu ocazia unei curatenii partiale(desfacut capac, cutit superior, traseu macinatura, aspirat, nu am desfacut cutitul inferior) am masurat din nou retentia. Cantarit 18 g, la prima rasnire am obtinut 14,2g iar la a doua am obtinut 17,5 g. Nu am mai rasnit inca o data deoarece stiam ca intre macinari cu rasnita "incarcata" diferentele sunt de +/- 0,2-0,3 g. 4 g mi se pare mult, dar intre doua rasniri nu se expulzeaza mai mult de 2g din rasnirea anterioara, astfel ca daca folosesc 2-3g pentru purjare inaintea primei cafele, teoretic obtin cafea proaspata.  Sa trec acum la o rasnita sd, aduce alte inconveniente, Honne are palnie pentru portafiltru de 58mm iar Niche rasneste in borcanel si nici macar ala nu se potriveste in portafiltrul meu. Mai cautam, mai cercetam ...

si ceva "proaspat" Smile https://www.youtube.com/watch?v=_HR_zCtH7_0
 
Reply
#26
Daca are dreptate tipul din filmulet, ar insemna ca undeva intre 1500 si 2000 de extractii, Sette 270 ar trebui practic aruncata la gunoi sau schimbate piese care ii dubleaza valoarea.
 
Reply
#27
Pentru ca nu am găsit pe stoc la barshaker hoperul mic pt Eureka Atom 75, plus ca oricum costa 300 ron, m-am încumetat sa il modific eu pe cel mare cu care a venit. Cu ajutorul unui Dremel am tăiat aproximativ 12cm din el, fixând Dremelul de bancul de lucru la înălțimea dorita și rotind ușor hopperul pana când tăietura a fost efectuata pe toată circumferința. Apoi am șlefuit taietura cu hârtie abraziva de 80, 120, si in final cu 280. Sunt foarte mulțumit de ce a ieșit, aveți mai jos câteva imagini.

Un lucru la care nu m-am asteptat: grosimea hopperului este foarte mare, peste 4mm. Initial estimasem la un maxim de 2.5mm.

[Image: WdWUzVp.jpg][Image: c4qS6wP.jpg]

Asa arata hopperul inainte de taiere. Diferenta este considerabila, aveam 5cm distanta pana la corpurile suspendate, si era destul de dificil sa strecor cafeaua pe acolo Smile

[Image: HMgE2h0.jpg]
Lelit Bianca, Atom 75, Niche, Kinu Phoenix, Cafflano Kompresso, Aeropress, Hario V60, Bonavita, Felicita Arc
 
Reply
#28
(20-05-2021, 18:38)marst Wrote: ... Sunt foarte mulțumit de ce a ieșit, aveți mai jos câteva imagini. ...

Felicitări! Arată foarte bine. Sunt sigur ca își va face treaba.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
#29
Tuning...

https://luccaespresso.com/products/lucca...-by-eureka
 
Reply
#30
Le cererea telespectatorilor, am zis sa las aici cateva impresii despre Eureka Atom Specialty 75. Ca disclaimer, eu am inlocuit cutitele originale, de "espresso", cu cutitele de brew originale, adica cele care echipeaza Atom Brew Pro. Nu recomand schimbarea pentru amatorii de espresso traditonal sau pentru cei care nu apreciaza claritatea, mai presus de orice, la metodele de brew.

In primul rand, pentru cei care au dubii intre Atom 75 si Olympus 75, prima este mult mai ok pentru uz casnic, din toate punctele de vedere. Olympus e o rasnita de cafenea, fara pretentii as spune din cauza retentiei generoase, si nu are niciun motiv sa ocupe spatiu intr-o bucatarie.

Ca orice rasnita on-demand, recomand folosirea cu boabe in cos, mai ales pentru espresso. Chiar daca retentia nu e o problema atat de mare cum este la Olympus, absenta unui mecanism de feed controlat pentru boabe face ca rezultatele sa nu fie cele asteptate tot timpul in utilizarea "single-dose". Puteti sa o aplecati, culcati sau sa o suspendati de tavan fiindca nu schimba cu nimic felul in care boabele ajung la cutite. Cine nu crede asta sa stranga bani de Bentwood si sa faca comparatii. Suna cam dur, dar asta e realitatea. Pe de alta parte, nu va opreste nimeni sa traiti in tot felul de universuri paralele in care orice e "single-dose".

Rasnitele Eureka se pot "alinia" pana la un punct. Va exista tot timpul o abatere, din cauza solutiei tehnice implementate de producator, care nu se poate anula. Chiar si asa, daca ajungeti in punctul respectiv veti avea un produs mai mult decat satisfacator. Eu am reusit sa macin, pentru espresso cu cutitele de brew, o cafea extrem de light, fara sa fiu la limita de atingere.

Din punctul meu de vedere, nicio alta rasnita on-demand nu bifeaza la toate capitolele mai bine decat aceasta. Silentiozitatea, puterea, posibilitatea de a monta alte cutite si pretul o fac destul de no-brainer pentru home-use.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)