Hello There, Guest! Login Register


Espressor GAGGIA Cubika Plus

#1
Buna ziua, 
Am gasit de cumparat la un pret convenabil un expresor Espressor GAGGIA Cubika Plus. Ma poate ajuta cineva cu o parere despre acest tip de expressor
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#2
dupa cum arata pare a fi din gama Gran*whatever - Philips Saeco rebranduite cu mult plastic pe portafiltru
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#3
Chinezarii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Ce inseamna convenabil?
Ce buget de achizitii ai?
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
#5
(04-04-2016, 14:18)jbwolf Wrote: Ce inseamna convenabil?
Ce buget de achizitii ai?
http://www.electrocasnicediscount.ro/esp...us/949.htm

Inca nu mi-am stabilit un buget. Stau cu ochii pe un espressor Gagia Clasic de la Emag sau tot de la Emag Espressor Lelit din gama Anna, model PL41E sau PL41EM cu manometru extern. Nu m-am hotarit inca. Ma gindesc ca poate fac ceva oferte cu ocazia sarbatorilor Pascale. Am tot citit pe forumuri si am intrat in ceata. Pareri si pareri incit sunt in dilema. Pina acuma nu am avut espressor cu toate ca este cafeaua mea preferata tocmai ca pe la cine am baut nu mi-a placut decit cea de la baruri. Acuma m-am hotarit sa-mi cumpar si eu unul. Poate ma ajutati sa ma hotarasc
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#6
Pe langa pretul espressorului tb sa adaugi o rasnita min 160 ron si un tamper min 80 ron. Pe langa asta, un portafiltru depresurizat (cel presurizat il pastrezi pt sotie Smile. Si dupa aceea, bani de cafea de la prajitorii, are pret dublu fata de orice vezi in magazine.
Daca esti pe buget, nu depresurizezi portafiltrul, nu mai ai nevoie de rasnita, tamper si merge cu orice fel de cafea. Rezultatul, dupa exigente, sa zicem.
Parerea mea de incepator recent.
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
#7
Daca prin 160 lei intelegi hario... mai bine nu.
Hario pentru espresso e chin.
O manuala vintage, daca e pe alese si testate, nu se compara.
Sau hai sa facem lobby la cei care au relatii cu Reghin-ul sa ofere in tara Zassenhauss Panama la 60 euro, cum este in Germania ! Asta ar trebui sa fie entry level-ul in espresso !
Hario pentru brew si excursionisti, acolo e domeniul ei.
 
Reply
#8
gaggia clasic / lelit cred ca le gasesti mai ieftin cu reducerile oferite de espressoman. sa nu uiti de rasnita, eu cu hario imi fac treaba desi uneori ma satur de dat la manivela
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#9
M-am uitat si ce ofera espressoman. La Lelit nu difera cu nimic pretul fata de Emag. La Gaggia Clasic intr-adevar pare a fi mai ieftin. Dar au un dezavantaj. Nu dau in rate Smile De pe Emag pot cumpara in 4,6 12 rate ceea ce este mai usor sa-ti cumperi o scula de calitate fiindca cu strinsul banilor este cam complicat.
Pentru risnita m-am orientat spre una manuala cumparata de pe eBay. Ori un Porlex:

 http://www.ebay.com/itm/281853711051?_tr...1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

la 49$ cu transport inclus  ori noul model Hario (2016):

http://www.ebay.com/itm/Hario-MSS-1TB-Ce...0005.m1851&_trkparms=aid%3D222007%26algo%3DSIC.MBE%26ao%3D1%26asc%3D36331%26meid%3D816aef6914b54c8296bf00fdb0e0a129%26pid%3D100005%26rk%3D3%26rkt%3D6%26sd%3D131760260351


la 31$ transport inclus
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#10
Ori oferta pentru espressomani ori de la altii. Nu numai emag vinde asa ceva. Peste tot unde m-am uitat, Classicul este cu cel puţin 150 lei mai ieftin decât la emag.
Dar, încă o dată repet ce au zis colegii espresomani, dacă nu iţi iei şi râşniţă poţi să uiţi de Classic.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#11
(05-04-2016, 08:35)mihaih Wrote:
(04-04-2016, 14:18)jbwolf Wrote: Ce inseamna convenabil?
Ce buget de achizitii ai?
http://www.electrocasnicediscount.ro/esp...us/949.htm

Inca nu mi-am stabilit un buget. Stau cu ochii pe un espressor Gagia Clasic de la Emag sau tot de la Emag Espressor Lelit din gama Anna, model PL41E sau PL41EM cu manometru extern. Nu m-am hotarit inca. ...

Salutare,

Daca te uiti la Gaggia Classic ar fi bine sa alegi modelul vechi 2014 (unul nou nu gasesti ci doar sh) deci cel cu boiler de aluminiu. Modelul nou din 2015 este ceva facut cu multa economie gen Saeco Nina, Gaggia Pure etc, care la rezultatul obtinut in ceasca nu este atit de bun ca la modelul vechi. Aici pe forum la teste am vazut ca modelul G.C.2015 face o cafea mai buna decit G.C. 2014, dar eu real am constatat opusul.
Insa , daca neaparat trebuie sa fie un espressor nou, eu as merge cu PL41E(M) amintit de tine mai sus.
Success!
ECM Technika IV, Honne S, Mazzer SJ, Kinu m68.
 
Reply
#12
As zice ca o manuala vintage e cam in aceasi zona de pret: 150-250.
Ideea e urmatoarea, daca bugetul e 2000 lei iti iei un pachet lelit la reducere pt espressomani. Daca bugetul e 800 lei, pachetul e un espressor in genul celui de mai sus, o rasnita vintage si un tamper. Daca bugetul e 400-500, doar espresorul de mai sus si ramane portafiltrul presurizat.
Mai e si varianta sh.
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
#13
La 4-500 iei aeropress mai bine, parerea mea...
 
Reply
#14
Aha, si.ti raman bani si de cafea
Doar un Poemia nepresurizat cu tamper CNC s'un Porlex Mini
 
Reply
#15
(05-04-2016, 11:38)Vladone Wrote:
(05-04-2016, 08:35)mihaih Wrote:
(04-04-2016, 14:18)jbwolf Wrote: Ce inseamna convenabil?
Ce buget de achizitii ai?
http://www.electrocasnicediscount.ro/esp...us/949.htm

Inca nu mi-am stabilit un buget. Stau cu ochii pe un espressor Gagia Clasic de la Emag sau tot de la Emag Espressor Lelit din gama Anna, model PL41E sau PL41EM cu manometru extern. Nu m-am hotarit inca. ...

Salutare,

Daca te uiti la Gaggia Classic ar fi bine sa alegi modelul vechi 2014 (unul nou nu gasesti ci doar sh) deci cel cu boiler de aluminiu. Modelul nou din 2015 este ceva facut cu multa economie gen Saeco Nina, Gaggia Pure etc, care la rezultatul obtinut in ceasca nu este atit de bun ca la modelul vechi. Aici pe forum la teste am vazut ca modelul G.C.2015 face o cafea mai buna decit G.C. 2014, dar eu real am constatat opusul.
Insa , daca neaparat trebuie sa fie un espressor nou, eu as merge cu PL41E(M) amintit de tine mai sus.
Success!


Pai tocmai pe acest forum am citit un review la Gaggia Clasic 2015 si parerile erau foarte si datorita  faptului ca Philips a revenit la vechea constructie.

(05-04-2016, 11:49)jbwolf Wrote: As zice ca o manuala vintage e cam in aceasi zona de pret: 150-250.
Ideea e urmatoarea, daca bugetul e 2000 lei iti iei un pachet lelit la reducere pt espressomani. Daca bugetul e 800 lei, pachetul e un espressor in genul celui de mai sus, o rasnita vintage si un tamper. Daca bugetul e 400-500, doar espresorul de mai sus si ramane portafiltrul presurizat.
Mai e si varianta sh.



Varianta SH o exclud. Din ce am citit masinaria nu-i chiar simpla. Pe o scula SH dai o gramada de bani si te alegi cu batai de cap si trebuie sa improvizezi apoi ca sa o repui in functiune. Cel care o vinde nu o vinde ca nu mai bea espresso ci ca masinaria a inceput sa creeze probleme (termostate, valve, plasticuri imbatrinite , calcar .....etc)
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#16
Aici gresesti. Pe forum exista o boala numita upgradita. Adica brusc nu-ti mai plac sculele de care ieri erai incantat si vrei unele mai bune. Asa apar ocaziile pe bursa.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#17
Mergi pe gc în varianta stoc (site presurizate) + cafea gata măcinată. Apoi peste jumătate de an te uiți și după o rasnita + sita presurizata+tamper. Asa te și obișnuiești cu espressorul și poți să alegi o rasnita mai bună.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#18
(05-04-2016, 11:26)mihaih Wrote: M-am uitat si ce ofera espressoman. La Lelit nu difera cu nimic pretul fata de Emag. 

In mod normal, promisiunea importatorilor care ne ofera discount-uri de cativa ani este ca espressomanii vor avea mereu acces, direct la ei, la un pret mai mic decat in orice magazin din Romania. Poate or mai fi fost "accidente" candva, dar in acest moment emag-ul e departe. PL41E de exemplu e 1450 plus tamper inox cadou (de 135 lei) la importator pentru noi, iar la emag e 1550 fara tamper. La 41TEM la fel, diferenta e mare.  Pentru Classic aceeasi situatie, de la 1100 la 1300 sau 1450 avem un discount considerabil. Fara forum garantez ca toate preturile din Romania la espressoare si rasnite ar fi fost cu min. 30% mai mari, cu ceva bombe de black friday si atat.

Quote:Aici pe forum la teste am vazut ca modelul G.C.2015 face o cafea mai buna decit G.C. 2014, dar eu real am constatat opusul. 

@Vladone - Imi amintesc si acum diferenta foarte mare de gust intre vechiul si noul, puse unul langa altul. Nu imi explic exact de ce 2015 era mereu mai deschis / sprinten / aromat dar asta se intampla,  in conditii "cat se poate de similare". E drept ca unei persoane care prefera gustul mai plat, ciocolatiu inchis, fara arome "vesele", probabil old Classic ar fi fost preferat. Dar l-am avut atunci si pe RaduCarutasu langa mine, un "monument de experienta si obiectivitate", cu rezerva ca orice degustare e o actiune subiectiva in sine.

In conditiile diferentelor de pret intre modelele entry level, eu nu as da bani in plus pe PL41EM, sacrificand din bugetul rasnitei. Cand esti strans cu niste calcule, sa dai aprox. 350-400lei pe PL41EM + tamper de inox, fata de un PL41E cu tamper, doar pentru un manometru, ca apoi sa cauti cea mai ieftina rasnita caci s-a terminat benzina, nu e deloc ok pentru rezultatul final din ceasca. Dar cum s-a mai spus, espresso nu este un domeniu ieftin si fiecare isi adapteaza sculele dupa buzunar.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
(05-04-2016, 18:17)Lyvyoo Wrote:
(05-04-2016, 11:26)mihaih Wrote: M-am uitat si ce ofera espressoman. La Lelit nu difera cu nimic pretul fata de Emag. 

In mod normal, promisiunea importatorilor care ne ofera discount-uri de cativa ani este ca espressomanii vor avea mereu acces, direct la ei, la un pret mai mic decat in orice magazin din Romania. Poate or mai fi fost "accidente" candva, dar in acest moment emag-ul e departe. PL41E de exemplu e 1450 plus tamper inox cadou (de 135 lei) la importator pentru noi, iar la emag e 1550 fara tamper. La 41TEM la fel, diferenta e mare.  Pentru Classic aceeasi situatie, de la 1100 la 1300 sau 1450 avem un discount considerabil. Fara forum garantez ca toate preturile din Romania la espressoare si rasnite ar fi fost cu min. 30% mai mari, cu ceva bombe de black friday si atat.

Quote:Aici pe forum la teste am vazut ca modelul G.C.2015 face o cafea mai buna decit G.C. 2014, dar eu real am constatat opusul. 

@Vladone - Imi amintesc si acum diferenta foarte mare de gust intre vechiul si noul, puse unul langa altul. Nu imi explic exact de ce 2015 era mereu mai deschis / sprinten / aromat dar asta se intampla,  in conditii "cat se poate de similare". E drept ca unei persoane care prefera gustul mai plat, ciocolatiu inchis, fara arome "vesele", probabil old Classic ar fi fost preferat. Dar l-am avut atunci si pe RaduCarutasu langa mine, un "monument de experienta si obiectivitate", cu rezerva ca orice degustare e o actiune subiectiva in sine.

In conditiile diferentelor de pret intre modelele entry level, eu nu as da bani in plus pe PL41EM, sacrificand din bugetul rasnitei. Cand esti strans cu niste calcule, sa dai aprox. 350-400lei pe PL41EM + tamper de inox, fata de un PL41E cu tamper, doar pentru un manometru, ca apoi sa cauti cea mai ieftina rasnita caci s-a terminat benzina, nu e deloc ok pentru rezultatul final din ceasca. Dar cum s-a mai spus, espresso nu este un domeniu ieftin si fiecare isi adapteaza sculele dupa buzunar.


Intr-adevar la espressorul GC 2015 diferenta este semnificativa fata de Emag, dar la celelalte este foarte mica (100-150RON) sau deloc asa cum este la PL41EM ( emag 1690 forum 1620). Dar asa cum am mai spus pentru cineva care doreste sa-si cumpere o masina care isi face treaba, dar nu-si permite sa sa "puna banii jos" Emag ramine solutia fiindca poti cumpara cu pina la 12 rate fara dobinda. Citind pe forum am inteles importanta capitala a rasnitei in obtinerea unui adevarat espresso dar, la fel de bine am inteles ca pentru inceput se poate folosi o rasnita manuala. Pentru mine ar fi OK deocamdata fiindca cam eu sunt singurul bautor de cafea din casa.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#20
Arunci banii pe fereastra cu o rasnita manuala.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#21
Pai care este diferenta intre o rasnita manuala buna si una electrica ? Din ce am citit pe forumuri singura diferenta este ca la cea manuala trebuie sa invirti la manivela lucru ce nu este prea placut dimineata sau daca ai musafiri.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#22
Pana gasesti rasnirea adecvata pentru fiecare tip de cafea cu rasnita manuala, nu-ti mai vine sa bei nimic...
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
#23
(05-04-2016, 21:22)amarok Wrote: Arunci banii pe fereastra cu o rasnita manuala.

eu sunt multumit de manuala. mai putin faptul ca am de pedalat la ea si dimineata uneori e un chin treaba asta
Gaggia pure , Macap MC4 
 
Reply
#24
Semnificativa de bani. De la 160-200 pana catre 800 minim.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#25
Vezi ca e și espressor cu manivela.
Ia ce vrei pana la urma îs banii tai
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#26
(05-04-2016, 21:42)Gozmin Wrote: Pana gasesti rasnirea adecvata pentru fiecare tip de cafea cu rasnita manuala, nu-ti mai vine sa bei nimic...

Si la cea electrica nu trebuie sa gasesti risnirea adecvata ? Si la cele electrice  cutitele se regleaza si trebuie sa gasesti pozitia adecvata. Eu asa vad si am inteles de pe forumuri. Acuma ar mai fi si problema motorului electric. Din ce am vazut rasnitele electrice au turatii ridicate chiar cele cu cutite conice sau plane. Oare nu si acestea incalzesc cafeaua mai mult ca cele manuale ? Si la cele manuale apare o incalzire a cutitelor. Dar la una electrica cu turatie ridicata ?
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#27
Turatia este relativ mica si la cele electrice (cele potrivite scopului nostru). Dar daca incerci de 3-4 ori pana sa gasesti rasnirea potrivita la cate 15-20g manual... Iti cam trece de cafea. Avantajul e ca te doare la basca daca macini 30g pentru ibric si alte 80 pentru espresso...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#28
amarokVezi ca e și espressor cu manivela.
Ia ce vrei pana la urma îs banii tai

Sincer nu trebuie sa te superi. De aceea este forum sa invatam unii de la alti. De aceea pun intrebari pentru a afla cu argumente logice care solutie este mai buna si care este calea de urmat. Nici pentru a arunca banii pe prostii dar, nici sa-i arunci degeaba pe lucruri care pentru tine sunt mult mai mult decit trebuie.

(05-04-2016, 22:05)Mihai L Wrote: Turatia este relativ mica si la cele electrice (cele potrivite scopului nostru). Dar daca incerci de 3-4 ori pana sa gasesti rasnirea potrivita la cate 15-20g manual... Iti cam trece de cafea. Avantajul e ca te doare la basca daca macini 30g pentru ibric si alte 80 pentru espresso...


Eu obisnuiesc sa cumpar punga cu 1 Kg de cafea boabe o data si sunt cam constant in marca de cafea pe care o beau. Ma gindesc ca o data facut reglajul nu trebuie ca de fiecare data cind vreau sa fac un espresso sa refac reglajele. Chiar daca este manuala risnita are o constanta.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#29
Se schimba cafeaua in timp. Reglajul de azi nu se potriveste cu cel de peste o saptamana.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#30
Eu cu Che am gasit o rasnire multumitoare in 2 incercari.
Optima nu exista, sau o gasesc taman cand termin sfertu si trebuie sa prajesc iar, si precis nu o nimeresc la fel Smile
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)