Hello There, Guest! Login Register


Espressor GAGGIA Cubika Plus

#31
Daca 100-160 de lei la un espressor de 1400 de lei nu inseamna mare lucru, atunci nu vad de ce ai ramane in zona rasnitelor manuale foarte ieftine... Inseamna ca ai, dar n-ai de dat (deocamdata) cum se mai spune :Smile  Si faci foarte bine, caci mai bine studiezi toate variantele in liniste si alegi ce ti se potriveste mai bine. Sau daca vorbesti in contextul ratelor, da, acolo poate nu se simte o anume diferenta. 

De cealalta parte, nu putem compara asa din avion rasnita manuala versus rasnita electirca. Adica de la Hario la Che sau Lido sau Hg One sa zicem  (toate manuale) e o distanta enorma, iar definitia rasnitului manual capata dimensiuni diferite la fiecare. Daca la Che ai rasnit 10g in 20 de secunde, la Hario dai de trei ori mai greu, iar macinatura va iesi mai calda ca la o electrica pentru ca niste cutite mici tot incearca sa sparga niste franturi de boabe rotind si tot rotind pana le prind cum trebuie intre dinti. Electrica nu va incalzi macinatura asa repede, la una / doua rasniri pentru doua duble. Si nici un Che sau un HG one. De aceea trebuie sa compari punctual anumite modele, nu manuale vs electrice in general.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Când treci pe una electrica vorbim cale de câteva pagini de ele. Totul tine de plaja de reglare, nu de tipul acționarii.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#33
Eu de cand am dip dk30 nu am mai pus mana nici pe hario mini nici pe PeDe Dienes 1954. Apas butonul si am un portafiltru plin in 4 secunde, simplu, nu?
 
Reply
#34
La cat durează sa se încălzească boilerul timpul de rasnire e insignifiant. Calitatea macinaturii ar trebui să primeze. Ai sesizat o îmbunătățire?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#35
(06-04-2016, 01:05)deenman Wrote: Eu de cand am dip dk30 nu am mai pus mana nici pe hario mini nici pe PeDe Dienes 1954.
Apas butonul si am un portafiltru plin in 4 secunde, simplu, nu?

Si compari feelingul de manivela cu cel de apasat buton ? Sad
 
Reply
#36
Cand tinta e rezultatul din ceasca, ce conteaza feelingul...? Tongue
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#37
(05-04-2016, 22:11)mihaih Wrote: Eu obisnuiesc sa cumpar punga cu 1 Kg de cafea boabe o data si sunt cam constant in marca de cafea pe care o beau. Ma gindesc ca o data facut reglajul nu trebuie ca de fiecare data cind vreau sa fac un espresso sa refac reglajele. Chiar daca este manuala risnita are o constanta.

1. sper ca nu este vorba de cafea de marca, ci proaspat prajita, altfel vei fi crunt dezamagit de orice semiautomat de pe lumea asta. Oricum cafeaua boabe "lucreaza" continuu, cu precadere in primele 30 de zile, cand elimina dioxid de carbon si uleiuri volatile. In momentul cand ai desfacut punga, daca nu ai zipper la ea sau daca nu transporti cafeaua in niste recipiente ermetice, degradarea se va produce accelerat, iar pana termini punga vei mai regla de cateva ori rasnita.

2. daca este vorba de cafea proaspat prajita, cumpara 4 pungi de 250g (ori doua de 500g daca vrei sa fii Eco) in loc de una de 1kg si inchide zipper-ul mereu daca au, daca nu pune cafeaua intr-un borcan cu garnitura sau foloseste Airscape  Angel   (e topic de Pastrare / Conservare, dedicat). Mai ales in cazul cafelei proaspat prajite vei avea mereu de ajustat rasnita (asta si in functie de modul de pastrare) caci ea este intr-o continua eliberare de dioxid de carbon, trecand de la stadiul de bob rigid, mai greu de sfaramat, la cel de bob mai usor "casant".
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#38
(06-04-2016, 16:06)Lyvyoo Wrote:
(05-04-2016, 22:11)mihaih Wrote: Eu obisnuiesc sa cumpar punga cu 1 Kg de cafea boabe o data si sunt cam constant in marca de cafea pe care o beau. Ma gindesc ca o data facut reglajul nu trebuie ca de fiecare data cind vreau sa fac un espresso sa refac reglajele. Chiar daca este manuala risnita are o constanta.

1. sper ca nu este vorba de cafea de marca, ci proaspat prajita, altfel vei fi crunt dezamagit de orice semiautomat de pe lumea asta. Oricum cafeaua boabe "lucreaza" continuu, cu precadere in primele 30 de zile, cand elimina dioxid de carbon si uleiuri volatile. In momentul cand ai desfacut punga, daca nu ai zipper la ea sau daca nu transporti cafeaua in niste recipiente ermetice, degradarea se va produce accelerat, iar pana termini punga vei mai regla de cateva ori rasnita.

2. daca este vorba de cafea proaspat prajita, cumpara 4 pungi de 250g (ori doua de 500g daca vrei sa fii Eco) in loc de una de 1kg si inchide zipper-ul mereu daca au, daca nu pune cafeaua intr-un borcan cu garnitura sau foloseste Airscape  Angel   (e topic de Pastrare / Conservare, dedicat). Mai ales in cazul cafelei proaspat prajite vei avea mereu de ajustat rasnita (asta si in functie de modul de pastrare) caci ea este intr-o continua eliberare de dioxid de carbon, trecand de la stadiul de bob rigid, mai greu de sfaramat, la cel de bob mai usor "casant".


1kg de cafea ma tine mai putin de o luna. Din pacate nu in toate orasele gasesti cafea proaspat prajita. Eu sunt din Brasov si nici macar cafea verde nu am mai vazut. Au fost ceva tentative de astfel de magazine dar, nu au avut succes si s-au inchis. Singura solutie este cafeaua boabe de diferite marci. Daca este asa cum spui atunci nici nu ar mai avea rost sa cumpar espressor ci ramin in continuare la ibric. Cafeaua boabe o pastrez in cutie de tabla. Asa am inteles ca se pastreaza cel mai bine.
Am vazut ca pe piata mai exista masini de rasnit cafea cu cutite plane sau conice. DeLonghi, Rusell Hobbs, Krups.  Vre-una din ele s-ar ridica la exigentele unui espresso.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#39
Sper sa nu confunzi cutitele plane cu rasnita cu lamele !
Ce ai enumerat dumneata sunt din categoria cu lamele, care sunt de evitat total, nu numai espresso !

cam asa...

[Image: geek_coffee_2.jpg]

In Brasov aveti prajitorii, e ciudat ce spui... Confused
Dar, mai important decat prajitorii... il aveti pe radudani !!! Big Grin
 
Reply
#40
Pina la urma am rezolvat problema si dilema :Smile
Tocmai am achizitionat la oferta de la Flanco un espressor Gaggia Clasic la pretul de 869 RON si o rasnita Gaggia MDF la pretul de 599 RON.
Tot citind despre espressoare am prins cind s-au schimbat preturile la Flanco si Emag. S-a facut o oferta  cu 40% mai mici decit pretul initial.
Acuma ramine sa invat cum se face un espresso adevarat

(06-04-2016, 22:42)renatoa Wrote: Sper sa nu confunzi cutitele plane cu rasnita cu lamele !
Ce ai enumerat dumneata sunt din categoria cu lamele, care sunt de evitat total, nu numai espresso !

cam asa...

[Image: geek_coffee_2.jpg]

In Brasov aveti prajitorii, e ciudat ce spui... Confused
Dar, mai important decat prajitorii... il aveti pe radudani !!! Big Grin

Nu nu confund, daca am scris lamele am gresit. Am vrut sa spun plane sau conice
Eu unul in Brasov nu stiu sa fie acuma undeva sa se vinda cafea proaspat prajita. Daca stii ceva te rog sa-mi spui
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#41
Eu nu zic nimic de MDF... ca vor zice altii Big Grin
 
Reply
#42
Din ce am citit aici pe forum ar fi prima treapta pentru a obtine un espresso decent.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#43
Arata-mi si mie unde zice asta ? Smile

Nu ma pasioneaza electricele chiar de loc, dar in schimb informatia colectata de mine pana acum indica spre un anumit model de Ascaso ca fiind cea mai ieftina solutie entry decenta, iar MDF-ul este trecut chiar la "de evitat"
Si sa stii ca la data mining sunt bun Smile
 
Reply
#44
RaduCarutasu, care o foloseste pentru mai multi la birou (sunt care rasnesc si pentru acasa) alaturi de Lelit 41TEM, cred ca te-ar contrazice. E robusta, se poate transforma in stepless, ce sa-i mai ceri?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#45
(06-04-2016, 23:46)renatoa Wrote: Arata-mi si mie unde zice asta ? Smile

Nu ma pasioneaza electricele chiar de loc, dar in schimb informatia colectata de mine pana acum indica spre un anumit model de Ascaso ca fiind cea mai ieftina solutie entry decenta, iar MDF-ul este trecut chiar la "de evitat"
Si sa stii ca la data mining sunt bun Smile


Uite aici:
http://www.espressoman.ro/rasnita-de-caf...o-perfect/
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#46
Cautati pe google international, e mai simplu. Mdf-ul iei face onorabil treaba, cum zice baloozy, doar ca are dozator, care pt unii e muma pentru alții ciuma.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#47
(06-04-2016, 22:12)mihaih Wrote: 1kg de cafea ma tine mai putin de o luna. Din pacate nu in toate orasele gasesti cafea proaspat prajita. Eu sunt din Brasov si nici macar cafea verde nu am mai vazut. Au fost ceva tentative de astfel de magazine dar, nu au avut succes si s-au inchis. Singura solutie este cafeaua boabe de diferite marci. Daca este asa cum spui atunci nici nu ar mai avea rost sa cumpar espressor ci ramin in continuare la ibric. Cafeaua boabe o pastrez in cutie de tabla. Asa am inteles ca se pastreaza cel mai bine.

Tocmai, daca ar fi asa cum spui tu, forumul acesta ar avea motive de desfiintare iar cine si-a luat scule de mii de euro le-ar face retur a doua zi Smile  Cu o cafea "de marca" o sa regreti amarnic inclusiv banii dati pe noul echipament. Pur si simplu, din piatra nu mai iese apa, sunt legi ale fizicii si gasesti destule informatii in acest sens pe forum si pe blog.

Sensul cumpararii unui espressor semiautomat decent si al unei rasnite bune pentru espresso, mai ales daca se investesc sume mari, este DOAR in directia utilizariid e cafea proaspat prajita. Altfel, vei simti in ceasca amarul unei investii in van.

Brasovul sta cam prost la capitolul prajitorii, dar curierul de 10-15 lei (daca nu unesti comanda cu niciun forumist, ca sa iesi mai ieftin) aduce cafea de la orice prajitorie din tara. In special cele care ne ofera si discount-uri s-au adaptat forumistilor si au negociat preturi decente la curieri, avand cereri din toate zonele. 

Deci nu exista motive sa crezi ca de azi inainte va trebui sa mai consumi vreodata cafele de marca :Smile

Legat de aparatura, chiar am intrebat importatorul de ce nu ne ofera si noua asemenea reduceri la Classic  pe forum si mi-a raspuns ca acum la Flanco au fost doar cateva exemplare provenind din retururi. Deci verifica atent la sosire sa fie totul in regula.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#48
Intr-adevar ieri cei de la Flanco m-au sunat si mi-au spus ca rasnita este desigilata fiindca a fost expusa in magazin si ca pot sa deschid coletul la sosire si daca nu imi convine ceva pot sa o returnez. In schimb espressorul este OK. Este in ambalajul original sigilat. Astazi ar trebui sa vina coletul. Am sa vad despre ce-i vorba
Deci cu rasnita mai am timp sa ma razgindesc daca nu imi place. Am sa vad astazi cind au spus ca ajung coletele.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#49
Orice retailer de nivelul lui franco are și niște discounturi pe măsură. Din păcate însă, cu această ocazie, am văzut ca și în acest domeniu, adaosurile sunt imense.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#50
Au sosit sculele. Rasnita intr-adevar avea cutia desfacuta dar totul este OK. M-am uitat atent pe la suruburi (chiar cu lupa) si nimic nu mi-a trezit suspiciuni. Nu se vad nici un fel de urme de folosinta pe ea. Espresorul a venit cu cutia pe jumatate desigilata (ca si cum cineva a incercat sa desfaca cutia dar nu a dus operatia pina la capat) dar, se vede ca nu s-a umblat deloc in cutie. Inoxul era perfect si nu avea nici o urma. Accesoriile erau in pungile originale sigilate, iar tabla pe care se aseaza canile avea lipita protectia de plastic pe ea. Pina la urma pot spune ca am avut bafta. Deocamdata am reusit cu greu sa le gasesc loc in bucatarie dupa discutii si proteste asa ca deabia miine le pun la treaba. Sper sa nu o zbarcesc prea tare din prima.
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#51
Schimba sitele pe Classic, asta e primul pas obligatoriu si apoi cauta prajtorii.

extractii reusite si te asteptam cu impresii!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#52
(08-04-2016, 22:30)Lyvyoo Wrote: Schimba sitele pe Classic, asta e primul pas obligatoriu si apoi cauta prajtorii.

extractii reusite si te asteptam cu impresii!
  Pe www.kfea.ro am vazut ca au site nepresurizate dar, nu au picurator din inox. Stiti cumva alte siteuri de unde se pot cumpara site nepresurizate si picurator
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#53
de ex. piese-horeca.ro 10 lei Ia una de 14g. Au si picuratoare
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#54
Site vezi la anunțul lui dobro cu site ims. Sunt ok.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#55
(08-04-2016, 23:28)Lyvyoo Wrote: de ex. piese-horeca.ro 10 lei Ia una de 14g. Au si picuratoare

Ce fel de site imi trebuiesc pentru Classic. Din ce am citit ar fi 58mm. Pe horeca nu am gasit de 58. Unde se masoara diametrul  ?
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#56
ma rog, magazinele de piese mai dau tot felul de marimi ciudate uneori. Astea ar trebui sa fie ok daca nu vrei sa mergi catre cele VST / IMS ceva mai scumpe.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#57
Pai cele la 10 lei scrie ca sunt pentru espressor diameter 70 mm diametrul de monttare 60,5 mm. Astea sunt bune ?
Gaggia Classic 2015, Gaggia MDF
 
Reply
#58
Asa sunt trecute ele, nu stiu la ce se refera, dar sunt ok.

Exista topic special de asa ceva.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#59
Am luat eu de curand o sita ieftina si are ridgeul interior. Ca urmare nu incape tamperul de 58,4mm. Atentie si la aspectul asta.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
#60
Am luat si eu o rasnita gaggia mdf tot de aleasi  retailer . Aparatul a venit cu putine urme de cafea in cutie si in compartimentul colector. In ea am gasit un bilet in care se specifica ca a fost probata prin rasnirea unei mici cantitati de  cafea. Asa sa fie? Oricum in rest sunt multumit de ea . Am rasnit din prima pe marimea 6 si din 18 gr cafea , a iesit fix 60 ml espresso. in 27 sec. Cafeaua este luata la Kg ( lav...ta) .
Quick Mill QM67, tamper Lelit PL100 plus, latiera 350 ml inox, rasnita electrica Fiorenzato F64E, 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)