Hello There, Guest! Login Register


Espresso la Sibiu pe 9mai?

#1
Salut dragi espressomani sibieni,

Aveti timp pe 9mai, pe seara, de un espresso? In afara de cafeneaua lui nea Misu, a mai aparut ceva interesant in Sibiu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Salut, din pacate eu nu-s in Sibiu in weekend-ul asta, plec vineri si ma intorc duminica. Imi pare rau ca ratez.

Poate Cosmin, Kawa?
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#3
Salut Liviu,
Din pacate ,nu a mai aparut nimic nou in Sibiu,nici prajitorie nici cafenea.Vineri ne putem vedea,cu placere.Vorbim si cu Cosmin si poate ne prajeste ceva Gicu,sa facem niste cafea proaspata la Misu....Ne auzim.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#4
Misu e client Ecuator Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#5
Putini sibieni espressomani...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Salut,
Nu promit nimic 100% dar fac tot posibilul sa vin si eu. Pot aduce si cafea ce am prajit eu in 4 mai (malawi).
La ce ora va fi intalnirea?
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#7
Macar o ora/doua pe seara, cand va este ok si voua. Eu sunt liber, avand a doua zi evenimentul, deci propuneti voi.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
Salut, as incerca sa ajung si eu... Propuneti locul si ora... . Merci
Gaggia Classic + Mazzer Luigi + La Marzocco Strada 17g
 
Reply
#9
In afara de Misu nu stiu cine mai aduce cafea proaspata in Sibiu... Sa stam la o Lavazza undeva, e frustrant Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Si eu zic la fel,n-are rost sa ne sticam,dupa ce-am investit atat in scule si cafea...o luam de la inceput ? La Misu e OK, mai ales daca aduce Cosmin ceva proaspat prajit sau poate de la Gicu,facem si niste shoturi.Sau daca vreti, va invit la mine acasa,si incercam ceva pe Expobarul meu.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#11
Numai sa ai curtea mare sa incapem Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
La cati espressomani sunt in Sibiu....daca nu stam si in strada,si intram cu randulTongue
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#13
Am trecut pe la Mișu, pasionat si aprins ca intotdeauna cand vine vorba de cafea. Am baut o Kenya foarte buna (prajita light de el, pe gustul meu, aromata cu o aciditate foarte placuta) O puteti gusta vineri. Merita! Pe fast forward, inainte sa-l vizitez, am prajit si eu o Panama Geisha pe care am lasat-o acolo cred ca o puteti incerca si pe ea.
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#14
Coincidenta...si eu am fost astazi pe la dl Mishu. Am baut Columbia.......trebuie sa recunosc ca desi la inceput nu m-a impresionat....pe masura ce consumam devenea din ce in ce mai placuta. Am incercat si Kenia light preparata espresso.....prea acida pt gustul meu, in schimb Kenia mediu spre dark a fost f ok. E o adevarata placere sa petreci cateva clipe alaturi de dl Mishu...are atatea de povestit
Gaggia Classic + Mazzer Luigi + La Marzocco Strada 17g
 
Reply
#15
La ce ora ne intalnim?
Locatia e stabilita, sau cel putin eu asa am inteles.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#16
Cred ca mai bine la Misu... E totul pregatit pentru niste degustari, din ce am vb pe Facebook.
Eu ajung la ora 17 in Sibiu si sunt liber toata ziua. Asa ca propuneti voi ora, in functie de cum aveti programul/job-ul...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
La Misu, acolo faceam si eu referire.
Sa luam in calcul si programul localului, daca retin eu bine la ora 22.00 se inchide. A nu se intelege ca vom si dati afara, mai mult ca sigur Misu n-ar face acest lucru. Data trecuta am stat mult peste program fara probleme, cel putin eu cu aceasta impresie am ramas.
Astept propunerea din partea voastra referitor la ora de intalnire.
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#18
ora 19?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Pentru mine dupa ora 17,oricand e OK.Liviu,tu unde esti cazat? vrei sa vin sa te iau ? Ne auzim la tel.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#20
Cica in Piata mare, nu stiu hotelul exact acum. E departe de Misu?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#21
In Piata Mare? Stai la Kawa? Smile
Aprox. 5 minute

E OK ora 19.00
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#22
Ups. Au modificat cazarea. E aici http://www.pensiunealaviorel.ro/continut/contact
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#23
E undeva in zona garii,pensiunea la care stai,dar de Mishu la vreo 10-15 min cu masina.
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#24
Pai iau un taxi. O sa ma uit pe net dupa adresa lui Misu.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#25
Cum a fost ? Smile
Expobar Brewtus IV , M Vario , VST , Dinamometric , Knock Box , V60 , Hario Mill and more
 
Reply
#26
Bestial Smile Pana la două noaptea. Eu nu am dormit deloc de la cofeina. Nu am timp sa scriu mai multe acum. Special guest, Paul Ungureanu !

https://www.dropbox.com/s/fhck9tsprkv9vjr/IMAG0997.jpg
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#27
super! imi e ciuda ca nu-s in sb. ce ati incercat? care-s impresiile?
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#28
Ochii rosii nu sunt de la cafea!!!
Rocket Evoluzione V2 + Kinu M47 + VST + Gene Cafe CBR-101
 
Reply
#29
Da,chiar reusita intalnirea,Misu ne-a delectat cu niste shoturi prajite de el unele mai light si altele mai dark.( vorba lui Paul,una brew si una espresso) Super gazda Misu,ne-a incalzit si cu cateva coctailuri-shot,ceva reteta din Spania,dar si cateva din "zona " lui Mures.Foarte interesante discutiile si pe prajire,cu Paul,mai ales ca Misu s-a apucat de prajit.Am degustat ceva si la V60 facut de Paul,interesant, chiar daca nu au fost pe gustul meu.Intr-un cuvant a fost: "delicious "
Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario, site La Marzocco,VST 15g,tamper dinamometric Concept Art, Knockbox Metal M-Concept Art,Tamping Station ConceptArt, Mahlkonig Peak
 
Reply
#30
Asadar, putem marca inca o intalnire reusita in calendarul espressomanlor, noaptea cu pricina fiind de neuitat. Pacat ca nu a putut fi prezent si Gicu, dar din cate am aflat, ne-a lasat doua tipuri de Kenya, prajite de el diferit. Si apropo, ai pariat bine, prajirea aceea mai light mi-a placut mai mult Smile Totusi problema am discutat-o mai mult si nu ezit sa o proclam ca o morala pentru prajitori - e foarte greu sa ai un mod de prajire care sa multumeasca pe toata lumea, de aceea mai bine faci doua profile diferite pe aceeasi cafea! La aceeasi masa, doua pareri inclinau inspre o prajire, doua inspre alta prajire.

Intamplarea a facut ca sa fie si Paul Ungureanu in Sibiu, si vazand check in-ul de pe Facebook, l-am sunat sa vina la sedinta plenara. Avea si V60-ul dupa el (cred ca deja va deveni o moda asta) asa ca am putut experimenta cateva cafele, inclusiv un blend de robusta, pentru comparatie. Ce ma bucur este ca a prins ideea aceasta de a praji in doua moduri aceeasi cafea, pentru momentul cand va deschide portile prajitoriei proprii. Evident ca se gandea si el, dar poate i-am intarit convingerea si mai mult.

Misu, gazda locatiei de intalnire (Stravagante), ne-a aratat ca de obicei aceeasi ospitalitate muresana, condimentand reprizele de degustare a cafelei cu shot-uri si combinatii originale. Ce ma bucur este ca s-a apucat de prajit, pe un "gene cafe spaniol", unde chiar si prin somn sa fii, tot scoti o cafea mai buna decat cea din punga de Messeta, cafeaua de brand a locatiei. Se vede ca espressomanii au inceput sa-i schimbe dn viziuni si asta e foarte bine. Pana va face G.Serban o prajitorie in toata regula, merge si asa, Sibiul fiind lipsit de asemenea locuri Smile

Nu stiu cum a fost in cazul colegilor dar, dupa ce am baut cafele pana la doua noaptea, eu nu am putut sa dorm deloc, poate o ora in total, cofeina facandu-si efectul puternic. A doua zi am avut si eveniment si a trebuit sa plec si spre Bucuresti, dar de aceea este buna si robusta pe lumea asta, prin benzinarii, sa te tina zombie chiar si cand esti obosit.

Multumesc baieti pentru aceasta seara minunata - Kawa, CosminN, Horia, Paul, Misu si G.Serban prin telepatie Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)