Hello There, Guest! Login Register


Echipamente pentru o cafenea noua

#1
Buna ziua tuturor, 

Sunt nou pe acest forum, pe care il urmaresc de ceva timp, si doresc sa va rog sa ma ajutati sa validez cu voi, o lista de echipamente pe care doresc sa le folosesc pentru a echipa o cafenea pe care o voi deschide in Mai 2019.

Espressor: Rancilio Classe 9 USB Tall 2 Gr. (5,800 EUR)
Rasnite: 2 x Mahlkonig Vario K30 (2x 1,400 EUR)

Ce parere aveti de Fiorenzato F64 EVO pentru utilizare heavy duty? 

Cafeneaua va fi situata intr-o zona de cladiri de birouri, contand pe un flux constant de clienti. 

Multumesc anticipat, si promit sa fiu activ pe grup si sa ajut cu o parere/sfat acolo unde ma pricep si eu Smile
 
Reply
#2
De ce sa nu fi patriot, sa iei totul de la Hedone, la pret substantial mai mic, calitate probabil la fel, si suport local incomparabil...

https://www.hedonecafe.ro/shop/espresor-...y-automat/
https://www.hedonecafe.ro/shop/rasnita-p...ala-honne/
 
Reply
#3
Si un prajitor de la Renato, daca ii da o fata comerciala pana in mai 2019. Big Grin
 
Reply
#4
Eu as lua Mythos ONE sau 2 daca permite bugetul.

http://www.nuovasimonelli.it/en/prodotti...s-one.html
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
#5
(09-11-2018, 17:17)renatoa Wrote: De ce sa nu fi patriot, sa iei totul de la Hedone, la pret substantial mai mic, calitate probabil la fel, si suport local incomparabil...

https://www.hedonecafe.ro/shop/espresor-...y-automat/
https://www.hedonecafe.ro/shop/rasnita-p...ala-honne/

Multumesc, o sa cer o oferta de la Hedone, am auzit de ei, am si baut cafea de la ei si mi s-a parut ok. Nu stiam ca produc echipamente.

[quote=dev;103408]
Si un prajitor de la Renato, daca ii da o fata comerciala pana in mai 2019. Big Grin

Multumesc pt sugestie, dar ne gandim sa cumparam un prajitor Toper de 1kg din Turcia si sa ne prajim cafeaua in regie proprie.

(09-11-2018, 18:19)Mesmer Wrote: Eu as lua Mythos ONE sau 2 daca permite bugetul.

http://www.nuovasimonelli.it/en/prodotti...s-one.html

Multumesc pt idee, ar fi de vis, dar nu ne intra in buget Smile
 
Reply
#6
(09-11-2018, 17:03)eugen.mihancea Wrote: Espressor: Rancilio Classe 9 USB Tall 2 Gr. (5,800 EUR)
Rasnite: 2 x Mahlkonig Vario K30 (2x 1,400 EUR)

Ce parere aveti de Fiorenzato F64 EVO pentru utilizare heavy duty? 

Daca vrei sa aveti 2 rasnite K30, cum intra in cursa F64 evo ?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
#7
La 1400 de euro e păcat să nu iei doua.
 
Reply
#8
(09-11-2018, 20:52)MyR Wrote:
(09-11-2018, 17:03)eugen.mihancea Wrote: Espressor: Rancilio Classe 9 USB Tall 2 Gr. (5,800 EUR)
Rasnite: 2 x Mahlkonig Vario K30 (2x 1,400 EUR)

Ce parere aveti de Fiorenzato F64 EVO pentru utilizare heavy duty? 

Daca vrei sa aveti 2 rasnite K30, cum intra in cursa F64 evo ?

Ma gandeam la F64 ca alternativa la K30, multe cafenele din oras folosesc F64, dar din cate am analizat K30 e mai performant. F64 e mai ieftin cu vreo 400 EUR 

(09-11-2018, 21:02)dev Wrote: La 1400 de euro e păcat să nu iei doua.

O sa iau 2, pentru ca o sa servesc 2 tipuri diferite de cafea de specialitate, prajite de mine. La 1,400 EUR chiar merita. Furnizorul meu este Coffee Italia : https://www.coffeeitalia.ie , sectiunea commercial. Preturile afisate contin TVA 20%, dar daca luati pe firma sunt fara TVA.
 
Reply
#9
"...o sa servesc 2 tipuri diferite de cafea de specialitate, prajite de mine."

Daca deja prajiti cafea in regim profesional, inseamna ca ar trebui sa aveti o expertiza peste media forumului, si atunci nu vad necesitatea de a ne mai cere parerea...  Confused
Daca nu ati mai prajit cafea pana acum, si credeti ca este de ajuns sa cumparati un echipament si ala gata, v-a facut roaster, atunci nu cred ca stiti in ce va bagati...  Huh

Chiar si oferta, compusa doar din doua cafele "de specialitate", folosesc ghilimelele pentru ca tocmai se discuta in alt topic despre superficialitatea cu care a ajunsa sa se foloseasca acest termen, revenind la oferta... mi se pare redusa, parerea mea... poate ar merge strict pentru consum propriu, dar nu vad rezistand o asemenea afacere doar din asa ceva.
Pentru consum propriu al unei cafenele, un prajitor de talia Toper 1 kg este supraestimat, mai ales daca pui la socoteala si complicatiile pe care le aduce instalarea lui.
 
Reply
#10
(10-11-2018, 11:46)eugen.mihancea Wrote:
(09-11-2018, 20:52)MyR Wrote:
(09-11-2018, 17:03)eugen.mihancea Wrote: Espressor: Rancilio Classe 9 USB Tall 2 Gr. (5,800 EUR)
Rasnite: 2 x Mahlkonig Vario K30 (2x 1,400 EUR)

Ce parere aveti de Fiorenzato F64 EVO pentru utilizare heavy duty? 

Daca vrei sa aveti 2 rasnite K30, cum intra in cursa F64 evo ?

Ma gandeam la F64 ca alternativa la K30, multe cafenele din oras folosesc F64, dar din cate am analizat K30 e mai performant. F64 e mai ieftin cu vreo 400 EUR 

(09-11-2018, 21:02)dev Wrote: La 1400 de euro e păcat să nu iei doua.

O sa iau 2, pentru ca o sa servesc 2 tipuri diferite de cafea de specialitate, prajite de mine. La 1,400 EUR chiar merita. Furnizorul meu este Coffee Italia : https://www.coffeeitalia.ie , sectiunea commercial. Preturile afisate contin TVA 20%, dar daca luati pe firma sunt fara TVA.
Cred că te-ai pierdut ușor în treburile cu TVA. La început vei fi neplătitor de TVA așa că te interesează preturile cu TVA nu fără.
 
Reply
#11
Poti opta pentru a fi platitor de TVA de la inceput, dureaza maxim 2 saptamani si poti cumpara fara tva. 


Fiorenziato F64 evo sau varianta veche este folosit in HoReCa, fiind o rasnita ieftina si fiabila. Pretul lui se misca undeva pa la 6-800 de euro maxim. Se descurca binisor cu cafele comerciale sau cu cafelele care sunt prajite spre comercial. Oricum nu cred ca se poate compara F64 cu K30..nici nu prea trebuie.
La Marzocco KB90 ABR, Eureka Atom Speciality, Ek43
La Marzocco GS3 AV, Lelit PL41TEM, Baratza Sette 270W, Honne Silm, Gina Smart, Tamper BH..si ce mai gasim in Showroom:)
 
Reply
#12
De ce sa te înregistrezi de la început plătitor de TVA daca lucrezi in 90% din cazuri cu persoane fizice? Ce rost are să-ți complici viața inutil daca nu ești obligat?
 
Reply
#13
Doi dintre motivele cred ca sunt:

1) la început ai cele mai multe achiziții și te prinde bine sa fii plătitor de TVA.

2) este posibil sa te trezești ca, la un moment dat, ai trecut pragul și din senin te găsești cu o suma importanta de plata.
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#14
Vorbiti inainte si cu un contabil pt partea de TVA.

Daca esti platitor de TVA nu insemna ca iei fara TVA. Cand cumperi un lucru, platesti pretul cu TVA, urmand ca la regularizare (lunara/trimestriala/anuala depinde de caz) sa deduci TVA-ul. Dar si aici sunt 2 aspecte:prorata de deducere (nu toti pot deduce 100% din TVA) si amortizarea. Daca iei un lucru mai scump de 2500 RON intra ca mijoc fix si deci trebuie amortizat. TVA-ul in vei deduce deci in perioada de amortizare. Daca amortizarea e de 3 ani, iti vei deduce TVA-ul in 3 ani. Nu sunt.contabil, dar am tangente cu topic-ul TVA-ului si mai stiu cate ceva.

Deci vorbeste inainte cu un contabil.

PS. Nu vrei sa ceri rambursare de TVA Smile mai degraba ar fi de preferat un control proctologic amanuntit facut de Cpt Hook Smile
Lelit PL62S, Macap M42M, IMS Competition E61 18g, TTP Coffee Sensor, Nivelator 58.5 no-name
 
Reply
#15
Poți fi neplătitor de TVA și sa ai TVA intracomunitar deci achizițiile le vei efectua pe acel cod TVA intracomunitar și plata se face fără TVA. Mai întrebați un contabil va va lămuri el.
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
#16
(10-11-2018, 21:33)bogdano Wrote: Vorbiti inainte si cu un contabil pt partea de TVA.

Daca esti platitor de TVA nu insemna ca iei fara TVA. Cand cumperi un lucru, platesti pretul cu TVA, urmand ca la regularizare (lunara/trimestriala/anuala depinde de caz) sa deduci TVA-ul. Dar si aici sunt 2 aspecte:prorata de deducere (nu toti pot deduce 100% din TVA) si amortizarea. Daca iei un lucru mai scump de 2500 RON intra ca mijoc fix si deci trebuie amortizat. TVA-ul in vei deduce deci in perioada de amortizare. Daca amortizarea e de 3 ani, iti vei deduce TVA-ul in 3 ani. Nu sunt.contabil, dar am tangente cu topic-ul TVA-ului si mai stiu cate ceva.

Deci vorbeste inainte cu un contabil.

PS. Nu vrei sa ceri rambursare de TVA Smile mai degraba ar fi de preferat un control proctologic amanuntit facut de Cpt Hook Smile
 
Sunt platitor de TVA, si pentru un anume tip de achizitie, nu platesc TVA deloc. Si anume al achizitiile intracomunitare (din zona UE ).

La achizitii intracomunitare (in speta - Coffee Italia care livreaza din UE) se inregistreaza TVA-ul si colectat si deductibil concomitent, si nu se plateste deloc. Factura este emisa de furnizorul din spatiul intracomunitar direct fara TVA. 

Pentru achizitii in Romania, ai dreptate, asa se intampla. De aceea evit sa cumpar din tara.

(10-11-2018, 21:41)adiszep Wrote: Poți fi neplătitor de TVA și sa ai TVA intracomunitar deci achizițiile le vei efectua pe acel cod TVA intracomunitar și plata se face fără TVA. Mai întrebați un contabil va va lămuri el.

Corect, asa este. Daca esti neplatitor de TVA, ai un plafon maxim de achizitii intracomunitare, pe care daca il depasesti trebuie sa platesti TVA-ul. Momentan acest plafon e de 10,000 EUR. Pentru a beneficia de achizitii fara TVA sub acest plafon, e necesara inregistrarea temporara in scopuri de TVA la autoritatile fiscale competente, pe care se poate factura fara TVA. 

Fara acest cod de TVA temporar, furnizorul o sa emita factura cu TVA si trebuie platit, si nu se poate recupera niciodata.

P.S. sunt contabil Smile

(10-11-2018, 18:39)dev Wrote: De ce sa te înregistrezi de la început plătitor de TVA daca lucrezi in 90% din cazuri cu persoane fizice? Ce rost are să-ți complici viața inutil daca nu ești obligat?

Pentru ca eu am TVA colectat din 1noiembrie pe cafeaua vanduta de 5% (lege noua) daca se consuma in locatie si 9% daca o vand impachetata. Chiria si utilitatile sunt cu TVA 19%, iar ingredientele + cafeaua cumparata cu TVA 9%. Astfel o sa am mereu de recuperat TVA de la ANAF, sau in lunile cu vanzari foarte bune, o sa fiu pe 0. Asa ca e rentabil sa fiu platitor, pentru ca 
- pot deduce TVA-ul pe mijloace fixe si echipamente de valoare mare, achizitionate la inceput (scaune, amenajari, mobilier bar, mese, pahare etc), TVA pe care il recuperez, avand tot in regula. Nu ma deranjeaza daca vine control. 
- pot recupera trimestrial/semestrial diferenta pozitiva dintre ce am dedus si ce am colectat
 
Reply
#17
(09-11-2018, 17:17)renatoa Wrote: De ce sa nu fi patriot, sa iei totul de la Hedone, la pret substantial mai mic, calitate probabil la fel, si suport local incomparabil...

https://www.hedonecafe.ro/shop/espresor-...y-automat/
https://www.hedonecafe.ro/shop/rasnita-p...ala-honne/

De curiozitate, stie cineva (in mare) pe unde sunt preturile pentru espressoarele de la hedone? Ma uitam de curiozitate la cele single head (pentru acasa) dar nu gasesc nici o informatie publica.
Rasnita: Eureka Mignon Specialita / Kinu M47 Phoenix
Espressor: Ambient Espresso Minima (ex-Lelit PL82T)
 
Reply
#18
Preturile echipamentelor comerciale, ai sa le gasesti mai greu "in public". 

Poti suna direct la ei sau poti trimite un email si cu siguranta vei primi un raspuns.
 
Reply
#19
Sau la barshaker, banuiesc ca nu au intelegerea numai pentru Honne...  Confused
Evo, modelul cu un singur cap, se preteaza si la home use.
 
Reply
#20
De aproximativ un an, barshaker este reprezentantul Hedone in Romania, fabrica fiind extrem de ocupata cu diverse comenzi externe, mai ales in Asia. Se pare ca Host-ul face minuni Smile
Bineinteles si reducerile espressomanilor pentru rasnita Honne si espressoarele Hedone s-au mutat tot acolo, inclusiv pentru profesionale. Insa intr-adevar, nu e ceva clar mereu la profesionale ca si reducere, de aceea mai bine da-i un mesaj lui @MyR de la Barshaker si vezi mai exact...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)