Hello There, Guest! Login Register

ECM Synchronika sau La Marzocco Linea Micra?

Salut,
Ce recomandați dintre cele două? Mă pregătesc de un upgrade.
Sunt relativ începător, cu lecțiile teoretice făcute (atât despre cafea și espresso în general, cât și despre cele două aparate). Partea practică e la început și la nivel de "entry level". Sunt conștient că e nevoie de timp și experiență pentru a simți cum trebuie gustul cafelei și pentru a deprinde abilitățile necesare. Îmi place să testez cafele diferite, de calitate foarte bună.
Mă interesează să obțin un espresso bun (și uneori un flat white/capuccino), dar mă interesează și partea de "hobby". 
Aparatul vreau să aibă caracteristicile tehnice ok, dar vreau să îl și văd ca "reper". Adică mă interesează și părțile nu neapărat tehnice: aspect, istorie, plasare în "lumea cafelei", posibilități de analiză și subiect de discuție, etc.
Sunt conștient că oricare din cele două aparate sunt deasupra de ce pot eu acuma ca și home-barista (și probabil încă o bună bucată de vreme), dar nu mă interesează.
Nu mă grăbesc. Deocamdată îmi comand râșnița. Și cred că va fi Eureka Mignon Single Dose.
Aș vrea să știu părerea voastră, mai ales pe baza experienței practice. De exemplu: cât de tare încurcă timpul de încălzire la grupul E61, sau că LM nu merită banii, etc.
Toate cele bune!

Reply
Pentru a simti gustul cafelei si pentru a face un espresso bun, iti trebuie o rasnita mai buna decat Mignon. Pe partea de espressor, experienta mea cu grupurile saturate a fost ca aduc mai mult echilibru in gust, fata de E61, chiar si cu pompa rotativa, cum e Synchronika. Timpul de incalzire la E61 se poate gestiona cu un timer, nu mi se pare un deal-breaker. Dar decat grup saturat si Mignon, mult mai bine E61 cu rotativa si Honne.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria

Reply
(23-02-2023, 00:07)cradun Wrote: Pentru a simti gustul cafelei si pentru a face un espresso bun, iti trebuie o rasnita mai buna decat Mignon. Pe partea de espressor, experienta mea cu grupurile saturate a fost ca aduc mai mult echilibru in gust, fata de E61, chiar si cu pompa rotativa, cum e Synchronika. Timpul de incalzire la E61 se poate gestiona cu un timer, nu mi se pare un deal-breaker. Dar decat grup saturat si Mignon, mult mai bine E61 cu rotativa si Honne.

Mulțumesc pentru răspuns. Mă gândeam că alegerea râșniței va ridica probleme... Honne pare interesantă dar parcă este prea "profesională". Chiar varianta simplificată este voluminoasă, grea și cu design industrial. Ținând cont că voi avea setting de "home", aș prefera o râșniță mai adaptată acestui aspect. Syncronika este destul de mare, dar LM este mică. Nu aș vrea ca râșnița să fie disproporționată, ca volum și ca aspect. Aștept sugestii.

Reply
(23-02-2023, 12:26)George 18 Wrote: Mulțumesc pentru răspuns. Mă gândeam că alegerea râșniței va ridica probleme... Honne pare interesantă dar parcă este prea "profesională". Chiar varianta simplificată este voluminoasă, grea și cu design industrial. Ținând cont că voi avea setting de "home", aș prefera o râșniță mai adaptată acestui aspect. Syncronika este destul de mare, dar LM este mică. Nu aș vrea ca râșnița să fie disproporționată, ca volum și ca aspect. Aștept sugestii.

Daca vrei sa incerci ceva nou pe piata, arata mai bine ca un niche si se pare ca se comporta si putin mai bine:
https://www.youtube.com/watch?v=xAZCP_4gU54

Reply
(23-02-2023, 12:59)cristian.h Wrote:
(23-02-2023, 12:26)George 18 Wrote: Mulțumesc pentru răspuns. Mă gândeam că alegerea râșniței va ridica probleme... Honne pare interesantă dar parcă este prea "profesională". Chiar varianta simplificată este voluminoasă, grea și cu design industrial. Ținând cont că voi avea setting de "home", aș prefera o râșniță mai adaptată acestui aspect. Syncronika este destul de mare, dar LM este mică. Nu aș vrea ca râșnița să fie disproporționată, ca volum și ca aspect. Aștept sugestii.

Daca vrei sa incerci ceva nou pe piata, arata mai bine ca un niche si se pare ca se comporta si putin mai bine:
Salut,
In primul rand nu promovez Niche care este o rasnita ok, cu bune si rele, dar nu inteleg de ce dai sfaturi cand tu nici macar nu-ti afisezi in semnatura ce aparatura ai. Pana la urma era vorba despre ce espressor sa aleaga. Mi se pare de bun simt sa stim ce experienta ai cand faci recomandari. Recomandarile facute dupa un videoclip de pe Youtube bazate pe supozitii personale nu cred ca sunt valabile. Imi pare rau sa o spun dar s-a umplut forumul de parerologi si cred ca o forma de autocenzura este intodeauna binevenita.
PS @Lyvyoo ca si regula de bun simt si de urmat de catre toti membrii forumului ar fi obligativitatea postarii echipamentului personal in semnatura. Macar sa stim daca mai citim postarea sau nu.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43

Reply
(23-02-2023, 15:11)Lucian. Wrote:
(23-02-2023, 12:59)cristian.h Wrote:
(23-02-2023, 12:26)George 18 Wrote: Nu aș vrea ca râșnița să fie disproporționată, ca volum și ca aspect. Aștept sugestii.

Imi pare rau sa o spun dar s-a umplut forumul de parerologi si cred ca o forma de autocenzura este intodeauna binevenita.

Nu am ascuns ca este o parere, ba chiar am fost foarte explicit ca este o parere "si se pare ca se comporta".
Cum este o rasnita care nu a aparut inca pe piata nici nu as avea cum sa recomand din proprie experienta, de aceea am intrebat daca vrea sa incerce ceva nou.

Reply
Eu ce sa fac ca nu imi incape echipamentul la semnatura? sa fac o plangere? ca sa ma creada lumea cand postez. Am avut 2 niche.
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
(23-02-2023, 15:11)Lucian. Wrote: ...nu inteleg de ce dai sfaturi cand tu nici macar nu-ti afisezi in semnatura ce aparatura ai. ...
PS @Lyvyoo ca si regula de bun simt si de urmat de catre toti membrii forumului ar fi obligativitatea postarii echipamentului personal in semnatura. Macar sa stim daca mai citim postarea sau nu.

Da si fiecare sa fie obligat sa posteze un filmulet, atualizat anual, cum utilizeaza toate echipamentele din semnatura. Big Grin
Absurda cererea sa poti comenta ceva pe forum numai daca ai pus acolo si o asa zisa semnatura.

Reply
(23-02-2023, 17:10)edri Wrote:
(23-02-2023, 15:11)Lucian. Wrote: ...nu inteleg de ce dai sfaturi cand tu nici macar nu-ti afisezi in semnatura ce aparatura ai. ...

Da si fiecare sa fie obligat sa posteze un filmulet, atualizat anual, cum utilizeaza toate echipamentele din semnatura. Big Grin
Absurda cererea sa poti comenta ceva pe forum numai daca ai pus acolo si o asa zisa semnatura.
Pai daca este o regula a forumului o respecti. Nimeni nu obliga pe nimeni sa posteze. Poti scrie “fara echipament” si atunci stiu cu cine am de-a face. Asa este onest fata de toti cititorii si comentatorii de pe forum.
Lelit Bianca V3 | Niche Zero | Kinu M47 | Kalita Wave
Ex: Expobar Brewtus | Lelit PL43

Reply
Revenind "on topic"... după recomandarea lui cradun m-am mai uitat la Honne și parca îmi surâde. 
Crescând nivelul râșniței și păstrând ideea de single dose, am ajuns deocamdată la două variante: Honne și Ceado E37SD. Ce părere aveți? Sau alte variante echivalente? Dar aș prefera să fie simplu procesul de achiziție, fără importuri, taxe, vamă, etc.

Reply
Honne cum îți e norocul! Posibil să meargă, posibil să nu.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1

Reply
Nu exista un espressor perfect ci un espressor care se potriveste aproape perfect pe gusturile si posibilitatile tale deci, raspunsurile la intrebari se afla la tine chiar daca le cauti la noi.
ECM Synchronika este la a treia generație, o masina fiabila care are toate avantajele maturizarii unei tehnologii dar si dezavantajele specifice acesteia.
LMLm are in spate experienta producatorului insa este o masina foarte noua pe piața, la inceput de drum, despre care nu se poate spune ci, mai de graba, de la care se așteaptă. Mai mult, cele doua masini nu sunt in aceeasi clasa, dupa cum le vad eu.
Cu alte cuvinte, cred ca trebuie sa te documentezi temeinic despre ambele masini, sa le evaluezi prin prisma dorintelor tale si sa profiti de reducerile oferite pe forum.
Succes!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF & V60 & Timemore Ice Dripper

Reply
Cred ca trebuie sa privesti alegerea dintr-un alti unghi: care espressor se pliaza cerintelor actuale de la ce asteptari sa ai de la un aparat in 2023:

-consum de energie scazut- chiar conteaza daca il tii aprins 2 ore pe zi una e sa platesti 20 lei la final de luna si alta e 100 lei+
-boilere mici dar stabile- daca tu faci 1-2 espresso pe zi cu boiler mare, apa o sa fie reincalzita si nu e okay-
-timp de incalzire mic- aici nu vorbim de 3-5 minute ca  nu exista asa ceva- asta e marketing- dar sa se incalzeasca in 15 minute un in 35-50 min. 
- tipul de pompa si debitul maxim- asta poate influenta unele caracteristici cum ar fi body-mouthfeel- cafeaua facuta la debit mai mare in preinfuzie are gust mai complex/cu mai mult body. Astea facute cu pompa vibratoare sunt mai slabe (evident si temperatura/presiunea conteaza).

Cat despre rasnita, as lasa rasnita pe mai incolo. Aliniaza eureka si ramai cu ea o vreme. Honne nu as cumpara deloc, loterie sau daca vrei sa joci ruleta ruseasca. Nici gustul nu ofera o claritate deosebita, ofera dulceata si corp, calitati care de exemplu pt mine nu sunt in varful piramidei la preferinte. Adica, o cafea mai dezvoltata va plusa la corp si dulceata, in timp ce o cafea super light nu va avea niciodata corp sau dulceata, nu de genul caramel sau lapte cu ciocolata/unt.

Eureka aliniata este okay, pe urma te poti orienta spre df83.
Kinu Phoenix, Classic, Simplicity, Titan (Turin dm47+k2+POB), Roest L100+, v60+Orea v4

Reply
Ceado E37 numai SD nu e... Avem un user pe forum care a facut trecerea de la E37SD la Honne, aici ai cateva info comparative: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid128824

Cat despre problemele pe care pe poate avea Honne, calitatea macinaturii devanseaza mult orice risc, care probabil e mult redus la exemplarele actuale, datorita noii curele.

Experienta mea e ca nu as rasni niciodata pentru espresso cu df64 sau df83 (a se aminti esecul lui Ceado E37 printre utilizatorii forum-ului - pur si simplu rasnitele cu cutite plate asezate orizontal sau oblic nu dau rezultate bune pentru espresso decat pt cafeaua prajita foarte light si cu sacrificii mari privind macinatura. Prefer cafeaua foarte light in filtru sau la Fluid la cafenea, pe un EK43s).

In sensul asta, mi se pare relevanta experienta lui Schulman, care, incercand sa testeze cutitele Lab Sweet, a preferat sa se chinuiasca cu un Mazzer mai degraba decat sa foloseasca DF64 pentru teste:
"I initially tried the burrs in a DF64 grinder, but could not get consistent results; so switched to a old style Mazzer Super Jolly with doser, which did deliver very consistently, albeit with a far longer workflow for single dosing" - https://www.home-barista.com/blog/ssp-64...82877.html

Reply
Schulman care nu face wdt? si bea cafele dark, am inteles. 

La Df64 si df83 trebuie sa amesteci macinatura bine ori cu pahar tip weber ori cu wdt, altfel o sa ai o stratificatie de particule inegale pe verticala, care o sa dea extractia peste cap.

Nu stiu de unde le scoti, dar ai avut df64? ca eu am avut, si am avut si mazzer.  Cu df64 stock cu cutitele italiene tragi espresso de te lingi pe bot, cu crema cu dulceata.

Reply
LE - Honne nu face cine stie ce minuni, dar, asa cum a retinut si userul mentionat mai sus, rasneste in single dose la fel de bine cum o fac alte rasnite cu cutite plate folosite cu boabe in hopper, ceea ce e mare castig, care ar avea o penalizare la gust dc ar lucra in single dose.

Asezarea oblica la df64 si la df83 usureaza workflow-ul, reuduce retentia, dar, in experienta mea cu Eureka Single Dose, nu reduce din penalitatea de "lucru in single dose", nici nu vad cum ar avea cum sa faca lucrul asta. Multi insa sunt foarte multumiti de df64 pentru ca se lucreaza usor cu ea.

@Darsidius, stiu ca stii diferenta intre lucrul in single dose si lucrul cu boabe in hopper de cand aveai Kony. Si conicele sunt mult mai iertatoare la single dose decat platele.

Nu am avut df64, am avut Eureka Single Dose.

Reply
Un lucru știu sigur: nu vreau un aparat care "poate merge, poate nu". 
Mai aștept păreri din partea voastră. Ținând cont că nu am experiență, pe asta mă bazez. Mai ales că aparatul îl voi folosi mult timp și, mai probabil, nu îl voi schimba cu altul. De aceea vreau ceva de nivel înalt, chiar dacă în acest moment nivelul aparatelor va fi mult peste nivelul meu.

Reply
Exista doua situatii de "poate merge, poate nu".

Prima situatie este cand, din cauza unor caracteristici tehnice, rasnita se poate bloca. Aici, cei de la Hedone au incercat sa gaseasca o solutie prin a pune o curea mai rezistenta.

Si exista tipul de situatie "poate merge, poate nu", descris, de exemplu, aici, unde nu numai ca producatorul nu incearca sa remedieze nimic, ci sursa problemei este, in acelasi timp, principalul avantaj de marketing: https://www.home-barista.com/grinders/ss...ml#p875069

Nu cred, insa, ca exista substitut total pentru propria experienta.

Chiar daca experienta mea e diferita de cea a lui Darsidius, de exemplu, si eu am lucrat cu rasnite si in single dose, si cu boabe in hopper. Ba chiar, prima data cand am avut Honne, am vandut-o pt un ECM S-Automatika numai pt a avea experienta rasnirii cu boabe in hopper autentice. Si ce am invatat din toata aceasta risipa de timp si de bani e ca rasnitele cu cutite plate asezate orizontal, in single dose, performeaza jalnic, comparabil cu folosirea lor cu boabe in hopper (chiar si cele de 83 mm, a fost un val de vanzari de Ceado E37s, dupa un val de entuziasm in sens opus, la achizitie). Sa se schimbe acest lucru atunci cand asezam cutitele oblic? Darsidius zice ca da, eu zic ca nu. Darsidius are mai multa experienta decat am eu, in primul rand pentru ca prajeste, dar, de cealalta parte, singurul lucru pe care il pot spune cu certitudine e ca dupa ECM, Quamar, Sette, Niche si inca vreo 2, eu sunt la al doilea Honne si nu ma intereseaza altceva (inclusiv pentru filtru, dar aici si datorita Kruve). Dar asta cred ca a reiesit destul de clar si din ce am scris mai sus, asa ca o sa cedez spatiul aici si pt opiniile altor colegi.

Reply
Deci rasnite precum lagom p64, lagom p100, zhang ultra, df64/df83 chiar daca au asa mare success, nu sunt bune?  pt ca sunt single dose, asezate orizontal. 

Tu esti constient ca am avut unu langa altul pt multe luni ek43 si ultra cu aceleasi cutite si in una si in alta?

Si esti constient ca nu ai probat sa vezi ce se intampla daca reduci turatiile la asemenea rasnite.

Reply
(25-02-2023, 23:41)Darsidius Wrote: Deci rasnite precum lagom p64, lagom p100, zhang ultra, df64/df83 chiar daca au asa mare success, nu sunt bune?  pt ca sunt single dose, asezate orizontal. 

Asezate oblic, dar da, succesul de marketing nu le face rasnite bune pentru espresso, doar usor de folosit. Ca pret, da, sa ai o rasnita care poate rasni la aprox 1700 de lei e un lucru bun, dar daca asta vine cu o penalizare la gust, nu stiu ce sa spun.

Ce legatura are reducerea turatiilor, ca DF64 are 1400.

Si nu am citit ce ai scris despre efectul pe care il are reducerea turatiilor asupra gustului in espresso sau despre experienta ta cu Ultra si cu EK43, dar cred ca ar fi interesant.

Reply
George 18, revenind la intrebarea ta, arunca o privire si catre Bezzera Duo, eventual varianta DE; eu l-am evaluat acum ceva timp in relatia cu ECM Synchronika si pana la urma am ales Bezzera. Il am de un an si nu am ce sa-i reprosez.
DUO DE/XL/KINU/BRAVO/KRIBLI
past:SAB HX E61/ANFIM

Reply
Cu râșnița am rezolvat-o: e df83.
Revenind la întrebarea principală, mulțumesc tuturor celor care mi-au răspuns și mi-au dat sfaturi până acum. Aștept în continuare păreri despre espressor.

Reply
(25-02-2023, 23:55)cradun Wrote: Ce legatura are reducerea turatiilor, ca DF64 are 1400.

Dacă o folosești fără boabe in hopper, la scăderea rotatiilor scade și efectul de popcorn ing și implicit particulele fine rezultate de la acest fenomen.
Faza e ca o data cu ajustarea de rotații descoperi un nou orizont care poate fi exploatat. Eu nici măcar nu am 1400 la Deva.
Merge de la 200-1200. Realist vorbind 350+.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1

Reply
Music 
Am făcut alegerea. La Marzocco Linea Micra.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
(02-10-2023, 21:41)George 18 Wrote: Am făcut alegerea. La Marzocco Linea Micra.
Sa folosesti cu placere echipamentul nou achizitionat, dar daca nu postezi si primele impresii, ... degeaba. Macar, sa simtim si noi ca postarile colegilor pe acest topic au fost cu folos.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.

Reply
Deocamdată doar am instalat aparatul și am făcut vreo 2-3 cafele.
Pot sa va spun ca a decurs foarte bine comunicarea și formalitățile de vânzare cu Artisan, transportul și ambalarea impecabile. Calitatea aparatului foarte bună. Instalarea ușoară, inclusiv instalarea App-ului. 
L-am încercat direct pe o cafea mai "pretențioasă" de la Meron (Columbia Margaritas, Red Bourbon, Natural Anaerobă) care a ieșit foarte bună, deși încă sunt în faza de tatonare pentru a găsi extracția potrivită. Frotarea laptelui se face foarte rapid și ușor, chiar dacă puterea este surprinzătoare pentru început. 
Un minus ar fi că nu are cronometru direct pe aparat. Deoarece eu întotdeauna urmăresc timpul de extracție, trebuie să folosesc telefonul (sau cântarul cu cronometru).
Mai multe păreri în câteva zile.
In poză: primul espresso făcut cu Linea Micra.

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Să îl stăpânești sănătos! Frumos arată shotul!
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF & V60 & Timemore Ice Dripper

Reply
si shotul si espressorul sunt superbe! sa il stapanesti sanatos si la cat mai multe extractii reusite
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster | Kingrinder K2
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

Reply
George, cum e bagheta de frotate la micra? Nu ti se pare prea mica pentru un pitcher mediu?
Sage/Breville Barista Express BES875 // Niche Zero // Timemore Sculptor 064s //
Hario V60 // 1Zpresso K-Max

Reply
(03-10-2023, 23:10)RichardMG Wrote: George, cum e bagheta de frotate la micra? Nu ti se pare prea mica pentru un pitcher mediu?
Nu mi se pare mica deloc, e chiar ok bagheta. E drept ca eu frotez o cantitate mică de lapte, pentru o singura porție: 150 ml pentru un capuccino, cam 100-120 pentru un flat white. Am folosit pitcherul de la ei. Singura problema este cu puterea aburului și rapiditatea de frotare. Nici nu apuc sa mă gândesc la etape (aerisire, etc) ca e gata! Și iese perfect. Am redus puterea la nivelul 1.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)