Hello There, Guest! Login Register


Dual Boiler Lelit PL162T Bianca - profilare de debit

Am o problema de curgere și nu îmi dau seama de unde ar putea fi. Rasnesc normal ajustand evident la fiecare schimbare a pungii, nivelul. Spăl grupul regulat cu detergent, fac backflush zilnic. Acum doua zile am spălat și sita cu detergent și garnitura. Le-am pus la loc cu atenție presand uniform garnitura pe toată circumferința. Pucul iese normal, consistent, timpul de extracție îl țin sub control ajustând macinatura,insa curgerea(folosesc portafiltru fără fund) nu e tocmai ok. Adică nu mai este tot timpul acoperita uniform sita cu crema, mai spre final tinde sa curgă haotic și mai și țâșnește câte un fir foarte subțire de cafea în lateral. Sa fie sita de vina? Sau răsnita trebuie calibrata? A venit după upgrade de doua luni și mai mult de doua extracții pe zi eu nu fac. Ce ziceți?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Cafeaua prea light?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Nu. Cred ca e prăjită obișnuit. E de la Dropshot. Scrie pe punga mediu Light.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Pe forumurile de afara aferente acestui model, am citit faptul ca V2 ar avea o serie de probleme de QA. Exista cumva posesori de V2 pe acest forum, ce pot confirma sau infirma acest lucru?

Multumesc!
 
Reply
O părere la obiect are cineva?
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
(28-07-2020, 07:35)organon Wrote: Am o problema de curgere și nu îmi dau seama de unde ar putea fi. Rasnesc normal ajustand evident la fiecare schimbare a pungii, nivelul. Spăl grupul regulat cu detergent, fac backflush zilnic. Acum doua zile am spălat și sita cu detergent și garnitura. Le-am pus la loc cu atenție presand uniform garnitura pe toată circumferința. Pucul iese normal, consistent, timpul de extracție îl țin sub control ajustând macinatura,insa curgerea(folosesc portafiltru fără fund) nu e tocmai ok. Adică nu mai este tot timpul acoperita uniform sita cu crema, mai spre final tinde sa curgă haotic și mai și țâșnește câte un fir foarte subțire de cafea în lateral. Sa fie sita de vina? Sau răsnita trebuie calibrata? A venit după upgrade de doua luni și mai mult de doua extracții pe zi eu nu fac. Ce ziceți?
Espressorul in acest caz doar toarna apa. Pare sa fie o chestiune de ajustare a macinaturii. Cafeaua de acum, degazata probabil, are nevoie de macinatura mai fina. Nu orice cafea curge in coada de soricel. Rasnita si sita n-au probleme. Mergi cu incredere spre mai fin.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Mersi Liviu.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
(28-07-2020, 14:57)stofarius Wrote: Pe forumurile de afara aferente acestui model, am citit faptul ca V2 ar avea o serie de probleme de QA. Exista cumva posesori de V2 pe acest forum, ce pot confirma sau infirma acest lucru?

Multumesc!

Te referi la Quality Assurance? Altceva nu imi vine in minte prin QA. Cum Bianca V2 se comercializeaza cam din primavara dar COVID a cam stopat livrarile in perioada martie-mai, abia din iulie s-au livrat primele modele la noi... Eu sunt un norocos si fericit posesor al unui superb V2 din 4 iulie, deocamdata functioneaza absolut perfect. Acum am ajuns sa pot sa repet shoturi gustoase cu si fara profilare, frotarea e de vis si silentiozitatea pompei este perfecta pentru un mediu ambiant linistit in casa (avand apartament mic, chiar conteaza la noi acest aspect). Functioneaza cam 4 ore pe zi(folosind o priza inteligenta si setat doua intervale de 2 ore dimineata si dupa amiaza) 4-6 shoturi de duble intr-o zi. Deocamdata functioneaza absolut perfect! Totul pare foarte calitativ la ea, lemnul este de buna calitate si de culoare ca in pozele de pe site-ul Lelit, cromul calitativ, portafiltru greu, filtre OK(da recunosc sub calitatea VST, dar nu cred ca conteaza asa de mult - nu am intampinat probleme de extractie din partea lor - nu am gauri lipite pe filtre, cum am citit si eu pe forumul 1-st Line Equipment). Mai mult la acest aspect nu pot sa adaug. Deocamdata "sunshine raggae"
Lelit Bianca PL162T V2(Lelit PL 41 TEM), Eureka Atom Specialty 75 (Lelit PL 43 MMi)
 
Reply
QA = quality assembly
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Se spune "de calitate" nu calitativ. Ma scuzati, dar nu mai suport.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Salut,

Si eu sunt nou posesor  de  V2 si  in afara de un luft mai mare in partea dreapta a tavitei nu am niciun comentariu negativ asupra constructiei Biancai. Ma  gandesc  ca e o toleranta la vreun surub, care se rezolva atunci  cand il voi desface prima data. M-a deranjat initial, dar acum nu ma mai deranjeaza.[Image: 918b264af9ac9503940e43ce9a696038.jpg]

Daca nu ati schimbat sitele standard vreau sa va intreb cum le folositi in combinatie cu portafiltrele primite. Folositi aceeasi sita la ambele portafiltre sau sita dubla la un portafiltru si cea tripla la altul?

Multumesc
Bianca + Niche
 
Reply
Hmm, am o problema pe care nu am vazut-o pe la nimeni (sper sa nu ma fi uitat cu atentie si sa fie o speta)... Imi da mesaj ca nu are apa, dar are apa si plutitorul e la locul lui (sus). Daca scot jackul de la senzor dispare eroarea si merge ca si cum ar fi conectat la retea. Dupa ce il bag  la loc LCC indica normal pana cand ridic levierul, curge niste apa prin grup  si imi da iar mesajul ca nu are apa... Cam asta e, ati mai dat peste eroarea asta?
Bianca + Niche
 
Reply
(02-08-2020, 22:07)mustbeme Wrote: Hmm, am o problema pe care nu am vazut-o pe la nimeni (sper sa nu ma fi uitat cu atentie si sa fie o speta)... Imi da mesaj ca nu are apa, dar are apa si plutitorul e la locul lui (sus). Daca scot jackul de la senzor dispare eroarea si merge ca si cum ar fi conectat la retea. Dupa ce il bag  la loc LCC indica normal pana cand ridic levierul, curge niste apa prin grup  si imi da iar mesajul ca nu are apa... Cam asta e, ati mai dat peste eroarea asta?

Scoate capacul la plutitor si rearanjeaza-l la loc.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
(02-08-2020, 23:59)slavic1983 Wrote:
(02-08-2020, 22:07)mustbeme Wrote: Hmm, am o problema pe care nu am vazut-o pe la nimeni (sper sa nu ma fi uitat cu atentie si sa fie o speta)... Imi da mesaj ca nu are apa, dar are apa si plutitorul e la locul lui (sus). Daca scot jackul de la senzor dispare eroarea si merge ca si cum ar fi conectat la retea. Dupa ce il bag  la loc LCC indica normal pana cand ridic levierul, curge niste apa prin grup  si imi da iar mesajul ca nu are apa... Cam asta e, ati mai dat peste eroarea asta?

Scoate capacul la plutitor si rearanjeaza-l la loc.
Mersi, rezolvat
Bianca + Niche
 
Reply
(02-08-2020, 23:59)slavic1983 Wrote:
(02-08-2020, 22:07)mustbeme Wrote: Hmm, am o problema pe care nu am vazut-o pe la nimeni (sper sa nu ma fi uitat cu atentie si sa fie o speta)... Imi da mesaj ca nu are apa, dar are apa si plutitorul e la locul lui (sus). Daca scot jackul de la senzor dispare eroarea si merge ca si cum ar fi conectat la retea. Dupa ce il bag  la loc LCC indica normal pana cand ridic levierul, curge niste apa prin grup  si imi da iar mesajul ca nu are apa... Cam asta e, ati mai dat peste eroarea asta?

Scoate capacul la plutitor si rearanjeaza-l la loc.

Kyw

,
(02-08-2020, 23:59)slavic1983 Wrote:
(02-08-2020, 22:07)mustbeme Wrote: Hmm, am o problema pe care nu am vazut-o pe la nimeni (sper sa nu ma fi uitat cu atentie si sa fie o speta)... Imi da mesaj ca nu are apa, dar are apa si plutitorul e la locul lui (sus). Daca scot jackul de la senzor dispare eroarea si merge ca si cum ar fi conectat la retea. Dupa ce il bag  la loc LCC indica normal pana cand ridic levierul, curge niste apa prin grup  si imi da iar mesajul ca nu are apa... Cam asta e, ati mai dat peste eroarea asta?

Scoate capacul la plutitor si rearanjeaza-l la loc.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(08-06-2020, 22:34)grigorievs Wrote: Am rezolvat problema cu ajutorul celor de la Lelit Care. Era blocată o valva de încărcare (charge valve). Mi-au dat filmuleț cum să o desfac. Am curățat frumos, montat la loc și toate bune.
[Image: B8VdPor.jpg]

Salutare,
@grigorievs,
Am rugamintea de a posta filmuletul primit de la Lelit,

Am si eu o problema asemanatoare - supapa care da in tavita colectoare elimina in permanenta abur. Bianca fasaie toata ziua si se abureste toata. La fiecare 15-20 min se aude pompa care completeaza cu apa. Am desfacut-o in incercarea de a identifica problema - furtunelul de la boilerul de abur rece, in schimb cele 2 de la boilerul de apa ambele fierbinti. Nu reusesc sa-mi dau seama care din cele 2 elimina apa - nu e apa, e abur. De asemenea, teava de apa improasca apa foarte fierbinte - primele 2 sec curge apa apoi mai mult stropeste.
Initial am crezut ca e un defect la boilerul de apa - dar am inchis boilerul de abur si nu mai elimina nimic in tavita, nici abur nici picatura de apa (decat normal la preparare).
Cred ca e vorba de aceeasi valva identificata mai sus, dar alte idei sunt foarte binevenite Smile
Aparatul e in garantie, face 1 an in Noiembrie, dar nu vreau sa stau 2 saptamani fara cafea, plus ca e legat la apa - am de desfacut alte furtune ca sa-l scot de pe pozitie.
 
Reply
Salutare! 

Uite aici filmulețul primit de la Lelit Care: https://www.youtube.com/watch?v=BBzUq295P6E

Referitor la problema, cred că e fix ce am avut eu. Curăță bine valva aia de calcar și se va rezolva problema.

P.S. Atenție cum dai valva jos. La mine a fost foarte bine strânsă cu cheia. Am insistat mult până am reușit să slăbesc filetul. Eu am pus o cheie și am lovit ușor în cheie (să dau mici șocuri) de multe ori până s-a slăbit.
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
Super, multumesc frumos,

Trebuie sa caut o tubulara lunga si ma apuc de treaba. Revin cu rezultatele.

Zi buna
 
Reply
Salutare!


Din mai folosesc si eu un Bianca V2. Am observat de la inceput ca teava de abur nu era infiletata complet asa cum era cea de apa, insa nu am dat prea multa atentie intrucat nu afecta functionarea. Insa astazi s-a intamplat asta:

[Image: TziVJO5.jpg]

Unghiul tevii nu imi permite sa o infiletez. Ar fi ok sa tin teava pe loc si sa rotesc mufa cu bila (eventual desfacand capul tevii pentru a nu gatui furtunul)? Sau trebuie sa desfac intreg ansamblul?
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
(24-09-2020, 15:28)florinsim Wrote: Super, multumesc frumos,

Trebuie sa caut o tubulara lunga si ma apuc de treaba. Revin cu rezultatele.

Zi buna

Eu am folosit o cheie normală. Ai loc de manevră.
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
(24-09-2020, 16:24)johnsky Wrote: Salutare!


Din mai folosesc si eu un Bianca V2. Am observat de la inceput ca teava de abur nu era infiletata complet asa cum era cea de apa, insa nu am dat prea multa atentie intrucat nu afecta functionarea. Insa astazi s-a intamplat asta:

[Image: TziVJO5.jpg]

Unghiul tevii nu imi permite sa o infiletez. Ar fi ok sa tin teava pe loc si sa rotesc mufa cu bila (eventual desfacand capul tevii pentru a nu gatui furtunul)? Sau trebuie sa desfac intreg ansamblul?


Salut, nu am desfacut, dar daca as umbla pe acolo (circula vorba ca furtunul ar cam strica aburul... si cred ca sunt utilizatori care l-au scos) as roti bila - oricum o muti de colo colo tot timpul. Daca desfaci totusi piulita de deasupra ansamblului, sa pui un material textil intre cheie si piulita sa nu zgarii.
Bianca + Niche
 
Reply
(24-09-2020, 16:24)johnsky Wrote: [Image: 2X03m9O.jpg]Salutare!


Din mai folosesc si eu un Bianca V2. Am observat de la inceput ca teava de abur nu era infiletata complet asa cum era cea de apa, insa nu am dat prea multa atentie intrucat nu afecta functionarea. Insa astazi s-a intamplat asta:

. Ar fi ok sa tin teava pe loc si sa rotesc mufa cu bila (eventual desfacand capul tevii pentru a nu gatui furtunul)?

Doar asa am rezolvat eu. Tinand de teava si invartind cu cheia de aici.
Nu au gandit aici foarte bine cei de la Lelit...
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Buna, am nevoie de un pic de ajutor sa aleg o sita potrivita pentru portafiltrul cu doua iesiri.
Oare incape sita asta? https://barshaker.ro/IMS-Competition-B70...eyword=ims&category_id=0. Mi-e sa nu fie prea adanca si sa atinga fundul portafiltrului.
Si oare merge tamperul de 58.55 din pachet pe sita respectiva sau trebuie sa-mi iau un 58.4?
Multumesc.
Bianca + Niche
 
Reply
(12-10-2020, 10:32)mustbeme Wrote: Buna, am nevoie de un pic de ajutor sa aleg o sita potrivita pentru portafiltrul cu doua iesiri.
Oare incape sita asta? https://barshaker.ro/IMS-Competition-B70...eyword=ims&category_id=0. Mi-e sa nu fie prea adanca si sa atinga fundul portafiltrului.
Si oare merge tamperul de 58.55 din pachet pe sita respectiva sau trebuie sa-mi iau un 58.4?
Multumesc.

Este ok, sta bine sita in portafiltru, fara probleme pentru tamperul din fabrica (poza e facuta cu modelul indicat de tine).
Ca o alegere personala, eu folosesc sita E702TCh26 E, mi se pare mai potrivita pentru doza de 18-19g
[Image: gb1WtrS.jpg]
Lelit Bianca, Mahlkonig K30, Mahlkonig X54, V60, Aeropress, Cafflano Kompresso, Handpresso Pump, Airgrind.
 
 
Reply
Multumesc!
Bianca + Niche
 
Reply
(26-09-2020, 16:26)slavic1983 Wrote:
(24-09-2020, 16:24)johnsky Wrote: Salutare!


Din mai folosesc si eu un Bianca V2. Am observat de la inceput ca teava de abur nu era infiletata complet asa cum era cea de apa, insa nu am dat prea multa atentie intrucat nu afecta functionarea. Insa astazi s-a intamplat asta:

. Ar fi ok sa tin teava pe loc si sa rotesc mufa cu bila (eventual desfacand capul tevii pentru a nu gatui furtunul)?

Doar asa am rezolvat eu. Tinand de teava si invartind cu cheia de aici.
Nu au gandit aici foarte bine cei de la Lelit...

Multumesc, asa am facut si nu am mai avut probleme de atunci. Am folosit o cheie un pic mai mare si am pus banda adeziva pe interior pentru a preveni zgarieturile.

Revin insa cu o problema mult mai stufoasa: de 2 zile am observat ca temperatura boilerului pentru abur (si implicit si presiunea) creste peste valoarea setata in PID. Asa cum se poate vedea mai jos, am setat temperatura la 125C (cred ca e cea standard din fabrica), insa temperatura citita de PID apoi e 143. Evident presiunea este peste 3bar iar OPV-ul a inceput sa dea afara aburi.

O fi aceeasi problema mentionata cu acea "Charge Valve"? Desi nu pare sa fie asta, ci mai degraba o problema intre PID si elementul de incalzire al boilerului.

Temperatura setata:
[Image: 7AuWIqB.jpg]

Temperatura citita si presiunea peste 3bar:[Image: po5vnDp.jpg]
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
Nu e ok. Zic sa dai un telefon la service iar daca prinzi loc zilele astea (pt espressomani se face) investigheaza-l acolo si ar trebui sa pleci cu el inapoi rezolvat in cateva ore pt ca sunt doi tehnicieni din cate stiu. Revoino cu vesti!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(10-11-2020, 19:38)Lyvyoo Wrote: Nu e ok. Zic sa dai un telefon la service iar daca prinzi loc zilele astea (pt espressomani se face) investigheaza-l acolo si ar trebui sa pleci cu el inapoi rezolvat in cateva ore pt ca sunt doi tehnicieni din cate stiu. Revoino cu vesti!

Multumesc de info, insa din pacate nu locuiesc in tara. Am scris la Lelit Care dimineata insa nu am primit un raspuns. O sa incerc sa contactez si aici un service.
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
(10-11-2020, 19:38)Lyvyoo Wrote: Nu e ok. Zic sa dai un telefon la service iar daca prinzi loc zilele astea (pt espressomani se face) investigheaza-l acolo si ar trebui sa pleci cu el inapoi rezolvat in cateva ore pt ca sunt doi tehnicieni din cate stiu. Revoino cu vesti!

Au raspuns cei de la Lelit:
Quote:the steam boiler temperature is too high. This behavior may be related to the static relè part#9600028 or to the steam temperature probe part #9600092.

Am vorbit cu distribuitorul local si a comandat piesele. Insa din moment ce PID-ul citeste bine temperatura din boiler, nu vad de ce ar fi "steam temperature probe" de vina. Dar banuiesc ca mai bine sa le inlocuiasca pe ambele si sper sa nu fie si altceva in plus vinovat...
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Kinu M47 Phoenix
 
Reply
A legat cineva Bianca la retea?
As vrea sa intercalez si un filtru BWT si am cateva intrebari
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)