Hello There, Guest! Login Register

Demontat, curatat & montat portafiltru Lelit 41 LEM

Salutare tuturor. Am facut recent prima decalcifiere pt. espressorul Lelit 41 LEM, dupa aproape doi ani de folosinta. Am folosit indrumarile foarte competente de aici: https://www.espressoman.ro/tag/decalcifiere-espressor/   Am pus asa cum se recomanda, portafiltrul cu tisnitoarea desfacuta intr-o solutie de detergent pt. backflush "Ascor Express". Atit decalcifierea cit si curatarea portafiltrului  au decurs bine as zice, insa, dupa ce am montat inapoi tisnitoarea (prin infiletare) imi scapa apa pe la imbinare si imi iese o cafea diluata! Am incercat diferite idei, am pus ceva saibe de cupru, am pus o pasta de faina cu apa, chiar si prenadez, dar nimic nu a rezolvat problema. Daca cineva a mai patit asa ceva, il rog sa-mi spuna cum si-a remediat problema. Va multumesc!

Reply
Buna seara.

Poti, te rog, sa faci o poza? Chiar nu înțeleg la ce te referi prin tasnitoare.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Lelit PL72 William / Kinu M47 | Past: Ascaso I-STEEL 1

Reply

Denumirea am luato din blogul acela despre decalcifiere. Expresia ai apartine d-lui Liviu Fratila. E vorba de zona aceea pe care tin pixul. Pe acolo mi se prelinge apa!
(12-04-2020, 23:25)ioan26 Wrote:

Attached Files Thumbnail(s)

Reply
Cafeaua nu are cum sa iasa diluata din cauza unui picurator (tasnitoare Big Grin ) al unui portafiltru. Problema ta este in alta parte. Probabil ca nu ai preparat corect pucul (grad de rasnire, tampare gresita, etc) si avand chaneling apa curge precipitat si-ti da senzatia ca iese pe la acea imbinare.

Reply
Lasa picuratorul in pace. Poti sa faci cafea si fara el. Strange mai bine portafiltrul un grup. Apa vine din partea de sus... probabil trebuie sa schimbi garnitura
Rancilio Silvia, La San Marco SM91, Kinu M38

Reply
Ok. Am crezut ca exista vreo metoda de presurizate de care nu știu la lelit.
Daca ai decalcifiat aparatul este foarte posibil sa il fi curățat. Ai de lucru la reglajul rasnitei. Portafiltrul nu are nicio vina in zona picuratorului. Rezistenta se formeaza in sită.
Cum spunea si Mihai, este posibil ca garnitura sa fie deteriorata.
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM

Reply
(12-04-2020, 23:59)bogy Wrote: Cafeaua nu are cum sa iasa diluata din cauza unui picurator (tasnitoare Big Grin ) al unui portafiltru. Problema ta este in alta parte. Probabil ca nu ai preparat corect pucul (grad de rasnire, tampare gresita, etc) si avand chaneling apa curge precipitat si-ti da senzatia ca iese pe la acea imbinare.

Nu mi-am schimbat metoda de preparare a cafelei. Am sa incerc sa surprind in poza picurii de apa care se preling de pe zona aceea sferica dintre cele doua trasee de scurgere. Am vazut clar ca pe acolo iese, unde am tinut virful pixului in prima poza pe care am atasat-o!

(13-04-2020, 00:05)MihaiN Wrote: Lasa picuratorul in pace. Poti sa faci cafea si fara el. Strange mai bine portafiltrul un grup. Apa vine din partea de sus... probabil trebuie sa schimbi garnitura
Multumesc pt. sfat, mai fac incercari!

(13-04-2020, 00:05)vlaicu Wrote: Ok. Am crezut ca exista vreo metoda de presurizate de care nu știu la lelit.
Daca ai decalcifiat aparatul este foarte posibil sa il fi curățat. Ai de lucru la reglajul rasnitei. Portafiltrul nu are nicio vina in zona picuratorului. Rezistenta se formeaza in sită.
Cum spunea si Mihai, este posibil ca garnitura sa fie deteriorata.

Este posibil, teoretic asa este! La decalcifiere nu mi-a aparut nimic care sa-mi fi sugerat ca aparatul avea depuneri! Am folosit doar apa de la robinet cu 76 ppM si cu PH=7,4 filtrata printr-un filtru structurizator http://www.apa-vie-romania.ro/
Am sa verific garnitura.

Reply
Daca ar fi garnitura, apa s-ar prelinge pe exteriorul portafiltrului si acest fenomen ar fi vizibil.

Reply
(13-04-2020, 12:30)bogy Wrote: Daca ar fi garnitura, apa s-ar prelinge pe exteriorul portafiltrului si acest fenomen ar fi vizibil.
Asta asteptam si eu sa vad, eu vedeam scurgerea doar acolo jos la mijloc si curios, era transparenta iar ce curgea prin picurator, avea culoarea cafelei. Se pare ca m-am speriat degeaba, am strins mai tare (ca pina acuma) portafiltrul si nu mai curge! Va multumesc tuturor celor care prin pareri si sfaturi ati incercat sa ma ajutati!

Reply
(13-04-2020, 12:30)bogy Wrote: Daca ar fi garnitura, apa s-ar prelinge pe exteriorul portafiltrului si acest fenomen ar fi vizibil.
Nu o vezi daca iti curge prin spate in schimb devine vizibila cam pe la picurator.

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)