Hello There, Guest! Login Register


Decalibrare rasnita

#1
Rainbow 
Salutare,

Am un Sage SES880 (da, stiu mult hate imi iau aici pentru ca nu e suficient de precis in rasnire, si controlul extractiei e dat doar de temperatura si timp, nimic altceva) care imi face probleme la rasnirea cafelei.

Sunt 2 fenomene pe care le-am remaracat (am aparatul de 1 an si putin, nou a fost):
- pentru 2 grade de rasnire consecutive, la aceeasi cantitate de cafea, am o diferenta de extractie de 25 de secunde (adica la un grad am 18g rasnire --> 30g cafea si la urmatorul am 18g rasnire --> 53g cafea)
- cand parcurg intervalul de rasnire de la mic la mare si inapoi constat ca sare pasi, sau e nevoie sa dau 2 clickuri la rotita ca sa treaca la urmatorul nivel.

Super frustrant, insa intrebarile mele sunt asa:
- este vorba de o decalibrare intre roata de selectie a rasnirii si apropierea/departarea lamelelor?
- este vorba de o tocire a lamelelor?
- ce service-uri recomandati in Bucuresti pentru Breville/Sage?

Multam!
 
Reply
#2
Se schimba cutitul exterior, e foarte ieftin de gasit, mai ales daca rasnita are ceva kg la bord. (10-15)
Vezi din ce an este rasnita, daca e mai veche de 3-4 ani, schimba cutitul exterior.
 
Reply
#3
(07-01-2022, 11:38)Darsidius Wrote: Se schimba cutitul exterior, e foarte ieftin de gasit, mai ales daca rasnita are ceva kg la bord. (10-15)
Vezi din ce an este rasnita, daca e mai veche de 3-4 ani, schimba cutitul exterior.

Pai, daca eu consum cam 1kg la 3 sapt, intr-un an a trecut saraca prin 17-18 kg. O sa ma uit sa vad de unde pot lua. Stii cumva un site de accesorii Breville in Romania? Multumesc
 
Reply
#4
Iti dai seama daca cutitele sunt pe duca, daca timpul de rasnire este mult marit si macinatura foarte fierbinte.

Dar poate e timpul sa investesti intr-o rasnita mai capabila din moment ce consumi asa multa cafea, acea rasnita nu este gandita pentru acel volum.
 
Reply
#5
https://www.youtube.com/watch?v=GW_fEtQRXhI&t=573s
 
Reply
#6
(07-01-2022, 11:58)Darsidius Wrote: https://www.youtube.com/watch?v=GW_fEtQRXhI&t=573s
Super fain, multumesc! Am sunat acum la mai multe service-uri, pare-se ca tot de pe amazon tre sa iau ceva. Si dupa ce il repar, probabil sa il pun pe olx. E foarte dificil cu piesele de schimb pentru Sage/Breville la noi.
 
Reply
#7
Nu vi se pare ca s-a uzat prea repede cutitul exterior? Dupa 17-18 kg de cafea, eu as fi zis ca abia ce s-au "asezonat" cutitele, nicidecum sa se uzeze. Eu folosesc 30-40 kg/an si nu am sesizat vreo problema dupa un an de folosit Eureka Specialita. Aveti vreo explicatie? Apropo, tipul din film avea si un Niche, si cu toate astea rasnea pe Breville (si mai luase si cutit de rezerva).Fiecare om, cu placerea si preferintele lui !!!
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#8
Am mai facut un test azi, am dat cafeaua afara, am golit rasnita si apoi am variat iarasi gradul de rasnire. Pot zice ca roata mecanica prin care se apropie/departeaza discurile intre ele a mers mai usor (evident, nefiind in sarcina), si imi pun problema daca e vorba de o decalibrare, sau by default setarea ar trebui facuta fara cafea in rasnita (ceea ce mi se pare stupid).

In mod clar s-ar putea rasnita sa fie foarte ok pentru cineva care are pretentii mai mici de la un espresso. Trebuie sa citesc sa vad ce rasnita/espressor as putea sa iau in loc.
 
Reply
#9
Constantin, regula generala spune ca reglarea in sensul micsorarii distantei dintre cutite, deci granulatie mai fina, se face numai in timp ce cutitele se rotesc. Spre mai grosier poti face si cu rasnita oprita.
Lelit Anna PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, Gene CBR101R, KinGrinder K4.
 
 
Reply
#10
Ma uitam acum la un review de rasnita, si asta spune si tipu de aici. Habar nu am avut, dar are multa logica. Multumesc!
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)