Hello There, Guest! Login Register

Decalcifiere HX

Salutare, 

am deschis acet topic in speranta ca posesorii care au mai decalcifiat HX-uri acasa ma vor ajuta cu sfaturi.

Am gasit un filmulet pe net insa dupa ce am mai citit niste aritcole nu stiu daca este suficient sa urmez pasii de aici.

(ceva cu supraplinul la boilere hx si demontarea unui senzor de nivel)

Este vorba despre un Expobar Leva, aflat la prima decalcifiere dupa un an de utilizare (1 shot / zi, doar cu Bucovina).

Am de gand sa folosesc sare de lamaie insa nu imi aduc aminte ce concentratie.

Va multumesc pentru sfaruri. 
Alex
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale

Reply
Maxim doua linguri de sare de lamaie la un litru de apa zice Lyvyoo aici:
http://www.espressoman.ro/nu-neglijati-d...essorului/
 LaMarzocco GS/3-AV, K30 Vario, Honne Slim, Kinu M48, Acaia Lunar, BravoTools, Hottop kn-8828b-2k+/Artisan mod.
 (Lelit PL41TEM, Expobar DB, Vibiemme Super 2B/PID, Gagia MDF, Vario Home, Macap M4D, Kinu M68 manual/electric)

Reply
tot ma gandeam sa fac o decalcefiere doar a tubului HX, dar am inteles ca e posibil sa apara neplaceri. astept cand am timp liber sa desfac espressorul pe bucati si sa spal tot in vana de solutie anti-calcar. doar ca.. pe la vara, cred)
amator home-barista, level 80. echipament La Marzocco (Slayer mod), Mazzer, Sette.

Reply
Stai calm, se acorda prea multa atentie acestui subiect, am hx i am pus 200 ml decalfcifiant in rezervor, l am decalcifiat si merge bine mersi. Apa folosesc exclusiv de la robinet trecuta prin britta.

Reply
asta daca decalcefiezi doar tubul HX, dar daca si boilerul de abur? Smile
amator home-barista, level 80. echipament La Marzocco (Slayer mod), Mazzer, Sette.

Reply
Pe Home Barista ai niste pasi cat se poate de exacti. 
Fa intai verificarile de rutina, astfel incat sa fii convins ca ai probleme. DB-ul meu dupa 3 ani era aproape curat si cu siguranta mai ducea inca 3 ani fara sa am probleme de calcar.
Lelit Bianca, Honne Slim ~ In vacanta: Kinu + Kompresso
Past: Expobar Brewtus IV, Mahlkonig Vario K30 

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)