Hello There, Guest! Login Register


Poll: Motiv pentru care nu prajesc acasa
You do not have permission to vote in this poll.
Costuri
15.00%
6 15.00%
Spatiu/Curatenie
25.00%
10 25.00%
Timp
17.50%
7 17.50%
Calitate rezultat
35.00%
14 35.00%
Altul, detaliat in topic
7.50%
3 7.50%
Total 40 vote(s) 100%
* You voted for this item. [Show Results]

De ce nu prajim mai multi acasa ?!

#31
Dupa un test, numai asa iti poti da seama daca merita ceva, cu Stefan pe acelasi espressor, cu aceleasi boabe, unele prajite de el si altele de la un prajitor din tara, am constatat o diferenta enorma la consistenta si gust. Acum imi dau seama de importanta prajirii, pe primul loc prajirea apoi rasnita si espressorul mai la urma.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#32
Eu va spun motivul meu (   inainte de a-mi lua prajitorul ): Nu ma gandeam la prajit acasa pentru ca....IMI ERA FRICA [Image: huh.gif]  . Ma explic. Din curiozitate am intrat in acesta sectiune a forumului si am fost izbit de  expresii ca FC ,SC, daca nu stii temperatura exacta in boabe...DEGEABA PRAJESTI ,paliere de temperatura ,etc.  Dupa aia credeam ca prajitul se poate face numai cu masini speciale : Gene,Hottop , Huky  .Iar astea costa desul de mult. Ma uitam in sectiunea DIY ( do it yourself ) si vedeam aparate ,nu foarte scumpe ca si baza dar a caror modificari cer  cunostine peste medie. Si atunci concluzia mea era: NU POT S-O FAC NICIODATA SI MAI BINE MA LAS PAGUBAS. [Image: confused.gif]

Dar acum ,dupa ce mi-am luat prajitor si am inteles un pic cum functioneaza prajitul ...mi-am dat seama CA NU ESTE CHIAR ASA GREU. Aaa..ok deca vrei sa scoti toate gusturile rafinate din cafea...tot ce-am enumerat mai sus este important . Dar daca ,la inceput nu am mari pretentii si vreau doar " sa-mi inegresc cafeaua verde" si sa-mi beau cafeaua CREATA de mine insumi ,cu satisfactii IMENSE si o experienta pe masura , stiind ce insemna FC ( first crack ) si SC ( second crack ) .....se poate face foarte simplu pe aragazul de acasa sau cu un hotgun FARA COSTURI EXCESIVE [Image: smile.gif]  .Daca vrem sa marim numarul celor care prajesc acasa si in acest fel sa avem o oferta de cafea verde ....asta trebuie explicat: NU COSTA MULT SI NU E GREU  [Image: biggrin.gif] .
 
Reply
#33
Dar intervine același argument economic: în cat timp amortizezi jucăria?
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#34
pai sa facem o socoteala, cat este un Gene nou cel mai ieftin cu transport?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#35
In cadrul calculului amortizarii, nu cred ca am vazut pe cineva sa ia in calcul curentul folosit, sarjele ratate, timpul pierdut cu pregatirea, prajirea, racirea... Deranj, chaf, fum, etc.
E adevarat, bucuria lucrului facut personal contrabalanseaza asta.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#36
corect, dar vezi naibi ce prajesti, si de foarte multe ori difera gustul la aceeasi cafea prajita de acelasi prajitor, la distanta de 15 zile intre comenzi[Image: smile.gif] Oricum in timp devenim foarte pretentiosi si sunt sigur ca multi dintre cei care au prajitor, ajung sa aleaga boabele cum se alege orezul [Image: smile.gif]
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#37
Dacă vii și zici ca toate sarjele prăjite pe un model mai ieftinut sunt similare ca și aromă ori îs scrum toate ori suntem la secțiunea povești nemuritoare.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#38
(15-05-2016, 10:02)amarok Wrote: Dar intervine același argument economic: în cat timp amortizezi jucăria?

Am mai facut calculul pentru "ala ieftin" al carui nume nu este suportat aici Smile
200 euro la usa raportat la 10 euro pe kg castig mediu = 20 kg
Pentru Gene sa zicem dublu.
10 euro pe kg economie imi iese din diferenta intre 120 lei cea mai ieftina cafea de la Florescu care o consider competitiva cu ce prajesc eu, si 50-55 cat imi iese a mea, cu 45 lei verde, toate preturile la usa.
Compar cu Florescu pentru ca e singura care o pot cumpara din localitate, daca punem si 20 lei curierul ca sa iau din alta parte, deja nici nu mai socotesc. Hedone tot cu 120 vinde minim, si e prea arsa.
Doar daca ai prajitorie in localitate, si iei cu un 80 sa zicem, ai putea sa zici ca nu merita, in rest...

(15-05-2016, 10:09)Mariano Wrote: pai sa facem o socoteala, cat este un Gene nou cel mai ieftin cu transport?

Am facut mai sus... socoteste vreo 450 Euro, in 45 kg incepi sa castigi.
De fapt esti castigat din prima prajire Wink
Daca faci o retea mica de prieteni, in sub un an l-ai amortizat.

(15-05-2016, 10:15)Mihai L Wrote: In cadrul calculului amortizarii, nu cred ca am vazut pe cineva sa ia in calcul curentul folosit, sarjele ratate, timpul pierdut cu pregatirea, prajirea, racirea... Deranj, chaf, fum, etc.
E adevarat, bucuria lucrului facut personal contrabalanseaza asta.

Curentul 1kW 10 minute... = 10 bani. sa fim seriosi Smile
Nu am ratat decat doua sarje intr-un an, ambele provocate de accidente, fire luate in picioare, deconectari in echipament... nici una din prajire incorecta.
Daca ai cat de cat niste simturi medii, si un aparat care te ajuta minimal, nu vad cum sa produci ceva nebaubil, macar brew... Confused
Vorbiti de deranj cu prajirea care o faci odata pe saptamana, dar cu espressorul zilnic cum se cheama ? Smile
 
Reply
#39
(15-05-2016, 10:02)amarok Wrote: Dar intervine același argument economic: în cat timp amortizezi jucăria?

Daca e sa parivim doar din acest punct de vedere lucrurile putem sa le analizam la modul simplificat (la maxim):
Aparat 1200 Eur :
Valoare de revanzare dupa 5 ani 600 de euro .
De amortizat 600 de euro .

Pret cafea verde 70 lei/kg ( medie )
Pret cafea prajita 120 lei / kg
Diferenta 50 de lei = 11 eur
600 eur (cheltuiala nerecuperabila cu prajitorul) :11 eur (economia cu 1kg de cafea)= 54,5 kg de cafea de prajit (pentru acoperirea cheltuielii)
Consum 2 kg/luna, 54,5kg : 2 kg/luna= 27,25 luni ( pentru acoperirea cheltuielii) : 12luni/an= 2,27 ani( de folosit cuptorul pentru a acoperi cheltuiala nerecuperabila).
Deci dupa cca 2 ani si 4 luni se acopera cheltuiala , 2 ani si 8 se realizeaza profitul, vreo 700 de euro, care va fi incasat in totalitate la vinderea aparatului ( 100 eșalonat in 2ani si 4 luni si 600 la vinderea aparatului).
Sau in maxim 5 ani se recuperează cheltuiala cu aparatul si valoarea de revânzare va fi profitul! Smile
Simplu, nu ? ( stiu, stiu dar nu am pus utilitățile , chiria pe spatiu, salariul operatorului, secretara , bătaia de cap Wall )
Dar placerea, comoditatea de a avea la orice ora cafea proaspat prajita, satisfactia de a avea propriile experiente, de a incerca si cafele care nu se gasesc oricand si oriunde ?

Un pasionat de ciclism in cat timp isi amortizează bicicletele , sau motociclistul motocicleta ?

Sunt sigur insa ca nu despre asta este vorba ci despre placere , miscare, sanatate, socializare, adica Heart !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#40
(15-05-2016, 10:30)amarok Wrote: Dacă vii și zici ca toate sarjele prăjite pe un model mai ieftinut sunt similare ca și aromă ori îs scrum toate ori suntem la secțiunea povești nemuritoare.

De ce nu il intrebi pe ocsi_h care si-a luat din ala ieftinutz, cum ii iese comparativ cu ce lua pana acum de la Pressco ?
Ca el nu mai posteaza, vazand primirea ostila cand a anuntat achizitia... Sad
Deja a virusat cativa prieteni, le da cu +20 lei fata de verde, pana in vara il amortizeaza.
 
Reply
#41
Vorbesc de uz personal nu de revanzare. Eu nu vând la prieteni cu profit ca doar suntem prieteni...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#42
@RaduCarutasu
- cafea prajita luam si la 90-100 (cu reducerile de pe forum, evident [Image: biggrin.gif] )
- nu toata lumea consuma 2kg/luna
- nu am remarcat pierderile de pe traseu (de la sortarea boabelor, de la prajire)

@renatoa
- nu am espressor, de aici si un consum mai mic de cafea.
Recunosc insa ca deranjeaza oferta mica de cafea pentru brew.  [Image: biggrin.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#43
Just saying... ai mai sus calculele pentru toate situatiile, dupa cum vezi si cifrele lui RC sunt apropiate de 10 Eur pe kg economie. Asa ca durata amortizarii depinde de in principal consum si de valoarea investitiei.
Prietenilor poti sa le dai si cu zero adaus, desi timpul tau costa, dar tot ai un castig, amortizezi mai repede... dar si uzezi scula mai repede... Wink
Avantajul de a da la prieteni este si ca poti lua cafea verde in cantitati mai mari, mai ieftin sau cu transport gratis Wink

(15-05-2016, 10:52)Mihai L Wrote: @renatoa
- nu am espressor, de aici si un consum mai mic de cafea.
Recunosc insa ca deranjeaza oferta mica de cafea pentru brew.  [Image: biggrin.gif]

Nici eu nu pressez, si de asemenea consum putin, si, paradoxal, consumul mic mi-a ghidat toate alegerile pana azi... Smile
La mine sfertul inseamna doua saptamani, dar sa stau doar pe o cafea doua saptamani mi se pare plictisitor.
Inainte de prajire luam de la dealeritza locala Florescu 2x100g la 80 lei si alternam, blenduiam, dupa pofta.
Pana cand a ajuns calitatea acelorasi sortimente de 80-100 lei sa fie asa inconsistenta... ca am pus piciorul in prag si am incercat... dupa care intoarcere nu a mai fost Smile
Si tot acest consum, si nevoia de a avea in permanenta cel putin doua sortimente in casa m-au dus si la decizia de a vinde prajitorul pe care il laud ! pentru ca nu stie sa prajeasca putin ! Smile Este facut pentru 300g verde, si sub 200g nu mai amesteca bine boabele si ies neuniform prajite... Sad
Asa ca ma simt bine acum cu asta micu de 100g, saptamanal fac doua prajiri si ... that's all folks Smile
Daca insa as fi in Bucuresti, sa am de unde alege dintre atatea prajitorii... sincer, as fi in dilema Smile
 
Reply
#44
Da' cata bataie de cap cu aparatele aste " speciale " pt prajit cafea !!! Dar uite ca se poate praji si asa cu costuri mult mai mici : Prajit ieftin  [Image: smile.gif] . Radudani are 2 postari exceptionale aici care ar trebui puse in evidenta pt cei care vor sa inceapa acasa ieftin  ( postarile 26 si 28 ): Postare 26   [Image: smile.gif]   Postarea 28  . PS. Chiar toti vrem sa prajim cu aparate speciale? Nu mai vrem sa ne " murdarim " pe maini deloc ? Stam si ne plangem de mila ca aparatele sunt scumpe?
 
Reply
#45
(15-05-2016, 10:45)amarok Wrote: Vorbesc de uz personal nu de revanzare. Eu nu vând la prieteni cu profit ca doar suntem prieteni...

Si eu tot doar despre uz personal vorbesc, adica de cca 2 kg de cafea (sunt persoane care consuma mai mult de atat dar si mai putin). La prieteni nici macar nu vand ci ofer cadou . Daca as cumpara cafeaua pe care o dau in dar aceasta m-ar costa, nu ?
Dupa 5 ani un cuptor de prajit este intr-o foarte buna stare de functionare si poate fi vandut, daca se doreste acest lucru .
Daca nu, conform calculelor simpliste (de mai sus) el se amortizează si mai poate fi folosit poate inca alti 5 ani .
De acord ca nu are rost sa-si cumpere un prajitor o persoana care consuma doar ocazional cafea sau una care nu simte ca doreste sa faca acest lucru.
A praji acasa, pentru nevoile proprii nu este o necesitate in ziua de azi cand exista o oferta destul de variata pe piata de profil.
Dar, daca prajitul devine o placere, aceasta placere va costa la inceput insa pe parcurs vor scadea cheltuielile cu achizitia de cafea prajita . Aceasta scadere va pune la loc in buzunar , intr-un timp rezonabil, banii cheltuiți in avans.
Exista intr-adevar si cafele mai ieftine pe piata , dar la acestea si gustul este la fel de ieftin .
Dupa prajire nu reusesc sa scot nicio aroma . Am observat ca in zona cafelei putin dai, putin ofera.
Inversa nu este mereu valabila, adica mult costa mult ofera . Exista insa o zona de echilibru si aici
La fel exista si cuptoare mult mai ieftine cu care se poate face treaba acasa si , in acest caz amortizarea decurge mult mai rapid .
De exemplu, am cumparat o cafea mai scumpa . Prajind-o acasa , in trei luni voi economisi cel putin 200 de euro dintr-un foc. Asta da economie, iar cafeaua chiar este buna, cu arome deosebite ! La cat costa gata prajita nu as fi cumparat decat, poate, o cantitate mica . Faptul ca am deja cuptorul si prajesc acasa fac posibil sa ma bucur de aceste boabe timp indelungat Smile .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#46
Nemtii incearca sa ne aduca cafeaua din forma ei naturala verde, in ceasca doar in cateva minute.
Produsul este inca in faza de dezvoltare :


Site-ul este acesta : Bonaverde 

P.S. Produs nemtesc, nume italienesc [Image: smile.gif]
 
Reply
#47
(15-05-2016, 11:10)RaduCarutasu Wrote: De exemplu, am cumparat o cafea mai scumpa . Prajind-o acasa , in trei luni voi economisi cel putin 200 de euro dintr-un foc. Asta da economie ! [Image: smile.gif] .

Daca prajeai KL il amortizai instant...  [Image: biggrin.gif]

@Tito: Prajirea mai ieftina nu inseamna ca este si mai simpla, din contra. Iar repetabilitatea este aproape exclusa.
Apropo, cu o mica presa si cateva piese marunte (cilindri, site, etc) iti poti face espresso. Si totusi iti iei espressor, nu?  [Image: tongue.gif]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#48
Mi-am luat espressorul pt ca mi-am dat deoparte alte pasiuni, nu am vicii si ,de ce nu (? ) , mi-am permis. La fel si pt prajitor. Dar cineva care nu-si permite ...de ce trebuie sa renunte la placerea asta ? Daca se poate organiza mai ieftin ...BRAVO LUI !!!! M-ati omorat cu repetibilitatea asta !!!! Eu vreau sa beau in fiecare zi alta cafea !!! [Image: smile.gif]
 
Reply
#49
Azi Geisha, maine Brazilia. Nu prea cred. Cand iti pica una cu tronc, vrei sa o ai zilnic.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#50
(15-05-2016, 11:52)baloozzy Wrote:  Cand iti pica una cu tronc, vrei sa o ai zilnic.

Hahahahah.....atunci te insori !!! Lasa-ma ,macar cu cafeaua sa ma "destrabalez " !! [Image: biggrin.gif]
 
Reply
#51
(15-05-2016, 11:07)Tito Wrote: Da' cata bataie de cap cu aparatele aste " speciale " pt prajit cafea !!! Dar uite ca se poate praji si asa cu costuri mult mai mici ...
PS. Chiar toti vrem sa prajim cu aparate speciale? Nu mai vrem sa ne " murdarim " pe maini deloc ? Stam si ne plangem de mila ca aparatele sunt scumpe?

(15-05-2016, 11:30)Tito Wrote: ...M-ati omorat cu repetibilitatea asta !!!! Eu vreau sa beau in fiecare zi alta cafea !!! [Image: smile.gif]

Asteptam "provincia" sa anuntze ca vinde ce are si trece pe aparat de floricele Smile Tongue
 
Reply
#52
Pai asta-i marea noastra problema.....MEREU ASTEPTAM CEVA !!! [Image: smile.gif] .Cum spunea un "clasic in viata" :Tu faci calcule ...si concurenta prajeste !! Rusine ! Smile
 
Reply
#53
(15-05-2016, 11:30)Tito Wrote: .... M-ati omorat cu repetibilitatea asta !!!! Eu vreau sa beau in fiecare zi alta cafea !!! [Image: smile.gif]

Dpmdv repetabilitatea in prajirea cafelei nu se refera, neaparat, la a obtine identic acelasi lucru la infinit, ci la posibilitatea de a repeta prajiri reusite si a minimiza sau chiar a elimina rateurile, prajirile proaste, rebuturile.
Acum, dupa cei cativa ani de prajit acasa pot sa spun ca repetabilitate in sensul de identic, in zona prajirii cafelei, nu prea exista ( poate doar la marile companii cu super tehnologie sau la profesionisti super înzestrați).
Acasa prajim sarje mici de boabe, provenite de la diverși furnizori, din loturi diferite samd. astfel incat, poate reușim sa prajim aproape la fel sarje provenind din acelasi lot .
Schimband, lotul, furnizorul, chiar daca vom cumpara acelasi soi va fi greu, daca nu chiar imposibil de reprodus acelasi rezultat in ceasca.
Ce putem repeta insa sunt rezultatele constant bune in ceasca in urma unor prajiri consecutive si constant reusite, avand ca materie prima cafea de calitate.
Deci, pentru mine, repetabilitate si reproductibilitate se refera la calitate constant buna si gust in aceeasi zona de arome .
Lipsa de repatabilitate si de reproductibilitate conduce la prajiri la nimereala cu probabilitate de reusita la voia întâmplării . Astfel boabele pot arata bine dar gustul sa fie nesatisfăcător sau gustul poate fi acceptabil desi boabele nu arata foarte bine.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#54
@RaduCarutasu   Stii prea bine ca nu imi permit sa te contrazic [Image: smile.gif]. Totusi daca nu beau cafea " proasta"...nu o s-o pot aprecia pe aia buna [Image: blush.gif] . Eu abia incep sa deosebesc gusturile bune de alea mai putin bune.  As minti sa zic ca simt gusturi de fructe ,flori...sau alte arome. Probabil dupa cateva sute de kile de cafea prajita si bauta...o sa imi permit chestia asta. Pana atunci repetabilitatea ..e o utopie pt mine. Iar deocamdata eu ,personal , ma multumesc cu definitia asta trunchiata,scoasa din context :
Quote:Deci, pentru mine, repetabilitate si reproductibilitate se refera la calitate constant buna......
 
Reply
#55
(15-05-2016, 12:26)Tito Wrote: [align=left]@RaduCarutasu  
Stii prea bine ca nu imi permit sa te contrazic .
.......As minti sa zic ca simt gusturi de fructe ,flori...sau alte arome.
Probabil dupa cateva sute de kile de cafea prajita si bauta...o sa imi permit chestia asta. Pana atunci repetabilitatea ..e o utopie pt mine.

Asta este frumusetea dialogului in zona cafelei !
Nu trebuie sa ne contrazicem si asta nu pentruca nu putem ci deoarece nu are sens Smile .
Fiecare are propriile perceptii ale gustului, apreciaza diferit si atunci nu avem de ce sa ne contrazicem .
Impartasim experiente si aici subiectivismul nu este ceva rau. Este in legatura cu personalitatea, nevoile si aprecierile fiecaruia dintre noi.
Faptul ca nu simti gust de flori sau alte arome nu inseamna ca acestea nu exista ci ca inca nu au ajuns la tine. Fie nu ai papilele receptive la asa ceva, fie cafeaua pe care ai consumat-o pana acum nu a oferit aceaste caracteristici.
Aparatele cu care te-ai dotat iti permit sa transferi in ceasca ce e mai bun in boabe.
Asta daca boabele au ce oferi.
Inainte de orice, gustul provine de la boabe, apoi de la rasnita si in final de la expresor. Priceperea este si ea importanta.
Fara primele celelalte verigi nu ajuta prea mult.
Inseamna ca boabele trebuie sa fie de calitate si sa fie prajite corect. In aceste conditii ele înmagazinează ce este mai bun in soiul respectiv iar consumatorul poate avea asteptari. In caz contrar ce pretentii putem avea ?
Putem bea cafea preparata perfect din tone de boabe de proasta calitate dar prajite bine sau din boabe bune dar prajite gresit si nu vom simti niciodata arome sau placere.
In schimb este suficient sa avem o singura data de a face cu niste boabe de calitate, prajite si extrase bine si sa exclamăm "wow, ce gust are!" chiar daca nu stim prea multe despre cafea .
Ca o concluzie personala, vorbim despre calitate ca utopie atunci cand nu ne-am intersectat inca cu aceasta .
Daca inca nu a aparut nu inseamna ca nu exista !
Multi de pe acest forum am gasit-o in timp dar asta nu inseamna ca nu avem parte uneori si de experiente mai putin placute.

Extractii reusite tuturor!
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#56
Ce frumos, mi-ati facut duminica mai placuta dupa ce am citit comentariile!
Acum sincer, nu prea ma gandesc cand cumpar ceva sa recuperez la revanzare cat mai mult, sau sa fac un calcul minutios daca banii investiti reflecta valoarea utilitatii, daca imi place si am banii, nu stau pe ganduri...(anul trecut am cumparat o cursiera din carbon si mai mult de 20 de curse spre Mangalia nu am facut, dar imi place la nebunie sa pedalez cu 7,5kg sub mine [Image: smile.gif] ) Stefan are un motor beton, tare ma bate gandul sa fac o tura la prietenii forumisti din Cluj, Deva, Sibiu, Brasov, Targoviste, Bucuresti.....
Deci Gene ar fi inceputul, apoi vedem. Multumesc.
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#57
(15-05-2016, 13:52)Mariano Wrote: ...
Deci Gene ar fi inceputul, apoi vedem. Multumesc.

Vezi, Tito, asta ma face sa vad... stele in fata ochilor...
Zau daca pricep cum s-a inradacinat aceasta prejudecata... Confused
 
Reply
#58
Comoditatea....
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#59
Pai sunt altele mai comode Tongue
Doar apesi un buton
 
Reply
#60
asa este, dar pana ajungi la butonul ala trebuie sa montezi, demontezi, adaptezi. Pe partea electronica ma pricep dar, restul de activitati imi iau timp si nervi, cu toate ca am de la cine sa invat, Astiga are un prajitor facut de el...
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)