Hello There, Guest! Login Register


(D) efectele cofeinei si cafelei in general

#31
DEATH WISH

Marketing mult si bomba de cofeina - 650.4 mg/l cofeina intr-o cana de cafea!!! Un espresso clasic are cam 50mg/l.

Moarte sigura Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#32
Fiecare cum suporta. Fiecare dupa gust.

Pana la urma, chiar nu mai poti trai daca te tot feresti de diverse alimente. Chiar si apa in exces distruge rinichii.

Doua-trei lingurite de cafea pe zi nu prea vad ce ar strica.

Ce nu inteleg nici eu este de ce oamenii (inclusive eu :-)) beau zilnic. Suna a dependenta.
 
Reply
#33
Implicat intr-o disputa amicala despre antioxidanti din/si cafea, folosind ca proba Scala O.R.A.C. dar, multumita unui binevoitor respondent si link-ul http://www.ars.usda.gov/News/docs.htm?docid=15866, stimati jurati, va propunem sa deliberati: antioxidantii din cafea sunt un motiv pentru a fi consumata cafeaua? care este legatura intre regimul alimentar si consumul de cafea?(G.Serban, fiind vegetarian poate aduci marturii despre cum se impaca regimul tau alimentar cu cafeaua) cunoasteti studii despre antioxidantii din cafea in functie de tipul cafelei? Invitam la dezbatere si subiecte conexe, pe cat posibil sustinute de studii/documentari cu oarecare tinuta stiintifica.
 
Reply
#34
Exista multe studii pe aceasta tema, in timp ce studii mai vechi, din anii 80 sustineau ca consumul de cafea favorizeaza aparitia cancerului avand un numar de substante precancerigene care apar in procesul de prajire, studii mai noi sustin ca consumul de cafea scade riscul de a face mai multe tipuri de cancer cu procente considerabile. Acestea merg chiar si mai departe si sustin ca cei care beau mai multe cafele pe zi au un risc si mai scazut pentru a face diferite tipuri de cancer. Smile Marea majoritate recomanda moderatie. Ce parere aveti, ce stiti, ce ati citit cu privire la acest subiect?

Mai exista ceva opinii cu privire la asta si anume: prin prajire 85% din pesticide sunt distruse, cafeaua nu trebuie consumata cu zat pentru ca acolo s-ar regasi de fapt ceea ce este nociv in cafea.
 
Reply
#35
Nu-ti fa griji, c-o moarte toti suntem datori. Si eu, de-o fi sa ma termin de placerea asta nevinovata , am sa las cu limba de moarte sa ma moaie nitel cu espresso cand o fi momentul. Si inca ceva, vorba cantecului : 'oi scri' cand va fi momentul, cu espresso testamentul...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#36
Nu moartea e problema ci suferinta. Cancerul insemna o crunta suferinta. Cu toate astea efectele cafelei ar trebui discutate dar cred ca mai degraba pe aici toti sunt preocupati de gust decat de efectele negative sau pozitive ale cafelei. Smile
 
Reply
#37
Asa, ca bine zici! Hai sa discutam de gust. N-as vera sa stiu ca traiesc cu sabia lui Damocles deasupra din motive de espresso. Nu pot sa cred ca-n amarul unei cafele sta samburele unei boli amarnice.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#38
Cafeaua ca si orice aliment ce contine antioxidanti ajuta la "indepartarea" bolilor de organismul nostru. Excesele in general nu sunt bune pentru acelasi organism, asa ca moderatia e cuvantul de ordine si in acest caz.
Iar daca esti hipertensiv cafeaua te va "ajuta" sa scapi de cancer intr-un mod in care nimeni nu si-l doreste.
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#39
Exista studii observationale care spun ca tocmai acest excess iti creste sansele considerabil de a nu face diverse forme de cancer. Cafea poate fi contraindicata in diverse boli de inima dar altfel de ce nu ai face excess? Smile

Mai ales ca este buna, nu? Tongue
 
Reply
#40
Si vinu rosu-i bun. Vezi in semnaturara!!!  Big Grin
Extrapoland concluziei tale excesul va duce la o stare de bine, dar cu efecte temporare.  Tongue
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#41
Nu este concluzia mea, este concluzia anumitor studii care se gasesc cu usurinta la un search pe google. Smile
 
Reply
#42
Mda, nod in papura...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#43
Sunt "studii" care concluzioneaza ca (virgula) cafeaua verde slabeste (conturile pacalitilor  Tongue ).
Ideea e ca nici un exces nu-i bun, poti scapa de o problema dar sa generezi altele.
Pana atunci insa voi trece cafeaua de zi cu zi de la viciu la medicament.  Smile
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#44
Sunt de acord in privinta exceselor insa aceste studii evidentiaza ca excesul de cafea iti scade riscul de a face mai multe tipuri de cancer. Cafeaua da dependenta dar si o stare de bine. Smile Cred ca subiectul este destul de profund dar nu prea sunt persoane interesate pe forum de asta, din pacate. Smile
 
Reply
#45
Acest subiect profund tinde sa transforme amaruiul cafelutei in amarul vietii dar de amarnicul cancer. Incearca un subiect mai dulce.
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#46
Eu cred ca toti ar trebui sa fim preocupati in privinta sanatatii. O dezbatere pe aceasta tema, in privinta cafelei, nu ar trebui sa fie neaparat negativa chiar daca sunt nutritionisti care recomanda sa nu consumam cafea.
 
Reply
#47
(13-12-2014, 18:59)MarianNC Wrote: ...studii mai vechi, din anii 80 sustineau ca consumul de cafea ...studii mai noi sustin ca consumul de cafea ...si sustin ca cei care..

(din forumul HBSmile
There are only two types of coffee descriptions, yours and theirs. If theirs aren't like yours, screw 'em. That doesn't mean theirs are wrong, but screw 'em anyway.
Smile
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#48
Nu sunt interesat de asa dezbatere pe acest forum mai ales ca ai intins aripa cancerului asupra cafelei inca din primul post. Cam brutala asocierea cancer-cafea, deja mi-ai stricat tot gustul. Da de citit ce zic studiile? Sunt mame care citesc in cafea, de sanatate, de viata lunga, de belsug...
Lelit PL41TEM + Mahlkonig Vario + Hario Mini Mill +  tamper full inox, prajitor GeneCafe
 
Reply
#49
Eu pun problema putin altfel !

Toata cafeaua este condamnabila pentru raul pe care ni-l provoaca ?
Am citit si eu o multime de studii pro si contra .
Nu am intalnit insa referiri soiurile , la prospetimea si modul de prajire a cafelelor .
Cafeaua ,  fiind un aliment , trebuie consumata dupa prajire  inainte de a se altera .
Rezultatele testelor tin cont de aseste aspecte ?
Daca da , care este cafeaua mai daunatoare pentru consumatori ?
Cea proaspat  pajita sau cea veche , alterata ?
Cea prajita light , pentru conservarea aromelor si a caracteristicilor de soi sau cea carbonizata , cu uleiurile arse si care impanzeste rafturile magazinelor ?
Cea arabica sau robusta , sau poate toate la un loc ?

Nu am gasit referiri care sa-mi clarifice problemele si sub aceste aspecte desi sunt sute de articole , pro si contra cafea ,  cu semnaturi sau asumate de personalitati sau institute ale caror competente nu cred ca pot fi puse la indoiala .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
#50
Daca te iei dupa medici acum un aliment e perfect sanatos ca peste nici 5 ani sa apara studii ca nu. Din pacate multe studii au substraturi comerciale si sunt putintel sceptic la adresa lor. A bea cafea pentru substantele utile organismului e o tampenie crasa pentru ca le poti gasi sintetizate sau naturale in alte surse.
Dependentii forumisti de pe acilea isi beu cafeluta zilnica din motive totalmente vicioase, a cauta scuze in faptul ca (virgula) cafeul e sanatate curata e putin deplasat.
Acuma ca dependenta noastra ne "salveaza" de alte rele e un fapt binevenit. Va mai adauga un zambet de satisfactie in coltul gurii cand ne vom savura cafelutza.
Ce-i ce fumeaza si o tigara pe langa, sa zambeasca cu retinere.  Tongue

PS Spre apararea mea trebuie sa marturisesc ca "Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)" consuma cafeaua dimineata si vinu' seara...
Raul, consumator zilnic de cafea (si de vin rosu!)
Gaggia Classic, Home Vario Mahlkonig, tamper Concept-Art, Filtru Bezzera nepresurizat pt 2 cesti, 14g, 58mm
 
Reply
#51
(14-12-2014, 23:04)scientist Wrote: Nu sunt interesat de asa dezbatere pe acest forum mai ales ca ai intins aripa cancerului asupra cafelei inca din primul post. Cam brutala asocierea cancer-cafea, deja mi-ai stricat tot gustul.  Da de citit ce zic studiile? Sunt mame care citesc in cafea, de sanatate, de viata lunga, de belsug...

Probabil ca nu ai citit tot ce am scris. Smile Spuneam ca exista studii mai recente care sustin ca tocmai cei care beau mai multa cafea zilnic au un risc mai scazut de cancer...anumite tipuri de cancer.
 
Reply
#52
(15-12-2014, 00:15)amarok Wrote: Acuma ca dependenta noastra ne "salveaza" de alte rele e un fapt binevenit. Va mai adauga un zambet de satisfactie in coltul gurii cand ne vom savura cafelutza.
Ce-i ce fumeaza si o tigara pe langa, sa zambeasca cu retinere.  Tongue

Nu exista niciun studiu care sa sustina ca combinatia de cafea si tigare este benefica ci din contra.
 
Reply
#53
Am gasit pe Internet un link interesant care nu cred ca a mai fost publicat pe acest forum:
http://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=...2000400012&script=sci_arttext

si care contine 2 tabele:
http://www.scielo.org.mx/img/revistas/jm.../a12t1.jpg - fenoli, antioxidanti si melanoidina.
http://www.scielo.org.mx/scielo.php?pid=...2000400012&script=sci_arttext#t3 - cafeina vs. fenoli, antioxidanti si melanoidina.

Concluzia articolului e oarecum...evaziva:
"Results show that intensive roasting decreases antioxidant activity, however melanoidin formation could improve coffee antioxidant activity."

Foarte interesant mi s-a parut modul in care s-a desfasurat testarea, iar temperatura aleasa a fost...oarecum, neasteptat de scazuta (75C):

"All of the coffee beans were ground with a mill (Thoma sWiley Laboratory Mill Model 4) to obtain a particle size of 20 µm. The ground samples were kept at -20 °C until analysis. The extracts were prepared according to the method described by Budrynet. al. [14]. Samples of green and roasted ground coffee were extracted with hot water (75 °C) at a coffee: solvent ratio of 1:100. Afterwards, a homogenization was performed for 5 min by using ultrasonic movements produced by a sonicator (Branson sonicator 1510). Next, the sample was centrifuged at 7900 g (IECL31 Thermo electron) for 15min. The coffee infusions were later filtered with Whatman No. 2 filter paper. The extraction was repeated twice for each simple using the method described previously.The extracts were stored at atemperature of -20 °C until analysis."
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#54
Dupa ce am citit http://www.thecoffeefaq.com/7health.html#harmful , http://www.nutritionj.com/content/3/1/7, http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12067578 si http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/coffee/ am realizat ca
- "It’s best to brew coffee with a paper filter, to remove a substance that causes increases in LDL cholesterol"
- [...] boiled coffee [...], French press coffee or Turkish coffee are much higher in cafestol.

Asa ca incepand de azi dimineata am trecut de la prepararea de cafea nefiltrata la cafea filtrata, dar am pastrat modul de preparare cu presa franceza intrucat consider ca face o cafea foarte buna. Practic, dupa prepararea cafelei torn cafeaua din presa in carafa printr-un filtru de hartie Hario 02, in vederea filtrarii.
Pozitiv este ca astfel am scapat de uleiurile si de posibilele substante nedorite dpdv medical, dar negativ este gustul care nu mai este acelasi; este exact diferenta dintre berea pilsen si berea nefiltrata facuta si bauta in aceeasi zi. In plus, aceste substante "aparent nedorite" de care scapam prin filtrarea cu hartie par totusi sa ajute in lupta cu cancerul de colon (exista studii care par sa confirme asta), iar corpul brut si nefiltrat al cafelei din ceasca originala de french-press are o cantitate deloc de neglijat de fibre (fibre care se pierd complet prin filtrarea cu hartie).

De mentionat ca substantele Cafestol si Kahweol exista in orice cafea nefiltrata prin hartie, inclusiv in aeropress si espresso, doar ca in cantitati ceva mai reduse fata de french-press, cafetiera automata cu fitru metalic si cafeaua turceasca.
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#55
(30-01-2015, 16:44)trl Wrote: De mentionat ca substantele Cafestol si Kahweol exista in orice cafea nefiltrata prin hartie, inclusiv in aeropress ...

Aeropress trece cafeaua prin filtru de hartie.
 
Reply
#56
Sorry, ma gandeam la aeropress cu filtru metalic. Sad

Multumesc de completare!
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#57
Majoritatea studiilor vad ca se raporteaza la "6 cups" pe zi (cam 1.4 litri) si apoi trag niste concluzii apocaliptice. Pai mi se pare si normal ca daca bei atata cafea e rau Smile

Plus ca probabil sunt alte surse de colesterol la care ar trebui renuntat inainte de a incepe sa ne filtram de 15 ori cafeaua sau sa renuntam complet. Deci daca dupa ce incepi sa mananci sanatos si sa faci putin sport zilnic tot sunt probleme, abia atunci as incepe sa ma ingrijorez in legatura cu gura de cafea pe care o beau Smile

Dar na, e mai usor sa gasim un factor banal care contribuie intr-o minuscula parte la o problema si sa dam vina pe el decat sa schimbam factorii majori (excesul de greutate, junk food, tigari, alcool, lipsa sportului). Nu ma refer la trl, poate chiar are probleme cu colesterolul, dar e un trend destul de general. Cum e gluma aia: "2 big mac, 3 portii de cartofi prajiti, si o coca cola zero fiindca sunt la dieta" Smile
 
Reply
#58
Filtrez bine cafeaua si compensez in weekend cu 1 swaharma mare, cu de toate. Smile

Off-topic: drix, incearca te rog un french-press filtrat prin filtru de hartie tip Hario 04 (sau 02, daca ai rabdare). Sunt curios sa incerce si altcineva o comparatie intre cafeaua bruta si cea filtrata, cu eventuale pareri expuse aici: http://www.espressoman.ro/forum/Thread-French-press. Merci anticipat!

Thx!
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
#59
http://www.businessinsider.com/heres-how...ufferd7185&utm_medium=social&utm_source=facebook.com&utm_campaign=buffer

Hmm , ce mai spun cercetatotii astia ...
                                                                                   Ceado E37s | Expobar Office Leva (HX)                                                                                                                Tidaka Epico | IMS | VST | ONA OCD | Motta & Rhinowares  | Cafelat | ACME, D'Ancap & Inker  | Hario scale
 
Reply
#60
Hmmm...nu-mi place articoulul asta, intrucat ma deprima; ma duc sa mai beau inca o cafea, ca sa-mi revin. Smile

Oricum, am citit prea multe articole din care reiese ca 1 cafea/zi face mai mult bine decat rau (sursa de antioxidanti, sursa de fibre, ajuta digestiv etc.), asa ca...raman la cafeaua mea matinala zilnica. Smile
Gaggio Classic II (RI9403/11 w/ Ulka pump), boiler temp. sensor + UT58 DMM, Eureka Mignon Silenzio mk2, Hario V60, Hario Skerton + OE stability kit, IKEA UPPHETTA & ANRIK press, Zelmer CK1004 kettle, AX9201 thermometer, 3-stage water filter.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)