Hello There, Guest! Login Register

Cumpar nivelator/distribuitor 57mm

Salut,

Am nevoie de un nivelator de 57mm pt sita Ascaso.

Folosesc unul printat 3D (Kamasi), donat de un coleg bine intentionat de pe forum, caruia ii multumesc.

Problema e cu retentia f mare de cafea (pe cele 3 planuri inclinate ale instrumentului).

Reply
(21-06-2021, 15:18)TiberiuP Wrote: Salut,

Am nevoie de un nivelator de 57mm pt sita Ascaso.

Folosesc unul printat 3D (Kamasi), donat de un coleg bine intentionat de pe forum, caruia ii multumesc.

Problema e cu retentia f mare de cafea (pe cele 3 planuri inclinate ale instrumentului).

Salut. Iti spun cum am facut eu: am luat unul de pe Aliexpress de 58mm si am dus la un strungar f bun sita Ascaso si nivelatorul. Mi-a facut o treaba super buna cu 17 lei. Daca vrei sa cumperi Motta de 57mm iesi mai scump+ca pt sita Ascaso ai nevoie de 57.4/57.5mm.
Now: Brew; Kinu Phoenix;
Past: Lelit PL41TEM; Lelit PL72.

Reply
Asa am facut si eu. 13usd pe aliexpress. Dar eu am masurat pt sita Ascaso 57.3mm diametru necesar. Interesant este ca pentru sita dubla originala care a venit cu espressorul PLEM nu e necesara strunjirea, ca intra asta de 58mm.

Reply
(22-06-2021, 08:38)evisceratum Wrote: Asa am facut si eu. 13usd pe aliexpress. Dar eu am masurat pt sita Ascaso 57.3mm diametru necesar. Interesant este ca pentru sita dubla originala care a venit cu espressorul PLEM nu e necesara strunjirea, ca intra asta de 58mm.

Pentru sita Ascaso, nivelatorul Lelit de 57.35 este chiar la limita. 57.5 nu ar mai intra in sita.
Lelit Grace (PL81T), Kinu M47 Phoenix, Sita Ascaso 14-20g

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)