Hello There, Guest! Login Register


Cumpar instrumente de brew (v60, kettle etc.)

#1
Salutare ! 
   Tot citesc pe forum aici de vreo 2 zile intens si pot sa zic ca sunt impresionat de ce am gasit . Mai ales la aparatele pe care le aveti acasa ...as putea numa visa la unele de aici !
   Dar totusi am o intrebare .. si am s`o postez aici ca nu am gasit un topic specific pentru asa ceva .. Vroiam sa intreb daca aveti sau cunoasteti pe cineva care are, de vinzare scule pentru brew . gen : kettle, rasnita manuala, v60 ceramica,sticla etc . ca tare sunt interesant sa cumpar :Smilemultumesc si astept raspuns !
 
Reply
#2
http://www.ctscorner.ro/index.php?main_p...ath=18_245

Sunt mai multi, ai incercat o cautare ?
 
Reply
#3
Nu ma refer la produse noi . ca asa am gasit .. ma refer daca nu vinde cineva, used ones
 
Reply
#4
Pretul este suficient de mic ca sa nu fie luata in calcul posibilitatea sa vinzi SH... Ca sa nu mai zic ca sunt produse de dimensiuni relativ mici, care nu te incurca in casa (cum ar face-o un espressor).
Nu m-am gandit sa cumpar niciodata cesti SH.  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#5
...Sau filtre aeropress folosite pe o parte. Macar la valoarea unui kg de cafea sa ai echipament, zic si eu
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#6
(11-01-2016, 01:06)baloozzy Wrote: ...Sau filtre aeropress folosite pe o parte...

Good point!
La 30 lei/350 buc inseamna cam 12 bani/buc, as putea cere cam 5 bani pe bucata folosita?  Big Grin
Am cam 2.5 ani de cand am luat Aeropress-ul, sunt departe de a termina setul initial de filtre (nefolosit zilnic, iar filtrele utilizate de cateva ori de obicei).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#7
Pretul apei este de 5 lei/mc adica 0.5 bani pe litru.
Eu consumam, inainte de a face socoteala asta, cam 3-5 litri ca sa spal filtrul, deci 2.5 bani.
Deci de la a 3a spalare/refolosire platim pe apa mai mult decat valoarea filtrului, de 6.5 bani, nu 12, se gasesc filtre si mai ieftin, la 23 lei setul.
Luati in calcul si aceste aspecte cand refolositi filtrul mai mult decat o singura data Wink
Sau poate imi spuneti cum spalati filtrul folosind putina apa Smile
 
Reply
#8
3-5l de apa ca sa speli un petic de hartie...? Te pomenesti ca-l faci alb la loc, ca pe camasi!  Tongue
Eu zic ca 0.5l sunt de ajuns, nu insist.

Iar in cazul SH, la tine ar trebui sa adaugi 2.5 bani/utilizare, deci folosit de 3 ori il vinzi cu 20 bani...
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#9
Nu urmaresc culoarea, ci sa nu mai aiba miros de cafea.
Fa te rog un experiment, curata deasupra unui vas mai mare, vei fi uimit de cata apa consumi, cu 0.5l nici nu se duce cafeaua de pe el Smile
 
Reply
#10
Pentru ce ai elimina mirosul de cafea...?
Rasnita o cureti la fel dupa fiecare macinare, pana nu mai miroase a cafea?  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)