Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Outstanding deja vu : Madison Black Market feat. Nicaragua  Cool

[Image: FKEx0La.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: J0Wcx01.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
[Image: 81XBXes.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
[Image: pk1efK3.jpg]

... si dupa ce am baut cafeaua de dimineatza ... s-a luat curentul ... Sad ...


[Image: 1x0ofce.jpg]

... tragedie ... pissweisser de cafea ... Sad ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-06-2018, 16:44)Levo Wrote:  

... si dupa ce am baut cafeaua de dimineatza ... s-a luat curentul ... Sad ...


[Image: 1x0ofce.jpg]

... tragedie ... pissweisser de cafea ... Sad ...  
era facut in moka pot?
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
(22-06-2018, 17:31)MyR Wrote: era facut in moka pot?

... Nuu , ... este un fel de moka pot napoletan , se numeste cuccumella , dar nu asta e problema  ... problema este cafeaua macinata anu' trecut ... Big Grin ... ( chiar daca este trimisa din Italia , tot slaba rau mi se pare ... Cool ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
parca illy moka este recomandat pentru moka pot si nu pentru espresor..
( trecem peste faptul ca a fost prajit si macinat in secolul 5.. Big Grin )
[Image: VsLPasi.jpg]
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
[Image: n76j8Pl.jpg]

... Acum am curent ... cam prea mult , pentru foisor ... Big Grin ...


[Image: Z2EzKCh.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cum arata degetul lui Bubucalu de azi Smile)
[Image: ShYmY0x.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
... Va rog sa ma iertati pentru remarca pe care am sa o fac acum ( ... nu doresc sa stric bucuria nimanui )  insa , consider ca oricine practica un oarecare desen in ceasca " se formeaza " / sau isi formeaza un stil propriu ( un fel de semnatura a turnarii in ceasca ) ... este vorba despre o obisnuintza de coordonare , a muschilor mainii cu intelectul , prin manifestatrea vointzei .
     Ca sa fiu mai la subiect ... semnatura cestii , seamana izbitor de mult  cu cea a lui Herr @Raducanu , la fel si culoarea mesei si a cestii ... insa orice este posibil ( ... este doar o parere personala , la o prima observatie spontana ). - observati postul # 3561 .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Confirm ca e facuta de domnul Raducanu!
Intamplarea face ca si eu am aceleasi cesti dar nu si acelasi blat Smile)
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
... si nici acelasi stil / obisnuinta de desen  ( ... cand mai copiati la teza , mai bagati si de la voi , nu mergeti numai pe servite ... Big Grin ... ) Peace ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... S-a terminat si Passalacqua ... Sad ... acum sunt pe avarie ...


[Image: fFOLbVY.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-06-2018, 13:24)tapughenadie Wrote:  Care este rezultatul ? Ce poti spune despre ea ? Sunt curios, am comandat si eu un kg. Nu am mai servit niciodata Jimma.
Acum: /Espresso/ ACS Minima DB, Eureka Atom Specialty 65 White; /Brew/ Kinu M47 Phoenix (cuțit pour-over), Hario V60 Ceramic, Hario Drip Kettle Buono 1,2 L, Hario Range Server Glass
Anterior: Gaggia Classic 2015/Gaggia Baby Millenium 2001, Fiorenzato F5 GT 64/Lelit PL043MMI
 
Reply
Rwanda head-2-head  Big Grin In deschidere, The Barn, hands-down una din cele mai misto cafele baute anul acesta, si intrare direct in top 3 personal Rwanda all time. Totusi am un feeling ca Maddie va intra la rupere  Big Grin

[Image: JOBnkIU.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: H4tZxHI.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
... In cate o dimineatza ploioasa ca asta  , numai cate un Izzo ... mai reuseste sa ma trezeasca deplin ... Cool ...




[Image: B1lhU3o.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Pe mine tot Izzo mă trezește, numai că îl cheamă Alex  Tongue .
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Azi sotia a primit premiu la concurs AXN... Smile
Cafeaua, prin valva, cica miroase a starbucks... nu are curaj sa deschida punga... deja mi-e rau Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
 
Reply
(28-06-2018, 11:57)baloozzy Wrote: Pe mine tot Izzo mă trezește, numai că îl cheamă Alex  Tongue .

... Unii  " o nimereste " din prima ... si cum , cu sorella lui Alex - Valexia  ... nu am apucat sa ma intalnesc , iar mamica lor Valchiria era cam apriga ... m-am retras cu fratello Bosco , la o manastire in Posillipo ... Cool ... unda am gasit un refugiu , din calea celui de-al treilea omni - val ... Big Grin ...



[Image: 59uMqyf.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Și-am reușit să repun Lelit-ul pe picioare. Mersi @nickso pentru ajutor Wink
[Image: xkLeBrK.jpg]
Lelit PL162 Bianca + Honne / Cafflano Kompresso + Kinu M47
Past: Lelit PL41TEM, Sita Competition Ascaso 57mm, Lelit PL043MMI 
 
Reply
[Image: zjk3LHT.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
...


[Image: OnSxKI3.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Sloane Gigessa si Londinium WDT tool 

[Image: gq19WbH.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
[Image: 6b5IF6y.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Raducanu nu era hotarat care-i mai frumos:
[Image: q63c8o5.jpg][Image: uTLLZK7.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(02-07-2018, 12:03)Lyvyoo Wrote: @Raducanu nu era hotarat care-i mai frumos:

... Pai ... poate ma invatza pe mine sa-l desenez , pe acela care nu i-a placut ... Big Grin ...

... Treaba e ca ... s-a terminat si Izzo ... Sad ...



[Image: B3Bpn44.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Bun, inseamna ca in sfarsit treci si tu pe o cafea proaspata Smile)
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(02-07-2018, 16:45)Lyvyoo Wrote: Bun, inseamna ca in sfarsit treci si tu pe o cafea proaspata Smile)

 ... Este posibil sa ma apuc iar de prajit ... Cool ... ( dar,  eu nu am espressor cu profilare de debit , ca alte persoane sus -puse ... Cool ... cum ar fi , prea- fericitii posesori de Bianca  , eu cand debitez cate o cafea , ma asez mai asa ... din profil ... Big Grin ... si cam asta e " profilarea de debit "  ... si care nu necesita cafea " omni " neaparat ... Big Grin ... dar , proaspata e musai ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(02-07-2018, 19:33)Levo Wrote:
(02-07-2018, 16:45)Lyvyoo Wrote: Bun, inseamna ca in sfarsit treci si tu pe o cafea proaspata Smile)

...dar,  eu nu am espressor cu profilare de debit ...

daca lipsa unei asemenea aparat va face sa aveti nopti nedormite, atunci neaparat trebuie ajutat la acest capitol  Big Grin Big Grin
--Only God Can Judge Me--
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)