Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

... ' Neatza ...



[Image: EPgktfJ.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ehiopia Benko, mai lemnoasa

[Image: J7rVbgq.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
... ce bine merg sfortzele astea si ... dupa masa Cool ...



[Image: 59nqlCi.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Agua Preta Brazil by Intelligentsia.

[Image: 1XWgXkc.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
rwanda huye mountain de la yume, o africana light cu personalitate  Smile

[Image: eXlt4Fg.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
e ceva cu rwanda asta vad, ca au adus-o si Bob si Madison
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Peru + Etiopia

[Image: xfK8CjY.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
... S-a terminat si Tre Forze ! ... Undecided ...


[Image: BGcofSy.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@mmariusc

cum iti pare Black Cat?
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
[Image: h4sDXwd.jpg]
 
Reply
acest om nemilos, @Răducanu , ma aduce la disperare, imi vine sa ma las de cafea (cu lapte art)!
Repet cererea de a-l suspenda de pe acest thread!
Jos Rāducanu!

Update:
mā razbun cu o Salada de Frutas/Brazilia atipica, fermentata, microlot de altitudine, own roast
17.1gr IN / 26.0 gr OUT, 6bar, 88.0°C, 42s

[Image: BZ9zhzi.jpg]
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
#rezist Smile))
 
Reply
... Uraaaa... s-a intors herr @Raducanu ... Smile ...

... iar pe la noi , fiecare e cu ceaiul lui ... Big Grin ...


[Image: mEJ71ct.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
1. Il "somez" pe dl. @Răducanu sa prezinte uneltele pe care le utilizeaza;
2. Solicit o Declaratie pe propria raspundere, a aceluiasi domn @Răducanu, din care sa rezulte urmatoarele:
- nu detine computer personal pe care poate "rula" Adobe Photoshop sau echivalent;
- nu detine tableta (Android, iOS s.a.m.d.) pe care poate "rula" programe de grafica (de oricare fel);
- nu a solicitat unei terte persoane / firme "executia" de prelucrari grafice din care sa rezulte acele "infame" fotografii cu tema "Cum arata cafeaua ta de azi?"
3. Wink
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
@Raducanu e artist si fara ajutorul laptelui, confirm eu si mulți alții :-)


[Image: 729dfa8552143194002b54c1b4b7fc65.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
@maki
Un blend cinstit, foarte echilibrat, care are de toate - aroma, aciditate, dulceata - dar fara a inclina decisiv balanta in vreo directie. Un veritabil all-rounder as zice eu, la fel de bun si "straight" dar si in combinatie cu lapte  Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: WzOTIqR.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Latte fart cu lapte cald si Pellini Vivace
[Image: GeOcRHwh.jpg]
 
Reply
Panama Bouquete de la colegul nostru Bubucalu - aroma puternica

[Image: CKpIaV2.jpg]
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
... ' Neatza ... tot miscela Napoli / Passalacqua ...

[Image: kPMD6tU.jpg]

@cosmin_mac

... daca nu sunt prea indiscret , de unde gasesc si eu o lattiera ... albastra ? ( cu tot cu lebada ... Big Grin )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: oJWIkDX.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Si ceva caturra antiBuimaceala[Image: 3kUbALZ.jpg]
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
@Levohttps://www.jibbijug.com/
cu tot cu lebada :p , dar nu e cea mai grozava latiera.. varful ultra ascutit, greu de obisnuit cu ea , pana si pt Raducanu
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
... Da , multumesc frumos @ Cosmin , ma gandeam ca poate stii un loc mai european asa ... si da , chiar asta era idea - acel " beccuccio "  extrem de ascutit ... poate ajuta cumva la un desen mai bine definit ...
    ( ... Ehh ... oricum in cazul meu , mai e mult de lucru ... dar eram curios si eu , sa vad cam cum ar iesi un desen , cu " scule specializate " ... Cool ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Atata timp cat nu folosesti Motta care te limiteaza la tulip-uri, restul sunt ok. Ce gasesti pe un site de la noi ar fi Rhinoware care din poze pare a avea un cioc bun sau de ce nu Espro Toroid 2 . 
P.s: nu ti-a iesit chiar asa rau lebada aia  Smile
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
@cosmin_mac

 ... Da , am priceput ... am si un Toroid ( dar e mic 350 ml si pe Bosco sare laptele pe afara , ptr. ca e setat la 1,5 bar ... ) dar mai am si alte chinezarii si mai mari ... dar mai de duzina asa. Am zis ca , pana sa vin la Herr @ Raducanu sa ma invetze ' sa scriu " , mai intai sa ma invat sa fac literele singur , sa nu-piarda omul timpul cu mine ... Big Grin ... si cu lebada , ... esti prea dragut ... dar , ne chinuim in fiecare dimineatza sa scoatem cate ceva ... Cool ...

... si ca sa nu fiu complet off -topic , mai pun o rascabaie ... Cool ...


[Image: 2nAmK09.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ura! L-am "alungat" pe @Răducanu  Wink
Acu' pot sa postez si eu...
[Image: HX0hdML.jpg]

[Image: cPxOuiI.jpg]
[Image: aTpUcBA.jpg]
[Image: C7RDwBo.jpg]----
Etiopia HARAR
Aeropress, ~25g cafea, ~95°C, ~30s prima infuzie, extragere la 3:00, ~200ml IN, ~170 OUT
Ciocolata amaruie cu urme de condiment (necunoscut).
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
95°C? Nu e cam mult? Vezi ca te cearta @renatoa Big Grin
 
Reply
"Cilindrul" nu a fost preincalzit, deci 95°C initial, dupa ce primesc benzile termice pot sa vad si eu la ce temperatura se produce amestecul cafea - apa.
Sa ma certe @renatoa, da' fiecare cu experimentele lui. Da?!
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
Stai linistit, nu te mai deranjeaza nimeni. Fa ce experiente vrei tu. ‘Da?!’

PS Dar impulsivi ati mai devenit unii
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)