Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

@Didi54 https://www.facebook.com/events/2019438068324495/
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
... Naucit de somn ... Sleepy ...



[Image: Igkf351.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 3cTdeEAl.jpg]

[Image: TOgfzQSl.jpg]

[Image: fOjN9pjl.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
Ai tampat cu nivelatorul? Big Grin
Brewtus IV | Niche Zero
 
Reply
nu, dar se primeau prea multe poze Big Grin
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
[Image: Tlb11N5.jpg]

El Salvador El Manzano de la Yume

M-am jucat cu un distribuitor si mi-am dat seama ca tehnica pe care o foloseam pana acum nu era chiar perfecta. Cu distribuitor am obtinut un gust mai echilibrat.
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
Alchimie
guji
[Image: bHLOwQQ.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
(17-02-2018, 15:09)fmmirel Wrote: am obtinut un gust mai echilibrat.

... Frumos ... Cool  , bravo's ...

... pentru azi dupa masa ...  fiecare cu cafeaua preferata ...   Big Grin  ... eu cu espresso ...


[Image: Z8KKu2d.jpg]

[Image: VJa5UyJ.jpg]

[Image: 2I1QaEV.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(17-02-2018, 16:00)Levo Wrote: ... Frumos ... Cool  , bravo's ...  

Multumesc Levo  Smile Mai am de lucru totusi, inca nu ma apropii de curgerea frumoasa pe care ai postat-o  Wink Nice!
Pavoni Europiccola (+coffee-sensor mods) / Niche Zero / Timemore Sculptor 078s / Kinu M47

 
 
Reply
[Image: RlGWZeo.jpg][Image: RkGvPbY.jpg]
 
Reply
... si inca o ratzusca la cana ...   Big Grin  ...


[Image: EVc1hZH.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: xU2ZOo4.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
... Daca radeti , ... inseamna ca aveti dreptate ... Big Grin ... ( am ras si eu de ce a putut iesi azi prin cesti ... Kimbo )


[Image: Hixui6d.jpg]

[Image: 1a2rXyg.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 1KycsMi.jpg]
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
Cum e The Night Shift? Esti singurul care a comandat  Smile
Espresso : Dalla Corte STUDIO / MINA, Compak F8, Kompresso
Brew : Cafflano Kompact, Espro Press, KINU
 
 
Reply
In espresso se simte 'aroma' de prajire clara, dar e departe de dark roast in sensul clasic. Pentru amatori de ciocolata ar fi un real treat.

Eu l-am luat pentru lapte si e fix ce cautam - echilibrat si simt ca beau cafeaua cu lapte, nu lapte cu cafea Smile
Lelit Bianca, Bentwood, Macap MXD Xtreme Chrome, Niche Zero, Comandante C40 MK4 Nitro Blade, Aergrind, Aeropress, V60 02
Aillio Bullet R1 V2, Ikawa Home v1
 
Reply
[Image: aKpXzEP.jpg]
 
Reply
[Image: 54zvENX.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
@Denis trebuia sa incadrezi in poza si sticla de "intaritor" folosit, (ex. cappuccino @Levo) Big Grin
 
Reply
(19-02-2018, 23:37)Răducanu Wrote: @Denis trebuia sa incadrezi in poza si sticla de "intaritor" folosit, (ex. cappuccino @Levo) Big Grin


Alta decât cea de Cointreau din stânga? Big Grin
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
E in stanga sticla de ulei, am renuntat la latte de vreo 2 luni. A fost cineva la noi cateva zile si voia doar cu lapte si zahar. altfel in 2018 am preparat/baut 0 bauturi cu lapte (sotia nu consuma lapte).
 
Reply
Scuze ca intreb... se glumeste sau e ceva serios chestia aia cu "intaritor"-ul ?
■  ARCO220V ► Brewista Smartpour Switch ► AeroPress / Cafflano Kompresso ■
■  ARCO1MP_ ► Brewista Stout Spout ► AeroPress / Hario V60 / Timemore French Press ■
■  Retired but functional: ■ Kinu M47PH ■  Kinu M38 ■ Porlex Tall ■ Tefal KI140D ■
 
Reply
(19-02-2018, 23:38)rdumitrescu Wrote:
(19-02-2018, 23:37)Răducanu Wrote: @Denis trebuia sa incadrezi in poza si sticla de "intaritor" folosit, (ex. cappuccino @Levo) Big Grin


Alta decât cea de Cointreau din stânga? Big Grin    

... Big Grin ... Maaai fratilor , ce'aveti mai cu mine ... dupa ce ca ma chinui , sa storc cu un arc niste boabe amestecate de peste tot , negre si pline de ulei si de d'abea iese o semicrema - si aia putina - si apoi incerc sa -mi fac viatza posibila , cu putin lapte , Cointreau si scortisoara ... si nici macar nu-mi tremura mana cum trebuie la desen ... si o farama de cantuccin - si ala tare k piatra si cu ramasitze de migdale..., pe post de mic dejun ... nici asa nu e bine ... ?  Big Grin ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(20-02-2018, 00:37)Levo Wrote: ... Big Grin ... Maaai fratilor , ce'aveti mai cu mine ... dupa ce ca ma chinui , sa storc cu un arc niste boabe amestecate de peste tot , negre si pline de ulei si de d'abea iese o semicrema - si aia putina - si apoi incerc sa -mi fac viatza posibila , cu putin lapte , Cointreau si scortisoara ... si nici macar nu-mi tremura mana cum trebuie la desen ... si o farama de cantuccin - si ala tare k piatra si cu ramasitze de migdale..., pe post de mic dejun ... nici asa nu e bine ... ?  Big Grin ...

...nici eu nu prea inteleg ce aveti cu Dl. Levo, si cu Cointreau-ul dumnealui! Important este sa ii placa rezultatul final, si sa il savureze! Si trebuie sa recunoastem ca posteaza perseverent cele mai sofisticate poze cu cafele! Am zis!
LM GS/3 AV, Elektra Micro Casa Leva, MK ProM E, Lagom P-64 SSP HU, Kinu M47
 
Reply
Pai... la așa băuturi.... poate s-ar autoinvita la o degustare Big Grin
Acs Evo leva - Kinu m47 - V60
 
Reply
[Image: eru3r4D.jpg]

Trebuia sa vina 2kg de Kenya AA, ca deja m-am scarbit de etioptia guji.
 
Reply
C&C The Truth[Image: etPNIkx.jpg]
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
[Image: 1Vpf3oP.jpg]
Si cu mana tremurata
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
(20-02-2018, 13:24)mihai123 Wrote: Si cu mana tremurata

... Bietul @Raducanu ... cum l-ai convins ? ... Big Grin
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Smile))))) ezact. Cred ca ceasca m a dat de gol
Dalla Corte Studio | honne | kinu m47 | fellow stagg | acaia s |
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)