Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

(22-08-2016, 09:26)stefandinescu Wrote: Buna dimineata! Blend de Columbia, Guatemala si Kenya. Ratie cafea/ apa 1:10. Metoda de preparare: oparita ...
____________________________________________________________________________________________

Arata foarte bine. Amestecul mi se pare delicios, ciocolata de doua feluri, cu nuci si cu aciditate fructata, mmmm!

Dpmdv aceasta este varianta care poate inlocui expresorul in vacante !
Cafea proaspata, o rasnita manuala Kinu ( chiar si altceva, una electrica mai ieftina) , o cana tip french press pentru crema de lapte si putem avea pe masa si un cappuccino delicios.
Cafea proaspata am, ibric din tabla groasa din Cu am, urmeaza  rasnita si gata chit-ul [Image: lightbulb.gif] !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Eu am folosit rasnita electrica cu lame si am rasnit ca oentru ibric. Dealtfel am la mine rasnita Hario la care adaptez o surubelnita cu acumulator.[Image: 8d889c17623ab8ab8f555c6ce779481c.jpg]
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
[Image: oaZx9YV.jpg]
In solidaritate cu jocurile olimpice, o brazilia (fara zika):
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Arata bine modelul. Exhilibrat. Sper sa ajung in zona asta curand.
Bezzera Magica, Mazzer Mini A.
 
Reply
Cosmin e cursant Scae sub acoperire Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Haha.. nu.. am facut cu Paul doar cursul de inceput si pentru o zi ne-am jucat pe Lelit si am facut latte art. Am zis ca o sa continui cu Sebi cursul specializat dar mai spre toamna.

Ce este important e ca acasa nu faci cafeaua pe banda rulanta ca sa poti sa-ti formezi mana la turnarea de lapte. 
In schimb, la curs faceam 2 cafele/minut cu Opera si cum laptele era la discretie m-am prins cat de cat de miscare. 

Dupa ce am tot dat rateuri, Paul mi-a pus apa in loc de lapte si timp de vreo 15 min am turnat din latiera in ceasca si invers ca sa prind fluxul de apa si viteza cu care ar trebui sa curga in diferite momente ale turnarii. Suna banal dar a contat mult pt mine.
ECM Synchronika | Ceado E37s | Niche Zero | Comandante | Kalita
 
Reply
Aha! Deci totul este legat de apa Smile Vedem noi dupa ce ne intoarcem din vacanta Smile
Bezzera Magica, Mazzer Mini A.
 
Reply
Sun Coffee - Ethiopia Yirgacheffe
19g in portafiltru, 37g lichid, 30 sec
[Image: 0cf25a32a14d967d787d009e26fe56fb.jpg]
Expobar Brewtus IV, Kinu M47, Quamar Q13
 
Reply
He he ,eu mai beau preparata asa la munca ,pentru ca evident nu am expresor acolo.Dar o cafea buna ramane buna indiferent de modul de preparare chiar daca nu toate nuantele gustative sunt perceptibile.Am dat si colegelor sa bea si s-au mirat de calitatea cafelei.Daca ar sti ele ca fara haine mneaei isi arata nurii gustului cu totul si cu totul altfel...Ma refeream la prepararea espresso ,daca va gandeati la altceva ,sa va fie rusine! Big Grin
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Cat priveste gustul, in ultima perioada (~2 luni), in general espresso-urile pe care le extrag sunt Dulci si Aromate, Ciocolatii, usor acrisoare, bitter uneori (depinde de origine). Descopar noutati pe care inca nu stiu cum sa le denumesc Smile Cert e spre bine.
Cam de 2 luni improvizez preinfuzia pe Bezzera Magica. Incepand de atunci simt aromele mai constant.
Bezzera Magica, Mazzer Mini A.
 
Reply
Home sweet home !
Columbia + Panama Geisha
   
curcubeu pe cerul gurii
   
ciocolata delicioasa
   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
[Image: cW0WLbh.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Un doppio de India de la Ecuator Cafe.

[Image: 6b95225ae03484a6a969dae57ae3fa1e.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
[Image: 01fa9c18246d98e19e4d480ef2ade822.jpg]
Guatemala Atitlan procesata natural
Nuova Simonelli Oscar; La Pavoni Europiccola (EN); Mazzer Super Jolly; M38
Behmor 2020SR
 
Reply
[Image: 06d04b915834c3ce6f0bfbd31e2f35d9.jpg]
Gaggia Espresso Pure / Ascaso i-mini i2 / IMS basket / Naked Portafilter / Self-made tamper
La Pavoni Professional / Cafflano Kompresso / Kinu M47 Phoenix
 
Reply
[Image: jAXRGU4.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Ceai făcut mă nene, mă? Ne spui?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
(16-09-2016, 14:55)baloozzy Wrote: Ceai făcut mă nene, mă? Ne spui?
Ceai ,ceai, dupa 3 min de extractie am luat palnia si am completat cu apa calda aproximativ 150 ml.
Cafeaua e bestiala, mi-e greu sa recunosc, dar n-am prajit-o eu. Smile
Aceeasi Ethiopia de la the RightSideCoffee.
[Image: h8vEXaG.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Neata [Image: smile.gif]

[Image: OrzejzJ.jpg]
Brewtus IV, Ceado E37S, E&B 18/20g, Concept Art 58.5mm, OCD, Acaia Lunar
 
Reply
[Image: KyFi7To.jpg][Image: DVsV0rR.jpg][Image: fZPLSgq.jpg]

Yume inside, Illy outside  Smile  Mi-a placut mult de tot microlotul Columbia Buena Vista. Aproape termin si o Brazilia dar nu se ridica la nivelul Columbiei, partea de fruct fiind mult atenuata de insasi originea cafelei (nu te pui cu natura) dar si de un stil de prajire mai pe gustul majoritatii. Columbia e mult mai indrazneata din acest punct de vedere. Mai am in stand by Burundi si Ethiopia Kochere, revenim...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Ceva ușor, de seară

[Image: a637ce0f52d15fdd93700b56e99926c1.jpg]

[Image: 14198bcd19af15074fbff3d332c1d6db.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Columbia supremo
[Image: iRlc40g.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Ea e Maria Ioana, zisa campioana (ultimilor 4 pungi incercate de la Yume)[Image: vqZH731.jpg]

[Image: zRN5BSi.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
oare sa fie distribuitorul de vina pt asa curgere??
oricum "de manual" poza Smile
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
guatemala cu costa rica
Ibric 
La Spaziale S1 Vivaldi - EX
Sab E96 + Fiorenzato F5 - EX
Nuova Simonelli Oscar + Fiorenzato T80 - EX
 
Reply
Două extracţii:
de ieri
   
şi de azi:
   
cu Ethiopia Sidamo Honeybird, de la un prăjitor local.
Extracţii realizate cu 18 g cafea, la 93 grade Celsius la începutul extracţiei în PID, timp de 26-27 secunde, 60 ml (volumetric) şi 46-47 grame lichid în ceaşcă.

*admin edit, fotografie scoasa la cererea useurlui


Attached Files Thumbnail(s)
   
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home
 
Reply
frumos
Si gustul? 
E nou prajitorul local? Smile
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
(30-09-2016, 11:06)Liviu.Mihu Wrote: frumos
Si gustul? 
E nou prajitorul local? [Image: smile.gif]

Gustul este foarte placut... cu note usoare de fructe, dulce si fara a avea retrogust amar.
Este prima cafea extrasa de mine al carei gust mi-a amintit de acelasi sortiment pe care l-am baut la o cafenea de top de aici din oras. (De unde am tras concluzia ca sunt pe calea cea buna, dupa un an de incercari si erori...).
Este prima cafea cu care am in mod constant curgeri "de manual", fara jeturi/spray de cafea (deci, fara "channeling").
Despre prajitor am auzit de la un barista de aici, in vara, iar eu am cumparat de la el prima data la mijlocul lunii iulie, iar de atunci cumpar in mod constant.
Mi-a oferit si profilele de prajire, pe care sper sa le repete in functie de rezultatele pe care le voi prefera.
Folosesc: Bezzera Strega | Mazzer Robur | IMS 14/20 | EP HQ 14/21+ | tamper Concept Art/[Joe Frex] dinamometric | Latiera Motta Europa 50 cl
Am folosit: Baratza Sette 270 | Expobar Brewtus IV | Mazzer Major | Mahlkoenig Vario Home
 
Reply
pentru azi, am prajit o pacamara si o tarta cu cioco neagra Smile
[Image: BvveLbV.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
O indiana cherry intr-un cappuccino si o floricica ![Image: e6ab6c0458c8140b82f39a34c1dd71af.jpg]
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)