Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

M-am uitat la film, foarte lunga extractia ta. Nu se arde/amaraste shot-ul prea tare? Bine, in cappuccino se mascheaza dar oricum mi se pare foarte lunga. Ai aproape 50sec. Vorbesc din ce vad, nu am gustat evindent, tu ai idee mai buna despre ce e acolo in ceasca Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
(07-12-2015, 10:23)G. Serban Wrote: M-am uitat la film, foarte lunga extractia ta. Nu se arde/amaraste shot-ul prea tare? Bine, in cappuccino se mascheaza dar oricum mi se pare foarte lunga. Ai aproape 50sec. Vorbesc din ce vad, nu am gustat evindent, tu ai idee mai buna despre ce e acolo in ceasca Smile

Nu este amara deloc ! 
Poate as fi preferat un gust amar ,de cafea cinstita , decat pe cel de cartofi fermentati cu ceva arome de vanilie si scortisoara .
Cafeaua decaf am vazut ca are un cu totul alt comportament fata de cele naturale ! 
Dimineata am extras in 30 de secunde . A rezultat un gust care nu mi-a placut deloc , prea diluat si apos chiar daca shotul a iesit cu crema si cu un corp rezonabil . Nu l-am baut !
Este clar ca procesul de extractie a cofeinei modifica dramatic gustul unei cafele . Cel putin asta am constatat eu cu acest lot ! 
Prefer shoturile mai concentrate si cu gust puternic . 
Decaf-ul are un gust si un miros care , dpmdv , nu are prea multe in comun cu o cafea nemodificata. 
Trasa mai tare si la o temperatura mai ridicata scot ceva din ea , iar amestecată cu Ethiopia si Malawi , prajite city , am obtinut si ceva gust cunoscut , care sa imi placa si sa imi amintească de un espresso.

Nu mai prajesc decaf , nu-mi place .
Mai am 1/2 kg pe care le ofer cadou oricui doreste din Bucuresti !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Probabil ca in timpul procesului de decofeinizare se mai extrag fara voie desigur,in mod inevitabil, si alti compusi,adica tocmai aceia care dau savoare unei cafele de calitate si aduc si beneficii sanatatii, la antioxidanti ma refer evident.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
(07-12-2015, 10:23)G. Serban Wrote: M-am uitat la film, foarte lunga extractia ta. Nu se arde/amaraste shot-ul prea tare? Bine, in cappuccino se mascheaza dar oricum mi se pare foarte lunga. Ai aproape 50sec. Vorbesc din ce vad, nu am gustat evindent, tu ai idee mai buna despre ce e acolo in ceasca Smile

Am cautat din nou : http://lrs.ed.uiuc.edu/students/tchen3/espdifine.html unde

THE SCAA?s DEFINITION FOR ESPRESSO:

Espresso is a 45ml (1.5 ounces) beverage that is prepared from 7-9 grams of coffee through which clean water of 192¡ - 198¡ F (88¡ - 92¡ C) has been forced at 9-10 atmospheres of pressure, where the grind of the coffee has made the brewing "flow"* time approximately 22-28 seconds. While brewing, the flow of Espresso will appear to have the viscosity of warm honey and the resulting beverage will exhibit a thick dark gold cream foam ("crema") topping. Espresso is usually prepared specifically for, and immediately served to its intended consumer.
*Brewing "flow" time is counted from the point in time that the espresso begins flowing from the bottom of the portafilter spouts. Many espresso machines have a distinct "pre-infusion" cycle where a small quantity of water is pumped into the grounds and allowed to sit for several seconds before the pump is reactivated to finish the brew. The prescribed method of "timing" shots when the flow begins to appear at the portafilter spout can be universally applied for all machines, no matter the pre-infusion cycle.

Daca este sa luam in considerare definiția SCAA despre espresso si precizările legate de timpul curgerii lichidului extras ,  ceea ce se vede in acel clip postat de mine ar trebui sa fie OK . Acolo sunt cam 30 de sec din momentul in care incep sa cada primele picaturi . 
Paul Ungureanu , in timpul trainingului de la BSOC , imi spunea mereu sa " muncesc " expresorul si cafeaua si sa trag de aceasta ca sa curga . 
Desigur , cafeaua este buna asa cum ne place si nu cum zic altii .
Personal , in mod obisnuit urmaresc ca o extractie sa dureze 35-40 de sec . Asa imi place mie un shot .
Prefer sa mai scad temperatura si sa lungesc timpul curgerii cu menținerea volumului . 
Daca as merge pe valori maxime ale temperaturii de extractie si pe prajiri dincolo se fullcity poate gustul rezultat ar fi amar , asa nu . 

Decaful , insa , este o " cafea " aparte . Azi am renuntat la ea deoarece nu ma obișnuiesc cu gustul . 
Nici Ethiopia si nici Malawi , cu care am amestecat-o , nu au reusit sa aducă o ameliorare semnificativa .
Azi am tras-o in 35 de sec , la 94 gc si a iesit o zeama cu ceva gust . 
Am plecat fara sa beau cafea   Sad.
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Primul meu non-dezastru. Într-o zi voi nimeri și centrul cănii Big Grin



[Image: 0f541155460eff4944816a9a03ea5a73.jpg]
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
Grind by Dienes Big Grin
 
Reply
V60 din Etiopia Yirgacheffe Wote prajita pt brew... 18g macinatura si 250ml lichid


Attached Files Thumbnail(s)
   
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
Costa Rica Finca Angelina de la Claro.
16g, 50ml, 25sec.
Parerile sunt binevenite!


Attached Files Thumbnail(s)
   
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
Un filmulet ar fi mult mai relevant
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
(17-12-2015, 11:49)Lyvyoo Wrote: Un filmulet ar fi mult mai relevant

in weekend sper sa fac si filmul

curgerea cafelei (pana fac filmarea).
pana sa imi iau tamperul dinamometric (care se vede si el in cateva poze Big Grin ) nu am reusit sa fac o asemenea cafea (crema si gust)!


Attached Files Thumbnail(s)
           
Ascaso Steel Uno Prof PID v3 - 9 bari • Mahlkonig Vario v3 • Kinu - Die Muhle M47 • sita IMS competition B70 2TC H24 E • tamper dinamometric Motta 58mm • latiera inox 350ml.
 
Reply
Îmi cer iertare, nu e de dimineață, mai de amiază.  Smile

Săptămână viitoare urmează și "behind the scene" filmat, cu o anume râşniță Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
Probabil e un nou model de rasnita, cu camera...  Big Grin
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
   

coffee - yume barista

inca mai am mult de lucrat la partea de desene Smile
Expobar Brewtus IV | Eureka Olympus 75E Titanium Burrs
 
Reply
Columbia Huila pe pf naked


Attached Files Thumbnail(s)
       
SanRemo OPERA, Mahlkonig K30 Vario...
 
Reply
Columbia+ Bolivia + Ethiopia 
Ciocolata de mare clasa , excelenta !
   
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Cafea de la Florescu, 18 grame date prin rasnita Dienes an fab. 1955, 5 sec delay la curs si 22 secunde extractie. Total 65ml. Sunt novice, e bine, e rau?

[Image: download?mid=2%5f0%5f0%5f1%5f147480%5fAJ...=yahoomail]
[Image: download?mid=2%5f0%5f0%5f1%5f147480%5fAJ...=yahoomail]
 
Reply
(19-12-2015, 16:48)deenman Wrote: Cafea de la Florescu, 18 grame date prin rasnita Dienes an fab. 1955, 5 sec delay la curs si 22 secunde extractie. Total 65ml. Sunt novice, e bine, e rau?

[Image: download?mid=2%5f0%5f0%5f1%5f147480%5fAJ...=yahoomail]
[Image: download?mid=2%5f0%5f0%5f1%5f147480%5fAJ...=yahoomail]

Nu se vad pozele.
 
Reply
[Image: a0e55c.jpg][Image: 2gv1o8x.jpg]

Acu merg?
 
Reply
Greu de facut "critica" pre poze. Asa, la ochi, as strange un pic macinatura sa iasa curgerea un pic mai inceata si mai inchisa la culoare.
Cu ti s-a parut gustul comparat cu ce primesti la o cafenea buna?
 
Reply
Felicitari ! 
E bine pentru inceput. 

Tehnic vorbind vorbind insa , nu e chiar atat de bine . 
Curgere prea rapida . Macina mai fin sau , daca nu se poate mai adauga 1-2 g la doza de cafea .
Crema abundenta nu este o caracteristica a gustului ci arata o cafea care inca are in interior o cantitate mare de CO2 , deci cu o utilizare apropiata de data prajirii , posibil o prajire mai profunda  si un soi care are si aceasta caracteristica de comportament in timpul extractiei . 
Este o poza si asta ar putea denatura culorile . Din ce se vede lichidul este cam blond . Asta arata tot o curgere prea rapida, o temperatura prea mica , o posibila incalzire insuficienta a aparatului , o doza prea mica sau o rasnire prea grosiera , dar si o prajire mai light , mai veche sau un soi de cafea cu un asemenea comportament .  

Cel mai important insa gustul ; daca tie iti place asa , totul este perfect ! 
De aici incolo te poti distra din doza , macinatura samd , păstrezi manoperele care te multumesc si le elimini pe cele care nu te satisfac . 

PS .
Rasnita ar putea fi o opera de arta sau o valoare dar , la fel de bine ,s-ar putea sa nu te ajute maxim in obținerea rezultatelor cele mai bune pe care le astepti .
Asta tu decizi !

Extractii reusite !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Nici eu nu vad pozele.
Brasilia Club, Kinu Simplicity, Comandante, Kingrinder P0, Mignon Specialita.
ex: Gaggia Espresso, Color; Quamar T80, Macap M2D, Feldgrind 2.
 
Reply
Gustul a fost cum trebuie, arome multe si usor acida, imi place sa simt putina aciditate, as putea sa mai reglez putin macinatura sa fie mai fina, ca am de unde. Nu stiu de unde am dedus, dar incepe sa-mi placa cafeaua aromata (sweet/ciocolata/dulce- fara pic de zahar in ea, si fara lapte- 32 ml de cafea pura). Eu unul sunt multumit de rezultat, si nu caut perfectiunea, pt ca asa nu stiu nici la ce temperatura de extractie ajung, nici daca espressorul este la 13 sau la 9 bari. Ce pot sa zic este ca pun 18 grame de cafea in sita vst de 18 grame (poate ar trebui sa incerc cu 19 grame pt ca ramane un spatiu dupa tampare).


Cafeaua la final se prezenta cam asa, scuzati amprentele:

[Image: 2lw94de.jpg]
 
Reply
Daca tie iti place, asta e cel mai important.
 
Reply
Un cappuccino:
amestec Columbia full city si Ethiopia city .
          
A cincea zi de laprajire 
Doza 18 g ( macinatura mai fina ) , temperatura 21 gc , 32 sec extractia , 10 sec pana la primii stropi , 50 ml lichid , lapte Napolact 3,5%.
Ceasca ASA 150 ml .

Si un shot:
          
Ceasca 40 ml 
Gust echilibrat dar cu arome distincte .
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Azi am baut amestec de Bolivia prajita full city cu Ethiopia , city 
Este o combinatie foarte buna !
Etapa din prepararea a doua cesti cu cappuccino :
           
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Si doua cappuccino cu acelasi amestec :
                
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
Un adevarat barista si pe buna dreptate Espresso Man !!!   
CRACIUN FERICIT la toata lumea !!!!
Vibiemme Domobar Super 2B PID , Eric Termometru , Mahlkonig K30 Vario , Kinu M38 , Tamper dinamometric Macap CPM 2, 57.5mm (14kg forta)  , Hottop kn 8828p 2k , BWT bestmax SOFT | Coffee & Vending , Brewista Smart Scale , French Press , Brewista Smart pour kettle , Chemex . 
 
Reply
(23-12-2015, 14:39)Bcc Wrote: Un adevarat barista si pe buna dreptate Espresso Man !

Eu doar bag cafea in cuptor , pun boabe in rasnita si astept sa curga macinatura in portafiltru , il montez apoi in grupul expresorului , ridic de levier si ma uit cum curge cafeaua .
Apoi torn lapte in latiera , bag teava in lapte , dau drumul la abur si apoi torn rezultatul peste cafea . 
. Doar munca necalificata . Huh
Greul cade in sarcina aparatelor . Ele fac totul !  Big Grin
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
neața lui crăciun


Attached Files Thumbnail(s)
   
Expobar Leva Hx, Eureka Atom, Kinu Phoenix, Wacaco Picopresso
 
Reply
Bolivia + Ethiopia 5 zile de la prajire . 
Gustoasa tare ! 
Un cappuccino pentru doamna :
            
si un shot pentru domnul :

           

Tuturor un 
Craciun Fericit !
 BUGSTER; Honne S; EK43S; Buckeye BC2; Kinu M47; Cafflano
 (Ex: LM-GS3/AV; PL41TEM; Expobar-DB; VBM-2B; Hottop-2k+; Flair; MK-Vario; MK-K30; Macap M4D; Kinu M68)
 
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)