Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Buna dimineata![Image: 67f52b0037f5b2a60f4102e6ae6ecf3c.jpg][Image: 490a88787824198763412e26a67daa79.jpg]
 
Reply
'Neața bună!
[Image: xbMpe8h.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
[Image: yjXumgf.jpg][Image: Sek9PmE.jpg]cam asa. Ethiopia Uraga de la Yume
 
Reply
Wtf, da ce crema super interesanta, fara nici o bula, toată uniforma aceeași culoarea, nu am vazut asa ceva pana acum. Nice rau și culoarea.. Mmda
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
[Image: kMJ6Oxo.jpg]Si cu laptic Smile)
 
Reply
(18-01-2022, 12:29)Raducanu Wrote: Si cu laptic Smile)
Cam asa imi iese si mie, dar undeva la final pare ca
ceva nu merge cum trebuie… Ai idee unde gresesc?

[Image: 62741780df7a8e9dc346f87ae20f6df4.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Cred ca tre sa mai lucrezi la tensionarea laptelui când îl frotezi și încă ceva : tre sa simți laptele când îl frotezi plus multă practica, sunt multe variabile în joc.
Sory da nu m am putut abține Smile))
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
@Mihai_L ceva nu faci bine Smile)))
uite, asta de azi e mai usor de executat Smile)
[Image: VxC5f4d.jpg]
 
Reply
Am facut si d-astea, dar nu am fost multumit si le-am stricat…
Asa ceva cred ca reusesc doar daca pun pilitura fina de fier in spuma de lapte si cu un magnet.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Și zici ca nu îți iese, Mihai?.

[Image: 70225e9cfc7b820b7abe94bc5a17339e.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
[Image: v4VTeY3.jpg][Image: vhAIO6K.jpg]
Lelit Mara X | Niche Zero | Normcore Tools | TimeMore Black Mirror 
 
Reply
Buna dimineața!
[Image: 39e80241bb30a35b83704fa271679211.jpg]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Aurora- deliciu!
[Image: zx0wG22.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Cea mai buna rasnita, cel mai bun brewer. Lichid corpolent cu foarte multa dulceata, fructe si note florale bine conturate. Cine zice ca nu scoate kinu note fructate/florale habar nu are ce face.

Si nici macar nu am trecut la apa custom, ci doar apa de robinet trecuta prin BWT best max S. (70ppm total).

Kinu simplicity primita de cateva zile.
Fellow duo stepper - cu filtru de hartie sub conul metalic
20g cafea (cristalina filter roast -9% weight loss) rasnita la 2 ture +5,  410 ml apa la 100C, intai apa apoi  cafeaua amestecat cu un bat de lemn lasat 8 minute la marinat, si apoi deschis valva sa se scurga in 3-4 minute.

Lichid super clean, dulce, caise si mar rosu, haribo, capsuni si ciocolata de casa light pe final. Nici o amareala, nici o astringenta. Easy.


O sa vedeti o metoda similara sau la fel la Gagne si Lance in curand, poate si Rao.

[Image: OwZbFJK.jpg][Image: Y6YUXWh.jpg]
[Image: 99Df3i0.jpg][Image: LXKMLvR.jpg]
 
Reply
[Image: 37977f1f8643ff9a0eb8847dff92188a.jpg]

Pt cei mari, ceva bun de la Manhattan (stanga)

[Image: d41d4ffd1e78b30020bcb86d7fe22d31.jpg]

Pt cei mici cacao cu lapte si unicorn la solicitarea clientului (din nou la Fluid)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Costa Rica - washed [Image: 7071c42f2983eecd95c1b90f3a0719d6.jpg]
Toper Cafemino 1kg + TC4ESP, ACS Vostok, ACS Vesuvius Leva , Expobar Brewtus, Gaggia Mini, La Pavoni Professional, Cafflano Kompresso, Mypressi v.2, Flair Pro 2, DF-83, Niche Zero, ARCO-duo, Kinu Classic+Phoenix, 1Zpresso.
 
Reply
The Picky Chemist, Belgia. Un amic coporatist si-a deschis prajitorie (va fi online curand). Si-a luat un stronghold s7 pro si prajeste la comanda fiecare punga. E cel care a scris articolele si testele pentru Decent espresso masurand extractiile si adaugand imbunatatiri espresorului in timp. Am fost amandoi membri decent si am comunicat mult, insa nu mai suntem cu Decent.

O kenya turbaciune, light, pe kinu. Sacalii o sa zica ca nu scoate kinu note florale sau fructate, ca o scoata toata ciocolata, ce n-as da sa fiti aici sa va fac o cafea si sa gustati, ciocolata care nu este. Insa am gasit coacaze, zeama portocala, lavanda, note florale si ceai verde. Suculenta suficienta, aciditate buna, as fi vrut un pic mai mult dulceata.

Apa custom de data asta, ca  nu ne mai jucam (36 ppm Na/ 100 ppm Mg= 136 ppm total).

Brewer fellow duo steeper, ca doar ala il folosesc, am vandut toate idioteniile de brewere (kono, v60, kalita tsubame, gina).


Sa vorbim de extractie un pic, ca doar e un indicator de calitate a rasnitei.

1.7 TDS * 312g lichid (masurat pe cantar)/ 20g doza= 26.5 % EY

20g de kenya rasnita la 2 ture +5 (rasnita e simplicity noua cu pas marunt, 1 unitate= 10 microni). 
400ml apa la 100C, apoi cafeaua peste amestecat 10 sec cu un bat lung) lasat  8 minute la immersie si apoi deschis valva pentru a capta 312ml de cafea in 3-4 minute de timp. E o immersie +drip, maximizeaza extractia pentru ca imersia nu poate extrage la fel de mult ca drip, insa are o uniformitate excelenta de extractie din cauza curgerii graviationale, si elimina din start 3 mari probleme la drip:
- nu torni apa cu kettle, nu conteaza cum torni, cat torni, se pune toata apa deodata la inceput- 100C
- nu se pierde temperatura la fel ca la V60, pentru ca e triplu izolat, cu capac cu garnitura- folosesc 100C pt ca sunt 8 minute de imersie + 3-4 de drip- Daca ar tine 3-4 minute extractia as merge pe o temp mai mica-
-curgerea este gravitationala, nu induce note amare, dry sau astringente, pentru ca e o curgere uniforma intr-un pat de cafea total imersat 8 minute in apa- fines sunt captati pe filtru de hartie, iar restul pe conul metalic, nu se infunda niciodata si nu are bypass-

Dezavantajul: pretul si faptul ca nu se mai fabrica-

[Image: Bxe6GRi.jpg]
[Image: IAuzrcQ.jpg]
[Image: anqKu1L.jpg]
 
Reply
Salut!
De câteva zile sunt pe Eclectic Etiopia de la Yume, primita cadou de Craciun. O cafea buna cu sau fara lapte, daca nu te deranjeaza aciditatea citrica de nivel mediu, as zice. Am vazut pe forum opinii cum ca Eclectic este prajit pentru automate. Eu zic ca nu! E prajit pentru diminuarea aciditatii dar nu pentru automate. Ce sa mai ... pun poze.
[Image: Ud8UH9Kl.jpg][Image: B5vETyCl.jpg]
[Image: eCQjl3fl.jpg][Image: lWFaemDl.jpg]
[Image: jkGi9P3l.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Am incercat astazi o noua prajitorie de la noi, mai exact din Sibiu. Roastery 29.
La o prima incercare, Ethiopia Kochere Boji, o cafea interesanta cel putin, cu usoare note de citrice.
First shot: 20gr in, 40 out in aprox 37s.

A mers foarte fain si in lapte.

[Image: KDMnamH.jpg]
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
(23-01-2022, 11:20)Cip Wrote: Salut!
De câteva zile sunt pe Eclectic Etiopia de la Yume, primita cadou de Craciun. O cafea buna cu sau fara lapte, daca nu te deranjeaza aciditatea citrica de nivel mediu, as zice. Am vazut pe forum opinii cum ca Eclectic este prajit pentru automate. Eu zic ca nu! E prajit pentru diminuarea aciditatii dar nu pentru automate. Ce sa mai ... pun poze.
[Image: Ud8UH9Kl.jpg][Image: B5vETyCl.jpg]
[Image: eCQjl3fl.jpg][Image: lWFaemDl.jpg]
[Image: jkGi9P3l.jpg]

Ai dreptate...asa zic si eu
Nu inteleg de ce spun ca e prajit pt automate. Aciditatea nu e scazuta deloc..eu am incercat si Eclectic Brazilia
 
Reply
Bruneta de luni seara[Image: UGC0PUs.jpg][Image: dRHNLrV.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Bestiala!!
[Image: fBjYblC.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
Fara mari pretenții de latte art, dar cafeaua e foarte buna.

[Image: QNfjNyM.jpg]
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
Ca in Italia  Wink
[Image: 5SS0kNn.jpg][Image: EWYEiqk.jpg][Image: 5Fo3lHm.jpg][Image: aYjs1Le.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Decaf-ul de la ora 21 Big Grin
[Image: G8f3jym.jpg]
Now: Lelit Bianca V2; Kinu Phoenix; Eureka SD
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
[Image: Z56mBCm.jpg]#latteartinprogress
#Lelit Mara X #Eureka Mignon XL #Duomo 8 #Bravo tamper #Felicita Arc
(past: #Lelit PL41TEM #Niche zero)
 
Reply
[Image: fa37f8b7a76091d147f0f075d36c716b.jpg]
[Image: 38e17a523b34d228a46e8438ead6783e.jpg]
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Ethiopia Koke rarities, de la Standout. O cafea cu potential verde, insa un pic de rateu la prajire, ii mai trebuiau 2-3 C in plus in dezvoltare. Resimt amareala de cafea verde, in rest buna, imi aduce aminte de o geisha ethiopia de la Underdog.

florala (iasomie din plin) fructata (mango un pic necopt, si piersica alba) si zahar.

Dar tinand cont de pret si prajirea usor defectuoasa un mare nu. Cred ca e 25-30 euro per 100g? nu sunt sigur ca nu am cumparat eu. Kg de verde este minim 50 euro, dar merita. Am spart boabele si am vazut ca are un pic de problema la prajire, pe interior un start firav mai deschis la culoare, de culoarea scortisoarei. A fost prezent si in gust acel "defect". Per total ma astept la altceva de la 25/30 euro per 100g. Totusi vorbim de un pret de 250-300euro per kg. 

[Image: FiL9b02.jpg][Image: 01Z7yPh.jpg][Image: bSJkwMR.jpg]


Apoi am ceva Onyx Coffee Lab (de unde vin oameni cu renume in industrie- Lance, Andreea Allen, Elika Liftee si prajitorul lor campion ma asteptam la ceva wow, insa a fost total fail. Am primit un Honduras de la Isaias Fernadez.

Cafeaua pare prajite mai tare decat cu ce sunt eu obisnuit, la o inspectie mai atenta vezi zone din boabe arse pe interior cu negreala. O prepar cu apa mai soft (70ppm) si agitatie mai putina, si dau de o soba plina cu fum. Niste arome sunt, dar fumul deranjeaza si nici nu merita atentia mea. O porcarie de cafea si o porcarie de prajitor.

[Image: L7tUuKW.jpg][Image: 8Wzu8eV.jpg][Image: OBlmInQ.jpg][Image: i5iPYb7.jpg]
 
Reply
Ma bucur ca vad cafea in pungi vidate, nu am mai vazut la altii pana acum. Recent am, pe langa Airscape, si eu, aparat de vidat. Dar cel mai des trebuie sa recunosc ca apelez la bratara de silicon care tine surplusul de aer la minim in punga.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Dulce de Pitalito, Papa Jacques.
[Image: gbbtXfW.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 5 Guest(s)