Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Caffee Jolly Crema

[Image: tRivRGQ.jpg]
 
Reply
Brazilia de la Sloane - cafeaua pentru musafiri .
Chiar e bang for the buck!
18 in - 40 out/ 26 sec, 94grC
[Image: 81a8bba489a452869ee068b5d1272e64.jpg]

[Image: 7f3abfa4e12c283f4675326efe6b9a11.jpg]
DC Studio, Bentwood Vertical 63, Bravo Tools, Acaia Pearl, brew stuff, apa BWT & Zepter
 
 
Reply
Neața!
Primul shot din punga de Brazilia de la Ecuator Cafe. Bun, dar se poate si mai bine.

The file "20211214_084720.jpg" is too large. The maximum size for that type of file is 300 kilobytes.

Am vrut sa incarc un fisier dar avem limita de 300K !!! E putin mai mult decat o iconita.
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Fiind ceva mai prajita credeam ca va fi cu amaraciune, dar surpriza, a iesit ceva bun de tot chiar la 94'C.
[Image: CnVsjF5.jpg][Image: dR6asJo.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
[Image: J8edTTg.jpg]
Din abonament.
Prima cafea din Peru cu ceva în plus peste gustul de ciocolată.
DF64 SSP MP, Lelit PL41TEM | Arco 2-in-1, La Pavoni Europiccola 1979
 
Reply
(14-12-2021, 09:59)Cip Wrote: Neața!
Primul shot din punga de Brazilia de la Ecuator Cafe. Bun, dar se poate si mai bine.
`The file "20211214_084720.jpg" is too large. The maximum size for that type of file is 300 kilobytes.`
Am vrut sa incarc un fisier dar avem limita de 300K !!! E putin mai mult decat o iconita.

[Image: mS66A04l.jpg]
[Image: M6F4uWLl.jpg]
[Image: aXIHL99l.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(13-12-2021, 11:38)distrugatorul Wrote: Caffee Jolly Crema

[Image: tRivRGQ.jpg]

Mai bună ca Alunni? Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
@coffeemilk clar mai buna decat Alunni si parca si o prajire mai light Big Grin
tot la sugestia ta ms Smile

Daca mai ai sugestii te ascult Smile)
 
Reply
Momentan nimic mai bun. Smile )))
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Buna dimineata si o zi frumoasa![Image: 9090837e7c3e122c2524a5bc759c6bde.jpg]
 
Reply
Frumos.

Din păcate de când nu mai postează @Levo, au cam dispărut brazii, urșii, lebedele și altele din ecosistem. Big Grin
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Mă apropii de ultimele shoturi din punga de Eclectic Etiopia de la Yume. Ei spun ca e un leu îmblânzit, acum înțeleg shi eu ce vor sa spună. Este prima cafea 3W care mi-a plăcut mult mai mult pe plate în detrimentul conicelor. De asemenea, am întâlnit și eu la această cafea acel fenomen de care vorbesc unii colegi, amăreala țipătoare ce apare cu râșnirea pe Kinu. Ce mai încolo și încoace, a fost o aventură această cafea.
[Image: vc7kMJyl.jpg][Image: mKZ2WFbl.jpg][Image: 1AtkYvwl.jpg][Image: vnOoPLVl.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
@Cip, scuze pt interventie si ceilalti scuze pt interventia repetata in legatura cu chestia asta, dar sa nu consideram Kinu tipic pt conice, ci mai degraba tipic pt manuale. Ok, regele manualelor, dar totusi o rasnita manuala. Dc vei compara Kinu cu alta conica, sa zicem, cu Niche, parerea mea e ca vei observa diferente semnificative si cred ca nu le vei pune in aceeasi categorie.

Am intalnit adeseori ideea asta: am incercat Kinu, deci asa sunt conicele. Nu cred ca e chiar asa.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
Asa cum am mai zis, daca as avea loc pe blat as lua si o Niche dar pentru moment, ptr mine conic = Kinu Wink .
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Salut, ieri am desfacut un pachet de cafea, prajitorie locala Oradea. Cafeaua e Kenya Kijani Kiboko, dar e uleioasa bine. Ce mai mai luat de la ei, Ethiopia Sidamo, El Salvador yellow bourbon nu erau. Nici mirosul din punga nu a fost atat de placut ca si la celelalte, nu pot zice ca a fost respingator. Am gustat-o (beau doar cappucino), a fost destul de ok...dar nu la fel de buna ca si celelalte. Nici nu stiu daca sa o mai folosesc, nu stiu cat e de ok si pentru rasnita.
Gaggia Classic Pro 2019 || Eureka Mignon Specialita ||
 
Reply
Hello,
Delicioasa cafea:[Image: cxQ2Ma5.jpg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
(17-12-2021, 15:29)Elwe Wrote: Hello,
Delicioasa cafea:[Image: cxQ2Ma5.jpg]

Vrei sa ne spui cand este prajita ?  Multumesc !
Lelit PL41TEM + Kinu M47
 
Reply
Am din 01.12 si 08.12.
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Buna dimineata![Image: 698b0f8a0962eb73090fb0f7ae43ea6b.jpg]
 
Reply
Ma intrebam de unde si pana unde denumirea.....Brooklyn. La o prajitorie care isi spune Manhattan.
Cand am vazut culoarea boabelor am zis ca Bronx ar fi fost mai potrivit. Sau poate e cu trimitere la polulatia afro-americana din Brooklyn. Dar, doar atat. Culoarea. Gustul e relativ departe de o cafea prajita intens.
Una peste alta, un melanj foarte interesant si gustos. Adica da, as mai cumpara si a 2 oara. Si a 3-a  Big Grin  
[Image: f8uVKrK.jpg][Image: SqRERBO.jpg][Image: rXsTP9J.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
Buna dimineata si o saptamana frumoasa![Image: cc8afeb5f7dcb090b2e5ee2c9410b1bd.jpg]
 
Reply
Buna dimineata,

[Image: oStrk8l.jpg]
Lelit MARA X,  Lelit PL72 William - Hario V60, Sculptor 078,
1Zpresso K-Plus, Kinu Simplicity.
 
Reply
Pressco prăjește omni sau pentru espresso?
Gaggia Baby Millennium, Macap M2M stepless, Eureka Mignon Manuale, Kinu M47, Aeropress, V60, Timemore B75, Acaia Pearl
 
Reply
Brazilia de la Ecuator Cafe, cafeaua de la ora 14.30 Smile
[Image: OGlaQ9el.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Marmelada solubila:
Ethiopia naturala.

https://www.papajacques.ro/produs/cafea-...-birbirsa/
[Image: keK3gei.jpg]
 
Reply
Dragoste la prima degustare!
[Image: Zr73zCv.jpg]
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
[Image: ytkqkct.jpg][Image: 9VyGOIb.jpg][Image: foAadcy.jpg][Image: SovC3M1.jpg]
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro | Skywalker Roaster
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
Combinatie buna de a bea doua cafele una dupa alta Smile
[Image: ksdtaVx.jpg][Image: 6TBEk8R.jpg]
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
Reply
[Image: 328a1ef0dac74996149f29413a7f9139.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Trufe si mix intens de praline. Aftertaste lung lung, care persista si dupa un pahar cu apa[Image: ZxtpnMi.jpg][Image: 2226VjI.jpg]
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 7 Guest(s)