Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Doream sa pun o poza cu un Latte art dar I- am fac mamei mele după ritualul obișnuit :, incalzit 20 min, măcinat cântărit tampat, ieșit inimioara și când colo vad ca își pune 2 linguri de zahar și strica inimioara Sad((
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Post-run recharge  Big Grin
[Image: rUoCVXD.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
[Image: RJsGiub.jpg]


pentru gustul clasic italian de ristretto, La Pavoni e ideal.
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
[Image: 728OUuq.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
[Image: aa1f072ed3eaac430109987d41cb5568.jpg]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Back to Latin American coffee Rolleyes

[Image: dyxOsPc.jpg]
Lelit Elizabeth PL92T V2 | Niche Zero | Kinu M47 Phoenix | Bravo tools 
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: 9DRgfih.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: qp4XrQt.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
O prajutura cu prune uscate si putin afumate si inmuiate in tuica  Wink

[Image: wtIg852.jpg]
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
Reply
Neața![Image: 2383134724f296cb719fd7c512747bd7.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
[Image: YuzKT62.jpg]
Bianca, Niche, Acaia Lunar, Comandante, V60, Hario Switch, Orea V3, Aeropress, Fellow Stagg
Ex: Lelit PL41TEM, Lelit PL43MMI
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: 3B3EEyi.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: pFNIEsE.jpg]
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: NWd1xXl.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Some of that sweet natural ferment ...


   
 
Reply
Bun ... Big Grin
[Image: ilS2ied.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Dropshot Bale Mountain - 17.5 in/34.9 out 45s 93gr. Este prima incercata de la ei dupa o degajare de minim 14 zile. Este excelenta, recomand![Image: 1bafea7d3eded70ae98c5d415eb8825f.jpg]
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Eu inteleg ca nu exista o reteta unversal valabila, dar ceea ce ai facut tu nu e ok. Ai obtinut un choker curs la un debit mediu de sub 1ml/s. 

Nu-mi dau seama daca ai vrut sa elimini orice urma de aciditate dar ai putea incerca si o extractie mai normala, in zona 25-30s, 17in 40out la 90-91 de grade.
 
Reply
(21-10-2020, 09:47)dev Wrote: Eu inteleg ca nu exista o reteta unversal valabila, dar ceea ce ai facut tu nu e ok. Ai obtinut un choker curs la un debit mediu de sub 1ml/s. 

Nu-mi dau seama daca ai vrut sa elimini orice urma de aciditate dar ai putea incerca si o extractie mai normala, in zona 25-30s, 17in 40out la 90-91 de grade.
Salut Dev,

Este adevărat ca am dus cam sus extractia fiind al doilea shot din punga respectiva, avea o aciditate relativ scazuta. O sa experimentez si varianta ta, dar chiar si asa vroiam sa scot in evidenta ca este un sortiment reusit cum de altfel am mai auzit pareri pozitive despre ei . Mulțumesc de feedback! Spor!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
Reply
Sunt cateva reguli elementare, care ar trebui aplicate cand avem in fata o punga de cafea. In principiu, pe un setup cum ai tu, SBDU si rasnita conica, nu e o idee grozava sa extragi peste 30s o cafea pocesata natural, honey sau experimental, care sunt prajite suficient de solubil. 

Explica si domnu' acesta care e corelatia dintre macinatura si extractie:

 
Reply
Ethiopia Chelbesa de la Guido

[Image: R887kIO.jpg]
Lelit PL41TEM + Eureka Mignon SD , sita IMS 12/18 g / Ascaso 14-20 g
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: LaywDNP.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Ciocolată...nu-i rea deloc!
[Image: 84d72f077bf04b1dac9588d700967361.jpg]
ECM classika pid, Eureka Mignon Specialita 16cr
 
Reply
Colombia Antioquia, Mabó [Image: gzaKMaB.jpg]
 
Reply
77
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
fotosop, domnule
<< echipament La Marzocco Linea (Slayer mod), La Pavoni Europiccola, Mazzer, Sette, filtrare apa pro Brita Purity >>
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: Km3En8T.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
DROPSHOT - Milky Way

[Image: tzlH1gu.jpg]
Lelit PL62X MaraX | Niche Zero | Logo Cups
 
Reply
Neața! Un cappuccino si un latte, ptr. somnorosi.
[Image: qW89Vbt.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: UMl96FG.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 8 Guest(s)