Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

Columbia supremo
16g - 92.5C - 29s
Extrem de soft cu note de ciocolată.
[Image: be853c53ae18c69eb0ea8b2c034ec408.jpg]
Current: Rocket R91, Honne Slim Custome, V60, Cantar Hario, Bialetti Brikka, Aerobie AeroPress, Kinu M47
Previous: Dalla Corte Studio, Izzo Duetto 3, Lelit HX
 
Reply
@micrenda

Mersi mult de info. Tot ce ai zis se cam aplica, tind sa favorizez cafelele mai putin acide, insa cu siguranta vreau sa incerc si altceva, doar sa ma asigur ca le extrag corect si sa-mi dau seama exact ce pot bea si ce nu Smile

Ethiopia de la Dropshot era cea in punga verde, nu mai stiu exact care era. Iar referitor la cea de la Sarkis, intr-adevar, cred ca este prajita putin mai sus.

Sigur mai iau o punga de Uganda si mai bricolez Smile

Zi buna
Dalla Corte Studio + Eureka Atom Specialty 75
 
 
Reply
Ciao!

https://imgur.com/a/1UAxxio
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Neața la amiaz.

https://imgur.com/a/mt8fihh
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(27-02-2020, 10:28)Levo Wrote: ... ' Neatza ...


[Image: cvL4ERh.jpg]

Vazand postarile colegului Levo, am comandat si eu Tre Forze. Dupa gustul meu (si subliniez ca e vorba de gust, nu de vreo judecata) este nemaipomenita. Nu am simtit gust de fum, de ars, de cenusa sau alte asemenea. Merge perfect dimineata.
Nota 10 si pentru comunicarea cu domnul Iordache!
Bezzera Unica PID, Hone Slim 2020, Kinu M47
Ex. Lelit PL41E

 
 
Reply
Bună dimineața. 
[Image: Bw3kwN2.jpg]
Lelit PL 92T / MacapM42M
 
Reply
... Big Grin ... ' Neatza ...


[Image: Us7kxvt.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
inainte de somn am incercat o Tanzania special edition Sarkis
#niceone
[Image: e6312d3b8d0df8afb7587a4135de82d1.jpg]
#Faema E61 Legend #Olympia Cremina 67 #LaPavonis #LaPeppina # Gaggia Mini #Aeropress #Mythos 1 #Niche Zero #Kinu Classic M47 | ex: #Expobar Brewtus #BFC # Gaggia Classic
 
Reply
Bună dimineața Smile
[Image: u8QxyYG.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
As-salamu alaykum!
[Image: MKIKHG6.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Yemen, de cand imi doresc sa mai gasesc
Cum e?
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
(07-03-2020, 21:23)vladdooo Wrote: Yemen, de cand imi doresc sa mai gasesc
Cum e?


Poate facem o comanda de grup si la HB...?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
Prajesc prea sus pt espressoman.ro
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
Neata,
Sarkis sweet 38 ml. O cafea de baut in orice moment al zilei [Image: 9271a03eca9a329e17412fcc34bc8d2e.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
... ' Neatza ... ( in perioada asta , doar soia mai sta la muls ... Big Grin ... )


[Image: V9BLhi5.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: 3BO0aYm.jpg]
ACS Minima / Baratza sette 270
 
Reply
(07-03-2020, 21:57)vladdooo Wrote: Prajesc prea sus pt espressoman.ro [Image: emoji12.png]

Vlad stie  Big Grin, keyword in multe cupping notes de la HB - "dark", si apoi fill in the blanks : chocolate, caramel, rum etc. Deci da, cine vrea fructe si zero bitter better think twice!

Originea in sine este super-interesanta, este o cafea foarte "condimentata" care imi aduce aminte doar de o alta Yemen bauta mai demult de la Hedone. Aciditate si corp peste medie, dar mixul de condimente este cel care iese in evidenta (cel putin pentru mine). Cacao, scortisoara, nucsoara, piper, chiar anason stelat pe aftertaste! Definitely not your usual cup of natural. Big Grin
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Bună dimineața Smile
[Image: f1cvpvu.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: WOyu6la.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Bună dimineața Smile
[Image: a98REzv.jpg]
#Lelit PL 81T-Grace  # DF 64-VS  

 
 
Reply
Neața.

https://imgur.com/a/8oBWWmv

Musetti Evoluzione, cam acidă pentru gustul meu.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
https://i.imgur.com/XX5MeIe.jpg
 
Reply
... ' Neatza ...


[Image: H3GtEfu.jpg]

(10-03-2020, 10:19)coffeemilk Wrote: Musetti Evoluzione, cam acidă pentru gustul meu.

... Unele nordice sunt mai acide ... si eu le ocolesc cu grija ... Big Grin ... de ex. Chiaroscuro / Mokaflor - chiar daca contzin si ceva Jamaica , tot nu " repara " gustul ... 106...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Citisem înainte că e ușor acidă dar am zis că hai, no fi chiar așa rău, dar țeapă Smile , merge doar în combinație cu lapte, bine măcar că îi place nevestei făcută la filtru.  Big Grin

Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Pur și simplu bună [Image: 5a0d25b07028f024d134e61a3e2bab9a.jpg]
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
Reply
... ' Neatza ... ( ce sa desenezi cu soia bai' frate ... Sad ... )


[Image: 0JUhy5l.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Poate ca nu folosesti ce trebuie... Smile

https://web.alpro.com/uk/for-professiona...fessionals

Din tot ce am incercat pe baza de ovaz, cel de sus e cel mai bun. Doar pretul e de plans....
 
Reply
... Pai ... folosesc Joya - asta gasesc in zona mea - am incercat si cu lapte de migdale si iese urda direct ... Big Grin ... iar asta . se dizolva ...
                 Oricum  , multzumesc frumos de pont ... sa vad daca se gaseste Alpro pe la noi .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De cand cu isteria, a cam disparut si asta din magazine. Inainte se gasea in carrefour sau kaufland.
 
Reply
Neața.

https://imgur.com/a/KGAqMKa

Levo, nu te stresa, cele mai slabe rezultate ale tale, sunt mult peste cele mai bune rezultate ale unora dintre noi.  Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)