Hello There, Guest! Login Register


Cum arata cafeaua ta de azi?

V60:
15.5 grame cafea direct din rasnita (fara sitare)
235 grame apa la 90 grade C.
4 turnari de ~ 60 grame, amestecat dupa prima cu un betisor chinezesc, agitat conul de V60 la 1:45 ca sa se desprinda de pe pereti granulele.

Cafeaua este de la nordic approach, e asta, si e pusa in evidenta de o prajire fantastica.

https://maridalenbrenneri.no/egu-abaya-diima-1-2/
[Image: Uv5ol8T.jpg]
 
Reply
Ultima Guatemala de la Fabrica de Cafea.
[Image: q0dOuMW.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
(09-12-2018, 12:57)Zwanger Wrote: V60

... Ai trecut pe ceaiuri ... ? Big Grin  ...



... si cate una , dupa - masa ...


[Image: 4OPjSEp.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Nu. Dar nici espresso nu pot sa-i zic in 76 secunde Smile.

[Image: z32jvn8.jpg]
 
Reply
Cafelele de seara. Prima lebada!!!  Big Grin
[Image: ZTYGumh.jpg]
Lelit PL41 TEM  + Eureka Mingnon Specialita 15BL 
--------
 
 
Reply
(09-12-2018, 19:09)Nikku Wrote: Prima lebada!!!  Big Grin

Felicitari si ... la cat mai multe , stoluri ... Big Grin ...



[Image: RJnHlUw.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
[Image: XqzGF4M.jpg][Image: xJyfjPt.jpg][Image: Z3GOSSX.jpg]
 
Reply
O fi bună, o fi rea?

ECM Classika PID, DF64 Gen 2, Kinu.
 
Reply
Saptamana asta un blend autohton, luat de la Handsome Monk, din Park Lake.
[Image: JZILmO8.jpg][Image: 1kul7ed.jpg]
ECM Synchronika / Eureka Mignon Specialita / Kinu M47S / Kribli-Grabli / Motta and Normcore tools & Gaggia Classic 2015 / MDF 
 
Reply
Maestrul Raducanu[Image: 3968ee1b7bbb1861df473fe042857bb6.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
Arta!
Plus pozitia de toreador...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
Daca tot pot sa merg in subatomic cu macinatura si pot sa extrag si mucii din cafea, am zis hai sa vedem ce se intampla cand mergi mai mult decat se poate si se cere.

Asa ca am luat o cafea prajita medium (light-medium) de pe un Giesen, o Columbia de 87 CS. Cafeaua este un filter roast si pun si o poza cu dezvoltarea aleasa de prajitor.  Nu va lasati inselati de culoare, prajirile pe aparate traditionale duc la o prajire de la exterior la interior, inegala.


Am tras-o asa:

18 grame in/33 grame out in 85 secunde (nu e greseala de tiparire) la 91 grade.

Preinfuzia daca bine imi amintesc a durat la vreo 35 secunde, iar restul cat am putut am stat la 9 bari cu un drop spre final.

Iar acum gustul: este absolut groaznic, aromele sunt mult mai accentuate decat intr-o extractie clasica, dar aromele sunt bine puse in evidenta, delimitate una de alta cu o exactitate iesita din comun. Daca pe conica sau pe bimodala puteam sa zic note de baza si eventual 1 gust secundar, acum pot sa insir cu precizie mult.

Problema este ca folosind o cafea "Afumata" ca tot se taie porcul, dau de acel fum care acum este super accentuat, si gretos (condimentat, piperat, tutun, iarba) dar si mai nasol este ca dau de gustul de hartie/carton, pentru ca probabil extrag si din pereti.

Daca vrea cineva sa probeze este invitatul meu.

[Image: 28ZXaCs.jpg][Image: QOV6NIX.jpg]
[Image: hHZkzdE.jpg][Image: ScjmZE0.jpg]
 
Reply
Are și espresso niste limite când vine vorba de o anumită cafea. Iar 87 de puncte, date de cineva cândva, înseamnă extrem de puțin. E ca și cum ai spune Porsche 911, fara niciun alt detaliu. Masini bune toate dar diferențe există și sunt deseori semnificative.

Nu te amăgi că Loring transforma o cafea ordinară în ceva extraordinar. Tot experiența prajitorului și cafeaua verde vor fi decisive.
 
Reply
O sa fiu scurt, pentru ca multe din postarile mele sunt subiective.

Prajelile de pe Loring  imi ofera posibilitatea sa extrag mai mult din cafea, fara sa primesc si chestii nedorite. Per total pot obtine dulceata, corp, crema, si arome fara eforturi mari din cafele foarte foarte light, ceea ce nu era asa inainte pe setupurile vechi. Asta nu inseamna ca daca iei cafea prajita pe Loring o sa fie bine, asta functioneaza doar in cazul meu pe rasnita actuala.

Cine investeste intr-un prajitor asemenea   suma trebuie sa aiba putin discernamant sa nu faca rabat la calitatea cafelei verzi. Daca o sa urmaresti prajitorii cu Loring o sa vezi ca mare parte au surse sigure, bine descrise. 

Sunt de acord cu tine legat de CS. Spre exemplu cafeaua de mai sus iese mai buna pe conica, intr-o extractie clasica. Aromele de pe Guatemala sunt mai evidente, si sunt sigur ca prajirea putea sa fie mai bine executata, cafeaua promite, doar ca atat s-a putut.
 
Reply
E distractiv ca la cursurile de prajitori SCA li se spune ca Loring scoate cafea afumata, ca nu ar fi asa de eficient sistemul de recirculare Big Grin
 
Reply
Marketing, struguri acrii, capra vecinului ......

Sa nu uitam: pentru orice lucru exista tot timpul un cumparator.
 
Reply
Deci parerea voastra este ca nu face mare lucru, se pot obtine rezultate similare si cu prajitoare clasice, nu?
 
Reply
Nu e topicul potrivit pentru discutia asta, dar nu exista prajitor fara cusur. In lumea dezvoltarii durabile si a eficientei energetice, Loring e un instrument de marketing mai bun. 

http://nordicroasterforum.com/2018/09/24...ults-2018/

Vezi cu ce prajesc participantii. 

Te ajut eu la Kaffa:

https://www.instagram.com/p/BqciV-oBcbb/

Si locul 1 la cafeaua impusa:

https://www.instagram.com/p/BoJdj4eDSIs/
 
Reply
Deci Tim, Da Matteo, Solberg, April prajesc pe Loring pentru a reduce emisiile, vor sa dea bine in mass media cu prajitoare eco friendly si sunt dispusi sa achite 150-250.000euro pentru reclama? Nu pentru ca e mai usor de prajit pe el, mai usor de controlat, mai usor de curatat. Intr-un interviu/workshop despre prajire chiar Tim zice ca nu duce dorul curatarii vechiului prajitor, operatie care trebuia facuta cu masca si costum special, si o facea destul de des.

Gandeste-te la Loring ca un progres. O metoda mai eficienta de prajire, mai fiabila, care per total da randament mai mare. Nu mai are atatia timpi morti, si scoate rezultate consistente mai usor. Sunt sigur ca asta urmaresc prajitoriile de specialitate, nu daca merita sau nu banii.


Da, e si o ramura de eco ca tot e la moda unde marcheaza o bila alba, dar sa zici ca doar asta conteaza mi se pare deplasat.

Incearca si tu, si revin-o cu feedback.

Extragerea a mai mult scoate din cafea si ce nu e bun, si acolo prajirile light sau prajirile pe prajitoare nonconventionale ies in fata, si pe piata nu exista doar loring, exista si alte prajitoare care fac asta.

Ah, si inca ceva, cumpar la pret egal cu un prajitor ce prajeste pe probat, ori giesen, cafea prajita pe ciclon cu aer cald, deci nu vad "deranjul". Saritul asta de cur din partea ta nu mi-a placut niciodata. Mereu zici ca trebuie sa strangi cureaua sa nu cheltui bani. E un hobby, nu mai fi asa agresiv la idei.
 
Reply
Tu ești cel care sare in sus de fiecare dată când descoperă ceva nou, fara să iei în calcul marketingul din spatele unui produs. Tim Wendelboe a câștigat concursuri de prăjire și înainte de Loring fiindcă e Tim Wendelboe.

Într-o nișă de piață extrem de concurențială, orice aspect contează, mai ales daca te poate avantaja in câștigarea unui client.
 
Reply
Pe mine nu m-a castigat Tim si nu iau de la el, nu imi place modul lui de a aborda prajirea si extractia. Se axeaza prea mult pe dulce, din cauza ca asta vrea multimea. Preturile lui sunt iar acolo sus. Sunt altii mai accesibili ca pret si care sunt in UE.

Apoi  sa-ti spun ca la concursurile alea de mai sus, au castigat acei oameni pentru ca din cafeaua prajita nu se face espresso ci zeama lunga de brew, unde nu va fi pus in evidenta fumul. Ba mai mult se zice ca un cupper bun trebuie sa stie sa ignore "defectele de prajire".

Trage cafele nonconventional si vezi ce ai in ceasca.
 
Reply
Tu ai declarat Loring "mașina supremă, nu bate, nu troncăne, nu scoate fum". Eu incercam să-ți spun că mai contează și altceva dincolo de autosugestia ta că Loring nu afumă cafeaua.
 
Reply
[Image: KxoGyID.jpg]
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
Kenya Oreti 
Ps: initial am crezut ca am gresit topicul si nu postez in "Cum Arata cafeaua.... [Image: wvkEp2m.jpg]
 
Reply
... ' Neatza ... eu,  tot cu ... ratza ... Big Grin...



[Image: 45BWNFj.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Pe subiect! Frumos! Smile
(11-12-2018, 11:18)Levo Wrote: ... ' Neatza ... eu,  tot cu ... ratza ... Big Grin...



[Image: 45BWNFj.jpg]

De sezon Smile [Image: ohs43tE.jpg]
 
Reply
(11-12-2018, 21:18)Raducanu Wrote: Pe subiect! Frumos! Smile

... 77 77 77...

... Buna dimineatza ...



[Image: F0GA2Zv.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Lebada ... de noapte ... Big Grin ...


[Image: CcO51uW.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Dracarys  Big Grin
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
White Walker Big Grin
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 6 Guest(s)