Hello There, Guest! Login Register


Concurs!!! Miss Latte Art

#1
Dupa precedentul Miss Espresso Shot, a venit vremea pentru mult asteptatul si promisul Miss Latte Art! Sunt deja multi espressomani pe forum care si-au modificat aparatele sau si-au cumparat direct espressoare mai potente, care sa le permita obtinerea cremei de lapte, asa ca e timpul sa vedem ce ati invatat in acest domeniu Smile Daca nu ati facut-o deja, intrati in optiunile forumului si puneti-va la semnatura sculele din dotare, ca sa stim (macar de curiozitate) cu ce aparat ati lucrat.

Asadar, Prajitoria Papajacques pune la bataie o punga de cafea (la alegere dintre cele 3 premium) si o punga de ceai din fructe de cafea (Cascara), pentru cel mai frumos/reusit/corect executat pattern latte art (forma din crema de lapte). Pentru jurizare voi apela din nou la Paul si Flori, caci au experienta cat cuprinde Smile

Reguli:
1. Nu exista nicio restrictie in alegerea formei, deci va invit sa va puneti imaginatia la incercare. Daca nu aveti inspiratie, cautati aici.
3. Nu se accepta folosirea de instrumente ajutatoare pentru creionarea formei, aceasta trebuind sa fie facuta doar din turnare (fara sketching).
4. Fotografiile si operele voastre de latte art, trebuie sa fie facute incepand cu data de 10 decembrie pana pe 23 decembrie ora 23.59. Asadar fiti fairplay si nu stergeti EXIF-ul pozei cu informatiile despre data/ora. Daca nu stiti la ce ma refer, uplodati poza originala si ii fac eu resize. Nu se accepta poze facute anterior datei de 10 decembrie 2012.
5. Fiecare concurent va incarca pe forum, in acest topic,doar o singura fotografie, sugestiva pentru concurs.
6. Nu se accepta fotografii retusate, sub nicio minima forma. Ca si in espresso-ul pe care il bem zilnic, primeaza naturalul. Acest concurs nu vizeaza calitatile voastre in domeniul fotografiei, un telefon mai rasarit fiind suficient. Dimensiunea recomandata este de max 1500 px pe latura cea mai mare.


Miss Latte Art poate sa inceapa!

Succes!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#2
Se poate concura si cu perechi? Adica, cappuccino+espresso machiatto. Nu ca as fi sigur ca imi ies ambele una dupa alta, dar na, poate am norocu' Big Grin
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#3
Doar capuccino. Pentru Espresso machiato facem altul separat Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#4
Acuma eu nu stiu ce sa mai cred - ori espressomanii din Romania sunt perfectionisti ori sunt foarte rusinosi. Acum sa nu credeti ca ma astept la miracole peste noapte sau la poze cu latte-uri de sta pisica in coada.
Oricare ar fi cazul sa stiti ca eu sustin acest concurs 110% iar astfel de mini-concursuri vor avea o frecventa regulata. Scopul lor este simplu. Vreau sa descoperim impreuna acele talente native care pot propulsa Romania in randul tarilor cunoscute prin prestatia lor in cadrul campionatelor mondiale. Daca doriti ... este o chestiune de mandrie nationala prin care vom arata ca nu suntem cu nimic mai prejos decat altii.
Orice drum incepe cu un pas mic. Eu si Liviu va aratam unde si cum incepe drumul. Noi va invitam sa faceti pasul. Restul depinde numai de voi. Smile

Toate cele bune,

Radu
 
Reply
#5
Bine, nu trebuie adusa discutia neaparat de campionate caci suntem un grup de pasionati nu de profesionisti. Dar Radu cu ochiul sau de membru al SCAE Romania, a si vazut aceasta oportunitate Smile
Eu cred ca espressomanii tot incearca, fotografiaza si selecteaza. Ce-i drept, la capitolul acesta stam mai slab decat la brewing.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#6
Eu mi-am stabilit un orizont de timp de 4-5 ani ca sa gasesc 1-2 persoane care sa poata participa la mondiale si sa faca fata presiunii fantastice de acolo.
Dar orice drum incepe cu un pas foarte mic la inceput. Daca nu faci pasul nu stii unde te poate duce drumul. Smile
 
Reply
#7
Eu astept cana Smile))
 
Reply
#8
Ok, here we go Smile
   
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#9
Frumos! Ii asteptam si pe ceilalti forumisti! Luni seara se incheie concursul!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
(16-12-2012, 18:06)Lyvyoo Wrote: Frumos! Ii asteptam si pe ceilalti forumisti! Luni seara se incheie concursul!

dupa prima poza, restul nu-si mai au rostul Smile
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#11
Fara sa cobesc, asa s-a spus si la Miss Espresso Shot si nu s-a adeverit Smile

Hai forumistiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Poate un mesaj care sa anunte toti forumistii ar fi util. Eu am vazut intamplator concursul acum. Deci foarte tarziu si nu cred ca am cand sa fac poze, poate doar sa ma chinui maine la 22 seara, cand sigur nu o sa savurez ce iese.
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#13
Ma feresc de atitudini gen Spam (desi nu ar fi neaparat spam). Totusi cine intra pe forum de obicei, va avea un highlight in fata ariilor si topicurilor cu raspunsuri noi. Pagina de Facebook contine si ea detalii.

Insa voi prelungi concursul pana duminica, 23 decembrie, ora 23.59 ca sa vina Mosul luni cu anuntul cadoului Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
Intru si eu in competitie cu ceva proaspat , azi preparat , am folosit telefonul unui prieten eu inca nu am reusit sa ma adaptez la tehnologia smartphone Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
La Marzocco GS3 AV + MAHLKONIG K30 - SSP 65mm burrs.
 
Reply
#15
Frumos. Si mai sunt printre voi multi artisti dar stau ascunsi! Doar trei zile mai sunt! Va astept!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#16
Doar ca sa nu zic ca Liviu a prelungit concursul, iar eu nu am pus o poza. Si va rog sa nu radeti, s-ar fi vrut o flacara.
Am ramas si fara cafea si nu am avut decat o sansa Smile


Attached Files Thumbnail(s)
   
Gaggia Classic, PID, OPV Mod, Rancilio Silvia Wand Mod
 
Reply
#17
(23-12-2012, 22:29)Alex Wrote: Doar ca sa nu zic ca Liviu a prelungit concursul, iar eu nu am pus o poza.

acelasi comentariu Smile

   
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#18
Bravo baieti! Inca doua ore si inchidem pravalia.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#19
Multumim pentru participare tuturor. Mi-as fi dorit sa fie competitia cel putin la fel de incinsa ca si Miss Espresso Shot.

In urma deliberarilor, juriul s-a blocat Smile zuluafonu si G. Serban sunt la egalitate si trebuie sa decidem castigatorul...

DAR, pentru ca e noaptea cand vine Mosu', Papajacques a decis sa fie darnic: zuluafonu si G. Serban sunt cei mai tari latte artisti din comunitate!!!!!!!!! Felicitari baieti! Nu veti imparti pachetul de cafea ci veti primi fiecare cate unul, plus ceaiul cascara aferent Smile

Va rog sa trimiteti un email la radu.manea@papajacques.ro pentru a stabili detaliile legate de intrarea in posesia premiului.

BRAVO!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#20
Multumesc, abia astept sa savurez premiul. Smile
Avand in vedere ca numarul espressomanilor e in continua crestere, data viitoare sigur vom fi mai multi Smile
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
#21
Sunteti mult (dar mult!) prea generosi.
multumesc, sarbatori fericite!

Zuluafonu: palarii scoase si adanci plecaciuni!
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#22
Mersi Serban, felicitari si tie!
Profitec Pro 700, Eureka Olympus 75E, GeneCafe CBR 101
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)