Hello There, Guest! Login Register


Comanda grup Coffee Collective

#31
(21-10-2020, 15:51)Cosminchir Wrote: Salutare,
1× 250g Kieni Espresso
1 x 250g Kirite Espresso
1× 250g Vista Hermona Espresso
Mulțumesc.
Din motive obiective trebuie să mă retrag, data viitoare.
Bugster+Honne, Kinu
 
#32
14 acum

1 x Kieni filtru pe langa cealalta Kirite
Mersi!
 
#33
salutare tuturor 
au inceput aventurile  Smile
dupa o scurta discutie semi-halucinanta am trimis prima comanda care s-a oprit la mustbeme (inclus).
am cerut shipping cost pt 20 kg si mi-au dat 480 DKK. pe urma "m-a preluat alt operator" care mi-a spus ca de fapt intr-un colet de 20 kg intra doar 16 kg de cafea, restul e ambalajul  Angry . deci 7.5 DKK transport/punga.
am inghitit in sec, hai bine, fie, 1 leu/punga extra nu e un capat de tara.
pe urma cand sa platesc comanda: extra fee pt plata cu cardul ~160 DKK. WTF? cica e fee pe care il percepe "credit card issuer". prima data cand vad asa ceva: efectiv pe cand bagam cardul, dupa primele 8 cifre, mi s-a schimbat suma - si am incercat cu: Revolut, Raiff debit, Raiff credit, Raiff debit eur...
dupa asta am zis ca-mi bag picioarele in CC si anulez tot.
era totusi pacat ca ne-am strans ceva oameni care asteptau niste cafea buna si am cautat solutii alternative.
am platit pana la urma prin transfer bancar (tot Revolut, dara fara "card issuer fee"). maine revin pe PM cu sumele de plata catre cei care au fost in comanda 1: pana la mustbeme inclusiv.
pt comanda 2 mai sunt necesare in acest moment fix 21 pungi si va pleca doar dupa ce se vor strange. din fericire (din pacate?) la CC nu se schimba asa des cafelele ca la RSC asa ca vom mai astepta un pic.

PS: cafeaua va trebui sa fie nemaipomenit de buna si feedback-urile voastre la fel ca sa-mi mai testez rabdarea si data viitoare cu "nordicii"

multumesc pt atentie si va doresc o seara buna in continuare  Shy

rugaminte pt toti cei ce doresc sa se inscrie: calculati cam cat va costa - asa la prima vederea preturile sunt intre 59-76 lei/punga in functie de origine vs RSC 45-54 lei/punga
pt cei din tara se adauga si transport min 20 lei/colet
n-as vrea sa avem neintelegeri - la RSC nu am avut niciodata incidente/sovairi/retrageri de exemplu
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#34
Multumim pentru rabdare  Smile
Astept calculul si rezolv imediat.
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#35
inca 18 pungi disponibile
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#36
Comanda deschisa in continuare
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#37
Atunci sa ma fie inca 2 pungi de filtru:
1 Vista Hermosa filtru
1 Kieni filtru
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
#38
Daca se pot comanda si "pachete", intru si in comanda 2 cu:
Taster Package 411 DK  (Kieni + Buku + Vista Hermosa + Kirite)
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#39
A revenit Akmel (Ethiopia Natural): filtru si espresso (pret lista 105 DKK)
A disparut Kieni espresso (erau putine, le-am inlocuit cu Akmel)
Va readuc aminte ca mai exista si o Brazilia Daterra espresso (pret lista 95 DKK)
Mai sunt necesare 13 pungi
Maine ar trebui sa plece spre noi prima comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#40
(26-10-2020, 10:14)KrisssKros Wrote: Daca se pot comanda si "pachete", intru si in comanda 2 cu:
Taster Package 411 DK  (Kieni + Buku + Vista Hermosa + Kirite)

Daca le comanzi individual, pretul e mai bun (se aplica -15%). La pachet, am inteles ca nu se aplica discount
Bianca, Bentwood, KINU, Pietro
 
#41
la taster package nu avem reducere (am mentionat)
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#42
(26-10-2020, 11:05)BogdanIacob Wrote: Daca le comanzi individual, pretul e mai bun (se aplica -15%). La pachet, am inteles ca nu se aplica discount
 
(26-10-2020, 11:20)vladdooo Wrote: la taster package nu avem reducere (am mentionat)

Multumesc de atentionare, am recitit postul initial. Retrag bundle-ul si inlocuiesc cu:
1 x Akmel espresso
1 x Akmel filtru
1 x Vista Hermosa espresso
1 x Vista Hermosa filtru
1 x Buku filtru
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#43
Akmel filtru is da shet.

Comanda mea actualizata cu 1 akmel:

1x Akmel
1x Vista Hermosa filtru
1x Kieni filtru
1x Kirite filtru
1x Buku filtru
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
#44
inca 7 pungi si se inchide si a 2-a comanda
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#45
1x Akmel filtru si pentru mine pls
Bianca, Bentwood, KINU, Pietro
 
#46
Adaug si eu Akmel filtru la lista initiala.

1 x Kirite
1 x Kieni
1 x Buku
1 x Vista Hermosa
1 x Akmel
 
#47
Adaugam la comanda mea,  te rog
2 x Akmel Espresso
CREM ONE Profiler; Compak E8; Sculptor 078S; Kinu M47; VST18-20gr.
Ex: LELIT PL62S(kit profilare CS), Mazzer SJ
 
#48
Salut
Tu esti in prima comanda - te pun si in aceasta?
Daca da, iti voi trimite pe rand coletele
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#49
Vreau si eu te rog:

1 x Akmel Espresso
1 x Kieni Espresso
1 x Blend

Mersi!
online: ACS Vesuvius EVO Leva / Niche Zero
offline: Flair Signature Pro / Kinu M47 Phoenix
 
#50
comanda inchisa
revin cu detalii cu privire la ambele comenzi
posibil ca in prima comanda sa fie 2 kieni espresso in plus, va zic

ca sa anticipez intrebararea  Big Grin : dupa ce vine si comanda a 2-a intreb si de advent calendar  Tongue
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#51
[Image: 12c9d81b2e09fa3a2a7f86496f7e1058.jpg]

Si a ajuns deja prima comanda: plecata marti din Danemarca (wow)!
Prima impresie: cafeaua miroase demential, pungile arata bine, avem si pliante. Cea mai veche e Kieni espresso prajita pe 20 (numai buna de tras), cea mai noua e prajita chiar marti.
La bucuresteni a ajuns deja marte parte din comanda.
Cine nu a primit inca si nu l-am contactat, rog sa ma bazaie maine.
Pt cei din alte orase, luni pun la curier.

Pt cei care au primit deja: asteptam feedback incepand de maine
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#52
Salut Vlad,

Daca e disponibila in plus Kieni espresso as dori eu o punga sa incerc, ma anunti, multumesc!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
#53
Au fost fully booked ambele comenzi.
Asteptam feedback de la colegi sa vedem daca vom mai face si altele.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#54
Ok, ms!
La Pavoni Professional fully upgraded/Niche Zero/Cafflano Kompresso/
Past: Lelit PL41TEM
 
#55
Aud ca ar fi bine sa le lasam 3 saptamani la odihnit - pt cine are rabdare
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#56
Kirite, Guji, Ethiopia - Filtru Inca se simte dioxidul de carbon de la prajire - la miros si la gust (rontaita) dar am tras un V60 cu ea 15 gr. 250 out pe EK43s . Am regasit notele din shop, florile sunt acolo. Aciditatea eleganta si delicata ies in evidenta dar la aftertaste resimt dioxidul de carbon de la prajire. Prajita pe 26.10 Pare solubila si pentru espresso. Eu as lasa-o cel putin 2 saptamani Smile
 
#57
Azi am incercat Kieni espresso prajita pe 20 oct., 18,5g in - 39g out în 39-40s, la 91C pe E61 fara robinet (Expobar stock)
O cafea exceptionala, deosebita, altfel decat ma asteptam. Cred ca este prima Kenie buna care nu abunda in capsuni, ci in fructe negre de padure puse parca intr-o crema semi-dulceaga de limeta. Intra direct in top 5 personal, probabil si pentru ca ofera altceva decat ma asteptam de la o Kenie deobicei "capsunata". Astept sa o gust prin ziua 20, cand isi va lasa descoperita total si dulceata. 
Am incercat ieri si varianta filtru, prajita pe 26, pe V60. Este o cafea care clar promite multe, dar mult prea nedegazata inca, greu solubila deocamdata (am tras-o din reflex la 91-90C si ar fi mers putin mai mult la stadiul asta).
Dar espresso chiar m-a cucerit deja..!
La Marzocco GS3, Expobar Brewtus Flow Control, Mazzer Kony E, Mazer Major, Acaia scales, Bravo Tools, Duomo, Kribli
Brew/altele: Baratza Forte BG, Comandante C40 MK3, Kinu M47, Kruve, C. Kompresso, V60, Kalita, Aeropress, French Press
 
#58
o sa pun in continuare notele de degustare

ESPRESSO:
Hermosa: A clean and balanced espresso with an integrated acidity and nutty finish. Aromas of pecans, nougat and orange blossom
Akmel: A creamy and full bodied espresso. Aromas of dried fruit and nuts.
Kieni AA: A very fruity espresso. Aromas of blackcurrant, blueberries, florals and a creamy and oily finish.
Daterra: Intensely creamy and round with low acidity. Aromas of dark chocolate and pecan nuts.
Blend: Sweet and balanced espresso with a smooth mouthfeel. Aromas of nougat and chocolate. 55% Akmel, 25% Hermosa, 20% Kieni AB.

FILTER:
Hermosa: A clean and balanced coffee with an elegant acidity. Aromas of pecans, green apple and orange blossom.
Akmel: A sweet and full bodied coffee. Aromas of dried fruit and nuts.
Kieni AA: A lively acidity with a heavy sweetness. Creamy yet light with floral notes. Aromas of blackcurrant, blueberries and rhubarb.
Buku: Balanced and smooth washed Ethiopian. Round mouthfeel and heavy sweetness. Peaches, citrus fruit and hops in the aroma
Kirite: An aromatic and complex coffee, with a delicate citrusy acidity. Aromas of peach, orange and bergamot.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#59
Departed from Facility    04-Nov-2020  17:53    DE-Nurnberg

Nu m-as hazarda sa sper ca ajunge maine totusi, dar cine stie
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
#60
(05-11-2020, 10:14)vladdooo Wrote: Departed from Facility    04-Nov-2020  17:53    DE-Nurnberg

Nu m-as hazarda sa sper ca ajunge maine totusi, dar cine stie

Nu-i nimic Smile se mai degazeaza.
Lelit Bianca V2, Honne, Kinu M47 Phoenix, Bravo Tools, Felicita Arc, VST baskets
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)