Hello There, Guest! Login Register


Coltul audio video

Big Grin

https://www.massdrop.com/talk/104/audio-...discussion
 
Reply
Știam de treaba asta cu "burn in" și tind sa cred ca este adevărată.
Dar pentru ca sunt f mulțumit de casti asa cum au venit, nu pot decât sa zic ca dacă exista și mai bine, poate sa vina Smile)

Totuși, dacă este cineva interesat de sennheiser hd 599, ar trebui sa știe ca al 2lea cablu, mai lung, vine cu jack de 6.3mm fix, și ca să le poți folosi cu jack de 3.5mm este necesar un adaptor care costa la avstore 55ron plus transport (tot marca sennheiser) sau ceva aftermarket.

Nu pot sa zic decât ca este f urâtă mișcarea de marketing din partea lor, tot sa mai ciupească un ban, dar hei, Apple stie mai bine Smile)
 
 
Reply
Adica n-ai bagat pana acum cutter-ul in cablu ca sa iti mesteresti singur o improvizatie din aia cool, cu izolirband de panza care miroase a smoala ? Big Grin
 
Reply
(16-01-2019, 22:44)renatoa Wrote: cu izolirband de panza care miroase a smoala

Good ol' times...
 
Reply
Casti Fiio F9 PRO
ꟼₚᵣₒ ₈₀₀/ VOSTOK 1Gr/ Hoᴎᴎɘ Ꙅlim //VAᴙio Homɘ //ꙄɘTTɘ WI //ₘₐₙ ₐₜ wₒᵣₖ
 
Reply
Poate sunt utile cuiva:
- pentru testare casti - The Ultimate Headphone Test
- pentru incinte - Chesky Records - Ultimate Demonstration Disk
Expobar Brewtus IV, Lelit PL81T, Hedone Honne, Baratza Sette 270, Kinu M47.
 
Reply
Slabutza oferta avstore la capitolul casti... majoritatea consumer, si preturi umflate.
Sunt IEM-uri la 50$ peste ce ofera ei la aproape 1000 lei.
 
Reply
(22-01-2019, 20:46)pmircea Wrote: Poate sunt utile cuiva:
- pentru testare casti - The Ultimate Headphone Test
- pentru incinte - Chesky Records - Ultimate Demonstration Disk
Sunt foarte utile exemplificarile de acolo, mai ales redate la rezolutie inalta, de la Tidal in sus.
Discurile se gasesc si pe Spotify Free, pe Youtube, dar la rezolutie mai mica si cu utilitate mai redusa.
 
Reply
(22-01-2019, 20:46)pmircea Wrote: Poate sunt utile cuiva:
- pentru testare casti - The Ultimate Headphone Test
- pentru incinte - Chesky Records - Ultimate Demonstration Disk

In aceeasi categorie: https://www.audiocheck.net/soundtests_headphones.php
 
Reply
Am deja niste casti "acoperitoare" AKG, si ma uit de o vreme dupa unele mici in-ear, dar potente, care sa ma satisfaca pe deplin la un hearing-aid care va urma.

Intr-un final am luat astea azi, fiind cel mai aproape de ideea mea de optimal intre ce dai si ce primesti...

https://www.massdrop.com/buy/revonext-qt2-qt3-iems

Cam pe aici zic urechile mele ca se obtine acel echilibru de unde, daca mergi mai departe dai 90% mai multi bani pentru 10% mai multa calitate...
Ca sa va scutesc de cercetari inutile care va vor duce pana la urma la aceeasi informatie, castile aste sunt copie dupa unele pe care se cere 1000$ ! Nu e nebun cine cere...
 
Reply
Sa le folosesti cu placere, renatoa! De unde au venit, nu a fost cazul de EORI?

Doar de dragul discutiei. pentru ca nu suntem pe un forum dedicat si nu stiu cata lume e interesata. In ce priveste streamingul, acel hi res nu este chiar atat de inalt precum se lauda furnizorii. E un fel de Caffiano Kompresso pe langa espressor de calitate. Bun pentru deplasari, pentru cei la inceput de pasiune sau care inca nu isi permit mai mult de un sistem entry. Muzica se asculta de pe CD uri originale sau copiate bine de pe cel original, cu uneltele potrivite.  La fel flacurile, nu tot ce e flac suna hi res, depinde cum a fost creat. La formatiile cunoscute gasesti un flac bun prin eliminare, te duci in paradisul interzis, cauti mai multe surse si vezi care suna bine. Pentru muzici mai putin populare, nu ai decat varianta CD ului original daca vrei hi res real.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
De unde VOR veni... "Estimated ship date is Feb 21, 2019 PT."
De ce sa ma preocupe EORI, unde scrie ca vin cu DHL ?  Confused

"CD original"... Confused si eu care credeam ca vinilul se aude mai bine ca CD-ul... Big Grin
 
Reply
Dacă le cauți pe Ali, poate te prinzi. Și eu am o comandă cu niște TFZ-uri, cam tot acolo.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Le-am cautat, si le-am gasit un pic mai scumpe, dar daca imi baga DHL pe gat mai bine le iau cu +5$ de pe Ali, decat sa ma incurc cu DHL. Astept raspuns de la ei cu ce vor trimite.
 
Reply
Cineva trebuie să te reprezinte în vamă, EORI este necesar să te prezinți singur?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Mi-au raspuns ca se va trimite cu DHL asa ca am anulat drop-ul.
O sa le iau de pe Ali cu 4$ mai mult, paguba...
 
Reply
Ai vazut de ce sa te preocupe EORI? Pe massdrop trimit cu DHL. Pacat, uneori sunt lucruri la pret bunicel.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
@renatoa De reamintit discuția recentă de aici: https://www.espressoman.ro/forum/Thread-...#pid107691
DHL au mai multe tipuri de servicii și e posibil să fie diferențe cum spunea colegul acolo. Huh
Pe massdrop scrie pentru DHL despre variantele DHL Global Mail Packet Plus și DHL Global Mail Parcel Direct:  https://helpdesk.massdrop.com/hc/en-us/a...r-shipping
Dacă tu spui că ai discutat cu ei și ți-au confirmat deja varianta, următorul pas ar fi să iei legătura cu DHL, să te asiguri cum va decurge livrarea și plata taxelor pentru respectiva variantă.
 
Reply
Livrarea nu va decurge, am scris ca am anulat pe massdrop si iau de pe Ali.
Inca un plus, pana pe 22 feb cand da drumul la expeditie pe massdrop, de pe Ali deja mi-a ajuns, posibil...
 
Reply
Ai grija cu anul nou chinezesc, se cam opresc livrarile din China.
 
Reply
A apucat ultimul avion... Smile
 
Reply
Sigur a prins avionul? Poate vanzatorul a facut doar inregistrarea la curier.
 
Reply
Și dacă l-a prins, am văzut că le ia la DNA, să găsească miliardele.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
"Bagara" TFZ-uri... Big Grin

https://www.massdrop.com/buy/tfz-galaxy-t2-iem
 
Reply
Ăsta e al mieu. Cu o cutie și un BT. Dar acum nu mai e în ofertă.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
Aveti urechi bune si curajoase si o spun fara ironie, pe mine ma dor urechile de la casti. De fapt alegerea casti sau boxe e alegere de temperament, la boxe muzica se asculta altfel, o simti si in stomac si in oasele fetei. Avantajul castilor este detaliul, finetea, o calitate asemanatoare unor casti bune o gasesti la boxe sensibil mai scumpe. In schimb lipseste spatialitatea, scena. Plusuri si minusuri.
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
Ca tot vorbim de casti, vreau sa fac o recomandare colegilor interesati de audio, anume cele din linkul de mai jos. Nu sunt chiar audiofile, nu sunt nici HD 600 cum pretind unii, dar ofera din plin pentru acest pret. Le  recomand incepatorilor in HiFi, cum e Lyvyoo spre exemplu, ca un mod foarte bun de familiarizare cu aprecierea sunetului. Chiar, apropo de Lyvyoo care cauta solutii pentru armonizare stereo si multicanal pe acelasi sistem, poate  e o solutie mai buna stereo la casti iar filmele pe multicanal. Amplificatorul stereo costa de cel putin patru ori mai mult  iar sunetul sistemului va fi oricum mai prost pe sistem cu boxe entry level. Cu acelasi DAC care este oricum indispensabil si cu o amplificare sensibil mai ieftina pentru casti, cu casti ca acestea sau chiar mai bune (HD 600), iese un sistem stereo de toata isprava.  
https://www.massdrop.com/buy/massdrop-x-...e=Iterable&utm_medium=email&utm_campaign=ftp_v1a_mixed_%5B%5Burl%5D%5D&referer=FSR3AT&mode=guest_open&iterableCampaignId=522796&iterableTemplateId=739802
Pe.De.Dienes 109 N, v60
 
Reply
Salutare,
Un sfat pentru o boxa portabila (beolit 17, vifa oslo...)
Multumesc.
Decent, Comandante, etzmax, bentwood
 
Reply
Am reusit sa calibrez oledul Panasonic.Sigur,a reusit profesionistul care a avut o rabdare de fier cele 4 ore cat a lucrat riguros,atent la fiecare detaliu.Imaginea Hdr e chiar de studio,cinematografica.Merita.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
Massdrop devine Drop si se extinde spre Europa si Asia. Vom avea acces mai usor la produsele lor. Smile
Detalii pe site drop.com sau de ex. aici https://www.audioxpress.com/news/massdro...ge-to-drop.
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)