Hello There, Guest! Login Register


Colectie de link-uri din domeniul cafelei

Pai cred ca asta este una din probleme in momentul de fata, se iau multe cafele de calitate indoielnica, se infuzeaza si se proceseaza in fel si chip dupa care iese cafeaua de specialitate vanduta la suprapret.
Brew:          V60, Kalita, Origami, Timemore B75, Aeropress
Espresso:  Kompresso, Staresso Mirage Plus
Rasnite:     Comandante C40 MK4, 1Zpresso X-Pro
 
Reply
Unii folosesc cafele ok, altii nu. Eu am vazut fermentate din brazilia de 800 de metri, ma indoiesc ca aia ar fi cafea de specialitate. Iar pretul ei este cat o etiopia spalata de 89.

Ca sa facem separatia, sunt cele descrise in video postat si cele infuzate, unde efectiv boabele sunt puse laolalta cu ce vrea producatorul: poate fi scortisoara, kiwi, fructul pasiunii, s.a.m.d.

Acum, fiecare face ce vrea cu banii lui, eu doar vreau sa am parte de cafele normale. In rest ma amuza pretul lor si "promovarea"  ca fiind ceva superior. Ar fi interesant in test cu cafea Jacobs fermentatata vs o geisha din Panama.dar fermentate bine.
zp6/v60 
 
Reply
(08-08-2023, 13:58)bobitad Wrote: Unii folosesc cafele ok, altii nu. Eu am vazut fermentate din brazilia de 800 de metri, ma indoiesc ca aia ar fi cafea de specialitate. Iar pretul ei este cat o etiopia spalata de 89.

Ca sa facem separatia, sunt cele descrise in video postat si cele infuzate, unde efectiv boabele sunt puse laolalta cu ce vrea producatorul: poate fi scortisoara, kiwi, fructul pasiunii, s.a.m.d.

Acum, fiecare face ce vrea cu banii lui, eu doar vreau sa am parte de cafele normale. In rest ma amuza pretul lor si "promovarea"  ca fiind ceva superior. Ar fi interesant in test cu cafea Jacobs fermentatata vs o geisha din Panama.dar fermentate bine.
Problema cu jacobs,doncafe nu e numai calitatea cafelei ci vechimea ei,eu banuiesc ca este facuta din boabe prajite nevandute
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)