Hello There, Guest! Login Register


Chiar imi trebuie un alt echipament?

#1
Salut,

In acest moment detin un Gaggia Color, rasnita manuala Hario Skerton si cafea Lavazza Oro.

Am reglat gradul de rasnire astfel incat cafeaua sa curga intre 20-30 sec, insa expressoul iese foarte amar dar cu spuma frumoasa.

Imi trebuie oare alt echipament sau pot sa imbunatatesc rezultatele cu ce am?

Multumesc in avans,
Vali
 
Reply
#2
Iti trebuie in primul rand o cafea proaspat prajita nu rezultatul prajit al unor curatenii prin depozite. Incepe cu asta: https://www.espressoman.ro/care-este-cea...una-cafea/

Mai departe rasnita Hario e destul de problematica in espresso deoarece nu exista un paralelism nici macar decent al cutitelor, rezultand o macinatura neuniforma. Poti cauta pe net niste solutii de modificare, pentru o plaja de reglaj mai buna, dar Hario ramane Hario, cum nici din Dacia Nova nu faci Tesla.

Espressorul este ultima grija in acest context, banuind ca nu esti in punctul in care vrei sa investesti prea mult. Foloseste doar sita dubla ciuruita pe fund, nu cea presurizata cu o gaura si scoate adaptorul de plastic negru dintre sita si portafiltru,  in caz ca il ai montat (e un "truc" pt a folosi cafea gata macinata cu o sita presurizata). Cum vad ca esti din Bucuresti ai putea sa treci pe la mama dolores a celor la inceput de drum, Sarkis (incinta piata Gemeni) si sa cauti o cafea usor solubila, poate un blend al lui, boabe bineinteles, pentru macinare acasa. Vezi ce rezultate obtii pe macinatura fina urmand tutorialul de aici. Daca tot nu esti multumit, eventual cu Hario modifcata, atunci rasnita e sursa raului si trebuie schimbata cu una capabila espresso. Minimul de investitie este de 700 lei (Kinu Phoenix), cu maxim de rezultate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#3
Multumesc frumos pentru raspuns, o sa verific documentatiile.

Intre timp dau comanda de rasnita:https://www.perfectespresso.ro/ro/produs/rasnita-de-cafea-eureka-mignon-specialita-16cr--1152/ si o sa incerc si alta cafea.

Revin cu update-uri.
 
Reply
#4
Mi se pare un salt cam... deplasat.
Aproape ca ma duce candul la o plasare de reclama...
 
Reply
#5
(21-01-2020, 13:30)renatoa Wrote: Mi se pare un salt cam... deplasat.
Aproape ca ma duce candul la o plasare de reclama...

Multumesc frumos pentru interventie , din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Rasfoind destul de multe posturi deschise, aceasta aparea in recomandarea multor membrii.

O sa pun poze cu ce am si cu ce o sa am ca sa disipam paranoia. De curiozitate, care ar fi fost recomandarea ta?

O zi buna tuturor.
 
Reply
#6
Nu, nu face nicio reclama, mi-a dat mesaj noul coleg caci nu stia ca reducerile Eureka se aplica la Barshaker nu il alta parte.
Cel mai important este ca a facut pasul spre o rasnita cu mult  mai buna. De acum, cu o cafea proaspata, are tot viitorul in fata, fie ca trece la un espressor mai performant sau ramane cu acel Color.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#7
(21-01-2020, 15:48)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 13:30)renatoa Wrote:  
din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Aceasta afirmatie, pe de o parte, nu corespunde realitatii. O rasnita electrica, prin specificul reglajului (arunci cafea cand reglezi macinatura, arunci cafea cand schimbi tipul de cafea folosit) si a rezultatelor improprii obtinute in rasnirea single dose, este adeseori foarte dificil de folosit si irositoare de cafea.

Pentru 1-2 espresso pe zi, Kinu este mult mai usor de folosit si calitatea rasnirii este indiscutabil buna. 

Peste ceva timp de baut espresso (intr-o aproximare grosiera, poate un an), abilitatile de diferentiere a gustului se vor dezvolta si atunci se va putea aprecia diferenta de gust (in bine) care apare la trecerea la o rasnita electrica, dar cu asumarea neplacerilor cauzate de o rasnita electrica cum e Specialita.

Sau treci de la inceput la Sette si ai rezolvat si cu ce va fi peste un an Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#8
(21-01-2020, 16:32)cradun Wrote:
(21-01-2020, 15:48)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 13:30)renatoa Wrote:  
din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Aceasta afirmatie, pe de o parte, nu corespunde realitatii. O rasnita electrica, prin specificul reglajului (arunci cafea cand reglezi macinatura, arunci cafea cand schimbi tipul de cafea folosit) si a rezultatelor improprii obtinute in rasnirea single dose, este adeseori foarte dificil de folosit si irositoare de cafea.

Pentru 1-2 espresso pe zi, Kinu este mult mai usor de folosit si calitatea rasnirii este indiscutabil buna. 

Peste ceva timp de baut espresso (intr-o aproximare grosiera, poate un an), abilitatile de diferentiere a gustului se vor dezvolta si atunci se va putea aprecia diferenta de gust (in bine) care apare la trecerea la o rasnita electrica, dar cu asumarea neplacerilor cauzate de o rasnita electrica cum e Specialita.

Sau treci de la inceput la Sette si ai rezolvat si cu ce va fi peste un an Smile

Multumesc pentru sfat cradun, am studiat un pic si Kinu, dar daca tot o sa ajung la rasnita electrica, am zis sa scutesc niste banuti si sa iau direct un electrica si bunicica. Si mai mult de 2000 lei nu as da pe o rasnita fie ea si extraterestra Smile
 
Reply
#9
Multumesc @cradun, cum nu se poate mai bine spus...
E clar ca dumnealui nu a trecut inca prin faza de a da jos de pe masa rasnita de nervi, si inca mai crede in utopia ca folosind scule "profesionale" il transforma in profesionist, credinta prezenta in aproape toate hobby-urile, de la muzica pana la foto.
Mi se pare absurd sa iti transformi bucataria in alimentara, mai ales acum cand avem manuale capabile sa livreze macinaturi care nici electrice de 3-4 ori mai scumpe nu le egaleaza.
 
Reply
#10
(21-01-2020, 16:47)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 16:32)cradun Wrote:
(21-01-2020, 15:48)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 13:30)renatoa Wrote:  
din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Aceasta afirmatie, pe de o parte, nu corespunde realitatii. O rasnita electrica, prin specificul reglajului (arunci cafea cand reglezi macinatura, arunci cafea cand schimbi tipul de cafea folosit) si a rezultatelor improprii obtinute in rasnirea single dose, este adeseori foarte dificil de folosit si irositoare de cafea.

Pentru 1-2 espresso pe zi, Kinu este mult mai usor de folosit si calitatea rasnirii este indiscutabil buna. 

Peste ceva timp de baut espresso (intr-o aproximare grosiera, poate un an), abilitatile de diferentiere a gustului se vor dezvolta si atunci se va putea aprecia diferenta de gust (in bine) care apare la trecerea la o rasnita electrica, dar cu asumarea neplacerilor cauzate de o rasnita electrica cum e Specialita.

Sau treci de la inceput la Sette si ai rezolvat si cu ce va fi peste un an Smile

Multumesc pentru sfat cradun, am studiat un pic si Kinu, dar daca tot o sa ajung la rasnita electrica, am zis sa scutesc niste banuti si sa iau direct un electrica si bunicica. Si mai mult de 2000 lei nu as da pe o rasnita fie ea si extraterestra Smile
 eu de BF2019 am dat pe un sette 270 1500 ron , nici nu ma uitam la rasnita asta de scumpa ce era Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#11
(21-01-2020, 16:49)d2florin Wrote:
(21-01-2020, 16:47)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 16:32)cradun Wrote:
(21-01-2020, 15:48)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 13:30)renatoa Wrote:  
din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Aceasta afirmatie, pe de o parte, nu corespunde realitatii. O rasnita electrica, prin specificul reglajului (arunci cafea cand reglezi macinatura, arunci cafea cand schimbi tipul de cafea folosit) si a rezultatelor improprii obtinute in rasnirea single dose, este adeseori foarte dificil de folosit si irositoare de cafea.

Pentru 1-2 espresso pe zi, Kinu este mult mai usor de folosit si calitatea rasnirii este indiscutabil buna. 

Peste ceva timp de baut espresso (intr-o aproximare grosiera, poate un an), abilitatile de diferentiere a gustului se vor dezvolta si atunci se va putea aprecia diferenta de gust (in bine) care apare la trecerea la o rasnita electrica, dar cu asumarea neplacerilor cauzate de o rasnita electrica cum e Specialita.

Sau treci de la inceput la Sette si ai rezolvat si cu ce va fi peste un an Smile

Multumesc pentru sfat cradun, am studiat un pic si Kinu, dar daca tot o sa ajung la rasnita electrica, am zis sa scutesc niste banuti si sa iau direct un electrica si bunicica. Si mai mult de 2000 lei nu as da pe o rasnita fie ea si extraterestra Smile
 eu de BF2019 am dat pe un sette 270 1500 ron , nici nu ma uitam la rasnita asta de scumpa ce era Big Grin

hmmm, acum e ~2100, dar chiar face asa treaba buna comparativ cu Eureka? a se retine ca eu sunt L0 in ale cafelelor
 
Reply
#12
Cu siguranta nu face treaba de 3x mai buna decat Kinu Smile
Dar, de cand cu reclama la Tchibo... mai stii... Big Grin
 
Reply
#13
(21-01-2020, 16:53)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 16:49)d2florin Wrote:
(21-01-2020, 16:47)ValiC Wrote:
(21-01-2020, 16:32)cradun Wrote:
(21-01-2020, 15:48)ValiC Wrote: din punctul meu de vedere urmatorul pas dupa o rasnita manuala este una electrica.

Aceasta afirmatie, pe de o parte, nu corespunde realitatii. O rasnita electrica, prin specificul reglajului (arunci cafea cand reglezi macinatura, arunci cafea cand schimbi tipul de cafea folosit) si a rezultatelor improprii obtinute in rasnirea single dose, este adeseori foarte dificil de folosit si irositoare de cafea.

Pentru 1-2 espresso pe zi, Kinu este mult mai usor de folosit si calitatea rasnirii este indiscutabil buna. 

Peste ceva timp de baut espresso (intr-o aproximare grosiera, poate un an), abilitatile de diferentiere a gustului se vor dezvolta si atunci se va putea aprecia diferenta de gust (in bine) care apare la trecerea la o rasnita electrica, dar cu asumarea neplacerilor cauzate de o rasnita electrica cum e Specialita.

Sau treci de la inceput la Sette si ai rezolvat si cu ce va fi peste un an Smile

Multumesc pentru sfat cradun, am studiat un pic si Kinu, dar daca tot o sa ajung la rasnita electrica, am zis sa scutesc niste banuti si sa iau direct un electrica si bunicica. Si mai mult de 2000 lei nu as da pe o rasnita fie ea si extraterestra Smile
 eu de BF2019 am dat pe un sette 270 1500 ron , nici nu ma uitam la rasnita asta de scumpa ce era Big Grin

hmmm, acum e ~2100, dar chiar face asa treaba buna comparativ cu Eureka? a se retine ca eu sunt L0 in ale cafelelor

este prima mea rasnita si sunt multmit 100000% , e super easy de folosit si schimb cafelele in fiecare saptamana ... daca nu vrei sa te complici cu stepless e super faina ...poate eureka e mai solida dar degeaba  e mia solida daca imi va  batai de cap . Sette e super pt mine . nu stiu pt altii cum va fi . Am si un tabel unde tin setarile pt diferite tipuri de cafea si revin instant la ele ... cu rezultatele constante /

(21-01-2020, 16:55)renatoa Wrote: Cu siguranta nu face treaba de 3x mai buna decat Kinu Smile
Dar, de cand cu reclama la Tchibo... mai stii... Big Grin

Cred ca la mine te referi nu Big Grin, ganditi-va  te ca in fabrica aia lucreaza oameni  si daca nu le cumparam cafeaua vor fi someri si tot asa  chiar daca acum pachetul sta pe un raft Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
#14
Unii rasnesc single dose cu Mignon-ul si nu se streseaza, mie mi se pare inacceptabil. Intre Sette 270 si Mignon-ul 16CR nu e diferenta mare de pret, dc calculezi reducerea de 10% de la barshaker.

Pe de alta parte, Sette are si ea dezavantaje, e ceva mai zgomotoasa decat Mignon-ul, are profilul de macinatura de cutite conice (uneori prefer ce iese din cutite plate), mai trebuie sa strangi cate un surub (uneori se deplaseaza inelul de reglare si exista un video de la Baratza care indica ce suruburi sa strangi) si, cand macina, da impresia ca se cam forteaza, probabil Mignon-ul da o impresie mai buna la capitolul asta.

Ca macinatura si ca gust in ceasca va fi dificil sa gasesti o comparatie obiectiva 100%, vezi pe thread-ul Sette, am scris si eu acolo.

Per total, eu personal as alege 100% Sette, pentru usurinta in exploatare si pentru gustul pe care il am cu cafelele procesate natural. Cand dai in jur de 40 de lei pe o punga de cafea, posibilitatea sa rasnesti single dose si sa ai o macinatura "asa cum trebuie" mi se pare foarte pretioasa.

Sa spune ca retentia la Specialita e in jur de 2g, dar asta calculat la rasnirea single dose. 

Adica rasnesti o doza, pui 18g, ies 16g si asta inseamna ca retentia a fost de 2g.

Dar dc folosesti rasnita asa cum a fost construita sa fie folosita, cu coloana de boabe in hopper, se aduna cafea in spatele tablitei anti-clumping si banuiala mea e ca pe acel canal de evacuare se aduna mai mult de 2g (care trebuie purjate la 1. schimarea macinaturii, reglaje sau 2. la schibarea cafelei).

Si ce mai trebuie spus este ca pe acel canal TREBUIE sa se adune cafea (unul din motivele pt care mi se pare rasnirea single dose improprie la acest gen de rasnite cu cutite plate) - pentru o distributie omogena a particulelor de cafea (mai ales a fines-urilor) in portafiltru, altfel rezultatele sunt inconsistente si curgerile aiurea.
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)