Hello There, Guest! Login Register


Cesti espresso, capuccino, latte

#1
Convins fiind de argumentul pentru care canile de espresso/cafea au portelanul mai gros si de o calitate mai buna pentru a mentine cat mai mult temperatura cafelei proaspat extrase, am hotarat sa iau un set de astfel de cesti pentru placerea zilnica: cafeaua de dimineata. Am colindat destul de multe market-uri de la Ikea, Carrefour si pana la magazine dedicate (gen Bamboo, etc) dar nu am gasit ceea ce cautam. Marea majoritate fiind cani normale de dimensiune mai mica, cu perete subtire dar care insa contineau o imprimare deosebita sa-ti aminteasca ca bei o cafea. Ei bine chiar sub nasul meu (Carrefour Vitantis - zona Vitan, Targul de masini) am avut norocul sa descopar o cafenea care vinde astfel de cani, pe langa cafea si altele, produse de brand (Vergnano). Le folosesc de cateva luni bune de zile si ma declar multumit de ele. Asa incat le recomand cui este in cautarea lor. Cateva poze se afla in atasament. Pret: la cele de espresso/capuccino - 10RON, iar cele de latte mai mari 16RON. Pretul include si farfurioara si sunt si in varianta pe negru.


Attached Files Thumbnail(s)
       
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#2
Multumesc de informare, au un pret bun. Dar ceva pahare gradate pentru doppio (pentru shut am gasit) ai vazut pe undeva?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#3
din pacate nu am vazut...
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#4
Asa credeam si eu. Dar cu ce scriu permanent pe sticla, se stie?
LE: Nu vreau sa fiu arogant.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#5
De 40ml: http://www.kfea.ro/Pahar_Test_Espresso.htm

Trebuie avut grija. In masina de spalat vase se sterg acele gradatii. (din pacate am avut experienta asta cu o spalare la 70 grade celsius)
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#6
De unde se mai pot cumpara cani de espresso (eu locuiesc in Constanta) ?
 
Reply
#7
Eu am de la Gaggia (80-90 de lei), si au peretii foarte grosi! Rezista cu succes toate de doi ani, fara nicio ciobitura! Arata asa.

Pe langa acestea, mai am doua seturi primite cadou. Din pacate, ambele au peretii subtiri!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#8
(31-08-2012, 09:32)alexc Wrote: De unde se mai pot cumpara cani de espresso (eu locuiesc in Constanta) ?

Vezi la Bamboo. Eu am luat cani pt. espresso foarte bune si ieftine. Parca au vreo 3 magazine in Constanta.
 
Reply
#9
La Bamboo in bar/club cu siguranta au cesti misto Smile Dar la Bamboo in magazin erau dezastruosi de fiecare data cand m-am uitat. Aveau doar cesti care incercau sa le imite pe cele de espresso, insa cu portelanul subtire si nerotunjite in interior. Majoritatea aveau in interior peretii la 90 de grade Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#10
Si eu am luat din Vitan, de unde a luat Okayo
10 ron/buc. Ceramica e groasa si de calitate.

[Image: img0381hn.jpg]

[Image: img0387ap.jpg]

[Image: img0388lj.jpg]
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#11
Nu prindeti intr-o poza cu contrast bun, si fundul interior?
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#12
Multumesc, am sa merg la Bamboo sa caut.
 
Reply
#13
Dupa editarea lui Sorin cu ultimele poze, se vede mai clar. In prima nu ai fi zis ca sunt de espresso, dar urmatoarele arata un portelean gros si un fund rotunjit in interior. Banuiesc ca sunt de 60ml, nu?

Alexc, daca nu gasesti ceva de genul celor de mai sus, sa nu cumperi. Ti-am zis, de obicei la magazinul Bamboo nu au cesti autentice de espresso ci fake-uri.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#14
(01-09-2012, 19:55)Lyvyoo Wrote: Dupa editarea lui Sorin cu ultimele poze, se vede mai clar. In prima nu ai fi zis ca sunt de espresso, dar urmatoarele arata un portelean gros si un fund rotunjit in interior. Banuiesc ca sunt de 60ml, nu?

Nu, sunt modelul mai mare, de ~180-200 ml, deci capuccino/lattte.
Aveau si modelul de 60 ml, dar eu prefer cu lapte.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#15
(31-08-2012, 20:44)Lyvyoo Wrote: La Bamboo in bar/club cu siguranta au cesti misto Smile Dar la Bamboo in magazin erau dezastruosi de fiecare data cand m-am uitat. Aveau doar cesti care incercau sa le imite pe cele de espresso, insa cu portelanul subtire si nerotunjite in interior. Majoritatea aveau in interior peretii la 90 de grade Smile

Eu am luat acum cateva luni bune pt espresso. Nu sunt cine stie ce dar am fost multumit de ele.

(01-09-2012, 13:03)alexc Wrote: Multumesc, am sa merg la Bamboo sa caut.
Am intrat azi in Metro 2 si surpriza am gasit si de espresso si de capuccino. Sunt chiar groase si cu fundul rotunjit cum spuneti. Si nici scumpe nu sunt.

Si putin offtopic. Prietena azi a venit din oras de la o cafea si a promis ca nu mai bea niciodata cafea in oras Smile). Dupa cateva luni de antrenare a papilelor iti dai seama imediat care foloseste cafea ieftina si-ti vine sa o scuipi. Cel putin in Constanta eu stiu doar doua locuri unde e buna cafeaua, in rest la pamant.
 
Reply
#16
Vad ca s-a intins discutia si simt nevoia de putina implicare. Intr-adevar cineva m-a intrebat pe privat de unde mi-am luat cestile si i-am recomandat cestile din cafeneaua Carrefour Vitantis. Ei comercializeaza o cafea de brand recunoscut, cel putin in Italia... Candva am intrat pe web sa vad daca nu cumva e un brand " fabricat" de ochii lumii sa pacaleasca. Cestile pe care le-am luat nu sunt din pozele de mai sus. Se pare ca ori au epuizat stocul ori au adus si altele. Cele Vergnano aratau mai bine, erau mai simple. Intr-adevar de apreciat portelanul gros si de calitate. Am in casa 2seturi (ceasca farfurie) mici, 2 mari duble de latte si un set de espresso. Toate de aceeasi calitate. Unele negre, altele albe. Cu toate astea desi le-am folosit de multe ori pe acestea anterior de a le lua pe acestea am fost candva in Metro si acolo am gasit unele Rioba, frumos facute albe, portelan fain, gros 6 seturi la pachet 30-50ron, pe care le folosesc acum uzual. Oricum convenabil. De ce? Initial am crezut ca am facut o afacere proasta luandu-le apoi insa am realizat ca parca " cafeaua e mai buna" in astea.... Asta apropos de cate lucruri influenteaza gustul. Poate e prejudecata insa constructia e un pic diferita. Sunt mai inalte si gura e mai restransa. Cele de la cafenea mai joase, gura mai larga. Poate retin mai bine caldura, nu stiu.
Imi aduc aminte ca inainte de a ajunge la Metro am cautat in supermarketuri, Bamboo, cafenele si magazinase. De la cele care excelau in design, la cele care excelau in materiale super rezistente nimic nu era de calitatea ceruta. Pereti grosi, portelan de calitate, etc. Personal va indemn sa incercati in Metro caci sunt orientati si pe zona de Horeca. Daca nu se mai gasesc cei cu cafeneaua din Vitantis vad ca aduc incontinuare. Si a propos pentru cei care nu s-au dotat cu rasnita pot incerca pentru inceput si cafeaua ptr espresso. E ok la inceput... Apoi insa cresc pretentiile...
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#17
Exact astea le-am gasit si eu aseara la Metro, Rioba. Mi-am luat de espresso si de capuccino. Sunt simple, groase, rotunjite la fund, par de calitate... si pretul e mai mult decat ok.
 
Reply
#18
Ai mei sunt din Cta. Merg des acolo. Zi-mi unde se bea o cafea ok in afara celei de acasa:-)
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#19
(02-09-2012, 22:08)okayo Wrote: Ai mei sunt din Cta. Merg des acolo. Zi-mi unde se bea o cafea ok in afara celei de acasa:-)

Acum nu le mai stiu nici eu pe toate ca se tot inchid si se deschid altele dar o cafea pe care nu am avut intentia sa o scuip am baut la Spazio, in Tomis la parter. Dar vezi ca inchid devreme, pe la 22:00. In rest eu nu mai beau cafea in oras in alta parte.
 
Reply
#20
Am masurat grosimea cestii - 6,5 mm
Pe fund (al cestii evident Tongue ) scrie:
PORCELLANA VERA
MADE IN ITALY 06 D
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#21
Foarte bun pretul! 30-50 de lei pe 6 buc. e chiar ok!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#22
Azi am trecut "cu totul intamplator" Angel prin Vitan si mi-am mai luat 2 cesti Big Grin

[Image: img2684e.jpg]
[Image: img2685vl.jpg]
[Image: img2686z.jpg]

Am pus si paharul (masura) pt. comparatie.
Sunt cam la fel, difera putin forma. Alea negre parca sunt putin mai finute...
Pretul e acelasi. 10 ron/buc.
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#23
Exact despre astea vorbeam si eu. Cand am luat eu aveau si pe negru insa personal le prefer pe acestea. Imi place mult manerul. Sa bei multe cafele cu ele :-)
Expobar Office Leva + rasnita DIP DKS-65 + Vst 18gr + pitcher Motta + Hario Skerton Pro + Frenchpress Espro P5
 
Reply
#24
Cum am ajuns acasa, am si facut "una mica" sale testez Big Grin
Asa e, ai dreptate, manerul la astea albe e mai placut, e deosebit fata de
alea negre care au manerul clasic.
Si mai e ceva, in alb, parca arata mai bine espresso-ul Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#25
Am sa merg si eu in Metro sa vad ce gasesc....

Am baut cafea in cesca JM , foarte frumoasa si de calitate. Am baut cafeaua in 2-3 minute iar ceasca inca era fierbinte, am ramas uimit. Am cautat pe net dar sunt scumpe ~55lei buc si se vand minim 6buc.

Aprp: cafeaua era oribila, imi venea sa o arunc dar am indurat doar de dragul cestii. Locatia a fost in Mamaia(Constanta), aveau scule profi dar ca peste tot in Romania "barista" este degeaba(langa aparat).
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#26
Sau daca iti plac astea luate de mine si Okayo, cand mai ai drum prin Buc, ne intalnim si te duc la magazinul respectiv Wink
Expobar Brewtus IV, HONNE, Kinu M-47, pitcher + tamper Motta + tamper dinamometric Concept-Art, site VST + IMS
In trecut: Gaggia Pure, Lelit PL41 TEM, Lelit PL 043MM
 
Reply
#27
Am mai gasit asa ceva : ce parere aveti?
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#28
Nu se vede si fundul cestii...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#29
(18-09-2012, 12:50)Lyvyoo Wrote: Nu se vede si fundul cestii...

Asta cu "fundul" Smile nu am stiut-o . Trebuie sa fie convex pe interior? adica sa aiba o denivelare in mijloc?
Gaggia Classic & Rancilio Silvia steam wand + Fiorenzato T80 + Latiera Motta + Tamper Motta + PID controller + VST 15gr
 
Reply
#30
Nu....trebuie sa fie perfect rotunjit, exact ca interiorul unei coji de ou.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)