Hello There, Guest! Login Register


Ce tipuri de cafea NU va plac

#61
Te rog, esti pe forum de cafea, "aicia" nu se "bea" rebuturi. Isi deschide Dritan prajitorie de cafea, mare, da-i un mail si vezi ce face cu rebuturile.

Fa acelasi lucru la prajitoriile de la noi din tara.
 
Reply
#62
Am sa largesc topicul prin adaugarea unei cafenele care nu-mi place.
Tocmai am fost la M60 unde am cerut niste cafele pe baza de espresso. Intreband de versiunile posibile barista mi-a oferit o etiopia si un blend m60, am ales etiopia si am fost refuzat pentru ca e special prajita pentru brew. Am inteles asta si l-am rugat sa ne serveasca aceleasi bauturi folosind blend-ul. Faptul ca l-am intrebat pe barista ce contine acest blend se pare ca l-a deranjat foarte tare si mi-a rastit originile pe un ton agresiv spunandu-mi ca se simte batjocorit de intrebarile mele. Mi-am cerut scuze, am anulat comanda si am parasit localul cu acesta strigand in urma mea ca e mai bine pentru toata lumea ca eu sa plec.
O experienta ciudata, va recomand sa evitati !!! Sad
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#63
@bubucalu

- Ai fost prea cu mult bun simt si stii cum se spune , cel mai inteligent cedeaza primul...bine ca n-am patit eu , ca nu stau bine cu rabdarea si al umpleam de suc de rosii... [Image: biggrin.gif] ...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#64
as vrea sa reluam un pic subiectul, deoarece, pt mine unul, este de o mare importanta in prezent si ar trebui sa fie (aproape) pt toti membrii forumului.
mi se pare ca s-a trecut destul de usor peste el, desi schimband impresii si cu alti forumisti, am constatat ca suntem destul de multi care ne confruntam cu aceste probleme

(31-01-2017, 15:14)ekivoc Wrote: Am citit cu interes subiectul acesta, pe care l-aş fi început de multă vreme, dar nu am mai apucat...
Din câte înţeleg, problema nu ar fi neapărat stilul de prăjire abordat de fiecare prăjitor/ie în parte, ci, mai curând, rateurile - pe care nicio societate comercială nu şi le poate asuma cu bucurie.

Am tot ezitat să deschid eu subiectul acesta, deoarece nu am văzut o ieşire din situaţie: am cumpărat de la prăjitori de pe forum, promovaţi şi lăudaţi, în special acele sortimente de cafea care se apropiau de gustul meu dintre cele lăudate şi apreciate de colegii espressomani - altfel spus, dorind să merg la sigur. Însă, ce să vezi:
1) prăjitoria 1: două comenzi succesive bune, pe gustul meu, a treia - rateu (deisigur, comparate cu cele anterioare, aceleaşi sortimente, prăjite de acelaşi prăjitor). Telefon la prăjitor, întrebat despre eventuala schimbare a stilului de prăjire, variabile etc. Răspunsul iniţial a fost că eu mai am de lucrat cu râşniţa, cu temperatura de extracţie etc... dar insist şi prezint diferenţele comparativ cu şarjele lor anterioare, aşa că, într-un final, îşi recunosc vina: se stricase o piesă la tambur, care nu mai reuşea să învârtă cafeaua în prăjitor, aşa că a ieşit mai prăjită (nu folosim cuvântul cărbune pe forum). Ca gest de bună credinţă mi se propune "cadou" o pungă de 250 g la următoarea comandă (sic!). Am refuzat politicos şi, de atunci, am întrerupt colaborarea cu prăjitoria respectivă.
2) prăjitoria 2: ofertă de Black Friday, pe forum, de care vreau să profit, dată fiind reducerea de preţ. Ajunge cafeaua: avea deja 14 zile de la prăjire. Gust, arome, curgere sub medie. Nu am mai cumpărat de la ei.
3) prăjitoria 3: cafea păstrată în borcane de sticlă transparentă, data prăjirii fiind înscrisă pe o fiţuică de aproximativ 6 cm X 6 cm ce se afla în borcanul cu cafea. Cer un anumit sortiment de cafea, pentru a-l putea compara cu gustul pe care îl mai stiam de la alti prăjitori. Când întreb data prăjirii (care nu era scrisă pe foiţa din borcan) asist la completarea fiţuicii respective pe tejghea, cu pixul (cu o dată recentă, desigur), după care foaia îşi reia locul în borcan. În ciuda lipsei aromei de cafea proaspăt prăjită, încerc să extrag shot-uri, dar eşuez lamentabil. Undeva, pe parcurs, trebuie să fi fost vina mea, dacă am insistat să cumpăr de acolo în ciuda evidenţelor. Oricum, nu am mai cumpărat de acolo şi nici nu am recomandat.
4) prăjitoria 4: prima comandă, două sortimente de cafea reuşite. A doua comandă, ambele sortimente fiasco. Deja sunt prea multe eşecuri să mai sun. Vreau să renunţ la colaborarea cu ei. Beau cafea în oraş, la o cafenea care foloseşte cafea de la prăjitoria 4. Vorbesc cu barista şi-i spun oful meu cu respectiva prăjitorie. Sunt îndemnat să-i contactez telefonic. O fac, fără prea multă tragere de inimă. Discuţie lungă, pe puncte, cu prăjitorul. Mi se oferă două sortimente de cafea pe care, dacă nu îmi plac, nu trebuie să le plătesc. Primesc pungile de cafea şi, surpriză: sunt foarte-foarte bune! Aşa cum mi le aminteam de prima dată. M-a convins. Comand din nou, dar vorbind telefonic cu prăjitorul, amintindu-i discutia noastră, nemulţumirea mea şi aşteptările mele de la comanda cea nouă. Pentru a nu-i plăti şi pe curieri, comand suficient de mult încât să mă încadrez şi în suma minimă, dar să mă şi încadrez în 14 zile cu cafeaua. Ajunge comanda şi, surpriză: e din alt film. Nu recunosc nimic din gusturile şi aromele descoperite în aceleaşi sortimente comandate anterior. Sun la prăjitor, desigur. Mi se spune că nu s-a schimbat nimic în stilul de prăjire, că tot profilul de prăjire este controlat electronic, fiindcă "nu putem schimba profilele de prăjire pentru gusturi particulare" (parafrazare). Insist că diferenţa faţă de ce comandasem anterior este prea mare. Mi se spune că poate fi vorba de lotul diferit de cafea verde, care tocmai a venit. Problema nu e rezolvată pentru că al doilea sortiment comandat nu făcea parte dintr-un lot nou de cafea verde.

M-am cam lungit cu descrierile şi m-am supărat iar din cauza amintirilor frustrante.
Şi, pentru a reveni la subiectul topic-ului, nu-mi plac următoarele tipuri de cafea:
*cele care sunt neconforme cu standardele prăjitoriei şi, cu toate acestea, sunt vândute la preţ standard
*cele care sunt prăjite din pix, cu o zi înainte de a le cumpăra eu
*cele care sunt vândute la reducere doar pentru că devin neconforme (îşi pierd statutul de "proaspăt prăjite")

Din ce am citit până acum, topicul a alunecat uşor spre generalizări, despre tipuri de prăjire, despre preferinţele individuale ale consumatorilor finali când, de fapt, din punctul meu de vedere, problema o reprezintă lipsa predictibilităţii:
-cumpăr de la prăjitoria X, deoarece prefer profilul lor de prăjire
-cumpăr produsul Y, pentru că îmi plac aromele acelui tip de cafea
-mă aştept ca în toate sesiunile de prăjire produsul Y de la prăjitoria X să aibă aceleaşi caracteristici (sau cel puţin, asemănătoare)
Dacă aceste aşteptări sunt prea exigente (nerealiste), pe considerentul că oricum e vorba e un produs alimentar, tratat termic în mod artizanal, atunci se pare că unii nu şi-au găsit vocaţia fiind prăjitori de cafea. Contraexemple găsim câte vrem la prăjitoriile mari din Europa. Poate de aceea au ajuns mari şi, poate că tot de aceea, mai avem mult până departe.

Eu aş fi dispus să postez şi aici şi pe topicul de cafele preferate, în funcţie de situaţie, ca titlu informativ pentru cei care s-au săturat de eşecuri, doar detaliile esenţiale: prăjitorie, tipul de cafea şi data prăjirii.

Vă doresc mult succes în găsirea de şarje prăjite conform!
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#65
Smile 
Reluarea subiectului sub ce aspect?Ma gandesc ca trebuie sa existe un motiv sau sunt prea linistite postarile de pe forum in ultimul timp?
Profitec Pro 700, K30 Vario, Kinu M47, diverse accesorii. 
 
Reply
#66
a mai aparut recent inca o postare pe tema asta plus ce am zis, s-a ivit in discutiile mele cu alti colegi de pe forum
stiu ca e un subiect conflictual, dar nici "batista pe tambal" nu e ok

intr-o prima faza ma gandesc ca putem continua macar la modul general, fara nume si prenume de prajitorii
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#67
Mai mult decat votat cu portofelel nu cred ca un cumparator poate avea putere.
Calitatea prajirii e un subiect mult prea aburitor ca sa ai o baza de reclamat la protectia consumatorului...
Iar instigarea la boicot in masa pe un forum iarasi e cam radicala metoda.

Si zic astea dupa ce chiar azi a avut loc la mine la birou o mica incercare de razmerita... Smile
Un mic grup de colegi, probabil satui de prea multa cafea buna, Smile li se nazari sa comutam pe o sursa de la care am luat prin toamna, un pic mai scumpa, motiv pentru care managerul cu finantele, nebautor de cafea, nici nu vru sa auda. Smile
Le-am propus o resetare a papilelor cu niste cafea de supermarket, sa isi aduca aminte de "zilele bune" Smile
Maine vreau sa am o discutie cu "razvatitii" in alta directie... sunt curios ce beau ei acasa Wink
De precizat ca eu sunt cel care alimenteaza biroul cu cafea, un mix de prajita comercial (proaspat) si prajita de mine acasa, aceleasi boabe verzi ca cea comerciala, ca sa pot face comparatii relevante.

Asa ca revin la povata din paginile anterioare... pana nu prajiti acasa, nu mai judecati prajitorii Wink
 
Reply
#68
Nu e vorba deloc de boicot, e vorba, din punctul meu de vedere, de a li se atrage atentia celor care "se simt vizati" ca ar fi bine sa fie un pic mai atenti la cafele si, mai ales, la prajire.

Nici partea de "nu mi-a placut, nu mai cumpar" nu merge la nesfarsit, deoarece vom ajunge sa nu mai avem de unde cumpara: personal, am deja doi prajitori care m-au dezamagit, unul de la care n-am sa mai cumpar sigur, altul de la care nu cred ca o sa mai cumpar.
Vesuvius Evo Leva + Bentwood Vertical 63, Pullman BigStep Custom 54.9mm, Lunar 2021, V60/Orea/April Brewer, Pearl 2021, Cafflano Kompresso+Kinu M47
 
Reply
#69
Au rămas 38 Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#70
Frate, vinovat e cine i-a decretat artisti, cand de fapt ei ar trebui sa fie profesionisti, si tratati ca atare...
Daca prajitul il consideram arta, si nu e stiinta, asta e... de un artist nu te poti atinge... nici macar cu pensula, darmite cu levieru... Tongue
 
Reply
#71
Regret ca sunt nevoit sa adaug inca un post in acest topic, dar astazi am avut parte de o intamplare extrem de neplacuta. O s-o descriu in detaliu, pentru ca ma priveste atat pe mine ca fost client al unei prajitorii de cafea intens promovate in ultima vreme, cat si pe noi toti, comunitatea de espressomani. 

Totul a plecat de la postarea asta de pe facebook-ul espressoman, in care Liviu lauda una dintre cafelele prajite de Claro. Domnul Catalin Nicolae Velea, detinatorul prajitoriei Dog&Gentleman si al magazinului online "coffeestation.ro", gaseste in asta inca o ocazie de a-si promova cafeaua si pune un link catre magazinul dansului, sub care apare grandios motto-ul "Coffee Station - THIS IS COFFEE, NOT BULLSHIT". Mi s-a parut amuzant contrastul dintre pozele cu cafeaua de la Claro si motto-ul dlui Velea, asa ca i-am raspuns printr-o anagrama: "THIS IS BULLSHIT, NOT COFFEE". Scopul raspunsului meu a fost acela de a taxa aroganta dlui Velea, nicio secunda n-am avut intentia de a-i critica prajitoria sau cafeaua. 

[Image: XdkFWE8.jpg]

Se pare insa ca dl Velea a inteles cu totul altceva, si de aici incepe partea interesanta. Spre ghinionul meu, in urma cu o luna am fost clientul dansului, mai exact, am facut o comanda de cafea pe coffeestation.ro. Dl Velea s-a folosit de acest lucru, mi-a cautat datele personale stocate in baza de date a magazinului si m-a sunat sa-mi ceara socoteala in legatura cu postarea de pe facebook. Daca discutia a inceput aparent civilizat, finalul a fost cu totul neasteptat. Mai exact, dl Velea mi-a reprosat intr-un limbaj golanesc ca se simte ofensat de postarea mea, ca-i distrug afacerea, ca nu ma gandesc la "copiii" care lucreaza la prajitorie, etc. si drept urmare, m-a amenintat ca stie unde stau si ca o sa ma caute sa ma bata, citez "de ma pis pe mine". 

Motivul pentru care am ales sa scriu asta pe forum este ca dl Velea m-a abordat ca pe un reprezentant al comunitatii espressoman (de aici si vehementa dansului, mi-e greu sa cred ca o simpla postare pe fb poate cauza o asemenea reactie). Toate reprosurile si amenintarile la adresa mea au fost dublate de amenintari la adresa comunitatii si garnisite cu cuvinte "de apreciere" la adresa forumului. Ghinionul meu a fost ca eu i-am picat in mana, dar cred ca i se putea intampla lejer oricarui espressoman care a avut de-a face cu prajitoria dansului. De acum incolo o sa fiu mult mai atent cu cine colaborez si cui las datele mele personale. 

Despre cafeaua comandata la Dog&Gentleman n-o sa spun nimic, ar fi redundant. In legatura cu reactia dlui Velea, o sa depun o plangere penala pentru amenintare si pentru folosirea datelor cu caracter personal in alte scopuri decat cele listate pe site. Daca exista espressomani cu background juridic si vor sa dea o mana de ajutor, ii rog sa-mi scrie pe PM.
Espresso: Lelit Bianca, Eureka Mignon XL
Brew: Kinu M47, V60, Kalita Wave, Origami
 
Reply
#72
Totusi ,cata urina i-ar trebui pentru o ditamai comunitatea? SmileVorbind serios acum,nu cred ca e cazul sa intri in polemici.Pur si simplu nu mai iei din locul respectiv si gata.Ca la orice piata.Vor cumpara altii? Da vor cumpara.Treaba lor,fiecare cu alegerea sa.Eu asa procedez.Nu imi place,ocolesc si nu mai iau.Sunt destule prajitoriii ok,restul nu ma interesaza.
LELIT Bianca black V3, Bentwood,Bravo Tools, Vst 18, 20,25.
 
Reply
#73
renatoa Wrote:... vinovat e cine i-a decretat artisti, cand de fapt ei ar trebui sa fie profesionisti, si tratati ca atare.

ar trebui 'tratati ca atare', adicaca profesionisti? chiar toti?!
ar trebui - zic eu - tratati cace sunt! mai buni, mai rai, mai scumpi, mai ieftini, mai prajiti sau mai verzi Smile
deschis, pe fata adica...
si nu, oricat am asterne - cum s-a spus mai sus - batiste pe tambaluri: interesul celor ce cumpara cafea proaspat prajita, difera de a celor ce vand cafeaua!
sigur, traim in aceeasi 'padure', dar suntem... copaci diferiti; si ne mai si putem misca!

TValentin Wrote:...sau sunt prea linistite postarile de pe forum in ultimul timp?

'in ultimul timp' ?
as zice ca avem deja o istorie in spate...
nu spre liniste si netezire se tinde si se fac mereu corecturi?
si nu ma refer la directive si norme, ci la ceea ce-si doreste in medie forumistul: liniste si pace, buna intelegere...
acceptand complice - sweet lies - ipocrizia ce o presupune 'pretinia intre popoare' Smile
poate si dintr-o tendinta de a confunda bunul simt cu buna intelegere...
la fel cum se confunda inteligenta cu educatia etc.

da, exista persoane, putine, cu abilitati deosebite pentru evitarea conflictului, dar in 'admiterea' in forum nu se testeaza asa ceva Smile

organon Wrote:... Sunt destule prajitoriii ok...
Lyvyoo Wrote:Au rămas 38...

nu-s prea multi? pe bune...
din ce-or fi traind? Smile
buna-ar fi o lista actualizata - nu mai zic, 'ierarhizata'...

in State, sunt vreo 10-12 prajitorii mai cunoscute (Intelligentsia, Counter Culture, Stumptown, Ritual, Barefoot, Staufs, Klatch etc.); toate sunt nuclee de cunostere si documentare in domeniu, cu personal care include de regula si cativa campioni; si care, cu toata alinierea cvasiunanima pe specialitate, vand in majoritate blenduri pentru espresso! consistente de-a lungul anilor...

stim ca, sau luam de bun ca, prajitoriile artizanale care prelucreaza cafea de calitate au clienti din randul amatorilor entuziasti ai prepararii cafelei acasa (si, pe ici pe colo, diverse cafe-uri), sau nu e asa?
afacerile respective ar trebui sa depinda de numarul entuziastilor prepararii cafelei de calitate acasa, dar ar fi timpul sa depinda si de nivelul de exigenta, de pretentii al acestor consumatori, deci, de calitatea cafelei din oferta!

nu e nevoie de boicot, e suficient sa nu mai laudam atata, ci sa argumentam asupra a ce NU ne place la unele din cafelele oferite (on-topic!)!
si nu cred ca se poate face asta altfel decat dintr-o perspectiva pret/calitate!
pretentiile fata de o cafea prajita, de 160-200 lei, ar trebui sa fie foarte mari si neaparat argumentate comparativ de catre cei ce au avut sansa de a face cafea acasa, cu echipamente capabile, folosind o cafea din afara, de 30-40 euro/Kg...
________________________________________________________________________________________
Strega_mod(esp32)/ MaraX_mod(esp32)/ Sette_270/ Macap_m7/ prajitor_fluid_bed_diy_(4Kg/luna)
 
Reply
#74
(27-07-2017, 17:37)bemihai Wrote: Motivul pentru care am ales sa scriu asta pe forum este ca dl Velea m-a abordat ca pe un reprezentant al comunitatii espressoman (de aici si vehementa dansului, mi-e greu sa cred ca o simpla postare pe fb poate cauza o asemenea reactie). Toate reprosurile si amenintarile la adresa mea au fost dublate de amenintari la adresa comunitatii si garnisite cu cuvinte "de apreciere" la adresa forumului. Ghinionul meu a fost ca eu i-am picat in mana, dar cred ca i se putea intampla lejer oricarui espressoman care a avut de-a face cu prajitoria dansului. De acum incolo o sa fiu mult mai atent cu cine colaborez si cui las datele mele personale. 
Bine de stiut . Eu din acest motiv cumpar de la Sarkis....ca nu bate pe nimeni  Smile ! Aaaa...uitasem si cafeaua !
PS - Sunt curios daca exista aceeasi atitudine cu un espressoman de peste 100 de kile  !
#ROCKET R NINE ONE , #ROCKET SUPER FAUSTO/Red Speed , #AILLIO BULLET R1 V2 , #Acaia Lunar
#Brewtus IV , #Honne Slim  ;   #Ibric , #MK. Vario
Accesorii ROCKET , MOTTA , IMS , Tamper dinamometric ECM , altele
 
Reply
#75
offtopic-ul cu parola a fost mutat aici
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#76
Salut.
Suntem toti preocupati sa bem o cafea buna dar subiectul acesta e "adormit" de mai bine de 1 an, chiar toaaata lumea a fost multumita de ce a cumparat?
Sau v-ati resemnat?
Eu nu, majoritatea modelelor de cafea proaspat prajita incercate in ultimul an au fost niste dezamagiri mai mari sau mai mici.
Daca in loc de cafea am vorbi de orice altceva cumparat din comert sigur n-ar inghiti lumea atatea porcarii pe cat inghite aici la propriu din pacate...si se mai si feresc sa dea nume sa nu cumva supere sau sa faca afacerea X sau Y sa sufere...

Principala mea nemultumire este cea legata de gust/ note / arome, ma iau dupa ce scrie vanzatorul cand aleg pentru ca fug de cafelele acre si la aproape toate descrierile am avut impresia ca au fost trase bilete dintr-o caciula si ce a iesit a ajuns pe site...n-au avut nici o treaba cu produsul finit.
A doua e legata de pret, am cumparat cafea fara nici un fel de calitati la preturi de cafea buna sau chiar premium(~40 lei/250gr) si comparatia o fac tot cu cafea proaspat prajita dar vanduta la preturi relativ modeste dar care, culmea, este mult mai baubila decat cele de 3 ori mai scumpe care ar fi trebuit sa-mi "rupa" gura.
Asadar ce am putea face?
Eu cred ca multe, incepand de la o declaratie care sa stabileasca niste criterii de calitate agreate de majoritatea celor de pe acest forum si fata de care orice prajitor care se respecta ar trebui sa se pozitioneze, continuand cu o asociatie care sa verifice si sa certifice anumite standarde a cafelei vandute si eventual terminand cu proiectarea unor produse de profil - am gasit pe foarte putine forumuri de specialitate atata pasiune, si curiozitate si dedicare si dorinta de perfectionare ca aici...

Hai sa propun eu primele masuri care mi se par evidente:
- o minima standardizare: comerciantul care descrie gustul cafelei sa prezinte si metoda prin care le-a obtinut, oricare ar fi aceea; o propunere ar fi sa se foloseasca aceleasi metode de preparare ca la concursurile de profil sau degustari
- site-urile prin care se vand sa accepte opinii ale cumparatorilor, fie chiar si simple, care sa se refere strict la identificarea gusturilor promovate de vanzator de genul "confirm ca se simte gustul de X si dau nota 4 pe o scara de la 1 la 5" - asta am putea sa o facem si pe acest site, stiu ca se pot face topicuri care sa contina sondaje

Apropos de calitate si certificarea acesteia, in multe tari acest lucru e o afacere profitabila pentru aproape toate partile implicate - excludem desigur țeparii - de ce nu am incerca macar sa facem ceva la nivel declarativ in acest sens?
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#77
Poti incepe studiul despre punctul 1 de aici
Iar o rasnita buna cred ca se cere cu prisosinta, avand in vedere semnatura cu rasnita de la bunica. Nu de alta dar diferentele pot fi atat de mari, incat ajungi in cu totul alta parte a paletei de gusturi dezvoltate.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#78
(28-10-2018, 01:24)Lyvyoo Wrote: Poti incepe studiul despre punctul 1 de aici
Iar o rasnita buna cred ca se cere cu prisosinta, avand in vedere semnatura cu rasnita de la bunica. Nu de alta dar diferentele pot fi atat de mari, incat ajungi in cu totul alta parte a paletei de gusturi dezvoltate.

Am citit dar nu am gasit nimic nou, aceleasi pledoarii menite sa descurajeze pe oricine incearca sa propuna niste reguli pentru comertul cu cafea, gen "e multe si e grele", lipsa de educatie a papilelor (HAAAAAA!) sau preferata mea din categoria "imparatul e gol".
In privinta rasnitei admit ca se poate si mai bine desi pentru ibric e OK, are cutit conic si rasneste doar fin sau foarte fin - studiez problema in prezent
Sincer, refuz sa cred ca rasnita e problema mea principala din ultimul an de achizitii: am acum vreo 3 feluri de cafea la care imediat dupa macinare bag nasul in cilindru colector si mirosul e vag sau aproape inexistent...cum spunea cineva pe aici "in primul rand cafeaua" - a ajuns la mine la o zi dupa prajire(04.10.2018) daca e sa ma iau dupa stampila si am facut teste la fiecare 3-4 zile din toate, doar doar oi gasi ceva care sa fie macar baubil dar n-am avut eu norocul asta.
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#79
Ti se potriveste "manusa" acest eveniment, mai ales ca esti din Bucuresti.  Ia si rasnita cu tine. E mult mai simplu sa te vezi direct cu espressomanii, sa testezi, chiar sa faci un ibric eventual.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#80
Pe vremea lui ceasca erau niste cafele care miroseau demential si gust ioc... preferabil ca mirosul sa ramana in bob si sa se duca in licoare, nu in aer...

Cat despre rasnita, as vrea sa vad si eu cum arata cutitele alea de tocite... presupun ca un cauciuc de formula 1 Big Grin
Perceptia mea este ca rasnirea pentru ibric nu e o rasnire, ci o zdrobire, aruncati un ochi la niste pietre de moara, nu o sa vedeti lamele taietoare la faina... Wink
 
Reply
#81
(28-10-2018, 10:19)renatoa Wrote: ...preferabil ca mirosul sa ramana in bob si sa se duca in licoare, nu in aer...
Cat despre rasnita, as vrea sa vad si eu cum arata cutitele alea de tocite...

Preferabil și-și...și pot sa pun poze cu macinătura...
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#82
Ibricul nu este un mod de preparare care sa scoata in evidenta acele note din cafea.
E o modalitatea rapida de preparare insa, clasica si fara investitii mari. Si nici training/scoala nu necesita.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#83
(29-10-2018, 09:27)Mihai L Wrote: Ibricul nu este un mod de preparare care sa scoata in evidenta acele note din cafea.
E o modalitatea rapida de preparare insa, clasica si fara investitii mari. Si nici training/scoala nu necesita.

Stai sa ne intelegem: cei care beau cafea preparata la ibric nu trebuie sa aiba asteptari de gusturi sau arome de la cafeaua proaspat prajita?
Investitiile mari in scule si pregatire sunt singura cale de accedere catre gusturi si arome deosebite?
Ibric conic marca "Emailul", rasnita manuala[s] din alama mostenita de la bunica [/s]Commandante, aragaz...
 
Reply
#84
(04-12-2018, 02:52)Cafencu Wrote:
(29-10-2018, 09:27)Mihai L Wrote: Ibricul nu este un mod de preparare care sa scoata in evidenta acele note din cafea.
E o modalitatea rapida de preparare insa, clasica si fara investitii mari. Si nici training/scoala nu necesita.

Stai sa ne intelegem: cei care beau cafea preparata la ibric nu trebuie sa aiba asteptari de gusturi sau arome de la cafeaua proaspat prajita?
Investitiile mari in scule si pregatire sunt singura cale de accedere catre gusturi si arome deosebite?

E vorba despre metoda de preparare, nu despre valoarea sculelor.
Vibiemme Domobar Levetta (Piccolo) + IMS Competition E61 200IM + IMS 17g B70 Competition + PID REX C100. Rasnita Mazzer Super Jolly. OCD v2 by Kamasi. Tamper Etolia Competition 58,5 mm.
 
Reply
#85
Un V60 e mai ieftin decât un ibric Smile
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#86
Daca vrei sa mergi pe rețete de manual, sunt probabil la fel de scumpe cele necesare pentru ibric și v60. Diferența oricum o face râșnița și cafeaua folosită.
 
Reply
#87
Apropos de HotSpot, am observat urmatorul lucru: toate marcile incercate de subsemnatul, 2 africane si 4 americane au un damf comun, mai mult sau mai putin pregnant dar sesizabil.
Daca era ceva placut probabil ca nu scriam nimic pe tema asta dar fiind ceva gen fan/flori de camp care dupa gustul meu nu ar trebui sa se regaseasca in cafea va intreb, a mai sesizat cineva acest lucru?
 
Reply
#88
Gustul/aroma de fân indica, in general, doua aspecte: o cafea verde veche, depozitata impropriu sau o prăjire incorecta care nu ajunge in profunzime in bobul de cafea.
 
Reply
#89
Mai demult cand au plecat de pe forum au spus clar ca nu-i mai intereseaza persoanele fizice si frecusurile astea ale espressomanilor cum ca de ce e cafeaua asa si nu altfel, drept urmare se vor concentra pe volume mari, pe vending, pe exporturi in Rusia si alte afaceri de mari dimensiuni. Clar asadar...
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#90
Wink 
Daca vezi care e numele firmei nu e de mirare ca se concentreaza catre Rusia...iar in privinta "aromei" eu, mai in gluma mai in serios ma intrebam daca nu cumva toate SO-urile lor nu sunt de fapt blenduri cu un ingredient comun si care le cam strica pe toate...dar ce stiu eu...
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)