Hello There, Guest! Login Register

Ce carti ati mai citit in ultimul timp si le-ati recomanda

Nu e vorba chiar de carti, ci mai degraba de doua articole pentru cei care sunt interesati de educatia in Romania.

Pe de o parte avem viralul articol cu titlul "Cel mai mare succes in viata in au tinerii cu note de 7 sau 8"

Are certitudini, e scris bine, carismatic, scurt, ca sa poata fi citit usor, indica vinovati in mod clar si solutii moderne.

Pe de cealalta parte, vine articolul de genul "Stai un pic ca nu e asa": "Elevii de 7 care reusesc in viata si alte creaturi fantastice", o invitatie la o abordare complexa.

Citirea in paralel a celor doua articole cred ca reprezinta un exercitiu excelent in dezvoltarea gandirii critice si in stimularea cortexului, pentru cine e chiar si vag interesat de educatia in Romania Smile
Honne, (Macap MX de vanzare), Lido 3, Strega + mecoffee, V60, Aeropress, Clever, Brikka, Barista&Co Milk Frother
Ex: Flair Pro, La Pavoni (Europiccola, Pro, Romantica) - aprox 2 ani, Magica - aprox 1 an, Lelit PL81T - aprox 3 luni, Quamar Q13 - aprox 1 an, Kinu M47 - aprox 1 an, Comandante - aprox 1 an

Reply
Pentru cine-i interesat de ficțiune.
Ian McEwan, Mașinării ca mine (pare sf, e un pic SF, dar e o poveste mișto, nițel de dragoste, nițel despre percepția contemporană a umanității asupra sieși și asupra AI)
John Mendelsohn, O odisee (nu-i ficțiune, dar genială pentru pasionații de istorie, psihologie - că doar Odiseu/Ulise nu era român, să fie zen)
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R

Reply
Merci pentru recomandari, Radu!
Mi-a placut foarte mult O odisee.

Alexandra
Vezi si https://lumealuifram.ro

Reply
Nu este o carte pe care l-am citit (încă) dar este abia ieșit și deja este disponibil în limba română.

Casa de editura care a publicat versiunea în limba engleza a fost data în judecata de governul SUA (se pare ca nu prea știu ce înseamnă efectul Streisand).

https://nemira.ro/dosar-permanent
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)

Reply
Efectul nu are legatura cu legea. Si nici nu tine loc de.
Quamar M80DR, M47 Phoenix, ex-M38, ex-PL043MMI, Brikka, ibric, AeroPress... and V60/Hario Buono

Reply
Si un interviu cu autorul:

factory g106, m47, ims, kazak accessories, fluid bed roaster

Reply
... Terminat azi - noapte , recomand ... Cool ...

[Image: 1m8i4BC.jpg]
Pavoni | Strega | Bosco | Honne | Olympus | ECM | MK III | M47, M68 | Gene ...

Reply
Sunt pe la jumatate: Hotul de Carti de Markus Zusak
PL92T, KG79

Reply
Că tot tocmai a luat Olga Tokarczuk Nobelul pentru literatură:
Din ce am citit de ea (și mi-au plăcut foarte mult, că-i dășteaptă fata): Rătăcitorii, Călătoria oamenilor cărții, Ultimele povestiri.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R

Reply
Born a Crime a lui Trevor Noah. Primul audiobook pe care am putut sa-l termin. Foarte faina!
Brewtus | Honne | AeroPress | Aergrind

Reply

Forum Jump:

Browsing: 1 Guest(s)