Hello There, Guest! Login Register


Ce carti ati mai citit in ultimul timp si le-ati recomanda

#31
Nu e vorba chiar de carti, ci mai degraba de doua articole pentru cei care sunt interesati de educatia in Romania.

Pe de o parte avem viralul articol cu titlul "Cel mai mare succes in viata in au tinerii cu note de 7 sau 8"

Are certitudini, e scris bine, carismatic, scurt, ca sa poata fi citit usor, indica vinovati in mod clar si solutii moderne.

Pe de cealalta parte, vine articolul de genul "Stai un pic ca nu e asa": "Elevii de 7 care reusesc in viata si alte creaturi fantastice", o invitatie la o abordare complexa.

Citirea in paralel a celor doua articole cred ca reprezinta un exercitiu excelent in dezvoltarea gandirii critice si in stimularea cortexului, pentru cine e chiar si vag interesat de educatia in Romania Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#32
Pentru cine-i interesat de ficțiune.
Ian McEwan, Mașinării ca mine (pare sf, e un pic SF, dar e o poveste mișto, nițel de dragoste, nițel despre percepția contemporană a umanității asupra sieși și asupra AI)
John Mendelsohn, O odisee (nu-i ficțiune, dar genială pentru pasionații de istorie, psihologie - că doar Odiseu/Ulise nu era român, să fie zen)
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#33
Merci pentru recomandari, Radu!
Mi-a placut foarte mult O odisee.
_____________________________

Alexandra
Vezi si https://lumealuifram.ro
 
Reply
#34
Nu este o carte pe care l-am citit (încă) dar este abia ieșit și deja este disponibil în limba română.

Casa de editura care a publicat versiunea în limba engleza a fost data în judecata de governul SUA (se pare ca nu prea știu ce înseamnă efectul Streisand).

https://nemira.ro/dosar-permanent
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#35
Efectul nu are legatura cu legea. Si nici nu tine loc de.
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#36
Si un interviu cu autorul:

 
Reply
#37
... Terminat azi - noapte , recomand ... Cool ...


[Image: 1m8i4BC.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#38
Sunt pe la jumatate: Hotul de Carti de Markus Zusak
PL92T, PL72, KINU
 
Reply
#39
Că tot tocmai a luat Olga Tokarczuk Nobelul pentru literatură:
Din ce am citit de ea (și mi-au plăcut foarte mult, că-i dășteaptă fata): Rătăcitorii, Călătoria oamenilor cărții, Ultimele povestiri.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#40
Born a Crime a lui Trevor Noah. Primul audiobook pe care am putut sa-l termin. Foarte faina!
LMLM (slayer mod) + Bentwood | Hario V60/Nel Drip+Aergrind
(ex: Brewtus IV, Lelit PL41EM, Gaggia Gran Style, Honne, Kinu M47, Sette 270Wi, Porlex)
 
Reply
#41
Pentru mulți dintre noi, o lectura absolut necesara: Ego Is the Enemy de Ryan Holiday.
Strietman CT2 naked | EG-1 v2 (Core & Ultra) | Aeropress | V60 | Bullet R1 v2
Foste: Flair Signature Pro | Niche Zero | M47 Classic
 
Reply
#42
Michael Ondaatje, Lumina de veghe, un roman foarte deștept și mișto tradus.
Kinu M47, ROK, Expobar Brewtus IV-R
 
Reply
#43
https://destepti.ro/cele-mai-valoroase-1...al-xxi-lea
 
Reply
#44
Calugarul care si-a vandut Ferrari-ul - Robin S. Sharma
Espressor: Profitec PRO 600
Rasnita: Eureka Helios 65
Accesorii: Jack Leveler, ECM tamping station
 
Reply
#45
O minunăție de poveste:

[Image: hIswyAr.jpg]
 
Reply
#46
Pentru fanii SF:
Citesc Liu Cixin, Problema celor trei corpuri prima din trilogie urmeaza celelalte 2.
Am pe teava si Stanislaw Lem, Solaris cand imi fac un pic mai mult timp.
Quick Mill Silvano Evo || Eureka Atom 65
 
Reply
#47
(26-11-2020, 11:39)rogue Wrote: Pentru fanii SF:
Citesc Liu Cixin, Problema celor trei corpuri prima din trilogie urmeaza celelalte 2.
Am pe teava si Stanislaw Lem, Solaris cand imi fac un pic mai mult timp.

Recomand cu caldura Ciberiada, autor tot Lem.
ACS Minima, Timemore Sculptor 078s
 
Reply
#48
(26-11-2020, 11:39)rogue Wrote: Pentru fanii SF:
Citesc Liu Cixin, Problema celor trei corpuri prima din trilogie urmeaza celelalte 2.
Am pe teava si Stanislaw Lem, Solaris cand imi fac un pic mai mult timp.

F tare Solaris, si cartea si filmul lui Tarkovsky, filmul având un spin-off destul de diferit la final
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#49
Sa nu faci rau, Henry Marsh

O carte onesta despre viata a lui un neurochirurg. Cum doctori sunt, la urma urmei, si ei umani ca noi, cu același frici, speranțe, eșecuri si realizări.

https://www.litera.ro/sa-nu-faci-rau-afcpt154
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#50
... Nush '  k eu le-am citit pe toate 40 ... cu spadele si cu bastonii am avut ceva probleme dar , s-au rezolvat ... Cool ... ( @micrenda ... nu ti-e dor d'un scopone ? Big Grin ... sure' scientifico ).


[Image: F33Jnba.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#51
Ce "nostalgia" cand am vazut cartile de joc alea siciliene.... :-)
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#52
(13-02-2021, 18:22)micrenda Wrote: Sa nu faci rau, Henry Marsh

O carte onesta despre viata a lui un neurochirurg. Cum doctori sunt, la urma urmei, si ei umani ca noi, cu același frici, speranțe, eșecuri si realizări.

https://www.litera.ro/sa-nu-faci-rau-afcpt154
Ceva similitudini cu "Vraciul / Profesorul Wilczur" de Tadeus Dolega Mostowicz?
Lelit PL72 William, Lelit PL92T Elizabeth, Kinu Phoenix
 
Reply
#53
Abia acum am citit o carte din 1980,Al treilea val,Alvin Toffler,foarte tare cartea.
Parca dupa ea e facuta politica mondiala de azi...sau poate chiar e.
Gaggia classic,mazzer-super-jolly, Jura ena 7
 
Reply
#54
(13-02-2021, 21:57)Leo777 Wrote: Ceva similitudini cu "Vraciul / Profesorul Wilczur" de Tadeus Dolega Mostowicz?

Nu știu. Din păcate nu am citit Vraciul!
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#55
(14-02-2021, 00:13)soze Wrote: Parca dupa ea e facuta politica mondiala de azi...sau poate chiar e.

... Toffler , dupa parerea mea a fost un vizionar ... cand eram copil , citeam Socul viitorului si ... l-am tot citit asa ... de vreo 3 ori in cinci ani , intrebandu-ma daca chiar ar fi posibil ... si astazi Zeitgeist pare utopic dar , parca incepe sa se implineasca ? Big Grin
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101
 
Reply
#56
(14-02-2021, 00:38)Levo Wrote: Toffler , dupa parerea mea a fost un vizionar

avind in vedere ca e din acelasi popor ca Brucan,posibil sa fi luat informatia direct de la sursa
a scos cite o carte la fix 10 ani interval
Gaggia classic,mazzer-super-jolly, Jura ena 7
 
Reply
#57
N-ati citit Jules Verne destul, se pare Smile
 
Reply
#58
Philip K Dick - Dr Bloodmoney
Un mindfuck postapocaliptic din '65 care nu e asa departe de direcția in care se îndreaptă lumea azi
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
#59
Asta e o carte bine intemeiata stiintific daca aveti nevoie de motivatie pt a face miscare. Faceam miscare si inainte, dar mi-am dat seama ca nu suficient, iar analizele mele aveau niste valori aiurea pe partea de risc de boli cardiovasculare. Dupa care, pentru o intelegere dpdv evolutionist a felului in care oamenii fac sport, Exercised a lui Lieberman, are si un umor foarte placut, eu am ascultat audio-book-ul. De la cartea lui Lieberman am ajuns la "Why we sleep" (Mathew Walker), o citesc acum Smile
Honne, Wilfa Uniform + SSP, Aergrind, Bezzera Aria
 
Reply
#60
Quote:"Multe trec pe dinainte,
În auz ne sună multe,
Cine ţine toate minte
Şi ar sta să le asculte?...
Tu aşează-te deoparte,
Regăsindu-te pe tine,
Când cu zgomote deşarte
Vreme trece, vreme vine."

Ca doar e ziua culturii azi...
Oare Eminescu ce cafea o fi baut... Confused
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)