Hello There, Guest! Login Register


Caut Rasnita sub 1000 de lei.

#1
Salut, caut si eu o rasnita de buget capabila espresso.

Multumesc
 
Reply
#2
Kinu Phoenix, și îți rămân bani de cantar...
La Pavoni Europiccola, Kinu M47
(Romanian is not my native language, sorry for my mistakes)
 
Reply
#3
Ma tot gandesc la Kinu Pheonix. E 750lei nou pe forum.
 
Reply
#4
Eu am trimis mail săptămâna trecută pentru Phoenix însă nu am primit răspuns. Persoane de pe forum spuneau că se reiau comenzile de prin septembrie
 
Reply
#5
Eu am primit mail azi ca se livreaza de pe o zi pe alta..
 
Reply
#6
Salut,

Vand/Schimb Tamper Motta de 57mm cu 58,5mm.

Pret de vanzare 90ron[img]C:\Users\florin.poturu\Desktop\pt forum[/img]
 
Reply
#7
si eu as cauta ceva  sub 1000 lei sau ceva apropiat
pe barshaker am vazut AVX CG5 la vreo 650, a incercat cineva?
sau Graef CM702 sau cm850 care pare mai serioasa si imensa.
din ce am vazut la lelit din gama
PL043MMI sau chiar si PL044MMT o groaza de nemultumiti, inclusiv pe amazon are 4*.
 
Reply
#8
Si de Graef ai gasit laude ?
Nu ai cautat unde trebuie Smile

Cam asta e si cu seriozitatea la unii de-ai nostrii ... il vezi gras, si la costum, te gandesti ca trebuie sa fie mare scula...
 
Reply
#9
Quote:Si de Graef ai gasit laude ?
sincer sa fiu nu prea, sunt cam la acelasi nivel cu lelit din ce am vazut pe amazon adica 4* ma gandeam ca modelele alea mai scumpe de graef sa fie mai bune. Dar si acolo se plang unii de materiale ieftine si lipsa de atentie la detalii. Parca le fac din topor.
intre un Baratza Virtuoso+ si un Baratza Sette 30 AP ce ar fi mai fiabil si mai usor de intretinut?
nu ma intereseaza sute de reglari, ca mai reglez si din tamper. acum la delonghi kg79 am un singur punct unde rasneste bine, dar de fiecare data cand curat rasnita, si e greu de curatat si desfacut, trebuie iar sa caut punctul ala unde rasneste perfect. Ma enerveaza asta, vreau o rasnita usor de desfacut si intretinut. Si eventual sa se gaseasca si piese de schimb. LA Baratza am inteles ca sunt "programate" sa se strice dupa 2-3 ani si cumperi piese de schimb, gearbox, si altele. nu foarte scumpe, 30 dolari la 3 ani e acceptabil.
 
Reply
#10
Ce e aia curatat toata ziua, si schimbat la 2-3 ani o piesa ? Asta e normalul dupa ce dai 1000 lei pe una ?  Confused Huh
La o manuala full metal 6 ani nici nu se simt ca au trecut, si daca o mai suflu o data pe an inseamna ca nu aveam ce face...
 
Reply
#11
e plasticoasa si atrage firele de cafea, le electrizeaza cumva, plus ca ramane cafea prin interior, o data pe luna o desfac si o curat. Cat dai la mana la una dinaia manuala, am avut o chestie chinezeasca care facea cafeaua ok doar ca dadeai 5 minute la manivela si era cam... aiurea.
 
Reply
#12
"una chinezeasca"... ai pus punctul pe 工 ...  Big Grin  daca nu te-ai prins, asta este i-ul chinezesc.

Dar una ardeleneasca ai incercat ? doar la 700... intra in buget... un minut...
 
Reply
#13
un Lelit PL043 e mai fiabil si mai bine construit decat graef, parerea mea
 
Reply
#14
Posibil, desi greu de comparat o conica cu una cu cutite plate, plus ca Graef nu a desfacut cineva, pe cand PL043 se repara si in ateliere din tara... dar tot o rasnita anonima si nerecomandabila ramane... in sensul ca atunci cand aceasi mecanica este instalata in diverse carcase de alte 7 firme, probabil concluzia cea mai fireasca este ca se produce undeva fara nici o legatura cu Italia...
 
Reply
#15
ambele sunt conice 38mm diametru.
 
Reply
#16
Ar fi fost extraordinar sa fie concurenta serioasa pe segmentul asta de rasnite electrice sub 1000 lei, iar noi sa putem alege rasnite construite ca cele de 4-5-600E. Daca nu se doreste sub nicio forma un Kinu de 750 lei sau vreo rasnita SH la vreo ocazie, din ce am mai intrebat si am pus mana, cea mai ieftina rasnita cu cea mai mare plaja de rasnire si reglaj micrometric stepless pe melc este acea PL43MMI (790 lei in prezent). A fost si Ascaso in aceeasi situatie dar spaniolii au scumpit-o masiv degeaba.
Am zis totusi sa ii dau o sansa unei noi rasnite Gaggia MD15 si am scris aici doua vorbe, un tipar utilizat si pe alte rasnite la fel cum si PL43MMI foloseste un tipar prezent si pe alte rasnite, dar nu poate fi vorba sa folosesti acea MD15 in rasnirea de espresso, acolo unde ai nevoie de macinare direct in portafiltru, reglaj micrometric, macinatura fina.

Sunt de precizat si downside-urile pt MMI - constructie cu unele elemente din pastic la interior, rotita de protectie a motorului ce se poate rupe daca folosesti impropriu rasnita sau o fortezi in macinare de sute de grame de cafea ori daca te duci spre fin cu boabe in cos si motorul oprit. Asta inseamna cam 100 lei costuri de reparatie. Am si eu prieteni care nu au vrut sa cheltuie mai mult si, alaturi de ce se poate vedea sin in topicul rasnitei, un numar buni de ani va rezista daca e folosita fara fortari, multi avand-o si azi. Adica dai drumul motorului fara boabe, faci reglajul spre fin apoi torni boabele. In acelasi timp nu o cumperi ca sa rasnesti pentru profilare constant, adica boabe light la cele mai fine granulatii, ci pentru espresso normal sa zic asa.

Deja de la 1400 lei apar rasnitele construite pt a tine lifetime (de la Macap M2M in sus). Deci daca va considerati chitibusari sau doriti performante, fiabilitate extinsa, stabilitate a componentelor intr-o structura full metal, eventual ceva profilare pe macinaturi fine din cafea light, iar rasnita ar trebui sa fie una electrica, noua, atunci ajustati bugetul si nu va imaginati ca la 6-900 lei va oferi cineva asa ceva.

Review-uri la scule de espresso nu se cauta pe amazon/emag. Verifica mai bine modelul de interes pe forumurile de cafea din intreaga lume.
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#17
ma gandeam ca sunt si firme care vor sa intre pe piata, chinezarii mai bine gandite si cu un ctc cum trebuie, sau scule facute la comanda in china in genul AVX CG5, care ca sa intre si sa se faca cunoscuti, lasa din pret ca sa vanda. Cum facea Xiaomi la inceputuri. Calitate buna la pret super ok.

stiu ca amazon sau emag nu sunt un etalon in materie de review-uri, multe sunt platite sau false, dar ai noroc si de clienti care pun poze cu produsul asa cum e el, cu defecte si cu tot. Cand cautam un boiler, am gasit unul care a pus poze cu un boiler de fitze, o caruta de bani, si ruginise pe interior, in conditiile in care ala era uns si dat cu toate chestiile.

nu stiu unde ai vazut kinu la 750 lei dar eu sub 2000 nu am vazut. Si, fiindca nu am folosit asa ceva, intrebarea ramane, cat dai la manivela pt 2 cafele de 16-18 grame fiecare sa zic asa. In minute?

nu sunt asa perfectionist, la delonghi-ul actual am gasit o pozitie in care merge bine pt espresso dupa ce m-am jucat cu el, si restul reglez din tamperul dinamometric ca sa iasa extractia cat mai buna. Dar as vrea ceva mai serios.

mai am o intrebare de noob, sa zicem ca fac un efort si iau mcam m2m care e diferenta intre modelul cu dozare manuala si dozare on demand, la al doilea setezi tu cantitatea de cafea care o macina si la primul dozeaza cat ti portafiltrul?
 
Reply
#18
motanel_pufos  ai pm
Lelit Bianca, Eureka Atom 75 + SSP
 
Reply
#19
(22-11-2021, 11:29)motanel_pufos Wrote: nu stiu unde ai vazut kinu la 750 lei dar eu sub 2000 nu am vazut. Si, fiindca nu am folosit asa ceva, intrebarea ramane, cat dai la manivela pt 2 cafele de 16-18 grame fiecare sa zic asa. In minute?

Kinu Phoenix costă 750 de lei prin formularul de reducere de aici, de pe forum.

Despre viteza de măcinare pentru espresso: pt. 16 grame de cafea prăjită mediu eu număr cam 70 de rotații ale manivelei. Frecvența mea, la pas lejer, este de două rotații pe secundă. Deci ~35 de secunde per 16 grame de cafea, 70 de secunde per 32 de grame.

Dacă macini două șarje, câte una per 16 grame, nici măcar nu transpiri vara. La 32 de grame dintr-o bucată cam faci un pic de sport.
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
Reply
#20
pare ok Kinu Phoenix, mai ales la banii aia, dar desi eu nu am o problema sa dau la manivela, daca as veni cu asa ceva, mi-ar da cu ea in cap nevasta. Deja m-a bombanit ca am luat espressor manual fara sita presurizata si se chinuie sa ii iasa extractia. Vroia unul automat.
Daca nu vin si cu rasnita electrica acasa...
 
Reply
#21
(24-11-2021, 18:24)motanel_pufos Wrote: Daca nu vin si cu rasnita electrica acasa...

Solutia e simpla: iei o rasnita manuala si o trezesti in fiecare dimineata cu cafeluta, gata, la pat. Cum s-ar zice, win-win situation.
 
Reply
#22
problema e ca se trezeste inaintea mea.
 
Reply
#23
am ajuns la concluzia ca totusi va trebui sa investesc mai mult de 1000 lei intr-o rasnita, si sper sa ma pot intinde pana la vreo 2000 lei.

am facut un oaresce clasament de rasnite.
in 1000 lei s-ar incadra Baratza Encore cu 730si Lelit pl043 mmi la 930 lei.
La baratza nu imi place ca pica cafeaua intr-o cutie de plastic si se electrizeaza si va ramane lipita pe acolo.
La lelit imi place forma si ca e destul de mica, dar am inteles ca e super sensibila la cafea, si risti sa o strici usor daca nu ai grija. gen boabe prajite prea tare sau mai stiu eu ce.

in urmatoarea gama de pret de sa zicem 1500 lei s-ar incadra
Baratza sette 30 vreo 1300, Eureka Mignon Manuale 15BL - Black cu 1500 si probabil MACAP M2M la vreo 1600 lei.

Sette imi place ca design si ca are retentie mica, dar e galagioasa si probabil la fel de sensibila ca Lelit pl043 daca nu chiar mai mult.
Eureka si Macap au design clasic si probabil mai fiabile si silentioase.

iar in zona de 2000 lei sunt mai multe
Lelit PL71, Eureka Mignon Perfetto Silent 16CR sau Mignon Specialita 16CR - Black, MACAP M42M, Sette 270 sau DIP Grinders DKS-65
La lelit pl71, desi arata bine, e ceva ce nu ma da pe spate, nu stiu ce
Eureka sau macap iar design clasic si presupun ca cele mai fiabile si silentioase, desi cu retentie mai mare din ce am citit pe aici.
Sette 270 cam ca prima doar ca asta are mai multe setari de rasnire. Cineva avea pe aici un inel de 270 care se poate pune si la 30. Desi il da mai scump ca producatorul...
si nu stiu ce sa zic de DKS-65, cred ca e cam mare, pt home use, 2-3 shoturi pe zi, si cam inalta. Desi probabil cea mai fiabila dintre toate din lista.

Din ce am insirat, m-ar interesa una care sa aiba retentie mica, fiabila, relativ mica, silentioasa, si sa o pot intretine usor. in principiu as vrea sa pun cafea doar cat sa rasnesc o masura, nu sa fac toata palnia plina cu boabe.
mai vazusem si un lelit pl72 second care se incadra in pret dar nu stiu ce sa zic ca era din alt oras si nu o pot proba.
 
Reply
#24
Uita-te si la Rasnita G-IOTA DF64. Costa 1700 lei parca
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
#25
Rasnitele cele mai bune pt acasa:

kinu- manuala- avantaj nu se strica, un are retentie, daca schimbi cafele des e ideala, merge si in espresso in in brew.

sette 270- rasnita buna luata noua cu garantie- ca se strica dupa cativa ani cui ii pasa nu vrei sa o lasi mostenire. rasneste frumos si pufos direct in PF merge si single dose si cu hopper, e perfecta si usor de folosit

Niche eventual second hand.

Restul rasnitelor nu conteaza, se lucreaza greu cu ele, au tot felul de chicite de la retentie, la alinierea cutitelor plate, la supraincalzire, la nevoia de a lucra cu hopper sub o anumita greutate a boabelor.
 
Reply
#26
Quote:sette 270- rasnita buna luata noua cu garantie- ca se strica dupa cativa ani cui ii pasa nu vrei sa o lasi mostenire. rasneste frumos si pufos direct in PF merge si single dose si cu hopper, e perfecta si usor de folosit
la asta am vazut ca se gasesc piese la preturi relativ ok, si nu mi-e frica sa ma bag sa schimb.
Quote:G-IOTA DF64
unde e 1700, cred ca doar cu reducerea Espressoman, care e diferenta intre cutite otel si alea placate cu titan?
 
Reply
#27
Verifica pagina de reduceri:
https://www.espressoman.ro/reduceri-la-e...i-rasnite/
Home: Strietman CT2 & Honne
Travel: Cafflano Kompresso / Aeropress / Staresso Mirage & Kinu Simplicity
Past: Gaggia Classic PRO PID & Lelit PL43MMI
 
Reply
#28
@motanel_pufos diferenta intre cuitele normale italmill (otel) si cele placate cu titan sunt strict din punct de vedere al longevitatii lor, nu si al gustului/calitatii macinaturii. pentru home use cele normale sunt mai mult decat suficient
Now: Lelit MaraX | Timemore 078S | Timemore Black Mirror | Staresso Mirage Pro
Past: Lelit PL81T Grace | DF64 | Cafflano Kompresso

 
 
Reply
#29
Acum ar intra in cursa si Arco, daca reusesi sa mai gasesti vreun loc in pachetele care vor fi livrate in curand.
 
Reply
#30
Eu ti-as recomanda Kinu M47 Phoenix. Face super treaba si iti spun asta din experienta. Plus ca o poti lua si cu tine daca obisnuiesti sa bei filtru, aeropress sau wacaco prin vacante
Daca vrei neaparat electrica, intr-un buget de 2000 de lei, cred ca poti merge catre Eureka Mignon Specialita 15BL care e acum 1665 de lei in sectiune de reduceri.

Si cum zice si colegul meu sus, daca apuci vreun Arco s-ar putea sa faci mare treaba. Mai ales cu varianta de Combo Smile
Lelit Bianca V2, Niche Zero, Comandante MK4, Kinu M47 Phoenix, Acaia Lunar, Felicita Incline, Ikawa Home 100
Ex: Lelit Mara X, PL41TEM, Ascaso i-mini
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)