Hello There, Guest! Login Register


Capacel Kinu M47

#1
Salut. Am gasit pe instagram acum ceva timp pe unii care printeaza 3d niste capacele care se pun in varful rasnitei Kinu. Astfel boabele nu mai sar in timpul rasnirii. Trebuie foarte bine masurat diametrul interior si grosimea filetului, deci mult trial and error. Nu am gasit pe net dimensiunile necesare. Ar fi cineva dispus sa incerce sa faca asa ceva? Ofer sustinere de orice fel.

Multumesc

[Image: 907bf852c1d7f5fdee86c3bef06a62c4.jpg]


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
#2
Salut. Tot eu te pot ajuta
Linea Micra/Libra
 
#3
(26-04-2020, 21:48)alex368 Wrote: Salut. Tot eu te pot ajuta

Sa ne pui un pret si o poza, te rog, daca te hotarasti sa faci.
Filtroman infocat
V60 | Aeropress | Comandante Trailmaster X25 | Cafflano Krinder (de vanzare)
 
#4
Si eu as fi interesat. M-am saturat sa decupez paharele de Pringles! ?
Flair Signature PRO & Kinu M47
 
#5
Pot face măsurători pentru versiunea cu pahar pe filet sa vedem dacă sunt diferențe între modele. Revin cu dimensiuni.
DE1Pro v1.4, Bentwood Vertical 63, Kinu M47 v2, Aeropress, The Force Tamper
  
 
#6
(28-04-2020, 22:36)Adriahno Wrote: Pot face măsurători pentru versiunea cu pahar pe filet sa vedem dacă sunt diferențe între modele. Revin cu dimensiuni.


Salut si mersi. Am rezolvat deja prin Alex. Puteti lua legatura cu el daca doriti.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
#7
Salut, are cineva dimensiunile pentru capacel popcorn la un KinuM47 Phoenix?
Multumesc
Bianca, Bentwood, KINU, Pietro
 
#8
Sunt si eu interesat de un astfel de capac pt Kinu M47 clasic.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
#9
(29-04-2020, 17:12)Kosti Wrote: Sunt si eu interesat de un astfel de capac pt Kinu M47 clasic.

Ti-am dat pm Smile[Image: MFaucjH.jpg]
Linea Micra/Libra
 
#10
Ti-am dat PM. Sunt si eu interesat dar sa ajung in Bucuresti cand mai trece nebunia asta. Si asa am rasnita in izolare, la birou Big Grin
Espressor: Lelit Bianca / Gaggia Classic 2017 | Past: Lelit Mara / Nuova Simonelli Oscar II / Lelit PL41TEM
Rasnita:  Kopi Deva / Lelit PL72 William / Kinu M47 / Arco 2 in 1
 
#11
Eu am o abordare ceva mai simpla.  Mi-am proiectat si mi-am printat 3D din filament flexibil un capac de 0.8mm care se poate pune si scoate foarte usor si care impiedica si praful sau alte lucruri nedorite sa ajunga accidental in rasnita.


Attached Files Thumbnail(s)
           
 
#12
Foarte faină abordarea, Bogdan! Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
#13
(01-05-2020, 23:55)TVTVTV Wrote: Foarte faină abordarea, Bogdan! Smile

Multumesc frumos!!  Smile
 
#14
Buna idee.
Cred am sa o adopt si eu.
Sa vad daca gasesc in iasi pe cineva sa listeze cu filament flexibil.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
#15
(02-05-2020, 13:51)Kosti Wrote: Buna idee.
Cred am sa o adopt si eu.
Sa vad daca gasesc in iasi pe cineva sa listeze cu filament flexibil.

Daca erai din Bucuresti ti-l faceam eu...
 
#16
Eu sunt din Bucuresti...
Solutia ta mi se pare cea mai potrivita, elimina tot soiul de canale/taieturi pentru alimentarea cu boabe.
Presupun ca merge si pe Phoenix, nu?
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#17
Dacă merge și pe Phoenix, vreau și eu două. Smile
Lelit PL41LEM + Ascaso, Bialetti Venus 6, Bialetti Preziosa, Kinu M47 Classic
 
#18
Mai jos este un filmulet in care se vede cat de usor se pune si se scoate capacul asta.



Ca sa raspund la intrebarea lui Mihai L, nu stiu daca se portiveste la Phoenix, dar daca nu se potriveste, pot proiecta un model special pentru Phoenix cu conditia sa primesc cotele.
Am pus si niste poze cu cotele de la modelul meu.


Attached Files Thumbnail(s)
           
 
#19
Nu vad poza cu cotele, dar probabil cele doua diametre sunt suficiente, eventual si diametrul interior al rasnitei.
Deci:
-diam piulita - 21.1 mm
-diam maxim - 66.5 mm
-diam interior rasnita - 46.8 mm
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#20
(03-05-2020, 00:41)Mihai L Wrote: Nu vad poza cu cotele, dar probabil cele doua diametre sunt suficiente, eventual si diametrul interior al rasnitei.
Deci:
-diam piulita - 21.1 mm
-diam maxim - 66.5 mm
-diam interior rasnita - 46.8 mm

Acum le vezi. Uitasem sa le atasez...  Blush
 
#21
Au aparut acum.
Piulita e usor diferita la mine, mai degraba as introduce discul inainte (diametrul de jos e 26.6 vs 28 sus).

[Image: f99e9903fffe9c74abc261029ed9e2da.jpg]
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#22
(03-05-2020, 00:41)Mihai L Wrote: Nu vad poza cu cotele, dar probabil cele doua diametre sunt suficiente, eventual si diametrul interior al rasnitei.
Deci:
-diam piulita - 21.1 mm
-diam maxim - 66.5 mm
-diam interior rasnita - 46.8 mm

Ma intereseaza sa faci exact aceleasi masuratori pe care le-am aratat eu in poze
 
#23
Sunt toate, ba chiar ai vreo doua in plus.

65.04 la tine este 66.5 la mine
28.07=28
18.04=21.1
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
#24
(03-05-2020, 00:47)Mihai L Wrote: Sunt toate, ba chiar ai vreo doua in plus.

65.04 la tine este 66.5 la mine
28.07=28
18.04=21.1

Perfect. O sa fac un model si pentru Phoenix   Smile
 
#25
Salutare tuturor! Mă bag și eu la unul pentru Phoenix.  Biggrin
 
#26
Salutare! Si eu vrean unul pentru Phoenix.
O alta intrebare. Are cineva acel capacel pentru folosirea surubelnitei electrice? Stie cineva daca se potrivește cel de la clasic pe Phoenix?

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Gaggia Factory g106, KINU phoenix
 
#27
La cumpararea unuia M47 clasic in cutie vine si acel adaptor?

Am rasnita de doua zile si in cutie nu era si acest adaptor. Dar cutia era desigilata.
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
#28
(03-05-2020, 13:05)Kosti Wrote: La cumpararea unuia M47 clasic in cutie vine si acel adaptor?

Am rasnita de doua zile si in cutie nu era si acest adaptor. Dar cutia era desigilata.
Nu vine.. Trebuie specificat la fabrica. Mie mi-au zis ca nu mai au in producție acele adaptoare. Ca nu era cerere. Who knows :-?

Sent from my EML-L29 using Tapatalk
Gaggia Factory g106, KINU phoenix
 
#29
(02-05-2020, 16:57)bogdanadam Wrote:
(02-05-2020, 13:51)Kosti Wrote: Buna idee.
Cred am sa o adopt si eu.
Sa vad daca gasesc in iasi pe cineva sa listeze cu filament flexibil.

Daca erai din Bucuresti ti-l faceam eu...
Ti am scris in privat.
Legat de costuri.
Sau scriu aici?
MaraX <> FlairPro2 <>EurekaSD <> BravoTools <> KinuM47Clasic <> FellowStaggEKG <> HarioSwitch <>Paragon Nucleus<> Refractometru <
 
#30
Am facut astazi si modelul pentru Kinu M47 Phoenix bazat pe dimensiunile furnizate de Mihai L.
In seara asta o sa incep sa printez.  
Pentru cei din Bucuresti care vor sa intre in posesia lor, ne putem intalni in Baneasa de maine
 
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)