Hello There, Guest! Login Register


Campionatul de aeropress !

#61
Asteptam pozele oficiale de la profesionisti, am avut cel putin 3 fotografi - rdumitrescu, Yogi, MihaiL

rdumitrescu - care a fost poza serii? [Image: smile.gif] Curaj!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#62
Eu am fost doar așa, for fun. Singura poză pe care o am pe telefon este asta. Restul sunt încă pe cardul aparatului.

[Image: 7ee7fb49abd168d143896c4f10eef6bc.jpg]

Ar trebui să am și poze cu concurenții Big Grin
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#63
superb... daca cu tel sunt asa bune (ma refer la poze), apoi cum sunt alea cu nikon ul??
Probat | La Marzocco KB-90, GS/3 AV | Mahlkonig E80s/EK-43s | Acareturi multe multe
 
Reply
#64
E cu aparatul făcută poza. Dar aparatul are și wifi Smile
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#65
Eu am zis ca umblam cu rezolutii mari domnu rdumitrescu, nu ne incurcam cu 800/600  [Image: angel.gif]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#66
Faine bromptonurile, dar cam scumpute pentru roti asa de mici si cadru de oțel Smile)
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#67
Mai nou se da pedala, nu manivela?
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#68
Dupa posibilități ...
Bezzera Strega, Honne (stripped down)/Ceado E5P/Kinu M47, HUKY 500
 
Reply
#69
(23-04-2016, 23:56)Lyvyoo Wrote: Eu am zis ca umblam cu rezolutii mari domnu rdumitrescu, nu ne incurcam cu 800/600  [Image: angel.gif]

Eh... detalii.
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#70
Dupa o scurta pauza de publicitate la aer conditionat prea rece si biciclete, revenim cu stiri serioase [Image: smile.gif]

Dragi colegi, trebuie sa va spun ca am asistat la primul eveniment cu adevarat reusit pentru public, din domeniul cafelei de specialitate. Si o spun cu tristete, ca doar suntem in 2016 nu 1999. Cu siguranta a ajutat foarte  mult si locatia mai compacta, ceva mai "intima" fata de un Romexpo imens in care nici 200 de oameni nu dau aparenta unei sali populate. Dar cel mai mult a ajutat prezenta la un loc a unora dintre cele mai mari prajitorii si cafenele din Romania (Romanie a cafelei care inseamna deocamadata, in mare parte, Cluj si Bucuresti), entitati care pentru prima oara au vorbit aceeasi limba, desi in piata sunt concurenti. Vorba lui Laurentiu Stefan,  "o lume a cafelei de specialitate mai unita ca niciodata". 

Am fost surprins sa vad foarte multi "oameni normali", multi cu bebelusii in brate, veniti sa vada ce inseamna cu adevarat cafeaua. Ma bucur ca am reusit sa contribui si eu la atmosfera evenimentului si in acelasi timp sunt usor trist ca nu am putut petrece mai mult timp cu espressomanii, fiind destul de mult de treaba pe scena.

Versus-ul Brewtus - GS3 a fost un semiesec, pentru ca nu ne-am gandit nici noi ca e imperios necesar sa ai aceeasi rasnita in dublu exemplar [Image: smile.gif] Macar doua Che-uri daca am fi avut si tot era o chestie. Asa am mers pe una singura, profesionala. Asa din zbor, degustand cate ceva, n-am fost surprins de GS3 decat de un shot facut de acelasi Laurentiu, care a folosit o tampare mult sub cele 13kg forta ale dinamometricului. Tot ii curgea repede si eu si RaduCarutasu spuneam ca e rasnita prea gros si el zicea ca e doar aparenta, si din contra e prea fin rasnita, iar la o tampare usoara apa se strecoara pe langa puc rapid. Pe aceasta logica, a macinat putin mai grosier, cred ca tampat totusi si o idee mai tare (sau poate nu) si a iesit espresso-ul corect [Image: smile.gif] Mi s-a parut ciudat si sunt convins ca si Radu a ramas la fel de surprins.  De analizat tehnica... Acest shot reusit mi-l aduc aminte ca fiind usor diferit fata de Brewtus.

In rest, ce am mai degustat, nu imi spunea nimic deosebit. Nu stiu ce au mai testat baietii mai departe (poate ne povestesc), caci am plecat la treaba, insa per total impresia era clara, ca trebuie sa ai motive foarte serioase  (in afara de partea de aburi) ca sa consideri ca in ceasca vei avea o diferenta echivalenta cu diferenta de 3-4000E  [Image: smile.gif]  Dar la discutia de seara, italianul de la fabrica mi-a spus sincer ca sufletul La Marzocco GS3 este MP, nu EV, iar daca ai un spirit nelinistit ca al nostru, ii faci si modificarea aceea tip Strada, cu manometru, si "zbori". EV-ul ar fi pentru locuri mai "linistite" care vor sa mearga la sigur. Dar lui Roshanian (importatorul)  i-a fost putin frica sa ne lase un MP dupa ce o cafenea i-a rupt doua paddle-uri (probabil au confundat paddle-ul cu clapeta dozatorului de la rasnita, destul de violentata in baruri).  

Nu in ultimul rand, felicitari userilor nostri bubucalu si Stefandinescu, cei care ne-au reprezentat comunitatea si pe ei insisi cu brio, caci e mare lucru sa invingi toate emotiile si spaimele regulamentelor, si sa ajungi pe scena de concurs,  printre profesionisti ai barului. Bravo, nu conteaza rezultatul!

O recenzie si de la Ernest, aici!
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#71
(23-04-2016, 23:40)rdumitrescu Wrote: Eu am fost doar așa, for fun. Singura poză pe care o am pe telefon este asta. Restul sunt încă pe cardul aparatului.

[Image: 7ee7fb49abd168d143896c4f10eef6bc.jpg]

Ar trebui să am și poze cu concurenții Big Grin
Aaaaa! Tipul ala care face standup comedy Smile
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#72
Mercic, ma uitam lung, dar nu stiam de unde sa-l iau, pe Teo.
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#73
Eu nu imi aminteam cum il cheama Smile Pe duduie am observat-o afara. Totusi cum vi s-a parut cafeaua. Eu din cauza ca am fost concurent, nu am avut bilet ca sa pot bea 2 espresso. Noroc cu Laurentiu Stefan ca mi-a intins un ristretto de la standul Artisan coffee.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#74
Artisan, Origo, Claro, Yume - toti au dat si fara bilet (eu am venit cu bicicleta, prin urmare nici eu nu am avut bilet).
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#75
(24-04-2016, 11:02)stefandinescu Wrote: Totusi cum vi s-a parut cafeaua?
Nu ai avut curajul (curiozitatea) sa gusti din ce ai preparat? Sau era juriul geana pe tine? Tongue
Izzo Alex Duetto III|La Pavoni Pro|Cafflano® Kompresso|Aero Press|Honne|Anfim Lusso|Kinu M47|MYY47 Aerolite|Sözen Değirmen|Aillio R1 Bullet|.
 
Reply
#76
Nu aveam lingura si nu vroiam sa ramana in ceasca mai putin de 200ml. Eu mabrefeream la faptul ca nu am avut bilet ca sa il pot stampila contra unei bauturi de la Origo, Yume, Claro.
La Marzocco GB5, La Marzocco Vulcano, Eureka Mythos, La Marzocco GS3, La Spaziale Mini Vivaldi II
 
 
Reply
#77
Am avut cafea buna în standul Espressoman, dar n-a avut gura sa strige Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#78
(24-04-2016, 14:39)stefandinescu Wrote: Nu aveam lingura si nu vroiam sa ramana in ceasca mai putin de 200ml. Eu mabrefeream la faptul ca nu am avut bilet ca sa il pot stampila contra unei bauturi de la Origo, Yume, Claro.

Eu am predat vre-o 170 ml dupa gustat si tremurat si nu a parut sa conteze asta pentru juriu. Iar cu biletele, prietenilor mei le-au fost refuzate bauturile pe care le-au dorit fiind limitati la espresso si cappuccino la unele dintre standuri mai putin la Claro. Economie exagerata, in umila-mi opinie. Oricum ne-am distrat desi as fi preferat desemneze Liviu pe cineva mai priceput drept reprezentant al forumului.
[Image: RifB4uv.jpg]
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#79
bubucalu, ai avut curajul si priceperea, esti reprezentantul nostru, la fel si Stefan.
Multi vorbim, ne pricepem, ne contrazicem, dar acum a fost o proba de foc, bravo voua.
Uite, eu am avut ocazia se ma duca Stefan cu motorul, dar a intervenit ceva la care promisesem o interventie, daca aveam sange in.....urcam pe motor si plecam.
Liviu, mai dezvolta putin discutia despre rasnire, de ce Laurentiu a zis ca este prea fin, iar voi ati vazut o curgere mai rapida, aparenta dupa cum spunea el?
Bezzera Magica, Quamar Q13E/75mm.
 
Reply
#80
Pentru ca nu ne cunoastem intre noi prea bine, va explic si poza postata initial:
Eu in mijloc cu zebre pe camasa albastra, cu ochelari  (la moda) si camasa RaduCarutasu, tot cu ochelari dar cu bluza rosie bogmol aka DJ OPtick,  in spate cu tricou rosu (Doru) Pascalau, dreapta jos yogi21ro, pantalonii rosii si jumatate de corp [Image: smile.gif] rdumitrescu. Tipul cu barba era un concurent, pasionat si el, fara user pe forum, Ghenadie de la Hof Brasov. Vor veni in curand galerii de la colegii fotografi unde se va vedea mai mult din festival. Sa vad daca exista si video.

[Image: M0h1dGW.jpg]

@bubucalu - nu vad motive de regret, fara prea multe comentarii, alaturi de Stefandinescu, ati fost doi espressomani curajosi si incrancenati in a va demonstra voua ce puteti intr-o astfel de ipostaza , nu neaparat Dublin-ului. Felicitari!

O fotografie a lui MihaiL surprinde tot ce am vrut sa spun:

[Image: pa7lg3x.jpg]
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#81
Si un link cu pozele de la fata locului: http://s.go.ro/gxkslz14
PL41TEM, Eureka Mignon Specialita, M47 Phoenix, ibric, AeroPress, Kompresso... and V60/Hario Buono
 
Reply
#82
Ho ho ho, multumesc pt poza (dar ce bine-mi sta cu semnatura lui Lyvyoo)! Eu regret doar faptul ca nu am putut ramane mai mult cu forumistii. Cat priveste competitia, se vede ca, participarea in sine a fost premiu suficient. Lyvyoo a fost demential in postul de MC, si ne-a sustinut cu ardoare. Tot el era si punctul de intalnire pentru forumistii prezenti acolo, precum aici in mediu virtual. Sper la cat mai multe evenimente de genul, multumesc pentru sustinere !
La Pavoni, Mazzer
 
Reply
#83
Felicitari, din ce spuneti/aratati pare un eveniment reusit. Cu invide ca n-am putut sa vin ... data viitoare Smile
HX Bezzera BZ10 | Vario | Kinu M47 |VST | Reneka | Gene Coffee CBR-101 | Hario V60 dripper
 
Reply
#84
Putin din atmosfera de la jurizare si cateva imagini din standuri:

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#85
Si o rutina de concurs  cu Stefan Dinescu in centrul atentiei  [Image: smile.gif] 

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#86
Mi-ar place sa aflu si ceva detalii despre tehnici de preparare mai exotice...
De exemplu, din clipul prezentat vad ca toti trei folosesc metoda reversed, la care eu am renuntat de cateva luni, imi place mai mult ce iese pe direct, gen "V60".
Poate m-a influentat ca este si metoda folosita de castigatorul de anul trecut Wink
 
Reply
#87
La îndemnul subtilității lui Liviu din topicul de "La Mulți Ani", am zis să fac cumva să spăl un pic rușinea. Zic un pic, pentru că nu am avut cum să mă ocup prea atent de poze. 

Am exportat destul de multe. Nu este nici selecția făcută foarte bine, și cu siguranță nici editarea. Dar, fie ele bune, fie rele, mai bine există, decât să nu fie deloc [Image: biggrin.gif]

Felicitări @stefandinescu și @bubucalu. Și nici cu MC-ul nu ne-a fost rușine Big Grin

Excelent evenimentul.

Enjoy

https://www.icloud.com/sharedalbum/#B0T5Uzl7VGgTzAO
Dalla Corte Mina + Kit 58mm | M68, M47, Titan, Traveler, Simplicity, Phoenix | Bravo Tools | Europiccola + radiator
 
Reply
#88
Abia acum am vazut si pozele lui rdumitrescu pe un ecran normal. Felicitari omule, la inaltime si sa ne mai insotesti cu aparatul la evenimente mari, alaturi de ceilalti colegi fotografi. Nu stiu de ce sta pitit si Yogi, caci l-am vazut tragand des cu shotgun-ul  Smile
#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
#89
Oa să le pun si eu săptămâna viitoare cândva. Săptămâna trecută am fost plecat iar săptămâna asta am fost explodat la job; în plus ieri si azi am avut 2 evenimente 😟
Lelit Bianca, Honne Home, Kinu 47, Kompresso
Past:Gaggia Clasic, VBM Domobar Jr, Vario home
 
Reply
#90
Si clipul oficial al competitiei, bazat pe bucatile de mai sus. Alegeti HD.

#Lelit Bianca V3 Black #EK43S + SSP & Titus carrier #Honne Slim #Kinu Titan
 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 1 Guest(s)