Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

Sortimentele astea regionale, s-ar putea să nu fie pe gustul celor care caută o cafea "viguroasă", care să-ți aplice acea palma după ceafă, la prima oră. Și prețul e foarte apropiat de ceea ce poți cumpăra local, proaspăt prăjit din aceeași categorie de cafea verde. În plus, avem și la noi cafea prăjită cu lemn.

Un brand tradițional, nu are nimic de câștigat dacă oferă prea multe detalii despre ceea ce intră în componența blendurilor tradiționale. Aș spune chiar dimpotrivă.
 
Reply
Nu e nici o petardă, dacă ești interesat să vezi ce boabe ai în pungă, cu siguranță vei găsi! La boabele cumpărate de mine am găsit detalii despre origine și procesare, asta așa cum spuneam mai sus, dacă ești interesat să afli!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(31-10-2020, 12:05)renatoa Wrote: Daca nu am la degetul mic link la regulatia EU care sa dovedeasca o afirmatie, eu nu as lansa petarde asa categorice.

... E , e  ... aia e , este o anexa la Directiva Europeana din 2002 / sau 2003 revizuita si actualizata  in 2015 , cu privire la trasabilitatea alimentara , ambalarea si etichetarea ... precum si daca sunt sau nu organisme modificate genetic.
    Acu ' ... daca respecta sau nu " petarda " europeana , este problema / raspunderea lor ... ca potentzial client , am dreptul sa aleg ce cumpar si prin prisma info. furnizate de producator ... Austria inca mai face parte din EU , insa inclin sa cred ca Portzile Orientului se vor fi mutat de ceva vreme , dar noi tot " frunchea Balcanilor ramanem ... Big Grin ... asa ca nu va amagitzi.
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Cine a mai încercat aceasta cafea? Barbera clean cup? In afara de combinații cu lapte mi s-a părut f plata fără arome deosebite și parfum. Dar eu nu beau cu lapte. Am facut si ristretto si dublu.... dar fără a avea arome prea grozave. Voi cum ati abordat-o?[Image: 464c7f8f0b7400fc5294d0a7162be36e.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Câte grame folosești la dublu? Eventual mai mărește doza dacă îți permite sita.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Am încercat si cu 16g si cu 18g (in site diferite). Totuși nu are intensitate in arome. Mneah....
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Un feedback pentru Caffè Vergnano Anticabottega; o cafea rezonabilă, cu gust 'puternic și amărui' Smile dar cumva nu m-am potrivit cu ea. Am găsit echilibrul la 15gr., pentru că la 16-17gr., predomina destul de mult gustul de ars. Materia primă mi s-a părut de calitate inferioară, cu multe boabe sparte și mici, iar prăjirea destul de neuniformă cu prea mult 'cărbune' prin ea. Personal, am găsit-o mult mai bună în espresso, chiar ristretto, decât în combinațiile cu lapte.

Și Pelinni TOP; boabe mari și faine Smile, prăjire uniformă, fără boabe arse, gust dulce, fără aciditate. Am observat că echilibrul e pe la +17 gr., ca să nu iasă pucul mâlos, deci vrea o râșnire mai grosieră, cel puțin pe Sette cu Classic la 15 bari.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Si eu am mereu in dulap o Anticabottega. Ultima pe care am luat-o (kfea) era uniform prăjită și fără boabe sparte.
In general merg pe 16g pt flatw (soție) și ristretto (10-11g) pt mine.
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Înseamnă că am fost mai ghinionist. Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Kimbo superior blend revisited. 
Am încercat in trecut si nu mi-a placut asa mult, dar era veche si aveam o praștie de Poemia.

Acum am tot experimentat si chiar o recomand, nu doar amatorilor de napoletane. Boabele sunt destul de putin prajite pt o napoletana, fara ulei, in stilul nord italian. Are robusta, dar nu simti aproapr deloc asprimea caracteristica. Gustul e bland pt Kimbo, am obtinut jucandu-ma cu diferite temp si ratii ciocolata cu caramel, chiar si o nuanta discreta florala si cel mai interesant: pralina cu vanilie, cum sunt acele bomboane de ciocolata asortate la cutie.

[Image: BwobjRw.jpg][Image: q9Ta1V8.jpg][Image: bEBiMZR.jpg][Image: e0QjHeJ.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Va rog sa.mo recomandatie si mie cateva cafele sa le incerc. Caut ceva stil italian. Puternic in gust si cremos si cat mai simplu de extras.
Am incercat 3 cafele de la guido... am observat ca o data cu cresterea altitudinii creste si dificultatea extracției.  Imi ieseau cam 1 din 4 (cat de cat).
Nu tin neaparat sa fie prajita proaspat.. poate fi si de serie.
multumesc
 
Reply
Passalaqua Harem, Lucaffe Mr. Exclusive, Caffè Vergnano Anticabottega, Barbera Mago.

Dacă vrei să fie super cremă, Jolly Caffe Crema!
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(17-12-2020, 12:28)miker2ka Wrote: Va rog sa.mo recomandatie si mie cateva cafele sa le incerc. Caut ceva stil italian. Puternic in gust si cremos si cat mai simplu de extras.
Am incercat 3 cafele de la guido... am observat ca o data cu cresterea altitudinii creste si dificultatea extracției.  Imi ieseau cam 1 din 4 (cat de cat).
Nu tin neaparat sa fie prajita proaspat.. poate fi si de serie.
multumesc

Pai gasesti pe topicul asta..cateva exemple:
Borbone blu sau oro
Vergnano Antica Bottega sau Vergnano Espresso
Lucaffe Clasic
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Bazzara Dodicigrancru, excelentă! Cine e fan cremă de zahăr ars, asta e. Smile

Nu am încercat prea multe combinații, doar 16gr. cu o rație de 1:2, espressor lăsat la încălzit 30 de minute.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(05-01-2021, 17:24)coffeemilk Wrote: Bazzara Dodicigrancru, excelentă! Cine e fan cremă de zahăr ars, asta e. Smile

Nu am încercat prea multe combinații, doar 16gr. cu o rație de 1:2, espressor lăsat la încălzit 30 de minute.
Câte boabe o avea de Jamaica Blue Mountain? Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(05-01-2021, 17:24)coffeemilk Wrote: Bazzara Dodicigrancru, excelentă! Cine e fan cremă de zahăr ars, asta e. Smile

Nu am încercat prea multe combinații, doar 16gr. cu o rație de 1:2, espressor lăsat la încălzit 30 de minute.

De unde ai luat-o si cat a costat? La noi am vazut la kfea cu vreo 45 lei punga mica de 250g, dar nu stiu cat de veche o găsești
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Cosminchir, or fi vreo două-trei boabe. Smile

dragos.stoian, exact de la kfea am luat-o, 45 Ron la gramaj de 250, expiră în 05.10.2022, deci e 'fresh'.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
@coffeemilk multumesc pentru pont. Delicioasa Dodicigrandcru. Cred ca dau gata punga asta de 250 pana luni Smile)
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
Smile )))
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Da nu e cam scumpa cafeua asta pt una 1st wave Big Grin. Zic și eu, o sa încerc
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Da, așa e, are un preț cam piperat dar tot bună rămâne. Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Am incercat Vergnano Antica Bottega. E cam amara pentru gustul meu.  Sau cel putin asa imi iese mie  Confused
 
Reply
Cum extragi? Ce rație?
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Vreo 16-17g  1/2
 
Reply
(12-01-2021, 09:15)miker2ka Wrote: Vreo 16-17g  1/2

Încearcă 14g, italienele se pretează pt doze mai mici. Ai control al temperaturii, Pid? Ar trebui sa nu o extragi la mai mult de 92gr
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
@miker2ka, așa cum spune și @dragos, scade gramajul, eu îi găsisem echilibrul pe la 15gr., deci vezi la 14gr. cum e, și lăsam espresorul cam 15 minute la încălzit.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Salutare,
Sa nu aruncați cu pietre. Am cumparat azi de la... Lidl, ca e fix lânga compania unde lucrez, un kg de cafea Bio. Miroase fain, nu e prăjită super dark. Sunt tare curios cum e.
Și o poza cu boabele.. Vad ca are probleme la upload, cred ca detectat ca e de la lidl Big Grin
Am zis sa postez aici, poate sunteți mak îngăduitori.. Big Grin
[Image: 74417e3cdc2d633b240847c1da43f088.jpg]
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
(18-01-2021, 19:22)d2florin Wrote: Salutare,
Sa nu aruncați cu pietre. Am cumparat azi de la... Lidl, ca e fix lânga compania unde lucrez, un kg de cafea Bio. Miroase fain, nu e prăjită super dark. Sunt tare curios cum e.
Și o poza cu boabele.. Vad ca are probleme la upload, cred ca detectat ca e de la lidl Big Grin
Am zis sa postez aici, poate sunteți mak îngăduitori.. Big Grin
[Image: 74417e3cdc2d633b240847c1da43f088.jpg]

Hai ca si eu am luat den curiozitate chestii de genul...recunosc! Bellarom sau ce vinde lidl sub alte nume gen italiamo sunt cam fara gust. Adica poate nu e asa oribila ca robusta arsa de la diverse supermarketuri, dar e f fada
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
(18-01-2021, 19:22)d2florin Wrote: Salutare,
Sa nu aruncați cu pietre. Am cumparat azi de la... Lidl, ca e fix lânga compania unde lucrez, un kg de cafea Bio. Miroase fain, nu e prăjită super dark. Sunt tare curios cum e.
Și o poza cu boabele.. Vad ca are probleme la upload, cred ca detectat ca e de la lidl Big Grin
Am zis sa postez aici, poate sunteți mak îngăduitori.. Big Grin
[Image: 74417e3cdc2d633b240847c1da43f088.jpg]

Poate să fie o cafea bună, mai văzusem gama deluxe single origin, părea interesantă, doar că tot timpul m-a prins cu stoc și.....

https://corporate.lidl.co.uk/sustainability/coffee
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(19-01-2021, 12:26)coffeemilk Wrote:
(18-01-2021, 19:22)d2florin Wrote: Salutare,
Sa nu aruncați cu pietre. Am cumparat azi de la... Lidl, ca e fix lânga compania unde lucrez, un kg de cafea Bio. Miroase fain, nu e prăjită super dark. Sunt tare curios cum e.
Și o poza cu boabele.. Vad ca are probleme la upload, cred ca detectat ca e de la lidl Big Grin
Am zis sa postez aici, poate sunteți mak îngăduitori.. Big Grin
[Image: 74417e3cdc2d633b240847c1da43f088.jpg]

Poate să fie o cafea bună, mai văzusem gama deluxe single origin, părea interesantă, doar că tot timpul m-a prins cu stoc și.....

https://corporate.lidl.co.uk/sustainability/coffee
Sustenabilitate și responsabilitate la Lidl?
Hai sa radem, ca sa nu ne enervam Smile))
Căutați ancheta DW despre furnizorii de flori ai Lidl, peste 80% din cei din comunitatea(ceva țara africana) unde era furnizorul Lidl aveau otrăvuri in sânge, cancere și tot felul.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 3 Guest(s)