Hello There, Guest! Login Register


Cafeaua prajita in stil italian (1st wave coffee)

Și legumicultorii români, mai ales cei care muncesc în sere, sunt în aceiași barcă. Nu știu reportajul DW de mai sus, dar la noi de vină sunt dăunătorii, care sunt tot mai rezistenți la substanțele chimice folosite la stropit și faptul că se stropește fără echipament, cel puțin majoritatea. Nu vrei să știi ce schemă de stropit necesită să ții sub control tuta absoluta (ca ex.) ce atacă culturile de roșii, că de eliminat nici o șansă.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Donez cafea Sad(( gata, m am învățat minte Big Grin
Espressor: Lelit PL41TEM ,  Rasnita: Baratza Sette 270wi, Sita : Ascaso 
 
Reply
Smile )))))
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(20-01-2021, 12:20)d2florin Wrote: Donez cafea Sad(( gata, m am învățat minte Big Grin

Nici o descriere note de degustare...  Confused macar senzatii acolo... Big Grin
 
Reply
(20-01-2021, 12:57)renatoa Wrote:
(20-01-2021, 12:20)d2florin Wrote: Donez cafea Sad(( gata, m am învățat minte Big Grin

Nici o descriere note de degustare...  Confused macar senzatii acolo... Big Grin
Eu am vazut un reportaj cum se prajeste cafeaua si cum se face cea solubila.
Asta pe care o gasim prin magazine, super-comerciala se prajeste in niste cuptoare cilindrice care sunt cat un bloc cu 3 etaje Smile
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
... Probe ... Cool ...


[Image: VjVYr2Q.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Motru, Rovinari...   Angel
 
Reply
... Mythic ... Cool...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
E, nu sunt chiar asa din ce imi amintesc Big Grin Le-am incercat pe ambele, doppiodanesi mi-a placut mai mult Smile
Rancilio Silvia E 2016 Auber PID, IMS 200IM, Mignon XL, M47, VST 15g, Pullman Barista 58.55mm flat, BH Pitcher 400 ml
 
Reply
(21-01-2021, 16:38)Levo Wrote: ... Probe ... Cool ...


[Image: VjVYr2Q.jpg]

Așteptăm recenziile tale deja consacrate :-D
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Danesi e în short list și la mine. Smile
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(21-01-2021, 20:14)coffeemilk Wrote: Danesi e în short list și la mine. Smile

Sea mai gaseste in Ro? La kfea nu mai exista de ceva timp și am găsit pe niște site-uri la preturi aberante (aproape dublu decat erau pe kfea pe cand le avea in oferta)
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Eu văzusem pe espresso international, în RO nu am căutat să văd.
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
(19-01-2021, 12:44)Cosminchir Wrote: Sustenabilitate și responsabilitate la Lidl?
Hai sa radem, ca sa nu ne enervam Smile))
Căutați ancheta DW despre furnizorii de flori ai Lidl, peste 80% din cei din comunitatea(ceva țara africana) unde era furnizorul Lidl aveau otrăvuri in sânge, cancere și tot felul.

Hop si Nestle... Big Grin... cu sustenabilitatea
https://www.msn.com/en-us/money/other/ne...r-BB1cWM66 

...probabil vor praji in atmosfera de azot, ca sa nu mai produca CO2 Big Grin
 
Reply
(22-01-2021, 12:54)renatoa Wrote: Hop si Nestle... Big Grin... cu sustenabilitatea

... astia nu sunt italieni ... Sleepy...
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(22-01-2021, 12:54)renatoa Wrote:
(19-01-2021, 12:44)Cosminchir Wrote: Sustenabilitate și responsabilitate la Lidl?
Hai sa radem, ca sa nu ne enervam Smile))
Căutați ancheta DW despre furnizorii de flori ai Lidl, peste 80% din cei din comunitatea(ceva țara africana) unde era furnizorul Lidl aveau otrăvuri in sânge, cancere și tot felul.

Hop si Nestle... Big Grin... cu sustenabilitatea
https://www.msn.com/en-us/money/other/ne...r-BB1cWM66 

...probabil vor praji in atmosfera de azot, ca sa nu mai produca CO2 Big Grin
Au văzut și ei ca prinde asta la la hipsteri și noua generație de stânga, și ii dau toți cu sustenabilitatea. Big Grin
A....și mai era aia cu Fair Trade, care nu inseamna mai mulți bani in buzunarul etiopianului, ci in al organizației care îți da acceptul(contracost) sa împrimi asta pe punga.
Bugster+Honne, Kinu
 
Reply
(22-01-2021, 18:34)Cosminchir Wrote:
(22-01-2021, 12:54)renatoa Wrote:
(19-01-2021, 12:44)Cosminchir Wrote: Sustenabilitate și responsabilitate la Lidl?
Hai sa radem, ca sa nu ne enervam Smile))
Căutați ancheta DW despre furnizorii de flori ai Lidl, peste 80% din cei din comunitatea(ceva țara africana) unde era furnizorul Lidl aveau otrăvuri in sânge, cancere și tot felul.

Hop si Nestle... Big Grin... cu sustenabilitatea
https://www.msn.com/en-us/money/other/ne...r-BB1cWM66 

...probabil vor praji in atmosfera de azot, ca sa nu mai produca CO2 Big Grin
Au văzut și ei ca prinde asta la la hipsteri și noua generație de stânga, și ii dau toți cu sustenabilitatea. Big Grin
A....și mai era aia cu Fair Trade, care nu inseamna mai mulți bani in buzunarul etiopianului, ci in al organizației care îți da acceptul(contracost) sa împrimi asta pe punga.

Dap cam asa e..ai zis-o bine, generația de stanga care culmea se crede de dreapta Smile gata am terminat cu off-topic ul
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Hausbrandt Trieste, 80% arabica. E chiar bună: dulce și putin bitter plăcut la 90grade, chiar are pe final note de lemn dulce cum scrie pe ea. Sunt plăcut surprins, evident nu e nimic complex care sa se compare cu o proaspăt prajita, dar pt iubitorii de italiene mi se pare foarte potrivita. Dupa cum se vede în poza cam stropește chiar si cu wdt si nivelare, cam are nevoie și de rdt dupa cum se electrizeaza pe rasnita

[Image: mZEKzp0.jpg][Image: ZkdggCD.jpg][Image: gljLueF.jpg][Image: Be3atB9.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Recomand de la ei  Gourmet, e din alta liga, foarte buna
Lelit Bianca V2 | Giota Pro 83 | Niche Zero | Bravo tools | Duomo 8 | VST, IMS baskets | Kompresso/Krinder
Past: | Honne | G-iota 64 | Fiorenzato F64 EVO | Quamar T48 AUT | Rancilio Rocky | Rancilio Silvia V3 | Reg Barber Tall C-Flat |

 
 
Reply
(03-02-2021, 00:06)Damian The Man Wrote: Recomand de la ei  Gourmet, e din alta liga, foarte buna

... Am testat candva si Gourmet - mai in spate , pag. 29 / #849 - dar nu pot recomanda , ptr. ca gusturile difera categoric , insa din ce am mai baut intre timp , am concluzionat ca prajirea italiana nordica ( NNE ) nu mi se potriveste ptr. ca este medium prajita , nu are corpolentza pe care o doresc ... si ( k si la Bazzara si nu numai ) imi lipseste Robusta , care da acel ton decis de cafea adevarata.
     Sincer ... in ceea ce ma priveste , nu am gasit cafele " sa bata " prajirea napoletana / siciliana - dar, sunt destule  cafele bune . ( ... aceasta desigur este doar observatzia mea , care cu sigurantza nu se va potrivi multora - deci privitzi-o cu rezerva ... Sleepy ... )
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
(03-02-2021, 12:05)Levo Wrote: ...imi lipseste Robusta , care da acel ton decis de cafea adevarata.

Bietu cioban... ala cu caprele... care a descoperit cafeaua... cat trebuie sa fi suferit ca nu avea robusta la vremea aia...
 
Reply
[Image: agJlW8u.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
... more supplies ... Cool ...


[Image: Vcf0147.jpg]
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
Să nu te plictisești singur  Big Grin  ;

[Image: LCVUOwi.jpg][Image: 2bfhuGs.jpg]
Gaggia Classic 2012 & ARCO 2in1
 
Reply
Cu Mulan in loc de Pocahontas nu aveti ? Smile
 
Reply
(11-02-2021, 13:00)renatoa Wrote: Cu Mulan in loc de Pocahontas nu aveti ? Smile

... Pai pune si poza , k sa intzeleaga lumea ce spui ... Big Grin ...


[Image: QE62mLW.jpg]

P.S. - Alea sunt pene de vulpe la palarie ... versiunea de vara Cool .
Bosco P - Honne S / LM Micra - Pico / Pavoni Expo - Niche Zero / Baratza ESP / C40 MK III / Gene CBR 101 ...
 
Reply
De unde si vorba... sa prajesti cafeaua pana face vulpea pene Smile
 
Reply
(11-02-2021, 12:54)coffeemilk Wrote: Să nu te plictisești singur  Big Grin  ;

[Image: LCVUOwi.jpg][Image: 2bfhuGs.jpg]

@coffeemilk asteptam păreri Smile
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
Natura moarta cu lapte vegetal.
Cafeaua putin cam prea prajita pentru obiceiurile mele, insa gustul este catifelat si aromat, intens fara sa acopere o lejera prospetime de fructe însorite. [Image: 0ca14aa90ab57ea6b8dfb35a14678ed6.jpg]
Gaggia Classic 2013, Eureka Mignon Specialita 15BL, Cafflano Kompresso, Aeropress
 
Reply
@Levo, ce recomanzi, Kenon Italy bar sau Baby bar?

Am vazut pe un site din Ro (caffeonline) Kenon, nu știu daca o fi serios si cat de veche o vând

[Image: KHnqCQK.jpg]
Lelit PL81T, ​Eureka Mignon XL, Kinu M47 Phoenix, Cafflano Kompresso, Bialetti Brikka (made in Omegna:)
Ex: Saeco Poemia, Hario Skerton 
 
Reply
  


Forum Jump:


Browsing: 2 Guest(s)